מכתבים מיובל

27/5/21

שלום לכולם,

שמח לבשר לכולם על פתיחתה המחודשת של שנת הלימודים תשפ"א. והפעם- ללא הגבלות וללא מגבלות, ללא מתווים וללא קפסולות. ללא סבבים, מבצעים או מלחמות.

ועכשיו מה שנותר הוא פשוט- בית ספר. בית הספר הדמוקרטי ל ב השרון.

את התו הירוק אנו ממירים עתה למשחק האלמותי של גלי צהל- תו השעה. הורים יכולים ומוזמנים לבוא לבית הספר שוב, כמו פעם.

כאן בבית הספר החיים שוקקים והתכונה רבה. ממש כעת מתכוננים ילדי בית ג-ד לטקס שבועות, שיתרחש מיד. היום בצהריים תתקיים בבית הספר בחינת בגרות באנגלית, בכיתת אלון אליפות שח מט בית ספרית המאכלסת מתמודדים בטווח הגילאים שבין כיתה ב' לכיתה י"א. ובתווך- כל מה שהוא בית ספר- שיעורים והפסקות, צחוקים ומעט בכיות. תנועה ספונטנית של ילדים במרחב וצוות ממהר אנא ואן.

במכתבי הקודם כתבתי מעט על החזרה לשגרה, ותבעתי את המושג- שיקום השגרה. אנחנו עדיין שם וחשוב שתדעו שכאן בבית הספר עדיין מורגשות השפעותיה של השנה שעברנו. יש לכך היבטים רבים אולם זה מורגש בעוצמה הכי גדולה ובפשטות הכי טבעית אצל הילדים, בעיקר הצעירים שבהם- שזקוקים , שוב, מאתנו המבוגרים, להתוויה ברורה של החוקים והגבולות, של אופני ההתנהלות המקובלים בבית הספר, ובכלל. אנחנו עושים מאמצים גדולים להחזיק שגרה נעימה, ועם זאת- שתדעו- שאנחנו מתכוונים להקפיד הקפדה יתרה על כך ולהשתמש במנגנונים של בית הספר (ועדת משמעת) על מנת להשיב את השגרה הנעימה של בית הספר למקומה. בנחישות וברגישות נשיב את המשילות (אני מעט מתלוצץ.. אבל זו הכוונה).

בהקשר הזה אומר כי הקיוסק של הדסים חזר לפעילות וכי תלמידינו יכולים לשוב להשתמש בשרותיו. מרענן כאן את חוק הקיוסק- במיוחד עבור התלמידים הצעירים- כיתות ה'-ו':

מותר ללכת לקיוסק אך ורק בהפסקות הגדולות של בית הספר (שעות 10:20, 12:10). מותר ללכת בשלישיות. להרשם במשרד כל מי שהולך.. וכל מי שחוזר.

אסור (!!) לשהות בקיוסק- קונים וחוזרים. יש תופעה של תלמידים אשר בבוקר, בדרכם מהשער של הדסים, עוצרים בקיוסק לקניות ואף יושבים שם להנאתם- זה מנוגד לחוק, ואנו נעלה לו.משמעת מי שעשה לו הרגל כזה. רלוונטי לילדי חט"ב ולילדי כיתות ה'-ו'. הורים שימו לב ושוחחו עם הילדים על כך.

ממחר חוזר לפעילות יום שישי הישן והטוב שלנו- לא בטל בשישי. שלחנו קובץ על מנת לבדוק השתתפות. שמחנו לראות רבים מכם מעוניינים ומשתתפים.

במכתבי הקודם סיפרתי על צוות ספונטני שקם על מנת ליצור הסדרה של נושא הטלפונים בבית הספר, מתוך אי שביעות רצון (אנדרסטייטמנט) ממה שקורה כעת בעניין. כחלק ממגוון צעדים שהצוות הזה יעשה ועושה, פנינו תחילה לועדת ערעורים של בית הספר, ביושבה כועדת חוקה של בית הספר- להגיב לטענת הצוות- נוכחות סמארטפונים בבית הספר (נוכחות גורפת וללא רגולציה) יש בה כדי לפגוע בהלך הרוח הבית ספרי המתואר בחוקת בית הספר. טענתנו- סמארטפונים וחוקת בית הספר- לא הולכים יחד. ועדת ערעורים יושבת כעת על המדוכה.. ואנו (או הם) נעדכן בקרוב.

אנו מתחילים להיערך לקיום שיחות חונכות והערכה- אותה שיחה של חונך עם התלמיד ומשפחתו שמטרתה לסכם פעילות בבית הספר- יצאנו לתהליך כתיבת ההערכות ובקרוב נזמין אתכם ההורים לשיחה.

שמחתי לראות היענות גבוהה לקייטנת הקיץ שנקיים בבית הספר. "בית הספר של החופש הגדול" לתלמידי בית הספר היסודי, ואני עסוק כעת בהקמת המערך של כוח האדם, התכנית וכו'. בימים הקרובים נשלח את הקישור להרשמה (דרך מועצת אבן יהודה).

אנו בוחנים אפשרות של הקמת צהרון שנה הבאה בבית הספר. עוד בתחילת התהליך. בימים הקרובים אשלח להורים הרלוונטיים שאלון קצר על מנת להבין מול מה אנו עומדים והאם ישנה היתכנו ו/או צורך של הקהילה בזה


נחתום את המכתב ונאמר כי "המסע של אלכס" התקיים השבוע. הייתה החלטה לא קלה להוציאו, ולהוציאו מהכח אל הפועל. מביקור קצר שלי בערב הראשון של המסע, מהאנרגיות והחום ששרר בין כלללל המשתתפים במסע לא יכול שלא לחשוב שההחלטה להוציא הייתה טובה. שהתלמידים שלנו (וכנראה שבכלל) משוועים לזמן, לטבע, להפסקה מהמסכים שלהם, הפסקה מאתנו עולם המבוגרים ולמעט חופש אחרי שנה (כמעט וחצי) כל כך אינטנסיבית.

ביום ראשון יצא המסע השני לפועל- ועליו כבר הרבה יותר קל להחליט.

ימים יפים לכולנו,

יובל.

20.5.21

לום לכולם,

מספר מסרים מאיתנו, כאן בשטח- בבית הספר השומם.

אנו מגיעים כל יום למשרד על מנת לנהל את בית הספר ביחד (קרוב למקלט) ועל מנת להאכיל את החיות ולהשקות את העציצים. כמו כן אנו ממשיכים לקיים את תהליכי הקליטה לבית הספר ונפגשים עם משפחות חדשות. נחמד ומרגש לפגוש אנשים, גם אם זה קרוב למקלט.


עברנו עוד שבוע מאוד מאתגר. נראה כמו כמה שבועות דחוסים לתוך שבוע אחד מאוד אינטנסיבי- שחצי ממנו בכלל היה חופש מבית הספר.

במהלך כל השבוע שחלף אנו עומדים בקשר עם כל הגורמים הרלוונטיים עבורנו לקבלת החלטות כיצד לפעול בהקשר של בית הספר – האם לפתוח, עבור מי לפתוח, האם לקיים בגרויות ובאיזו מתכונת (יש מקלט אין מקלט אולי בהדסים אולי בכלל לא אולי המדינה תדחה.. אולי תקדים אולי.. אולי.. ). הגורמים הרלוונטיים (YNET, מועצת אבן יהודה, קבט הדסים, משרד החינוך, דמוקרטיים אחרים, בתי ספר יסודיים באזור, WALLA! ועוד) גם הם ממתינים להוראת מהגורמים הרלוונטיים להם- כך קורה שהחלטות מתקבלות ממש רגע לפני ביצוע.. או שני רגעים אחרי עדכון חשוב מלמעלה.

אני יודע ומבין כי יש בכך כדי לייצר עוד מתח (האמינו לי שאנו רק רוצים להפחית מתח), אבל זהו המצב כרגע.


מקווה שיהיה שקט. עכשיו העדכונים:


יום שישי (מחר)- החלטנו שלא לקיים לימודים בבית הספר מחר יום שישי. המצב עדיין אינו ברור ועל פי החלטות פיקוד העורף בתי הספר באזור נתניה ואבן יהודה עדיין סגורים.

המסע של אלכס- התלבטות מאוד קשה הייתה לנו סביב עניין המסע- מחד, נראה שהזמנים מאתגרים את תחושת הביטחון וזה ברור ומובן, ומאידך- תחושתנו החזקה בלב היא שיתכן ערך מאוד גדול בקיומו- בהינתן כי כל התנאים מתאימים, במיוחד לאחר תקופה כל מאתגרת. התלמידים מצידם מצביעים ברגליים וההרשמה למסע היא מ א ו ד גדולה- בצורה חסרת תקדים. אנו קשובים לזה גם מאוד.

נכון לעכשיו ההחלטה שלנו היא לקיים את המסע- על פי התכנון- בחניון שביל ישראל שנמצא בכרמל. אנו בתאום מלא עם חדר המצב של משרד החינוך ופועלים אך ורק על פי דברו. קיימנו הבוקר סיור הכנה במקום והמקום- מקסים.

אני אומר מראש כבר עכשיו- המסע אמור להתקיים ביום א'- במידה ויהיו התפתחויות כלשהן לא רצויות- נחליט על ביטול ונודיע במוצ"ש. על פי התחזית כעת- המסע יוצא לדרך.


כמו שזה נראה כעת (YNET, WALLA)- נשוב ללימודים בבית הספר ביום ראשון. זו אינה הצהרה עדיין. נודיע סופית (ממש מתי שנדע סופית) במוצש.


היום היה פרלמנט מקסים. מי שהיה הרוויח.


סופ"ש רגוע לכולנו.


יובל.

12/5/21

שלום לכולם,


כקצב האירועים כך קצב הכורח לקבל החלטות.


נתקבצנו בזום על מנת להחליט כיצד לנהוג מחר, יום חמישי.


גם מחר יום חמישי לא תתקיים למידה בבית הספר. כמו כן ככל הנראה גם ביום שישי.

גם מחר, יתקיימו מערכות לפי בתים, למעט פרלמנט זום בשעות הבוקר.


במהלך היום קיימנו מפגשים עם התלמידים, בפורמטים שונים לפי הגילאים והצורך. ההתרשמות שעולה משיחות עם הצוות היא כי הילדים היו זקוקים מאוד לעיבוד המציאות והמתח מסביב. אני מניח שככל שתימשך הסיטואציה הנוכחית הצורך הזה ישאר.. אם לא יגבר. היו קשובים גם אתם לעניין ושתפו אותנו בעת הצורך. בעבורנו, אלו רגעים של משמעות מאוד גדולה בעבודה שלנו. אני חש את הצוות מגוייס לתלמידים ואף מקבל משוב מהקהילה על כך.

ליבנו עם הנושאים בנטל השמירה על הביטחון, הנמצאים באזורים של קונפליקט- תלמידים לשעבר, בנים ובנות של אנשי צוות. ליבנו עם מורה שלנו סוג'וד אקדיים מקלנסווה. את חלק מאיתנו ותמיד תהיי. הסיטואציה כל כך מורכבת שלעתים נותרים ללא מלים. כך גם כעת...מבקש להבהיר את שכתבתי בעניין המקלוט בבית הספר אמש- בית הספר עומד בכל תקני הבטיחות והמקלוט, ואוחז ברישיונות מהרשויות הרלוונטיות. ברם- המבנה שלנו הוא מבנה שנבנה בשנת 1966, ולמרות שעומד בתקנים, המתקן עצמו רחוק מלספק רווחה בעת מצוקה.


ככל שיש לנו מידע או חשד, נעדיף את המקלט הקרוב לבית, להורים ולביטחון שזה מקנה.


הודעות קונקרטיות מועדת פרלמנט, ומרכזי הבתים- יצאו בקרוב.


המציאות עולה על כל דמיון. היום חזקים ושתפו אותנו, אנחנו כאן בשבילכם.


יובל והצוות.


6/5/21

שלום קהילה יקרה,

מזה כמה ימים שאני מריץ בראש את המכתב הזה שלי אליכם, קהילת בית הספר. יש הרבה מלים לומר ולהסביר, הרבה התרחשות כאן בבית הספר. טובה ומבורכת, מורכבת ומאתגרת.

אני חש איזשהו צורך לשקול את המלים ולא להלאות או לגדוש, ועם זאת מבקש לדייק בדברים. מדובר במכתב ארוך עם שלל נושאים. מוזמנים לקרוא.

חזרנו זה מכבר לבית הספר, בהרכב כמעט מלא ומה שמכונה בפי כל- חזרה לשגרה. רוצה רגע להתעכב על המושג השגור, והמטעה- חזרה לשגרה. כיוון שהזמן אינו הולך לאחור ובעצם לא חוזרים אף פעם.. אלא מתקדמים. למרות הרושם שהדברים נמצאים באותו מקום בו היו לפני "אירוע הקורונה" בעצם- כולנו עברנו שנה וחצי מאוד אינטנסיביות ומשמעותיות- ולא, לא חזרנו אחורה. כל מה שאנו עושים כעת הוא מתוך החוויה העוצמתית שעברנו (כולנו- ילדים הורים מבוגרים בעלי תפקידם צרכנים נותני שירות ועוד). בית הספר אמנם חזר לפעילות אבל אנחנו עוד רחוקים מלחזור לשגרה. וגם מה שנראה כמו שגרת לימודים בבית הספר .. בעצם עוד מחפש את דרכו חזרה. אנו עדים בבית הספר לתופעות חדשות המצביעות על שגרות חדשות, חלקן משמחות וחלקן מטרידות ודורשות הן מודעות והן התייחסות.

מפעילותי הענפה ומעורבותי בקבוצות עבודה של מנהלי בתי ספר, דמוקרטים יותר או פחות, או לא בכלל- אני למד שהדברים שאנו חשים כאן אצלנו בבית הספר ובקהילה, מצביעים על תופעות רחבות ומקיפות יותר, ומעידות על התגובה האנושית המתגלגלת למה שעברנו. כך למשל אנו מדווחים על קושי גדול לחזרה ל"שגרת לימודים" וכלל הפעילות ה"בית ספרית"- קושי בהחזקת ריכוז לאורך זמן, אימפולסיביות גבוהה, ירידה בכישורים החברתיים, באמפטיה לאחר, ועוד. עבור התלמידים הבוגרים יותר (חט"ב תיכון) אנו עדים לקושי שלהם לחזור לשבוע לימודים מלא, להחזיק יום לימודים מלא בבית הספר. אנו מוצאים את עצמנו עסוקים מאוד בסימון הגבולות של בית הספר, בגבולות ההתנהגות, גבולות ההתנהלות וגם- גבולות הזמן של בית הספר. תופעה חדשה ומטרידה של זליגת התלמידים מבית הספר לפני סוף היום. לתופעה זו ישנם שותפים גם- אתם ההורים אשר משתפים עמה פעולה. אחזקת המסגרת של בית הספר בזמן שנותר עד סוף השנה- היא האתגר של כולנו כעת. לאחר שנת הטלטלה שעברנו חשוב שנתבונן על ההווה דרך המשקפיים הללו, ונבין כי כשאנחנו אומרים- חזרה לשגרה- אנחנו בעצם אומרים- שיקום שגרות החיים שלנו.

בהמשך לפתיחה הדרמטית משהו (אני מעט מקליל אולם הדברים הם רציניים) אני שמח עתה לספר לכם על ה מ ו ן דברים שבכל זאת קורים כאן בבית הספר:

טלפונים בבית הספר- יוזמה נהדרת שמגיעה מהשטח עצמו. לאחר שנת המסכים הגדולה, וההשפעה שלה על ניהול החיים והזמן של כולנו, התקבצה כאן בבית הספר חבורת הורים, אנשי צוות ואף תלמידים אשר מעוניינת להסדיר את הנושא של שימוש בניידים בשטח בית הספר. במסגרת היוזמה אנו (חברי הקבוצה ואני ביניהם) יוצאים לתהליך ברור ולמידה של התחום, של מה שמתרחש בבתי ספר אחרים, של הגישות השונות לנושא, וגם- של התלמידים שלנו והתובנות שלהם מהעניין. בית הספר שלנו, למרות שעוסק בנושא לכל אורך הדרך, לא הצליח עדיין לייצר חקיקה ברת קיימה ומניחת דעת עבור כולנו- ואנו תקווה כי בסופו של התהליך הזה- נצליח. בינתיים- אנו פועלים במספר מישורים עד לגיבוש הצעת פרלמנט בעניין. עדכונים ועוד ממש בקרוב.

הכנת שנה הבאה- יצאה לדרך בקצב מסחרר. גם כאן אנו פועלים במקביל במספר ערוצים. השבוע קיימנו שיחות במסגרת הבתים השונים על שנת הלימודים הבאה- בהקשר של הקורסים והמערכת. שמחתי לשמוע מרכזי הבתים על מעורבות גבוהה של הורים בדיונים (יום יער כן או לא, אילו קורסים מעניינים ואילו לא וכו), במקביל, ועדת מורים מצידה מתחילה להכין את שנה הבאה- בהתאם להחלטות הבתים והצרכים שעולים אנו נתחיל ממש בקרוב בגיוס אנשי צוות לשנה הבאה.

עוד במקביל- אנו מנסים לסכם את השנה המאוד מיוחדת שעברנו, להבין מה למדנו ומה עוד רוצים ללמוד. נשמח גם להבין מכם מה אתם חושבים. מצורף כאן בזאת טופס עם מספר שאלות מצומצם עבורכם. פדגוגיה ועוד. אנא מלאוהו- לנו זה יעזור מאוד.

https://docs.google.com/forms/d/1ZsfvKhHaZ032gF-oROQ1kqvXE3u5QzSyJazbr3UzrgM/edit?usp=sharing

הכנה נוספת וחשובה של שנה הבאה היא הזוית התקציבית של הדברים. ועד העמותה של בית הספר, שעבד בצורה יותר אינטנסיבית במהלך השנה האחרונה, נמצא כעת בתהליך בניית התקציב. ברור לנו כי לאחר השנה הכלכלית המאוד מאתגרת האחרונה יש צורך במאמץ גדול מצד העמותה ואנו רוצים להצליח להפחית את תשלומי ההורים לבית הספר, החל משנה הבאה. לשם כך אנו עסוקים במחשבות על התייעלות וצמצום.

כרגע אחד הנושאים העומדים על הפרק- יצירת פורמט חדש להפעלת יום שישי (אשר משרת מעט מתלמידי בית הספר). ולהעמיד "מתווה" הפעלה אחר- זול יותר וממוקד משתמשים יותר.

הדברים יגיעו לשלבי הכרעה בפרלמנט- ואתם תהיו מוזמנים לבוא להצביע ואף להשפיע.

כמו כן ועד העמותה והנהלת בית הספר מקיימים זה זמן מה תהליך של בחינת האופציות של בית ספר לשנו להפוך לבית ספר ממלכתי, מוכר רשמי לגיטימי ושריר – אנו בתחילתו של תהליך דיאלוג מול מועצת קדימה צורן בנושא. עוד חזון למועד ופרטים רבים לעדכון- בהמשך הדרך.

אנו בעיצומו של תהליך הקליטה לבית הספר לשנה הבא. לאחר שנאלצנו לקיים ימים פתוחים בזום.. דבר מה חדש ומרגש (במידה) אנו עסוקים בימים אלו בהגרלות לבית הספר, בקיום דיאלוג עם הנרשמים הרבים לבית הספר לשנה הבאה ובארגון כל מהלך הקליטה. מדובר בעבודה רבה גם מהצד המשרדי היבש, וגם ובעיקר מהצד המנטלי – המפגש עם המשפחות, קבלת ההחלטות ותיאום הציפיות מולן. כך גם מולכם- ההבנה מי מהתלמידים הלומדים כעת בבית הספר- ממשיך? מי ממשיך לו למקום אחר?

על פניו נראה כי שנת הקורונה יצרה איזושהי דינמיות בקבלת ההחלטות אצל הציבור, ונראה כי הרישום לבית הספר השנה הוא גם יותר גבוה מחד- וגם העזיבה את בית הספר- היא יותר גבוהה מאידך. יהיה מעניין לסכם את הדברים בעוד כמה חודשים, להבין מהן הסיבות.

בשבוע הבא- יום חמישי- מתקיים כאן בבית הספר אירוע שבועות גדול ויפה- כולכם מוזמנים.

ניפרד עתה בברכת סוף שבוע נעים.

יובל.


14/4/21

שלום לכולם,


כותב בקצרה מפאת קוצר היריעה והיום המיוחד. פירוט על תכנית הלימודים של כל בית יצא מרכזי הבתים במהלך הסופ"ש.


לשמחתנו הרבה החל מיום א' אנחנו מחדשים את ימינו כקדם – וחוזרים לבית הספר- מלא על מלא.


בבתים הצעירים נקיים הדרגתיות כלשהי בחזרה- כל בית על פי החלטתו- כפי שאמרתי פרטים בנפרד.

החל משבוע הבא נפעיל גם את ימי שישי- גם על כך פרטים בנפרד.


הסעות- בכוונתנו להחזיר את ההסעות- במהלך תחילת שבוע הבא נקיים תהליך רישום מחדש להסעות על מנת לבחון כיצד להפעילן שוב- זו תהיה גם הזדמנות למשפחות אחרות להצטרף.


אנו שמחים ונרגשים מאוד. היה פה היום יום מיוחד ומשמעותי עם ביקורים של המון בוגרי בית הספר. דש חמה מכולנו.


יובל.

4/3/21

כל ההנחיות האלה מטרתן להמשיך ולשמור על רצף פעילות של בית הספר. למנוע תחלואה ובעיקר

להימנע מבידודים תכופים )מייאשים וקשים ומאתגרים במיוחד(.

גילוי נאות וקצר ממני- אנחנו כבר שנה בתוך האירוע הזה המכונה קורונה. במהלך השנה שחלפה

עברתי אני תהליך אל מול המציאות, אל מול הפרשנות שלי של המציאות ובעיקר אל מול תפקיד

מנהל של קהילה בעת כה מורכבת. בתחילת הדרך נטלתי לעצמי )ולכולנו... תכלס( חופש רב

בפרשנות ההנחיות השונות, המתווים וההוראות מלמעלה. חשבתי שאני יודע ומבין מה דרוש וכיצד

לפעול. הובלתי את בית הספר תחת ההבנות שלי של המצב.

ככל שנקפו הימים ובעיקר לאחר סאגת הבידודים האחרונה שעברנו- אני חש כעת כי המשימה

העיקרית של כולנו היא לעבור את התקופה הזו ביחד, ולצאת ממנה מחוזקים. משמעות הדבר

מבחינתי כמנהל כעת היא להקפיד יותר על ההנחיות- ולהוביל קו ברור ונהיר, שמטרתו לשמור על

כולנו.

אני סבור שהאתגר הגדול ביותר הוא אתגר חברתי ורגשי, וכי פרשנות המציאות של כל אחד

מאיתנו כרגע- אינה מעניינת ואינה רלוונטית. אי לכך אני פועל למציאת מכנים משותפים רחבים

ולהגדרות ברורות של ההתנהלות המצופה.

אני מבקש מכולנו לפעול ממקום של התחשבות באחר ושמירה עליו.

שנדע ימים יפים.

יובל.

2.23.21

שלום לכולם,


שוב מכתב רב מלל ממני המנסה להסביר את הסיטואציה המורכבת בה אנחנו כבית ספר נתונים כעת.

ותוך כדי כך לעשות סדר (ולקבל החלטות - ולהתמודד עם ההשלכות) לכולנו לגבי חגיגות פורים בבית הספר, המבוזרות והמפוזרות כל כך השנה.


המייל רלוונטי ממש לכולם ומביא את התמונה המלאה של בית הספר השבוע. אנא קראוהו בעיון. בסופו כל אחד אמור לדעת מה עליו לעשות.


לחלקכם יהיו תהיות והשגות, אולי אף מחשבות אחרות ממה שאנו מחליטים. אנחנו לוקחים זאת בחשבון, ובעיקר- מקבלים החלטות- כי זה תפקידנו.


עכשיו לפרטים:

חגיגות פורים מחר יתקיימו בבית הספר, בהובלת תלמידי חט"ב (שאנו כל כך שמחים לראותם... ונראה שזה הדדי) שעובדים במרץ רב על האירוע, בקפסולות של 20 תלמידים בחצר בית הספר (אסור להיכנס לבניין).

בחגיגות פורים מחר ישתתפו:

- תלמידי כיתת גן המתוקים והחמודים.

- תלמידי כיתה ג'- הנמצאים בבית הספר לשמחתנו, ואינם מבודדים.

- תלמידי כיתות ה-ו- שחזרו השבוע לפעילות רציפה בהתאם למתווה הכללי.

- תלמידי חט"ב- המפעילים – שבאים לבית הספר אבל לא יכולים להיכנס למבנה שלו.

בחגיגות פורים מחר לא ישתתפו:

- תלמידי כיתות א-ב- קפסולת קשת- אשר מבודדת בגלל תלמידה מאומתת.

- קפסולת ענן תהיה גם היא מחר בבית- ממתינים לתוצאות בדיקה של אחת התלמידות- כרגע חיובית גבולית.

- תלמידי כיתה ד'- המבודדים עקב תלמיד מאומת.

- תלמידי כיתות י' ,י"א , י"ב – אשר כבר תכננו להיות ביער כדי לפנות מקום לתלמידים הצעירים יותר כדי שיבואו לבית הספר.


חופשת פורים מתקיימת החל מיום חמישי ועד יום א'. חזרה לבית הספר היא ביום ב'- 1.3.21


מחופשה זו יחזרו לבית הספר (בהינתן כי לא יהיו הפתעות מבאסות... תתכוננו להפתעות גם..) –

- תלמידי כיתת גן חובה.

- תלמידי קפסולת קשת- המבודדים- בתנאי כי ביצעתם שתי בדיקות כמקובל.

- תלמידי קפסולת ענן – במידה ותוצאת הבדיקה תהיה שלילית.

- תלמידי כיתה ג.

- תלמידי כיתה ד' המבודדים- בתנאי של שתי בדיקות שליליות.

- תלמידי כיתות ה-ו.

- תלמידי חט"ב + תלמידי כיתה י'- בהתאם למתווה שאולי יפורסם. אם לא יפורסם, ההחלטה שלנו היא להזמין כל שכבה ליום בחצר בית הספר, פרטים בהמשך.ממשיכים-

מערכת הזום של כיתה ד' ושל קפסולת קשת תסתיים עם היציאה לחופשת פורים. בחזרה לבית הספר בתאריך 1.3- לא תהיה מערכת זום. אנו מצפים למרבית התלמידים כאן בבית הספר.


בתאריך 8.3.21 - נקיים אירוע פורים מ ה מ ם ושמח לכל מי שלא יהיה כאן מחר.

על פרטיו נעדכן בנפרד.


זה הכל להיום.

ההחלטות הן מרובות משמעויות ומשפיעות מאוד על כל אחד מאתנו. אנו עושים כמיטב היכולת וההבנה שלנו לשמר את השמחה והילדות. לשמור על עצמנו וגם עליכם.


בכל רגע נתון הדברים עלולים להשתנות.. להשתבש. נחזיק כולנו יחד תקווה שלא יקרה. ושאכן חודש אדר שלנו יהיה שמח ומבדח על אף כל ההתרחשות סביב.


תהיו חזקים.


יובל.

11.2.21

שלום לכולם,


לאחר הדרמה של אתמול אני מרגיש צורך להוציא הודעה ממני. אמש נאלמתי דום. אני מודה שאחרי ההתגרשות וההכנות של כל היום, לקלוט את התלמידים בשמחה וצהלה, נפלה עליי אישית ההודעה אמש בצורה כבדה.

היו דרושות לי כמה שעות להתאושש.

מצד שני אי אפשר גם לתת לביטול של אתמול לעבור בקול ענות חלושה בלי להעביר איזשהו מסר.

אז זהו המסר-

מסר קצר- מסר המביא לחזית את קולם של הילדים. החמודים הצעירים בהם אנחנו כולנו בחרנו להתמקד. במחשבות שלנו, בעשייה שלנו, בהתכוונות שלנו. הילדים שאתמול בבוקר צהלו על החזרה הצפויה לבית הספר, ובערב שוב נפלו פניהם.

הילדים שקולם לא נשמע כמעט כבר שנה שלמה ושמשלמים מחיר מאוד גדול. הרבה פעמים בגלל חדלון ההתנהלות שלנו המבוגרים.


יש לי חור בלב בצורה שלהם.

החל מיום ראשון אנחנו נפעל לייצר כמה שיותר מפגשי אמת שלנו הצוות עם התלמידים. בבתים השונים עובדים על התכניות ועל ההיתכנות שלהן (נדרשים לקבוצות של עשרה ומוגבלים באנשי הצוות).

פרטים יתקבלו מהצוותים השונים.


חיבוק ממני ובשמי לכולם. שבת שלום.


יובל.

7/1/21

שלום לקהילה היקרה,


מייל קצר ממני. מייל במשפטים קצרים.

ברוח הזמנים. כולם רוצים שירים פשוטים. שירים בשני אקורדים.


אנחנו, כמו כולם, יוצאים היום לסגר. ככל הנראה יימשך שבועיים. במהלך שתי היממות האחרונות עסקנו בהיערכות לסגר מבחינת בית הספר.

המסרים הספציפיים יגיעו מרכזי וצוותי הבתים. המסרים הכללים ממני:


נתחיל את מערכת הסגר החל מיום ראשון. הקפדנו על מעבר קל ולא מבלבל בין המערכות. אנו מרגישים מתורגלים כבר בעניין.


נקפיד על שמירה על מערכת שעות השומרת על סדר יום ושגרה עבור התלמידים. זוהי מטרתנו העיקרית. לא נהיה עסוקים במרוץ אחר החומר.. בתפיסה של השגיות, אנו לא סבורים שזהו הדבר החשוב כעת. אנו סבורים שחשוב לשמר קשר אישי וחברתי חם. ננצל את הזמן בצורה יותר מכוונת למפגשי חונכות אישית, ככל שניתן. מערכת הלימודים בזום לא תהיה באותו היקף של מערכות בית הספר.


נקפיד להתחשב במורים שלנו בעלי משפחות צעירות. אנו מכירים את העומס והשחיקה ורואים אתכם- המורים- אל מול עינינו.


במהלך הסגר כולו (ככל הנראה) יפעיל בית הספר מערך עבר תלמידי החינוך המיוחד- מערך זה יתקיים בבית הספר עצמו ויכלול חלק מצוות בית הספר, סייעות ובני שרות לאומי.


שמחים להציע עבור משפחות שצריכות (וביקשו בעבר) מחשבים ניידים לשימושכם.


שמחים להציע עבור מי שזקוק לתמיכה נפשית- שיחה או פגישה עם פסיכולוגית או יועצת בית הספר. מי מכם שחש קושי נפשי רגשי וזקוק לסיוע- אנו כאן עבורכם. דרך שירה היועצת.


אלו הם ימים מורכבים וקשים. אנו מרגישים את המתח באוויר.. מהילדים, מעצמנו וגם מכם ההורים. השבועות האחרונים עברו עלינו באינטנסיביות גדולה עם המון קושי בהיעדרות צוות בשל בידודים ומחלות. במובן מסוים- ישנה איזו הקלה במעבר לסיטואציה של סגר, בגלל המגבלות הרבות שהמצב מכתיב לנו בהיבט של הפעלת בית הספר. משימתנו כעת היא להמשיך להתנהל תוך שמירה על הביחד שלנו בבית הספר, על היבטיו השונים, גם בעתות של סגר.


עוד משפט ממני מוקדש לצוות בית הספר המדהים, העייף, המרגש והמיוחד. אוהב אתכם וגאה בכם.ממני שלוחה ברכה וחיבוק לכל אחד מחברי הקהילה. מה שלי אישית יהיה הכי קשה הוא הגעגוע למרחב השמח של בית הספר. אני כבר מתגעגע....


להתראות אחרי הסגר. נהיה בקשר תוך כדי.


יובל.

26/11/20

שלום לכולם ויום סגריר שמח,

מעט מידע מאיתנו כאן בבית הספר. רלוונטי לכולנו כיוון ששינויים בפורמט (מתווה 5.2.1/א) צפויים וממש בקרוב.

אנחנו מתחילים בהתארגנות מחודשת לקליטתם בבית הספר של תלמידי חטיבת הביניים והתיכון, בהמשך להחלטות מדינת ישראל ו(בעיקר) בהמשך להחלטות שלנו הפנימיות ולרצון העז שלנו לפגוש את התלמידים ולשמור על קשר חם. אל מול עינינו שוב הרצון להתאים את בית הספר למצב הנוכחי, לראות כמה שיותר תלמידים בשגרת לימודים (יציאה מהבית- לבית הספר, ליער או לשכונה), לשמור על בריאותם של כולם פה וגם- לשמור על הכוחות של צוות בית הספר כדי להמשיך הלאה עם מוטיבציה גבוהה ומסירות.

ביום שני הקרוב ייפגש צוות בית הספר על מנת לשבת על המדוכה ולתכנן זאת. בינתיים, אנחנו ממשיכים בפורמט (מתווה 5.2.1) הנוכחי ומקיימים את בית הספר שלנו על פי ההחלטות הקודמות שלנו. המשימה שעל הפרק כעת - החזרתם של תלמידי חט"ב ותיכון ל(לפחות) יומיים לימודים שבועיים כאן בבית הספר.

כמובן שנעביר את כל המידע העדכני והקונקרטי לכשיהיה- דרך קבוצות הווצאפ של הבתים השונים.

שגרת בית הספר כעת מתנהלת לה בשמחה גדולה וכוח הילדות חזק ומרשים. וטוב שכך. נכון לכתיבת שורות אלו אנו מקבלים בשמחה בכל יום את תלמידי גן עד ד, ילדי ה-ו מגיעים גם הם ליומיים בשבוע לפחות, ובשבועות האחרונים (שלושה) אנו נפגשים גם עם תלמידינו הגדולים במקומות פתוחים ואסטרטגיים.

עקב שגרת הקורונה החדשה בבית הספר אנו מוגבלים במפגשים, במרחבים השונים ומתנהלים לפי שיטת הקפסולות. הדבר יוצר מגבלות מאוד גדולות בחלוקת המשאבים של כוח האדם. על מנת להתגבר על כך אנחנו מלמדים את הילדים בחוץ. הכשרנו (עם לא מעט יכולות אלתור וחשיבה יצירתית) מרחבי לימוד חיצוניים והמורים מסתובבים בין החצרות השונות ומלמדים. בשל כך חשוב שכולנו נבין- בימים גשומים (כמו היום) אנחנו לא מלמדים בחוץ והשיעורים הללו מ ב ו ט ל י ם. יתרה מכך- ייתכנו מקרים בהם אנשי צוות הנמצאים כאן בבית הספר, ואמורים ללמד בזום תלמידים הנמצאים בבית- יהיו מקרים בהם נצטרך אותם כאן לסיוע- ושיעורי הזום- גם הם יתבטלו.

כך ש... ככה זה. לידיעתכם ושיקול דעתכם בימי סגריר.

לצד המגבלות והקושי אנחנו גם רואים המון יופי, יוזמה ויצירתיות במציאות החדשה. בימים שאינם ימי סגריר שיטוט בבית הספר היא חוויה מעוררת השראה. עבורנו כאנשי חינוך ישנה הזדמנות ליישום ובדיקה של כל מני רעיונות ומחשבות, הזדמנות לבדיקה, לניסוי וטעיה.

התנהלות קורונה מחייבת אותנו גם לשמור על הנחיות משרדי הממשלה השונים והרלוונטים עבורנו. מילוי הצהרות הבריאות היומי נותר כשהיה ואנו מבקשים מכם ההורים להמשיך ולמלא הצהרות עד שעה 7:55. נושא המסכות היה ונשאר נושא מורכב להתמודדות של כולנו. על פי הנחיות המשרדים על כולנו לעטות מסכות במשך כל יום הלימודים (למעט ילדי הגן), גם בתוך המבנה וגם בחצרות. עם זאת, ותוך הבנה כי עטיה רצופה של מסכה לאורך כל שעות היום (ומניסיון של כל המורים) היא מאוד קשה ומאתגרת- אנו מאפשרים התאווררות מהמסכה בכל המרחבים החיצוניים. ובזמנם הפנוי של התלמידים. לידיעתכם.

אני רוצה שוב להפנות מבט לכיוון ועד העמותה של בית הספר, ולברך על הפעילות הברוכה שלו בעת הזו. ולעדכן כי ועד העמותה יאפשר גם החודש לקהילה לבקש דחיית תשלום, למי שצריך.

רוצה גם לספר על המון עזרה שאנחנו מקבלים מקהילת בית הספר. נראה שתקופת הקורונה מחדדת את המושג קהילה, מאתגרת פרדיגמות ישנות ומייצרת מרווחים למחשבה חדשה ומקורית. קהילת בית הספר מייצרת רעיונות ומסייעת בפתרונות, בכל מני רמות ואופנים – זה מגיע אלינו ומחמם את הלב. החל מהדאגה לאנשי הצוות ברמה היומיומית, השתתפות הורים בהוראה ולמידה בבית הספר. ועדות המתקיימות בזום ומעלות את מעורבות הקהילה- ועד- הדובדבן שבקצפת- יוזמות כלכליות המגיעות מהקהילה שנו ממש- על אחת כזאת נספר לכם עכשיו – ונבקש את שיתוף הפעולה שלכם גם:

יוזמה שנולדה לאחר פגישת הזום עם עמותת בית הספר בתחילת שנת הלימודים. היוזמה- שיתוף פעולה של קהילת בית הספר שלנו עם חברת "גט דליברי".

מהות היוזמה- חברי קהילת בית הספר יתנדבו לביצוע שליחויות כאן באזור השרון- התשלום עבור השליחות יעבור לעמותת בית הספר. המטרה- הוזלה של שכר הלימוד שכולנו משלמים עבור ילדינו.

מה צריך מכם- מעט מזמנכם- מי מכם שיכול להתנדב ולהקצות לנושא מעט זמן בכל שבוע- יחד נוכל להוזיל את שכר הלימוד בשנה טרופה זו.

אני מצהיר בזאת כי אני מתכוון לעשות שליחויות!

ומה עוד?

תנו יממה שתיים ויהיה עוד..

אל תצאו בלי סוודר.

ממני,

יובל.

10/11/20

שלום לקהילה היקרה,

מעט עדכונים מבית הספר, משולחן ההנהלה החולשת על כל הארגון. מדי פעם צריך להרים את המבט ולראות את התמונה הכללית. בית הספר שלנו המקסים חולק לחלקיקיו במהלך החודשים האחרונים ולנו חשוב להראות את העשייה הכוללת.

זהו מין מייל כללי שכדאי לכל אחד מאתנו לקרוא. הצפת המידה הכללית לעתים מונעת מאתנו מיקוד, או תשומת לב למתרחש, וחשוב לנו לשמור על מבט כללי ועל ההיבט הבית ספרי.

חזרנו ללימודים סדירים בבית הספר לפני כשלושה שבועות. במהלכם שהו כאן בבית הספר שבועיים ראשונים תלמידי גן חובה (שנהנו למשך כשבועיים מכל המרחב הבית ספרי). לאחר כשבועיים נפתחה האופציה לחזרתם ללימודים גם של תלמידי א-ד.

שמחנו לקבל כאן בבית הספר את תלמדי כל השכבות עד כיתה ד'. חילקנו את המרחב לאזורים עבור כל קבוצה (קפסולה- כל בית חולק לשני חלקים), חילקנו את הצוות של הבתים לקבוצות ואנו עובדים כאן בבית הספר במסגרת הזו.

עם פתיחת האופציה לחזרתם של תלמידי יסודי ראינו לנכון גם להחזיר לפעילות שוטפת את תלמידי כיתות ה-ו. במהלך השבועיים האחרונים אנו פוגשים את תלמידי ואת צוות בית ה-ו באופן שוטף, בפעילות ולמידה המתקיימת לסירוגין גם בבית (זוםםם), גם ביער (אילנות) וגם בבית הספר.

כמו כן במהלך השבועיים האחרונים אנו פוגשים את תלמידי כיתות חט"ב ואת תלמידי כיתות תיכון במרחבים פתוחים, לפחות אחת לשבוע.

תהליך מורכב ומעניין עובר על כולנו, כל אחד בגזרתו האישית, ועל בית הספר כארגון. המצב החדש (שהוא כל הזמן חדש ומשתנה תדירות) מאתגר את המסגרות הרגילות (מה זה המילה הזאת?) בהן עבדנו ודוחף אותנו למציאת פתרונות וליישום רעיונות חדשים (חלקם גם ישנים אבל בעיקר דיברנו אותם.. פחות עשינו). אנו עובדים בפעימות של שבוע- שבועיים ולא מתכננים יותר מדי קדימה.

אנו עושים הערכות מצב תכופות ומתקדמים במקצבים שהסיטואציה מאפשרת. אנו מנסים ללמוד ולהשתלם, לשוחח שיחה רגשית ולתת מענה לצרכים המאוד מאוד שונים של כל בית, קבוצה, מורה, משפחה ותלמיד.

אנו עובדים על מאה דברים במקביל ומשתנים תוך כדי תנועה.

תכניתנו לשבועיים הקרובים היא להתחיל באופן הדרגתי גם להחזיר את תלמדי חט"ב ותיכון למרחבי בית הספר. אנו נעשה זאת תוך כדי תאום עם בית ה-ו, שיצא ליער על מנת לאפשר קליטה של הבתים הבוגרים.


אנו סבורים כי יציאה מהבית, חזרה לפעילות ולמפגש אנושי משמעותי ורצוף- הוא צו השעה עכשיו ואנו עושים מאמץ על מנת לקיים זאת. מדובר במאמצים ניכרים של צוותי הבתים בעיקר האמונים על בניית המערכות וההכנה הנדרשת לכל שינוי שכזה.

אנו רוצים שוב להדגיש את ההערכה הגדולה שלנו לצוות בית הספר שממש עובד בתנאים דמיוניים (היינו מזמינים אתכם לראות יום עבודה בבית ספר קפסולות הרמטיות עם מסיכות ולימודים בחוץ כשמסביב משחקים כדורגל וגם יש גשם... אבל אסור לכם להיכנס לכאן) ממש, ולהדגיש כי המאמצים הללו ניכרים לנו מאוד, ולקהילה שלנו גם. וכי אנו כאן עבורכם המורים גם לצרכים שלכם- שנראה שהופכים ככל שנמשכת התקופה הזו- לצרכים מובילים בניהול הארגון שלנו. אנו סבורים שעכשיו הזמן לטפל ולדאוג לצוות בית הספר.


פרטים תאריכים מיקומים ורשימות ציוד- יישלחו בנפרד, ולקראת כל אירוע.

שנדע ימים יפים.

הנהלת בית הספר


13/10/20

שלום לכולם,

מייל מאתנו כאן בתא המנהלים.

הפעם אמנע מכתיבת יתר- אכתוב בנקודות. כל נקודה היא עולם ומלואו וחשוב לי שתקראו בעיון ותהיו בעניינים.

מתחיל הכי חזק ... ומגביר את הקצב.

חונכות אישית- שמחים מאוד להתחיל את תהליך החונכות האישית בחטיבות הבוגרות של בית הספר. בחטיבה הצעירה החונכות כבר החלה בתחילת השנה. החל מאתמול התחלנו רשמית. אני סבור כי העמקת וביסוס הקשר עם החונך הוא אחד הדברים שהכי חשוב לעשות בימים הללו. צוות בית הספר קיים אמש שיחה בעניין והחליט "להתנפל" על נושא החונכות האישית ובימים הקרובים לקיים גם שיחות אישיות עם כל החניכים וגם- לקבוע אתכם ההורים פגישה (בזום...בינתיים). אנא מכם הורים- דאגו ליצור קשר עוד היום עם החונך האישי ולקבוע פגישה. זה מ א ו ד חשוב. לנו ולכם.

מפגשים "מתחת לעץ" בקהילה- התקופה ההזויה מולידה עמה רעיונות חדשים והתאמות למציאות החדשה. אנחנו בוחנים כרגע רעיון להתחיל לקיים מפגשים עם התלמידים בישובים... באזורים פתוחים קרוב לבית. זה מעט מורכב מבחינה לוגיסטית ומעוד בחינות אבל אנו מבינים את הצורך והחשיבות ורוצים לקדם את העניין. אני אעדכן בקרוב על ההתפתחויות.

עמותה, תשלומים ועוד- בשבוע שעבר, תוך כדי חג הסוכות, קיימונו בערב פגישה של הקהילה עם ועד העמותה של בית הספר. מטרת הפגישה הייתה עבור הועד להציג את המציאות המורכבת של ניהול בית הספר (בפן הכלכלי) בעידן הנוכחי, לשמוע את רחשי לבה של קהילת בית הספר, לקראת קבלת החלטות על המשך הדרך. בפגישה נכחו קרוב למאה איש מהקהילה והיא הייתה פגישה חשובה, גם אם לא נעימה לכל אורכה.

לאחר הפגישה שלח ועד העמותה טופס למילוי לקהילה- לבקשת דחיית תשלומים לבית הספר (בקשת דחייה שיכולה להפוך למלגה), כפי שעשה ועד העמותה גם בשנה שעברה. מטרת הטופס היא להבין יותר לעומק את מצבה הכלכלי של הקהילה על מנת להיערך כלכלית ולשמור על בית הספר.

במהלך כל תקופת הקורונה מעמידה העמותה סכומים נכבדים לחוקת מלגות לקהילה, וכך גם השנה. איני יודע מה הדבר אומר בדיוק, אבל - סך בקשות הקהילה לדחיית תשלום (שלב א') לחודש הנוכחי עומד על סכום של 45 אש"ח. סכום זה הוא נמוך משמעותית מהסכום שהקציב הועד לתמיכה בקהילה. לידיעתכם. או שהמצב הוא טוב ממה שחשבנו, או שהקהילה מתביישת לבקש, או שהאינפורמציה לא עברה עד הסוף. אם למישהו יש תובנה, אשמח שתשתפו אותי.

יוזמות קהילה –בעקבות הפגישה עם ועד העמותה נולדה תובנה כי עלינו, כקהילה, לשנס מותניים ולהתחיל לפעול למען בית הספר בדרכים חדשות ויצירתיות (יש כמה כיוונים- הקלה על הקהילה בתשלומים, יצירת מקורות רווח נוספים לקופת בית הספר, יצירת כלכלת חליפין קהילתית, שימושים נוספים במבנה בית הספר ועוד). אני שמח לספר כי אני מקבל פניות שונות מהקהילה ומתחילה איזו פעילות בתחום. בימים הקרובים אעדכן עוד, כמו כן אשמח לקבל עוד רעיונות מחשבות ובעיקר פעולות מכולכם.

למידה מרחוק- מחשבות ומסקנות – ישראל נמצאת בלמידה מרחוק (אני מעדיף את המושג הוראה מרחוק , למידה היא תמיד תמיד מקרוב) כבר יותר מחצי שנה, לכאורה אנחנו יודעים כבר את המלאכה (יש מערכת , קישורים, טכנולוגיות וטכניקות)... מאידך.. ככל שחולף הזמן אנו גם מרגישים את הפערים המאוד גדולים בחוויית הלמידה הזו. אנו גם יותר ויותר מרגישים את החסך הרגשי המצטבר (אצל כולנו- ילדים מבוגרים מורים הורים סבים). חשוב לזכור כי אנחנו נמצאים בתהליכי למידה מתמשכים וכי עוד רב הנסתר על הגלוי. חשוב שנדע לפרגן לעצמנו (ילדים, הורים ומורים) את מרחב הטעות והלמידה. חשוב שנבין כולנו שהתסכול והקושי והברור הוא חלק ממש מרכזי בתהליך. ושנשתף, ונשקף את המציאות בכנות ובפתיחות.

תלמידי חינוך מיוחד- לשמחתנו הגדולה מאוד מתקיימים לימודים בבית הספר של תלמידי החינוך המיוחד שלנו. כ-30 תלמידים המגיעים לבית הספר יומיים בשבוע ומביאים עימם חיות, וצחוק, והתרגשות שכל כך חסרה לנו. וגם להם. ואנו מודים על כך.

צוות בית הספר- נמצא בימים מאוד קשים ומאתגרים. עובד במציאות חדשה לגמרי אליה לא הוכשרנו וגם ובעיקר לא בחרנו. חלקנו הורים לילדים צעירים וצריכים גם להתנהל בבית באופן מאתגר, תוך כדי עבודה. כל יום חדש מוליד עמו מחשבות ותובנות ורעיונות חדשים ואת כולם צריך לשקול לעומק כי המשמעויות הן רבות ומגוונות.

מדי פעם אנו עוצרים לדבר, להחליף חוויות ולשתף. מהתרשמות שלי אנחנו כולנו נמצאים כל הזמן עם האצבע על הדופק והצוותים השונים (די התפצלנו בעל כורחנו לצוותי בתים) נמצאים בתוך תהליך של למידה וחושבים על צרכי הילדים לעומק. עם זאת, כבר מורגשת השחיקה והקושי, יחד עם ההבנה של ריצה למרחקים ארוכים.

רוצים לומר- אני רוצה להקדיש שתי שורות לפרגן מאוד לצוות על עבודה מאומצת על גבול הבלתי אפשרית. אני מעריך מאוד את כל המאמצים והמחשבה והרגש והכוונה ובעיקר בעיקר- האהבה לילדים ולבית הספר. מבחינתי כולנו צריכים לצאת למרפסת ולמחוא כפיים.

מאוד מתגעגעים,

אורית ויובל

25/9/20

הימים המוזרים ממשיכים לבחון אותנו. את החוסן המנטלי שלנו, את יכולות הארגון, החשיבה היצירתית ומעל לכל את הקשרים האישיים, הקהילתיים שלנו.

כמונו, ארגונים רבים מחפשים את דרכם ומנסים לבצע התאמות ארגוניות למציאות החדשה.

כבכל שנה בפתחה של שנת לימודים עסוק בית הספר שלנו ביצירת שגרת העבודה של ועדות בית הספר. אותן ועדות האחראיות על הניהול השוטף של בית הספר. השנה, עקב הסיטואציה ה(הו כה) מוזרה ומיוחדת אנו נאלצים לשנות מעט הרגלים, ולקיים את הועדות מרחוק.

לכאורה, מדובר בעיכוב או רגרסיה מסוימת מהשגרה המוכרת לנו, מאידך- מזדמנת לנו כאן הזדמנות מיוחדת מאוד למעורבות יותר גדולה של הקהילה שלנו בוועדות של בית הספר. כמו כן- בגלל המרחב הדמוקרטי הגמיש והעצמאי- יש לנו הזדמנות להקמה של מנגנונים שיעזרו לקהילה של בית הספר לעבור את תקופת הקורונה בצורה טובה יותר.

אי לכך- אני מסמן את יום ג' הקרוב – בין כיפור לסוכות- לקיום הפנינג ועדות לבית הספר. כאשר כל חברי הקהילה מוזמנים להצטרף.

וכמו כן- בהזדמנות חגיגית זו אני מעוניין לאייש את ועדת קשרי קהילה- חשובה מאין כמוה לזמנים הנוכחיים.

ו... אני מעוניין להעיר משנתה ועדה ישנה וטובה- ועדת חינוך- ולהגדיר עבורה משימה חשובה- מחקר ופיתוח של נושא ההוראה מרחקו, הלמידה מהבית וכל השדה הרחב הזה של ניהול למידה אישית, קבוצתית וקהילתית בעידן הקורונה (שאני מעריך שילווה אותנו עוד זמן א ר ו ך ).

בקישור הנ"ל תמצאו את רשימת הועדות, איש הצוות האחראי +קישור לזום לכל אחת מהן.

https://padlet.com/yuvalshapira/ydg2m72ldxvtvy6i

אני שוב מזמין את הקהילה להצטרף לפעילות הועדות של בית הספר.

להתראות ביום ג', שעה 08:40.

בשם כולנו (מי קרוב ומי רחוק)

יובל.

7/9/20

שלום לכולם,

מכתב משולחנם של המנהלים עם שלל נושאים ועניינים שעל שולחננו. אנו מבקשים את קריאתכם המרוכזת- יש חלק מהדברים שנשמח שתשתפו את הילדים שלכם.. הרי כל למענם.

ראשית, ומראש אנחנו מצטערים על ההקדמה הזו, הפותחת כמעט כל מכתב שלנו בעת האחרונה- אנחנו בפתחה של שנה מאוד אחרת ושונה, מטבע הדברים היא שונה עבור כולנו- תלמידים (ותיקים וחדשים גם), מורים (צעירים וגם קשישים) וגם עבורכם ההורים. גם המרחב של בית הספר וגם הפעילות שלו ואפילו מטרותיו משתנים בתקופה הנוכחית ונעשים כולם מתוך פרספקטיבה שונה של תקופת קורונה.

השנה הזו תמשיך להיות שונה ועמה הצורך שלנו להתמקם אל מול המציאות בצורות שונות ממה שהורגלנו, חלקן יהיו יצירתיות ומגניבות וחלקן בדיוק ההיפך. מדי פעם נרגיש גוש בגרון או תסכול שעולה. ניקח זאת כולנו בחשבון ונכיל איש את רעהו.

ועדות בית הספר החלו את פעילותן עם פתיחת השנה. בשונה משנים עברו- השנה הועדות הן בימי ג' (מידע חשוב עבורכם ההורים המעוניינים להתנדב לוועדות). כמו כן, עקב הסיטואציה- חלק מהועדות משנה מעט את אופן הפעילות, ו- יש לנו ועדה אחת חדשה- ועדת קרוב רחוק- העוסקת בתמיכה ביוזמה המשותפת שלנו עם הדמוקרטיים האחרים.

מצורף קובץ הסבר על שלל ועדות בית הספר, נשמח אם תקראו ותתרשמו, כמו כן אלו מכם הרוצים להתנדב- עשו כן בשמחה ובאהבה.

אחרי שתתנדבו בהמוניכם נקיים פרלמנט לאישור החברים בועדות השונות.

החל ממחר- יום ג'- תתחיל פעילות יוזמת קרוב-רחוק- יוזמה שצמחה מהשטח במהלך תקופת קורונה (הראשונה). הרעיון- מערכת לימודים מקוונים משותפת לכלל בתי הספר הדמוקרטיים. תהליך ההקמה וההגדרה עליו אנו עובדים כבר חודשים ארוכים (נציגים מכ-15 בתי ספר דמוקרטיים הנפגשים כל שבוע כבר מלא זמן), נמצא כבר ממש בסופו והחל ממחר תתחיל הפעילות. מצורף קישור להתחברות לאפליקציה שבנינו (גל כרם שלנו התותח) - בה תמצאו את כל המידע על השיעורים השונים. זוהי קפיצה אל העתיד ואנו רוצים להיות חלק ממנו. נשמח לראותכם בין הלומדים, בין המלמדים, בין היוזמים ובין המשתתפים.

המיזם פותח בפנינו הזדמנויות רבות- עושר של נושאים ללמוד שעד היום לא יכולנו לספק לעצמנו, גיוון בדרכי הוראה-למידה באמצעות מורים מגוונים מאוד מכל ההיבטים, עבודה בסביבות מתוקשבות ורכישת מיומנויות של לומד בעל הכוונה עצמית, הרחבת מעגל המכרים ואפשרויות לחברויות מעבר לקיים ועוד.

בקישור הבא תוכלו להגיע לטבלה בה כל השיעורים המוצעים (בינתיים):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1hY_GuC2buzcPeiRWzAPL_gQy4lzPtudExjkqux6cYFU/edit?usp=sharing

בקישור הבא תוכלו להתחבר לאפליקציה הייעודית (גל כרם התותח):

https://democratic-2-gether.glideapp.io/

יכול להיות שההתחלה תהיה מעט מקרטעת... כדרכן של התחלות- המלצתנו היא להישאר שם.. ולא לוותר. לאמץ את האופציה הזו וללמוד תוך כדי תנועה כיצד לנצל את כל מה שהיא מציעה (אנו סבורים שהעתיד של תלמידינו יהיה יותר קרוב לאופציה הזו... מהאופציות המוכרות לנו יותר).

כוח אדם בבית הספר- ברוח הזמנים נושא כוח האדם בבית הספר בימי קורונה הוא נושא רגיש, וגם גמיש. כצפוי (כפי שצפינו ואמרנו בכל אספות ההורים), אנשי צוות ותלמידים ייכנסו ויצאו מתקופות של בידוד (נכון לכתיבת שורות אלו אין לנו חולי קורונה בקהילה.. יש מספר מבודדים, חלקם אנשי צוות) יהיו לא מעט שיבושים במצבת כוח האדם. אנו נערכים עם צבא מחליפים אבל ראוי גם לומר כי הכנסה של יותר מדי מחליפים גם היא לא מקדמת את בריאות הציבור. אי לכך חשוב שכולנו נבין את הסיטואציה ונתייחס לנושא גם דרך הפריזמה הזו. אם כן, שתי בקשות מאתנו:

אם אתם מכירים מועמדים מתאימים לעבודה כמורים מחליפים בבית הספר- קשרו אותם איתנו.

הבנתכם למצב המורכב.

אנו נעשה ככל יכולתנו לשמור על שגרה של בית ספר (אנו חושבים שזה הכי חשוב לילדים כעת) במסגרת המגבלות.

ממשיכים...

אנו רוצים להודות לקהילה על הסיוע בעניין הדבורים- מצאנו מי שילווה את נחיל הדבורים שלנו ואנו כבר בעבודה לקראת התחדשותו של הנחיל בסתיו. בין היתר, הנחיל שלנו יתועד סרט תיעודי אודות דו קיום עם דבורים. עדכונים בהמשך.

יום גיוס- בתאריך 25.9, יום ו' – נקיים בבית הספר יום גיוס בחצרות ובגינות. נשמח לראותכם מזיעים יחד איתנו.

בימים הקרובים נתחיל את תהליך איסוף פרטי הרכב וחלוקת המדבקות לשנה הבאה. על פי ההסכם שלנו עם כפר הנוער הדסים, זכאים למדבקות כניסה לכפר הנוער- הורי תלמדי גן חובה ועד כיתה ב'. תלמידים מכיתה ג' ומעלה ייכנסו לכפר הנוער רגלית. לתחילת תהליך החלוקה נשלח אליכם מייל למילוי פרטים. לידיעתכם.

שעות פעילות בית הספר- אנחנו שבים ומזכירים כי שעות הפעילות של בית הספר הן -8:00- 14:00 (ליסודי).

עקב מגבלות הקורונה וחובתנו לבדוק הצהרות בריאות כל בוקר- אנו לא נאפשר כניסה לשטח בית הספר לפני השעה 8:00. אנו נקפיד לפתוח את השערים כל בוקר בשעה 8:00 ולא לפני, על מנת לקבל את פני התלמידים באופן אישי כפי שאנו עושים.

מבקשים את שיתוף הפעולה שלכם עם העניין.

לסיכום נספר כי לתחושתנו התחילה לה שנת לימודים בשמחה גדולה. כי אנו מרגישים שבית הספר נערך טוב יחסית לפתיחת שנת קורונה, על כל המשתמע. אנו מרגישים את התמיכה והרוח הגבית של הקהילה שלנו והיום יום של בית הספר מקסים כתמיד.

נאחל לכולנו בריאות ושמחה גדולה והעיקר- שנהיה כולנו יחד. יחד נוכל לה לתקופה המורכבת אותה אנו עוברים.

ש מאתנו.

אורית ויובל27/8/20


שלום לכולם,

לא בגלל חוסר זמן או עצלנות... אני ממחזר מעט את המכתב שלי מלפני שבועיים, כדי לוודא כי כולכם קראתם אותו. מי שקרא- דלגו לסוף לפרוט על אספות ההורים. מי שלא קרא- מוזמן- המכתב יעשה מעט סדר לקראת פתיחת השנה. מה שהתווסף בשבועיים שחלפו מאז הוצאתי את המכתב הוא הגעגוע וההתרגשות שלנו לפתוח שנת לימודים נוספת- שנת ה-20!!! של בית ספר. שנה שונה ומאתגרת ומבטיחה גם באותה נשימה.

קריאה מהנה.

כבר כמה ימים שאני מסובב לי בראש את המכתב הזה לקהילה שלנו. מכתב באמצע החופש הגדול, שמטרתו יצירת אופק בהיר (יחסית... הכל מאוד יחסי בימינו) לפתיחת שנת הלימודים הלא רגילה בהחלט והקרובה אלינו ממש.

ימים מורכבים וקשים עוברים על כל העולם ובמיוחד על המדינה שלנו הקטנה והמזיעה. הקיץ הנוכחי מאמת את כולנו עם נסיבות מאוד מיוחדות, דרמטיות במיוחד נוכח "מציאות הקורונה" והשפעתה על שגרתנו המופרעת. נראה שרבים מן הדברים בהם הרגשנו בטוחים בעבר, כבר אינם כאלה והמציאות הולכת ומתפרקת לגורמים.

מכונות של מידע ובניית תודעה פועלות בכל הכוח ומשפיעות על כולנו, אם נרצה זאת ואם לא.

בפתיחת שנת הלימודים המסתמנת בראשון בספטמבר- נהיה כולנו כבר חצי שנה בתוך משבר הקורונה. בשונה משנים קודמות, בהן צוות בית הספר ידע מתוך נסיונו כיצד להכין שנת לימודים, מהם הדגשים שאנו רוצים להדגיש ומהי המסגרת שלנו לפעול בה- השינויים קיבלו ביטוי בניואנסים, בפרטים מסוימים בתוך המערך הכולל הברור מאוד שיצרנו בבית הספר.

מאז פרוץ המשבר (בתחילת שנת הלימודים נהיה כולנו כבר חצי שנה בתוכו) הקלפים נטרפים חדשות לבקרים והשינויים אותם אנו נדרשים לעשות אינם סמנטיים אלא מהותיים, וגם (בחלקם) אינם לבחירתנו. מבול של מסמכים ושמועות עם מתווים רשמיים יותר או פחות ניתכים עלינו כל הזמן. כך כבר חודשים ארוכים.

עולם החינוך כולו עומד על פי שינוי מאוד גדול, שמשבר הקורונה מאיץ מאוד. את שנת הלימודים הקודמת סיים צוות בית הספר עם הלשון בחוץ. עייף שחוק ומבולבל. היה לי ברור כי בתנאים הללו לא נוכל לצלול לתכנון מיטבי של שנת לימודים חדשה וטרופה. לקחנו לנו חופש... ולפני שבועיים חזרנו לפעילות ותכונה לקראת השנה הבאה- ממקום של ידיעה ויצירתיות. של הבנת האתגרים והדרכים להתמודדות איתם.

את שנת הלימודים הבאה נתחיל באופן דומה לסיום שנת הלימודים הקודמת (בהמשך המייל כל הפרטים). נעשה ככל יכולתנו להוות עמוד תווך לקהילת בית הספר ולהפוך את חוויית בית הספר לחוויה של חיות וחיוניות, של מפגש חברתי מפרה ומהנה- המפתח לאושר של ילדינו. אנחנו מבינים את גודל השעה ומבינים כי בית ספר (ובתי ספר בכלל בעידן זה) צריך לזוז ממסלולו הרגיל ולייצר מהות אחרת, עמוקה יותר ומוכוונת יחסים (בינתיים אנחנו ביתרון משמעותי על בתי הספר הרגילים- שאני מעריך שצועדים לקראת משבר זהות אמיתי.. על כך בפרקים הבאים).

המשימה שלנו היא אחת, והיא ברורה- שמירה על בית הספר הדמוקרטי שלנו כבית ספר ייחודי, דמוקרטי במהותו ובהתנהלותו- תוך שמירה על בריאות הקהילה שלנו- המיוחדת ובעלת המהות.

בית ספר דמוקרטי בעידן קורונה:

ראשית יש לומר כי למרות ריבוי הדעות והגישות למציאות החדשה- אנחנו פועלים מתוך הנחת עבודה של שמירה על בריאות הציבור ומתן כבוד הן לחששות הגדולים והן לשמירה על שגרת חיים נורמלית ובריאה ככל שניתן. אנחנו בוחרים ללכת על הקו הדק בין הממלכתיות הנדרשת, לפרשנות שלנו והתאמת ההנחיות לבית ספר דמוקרטי.

נוכח ההנחיות של משרד החינוך ובהתאמה למרחב בית הספר שלנו, ולהבנתנו את ההתנהלות הדמוקרטית אנו נעבוד בשנה הבאה לפי בתים, כאשר לכל אחד מהבתים יהיה שטח מוגדר הכולל את הכיתות שלו, חצר וחדרי שירותים ומועדון. אנו נקפיד על אי התקהלות במרחבים סגורים (הגבלת מספר תלמידים לקורס) ונייצר כמה שיותר פעילויות במרחבים הפתוחים (לצורך כך בימים אלו אנו נערכים מבחינת הכנת המרחבים גם החיצוניים וגם הפנימיים).

לשמחתנו (ובשונה מהמתווים המפורסמים בציבור, ובגלל מבנהו וגודלו הפיסי של בית הספר) כל תלמידי היסודי יבואו לבית הספר במשך כל שבוע הלימודים- תלמידי גן חובה עד כיתה ו ילמדו בבית הספר כל השבוע.

לגבי תלמידי חטיבת הביניים והתיכון- נחלק את שבוע הלימודים בין הבתים כאשר תלמידי חט"ב יבואו לבית הספר בימים א',ב' ו- ג' ותלמידי התיכון יבואו בימי ד',ה' ו-ו'. בימי שישי גם תתקיים למידה לתלמידי יסודי (במתכונת "לא בטל בשישי" הידוע והטוב).

בימים בהם התלמידים לא יבואו לבית הספר- נקיים מערך הוראה- למידה מרחוק. אנו ערים גם לאי ההצלחות ולביקורת על הנושא הזה ואנו מבינים כי האתגר הגדול הוא להפוך גם את הזמן הזה לזמן משמעותי עבור הילדים ועבור הקהילה- זהו האתגר הגדול שלנו השנה.

לנוחיותכם מידע על כל אסיפות הבתים, החל מהערב:

גן – יום ה' 27.8 בשעה 20:30

א-ב יום ד' 26.8 בשעה 20:00

ג-ד –משפחות חדשות יום ד' 26.8 בשעה 20:30

אסיפת הורים לכל הורי ג'-ד' יום א' 30.8 בשעה 20:30

ה-ו – יום א' 30.8 בשעה 19:30

חט"ב – יום ה' 27.8 בשעה 19:15

תיכון יום ה' 27.8 בשעה 20:30

באסיפות יימסרו כל הפרטים הארגוניים, תכירו את צוותי הבתים, המורים החדשים ועוד. זהו אירוע חשוב בהכנה של השנה וחשובה נוכחותכם בו.

ממשיכים במסע- חלק משגרות החיים שלנו, והמבנים הדמוקרטיים שלנו יצטרכו לעבור התאמה לסיטואציה החדשה גם. במפגשי הצוות שקיימנו במהלך השבועיים האחרונים הבנו כי יהיה צורך לערוך שינויים בהתנהלות- ועדת משמעת, ועדת פרלמנט והפרלמנט עצמו, פורמט החונכות האישית יצטרך לעבור התאמה ליכולות המפגש בימי קורונה גם. כמו כן אנו נקיים פרלמנט לאישור חוקי אורחות קורונה- מסכות, הגבלת מספרי אנשים במרחבים סגורים ועוד.

כמו כן בכוונתנו להמשיך ולהעמיק החשיבה ולייצר מנגנונים תומכי- קורונה (ועדות חדשות) – צוות פיתוח ומחקר פדגוגי, ועדות לקשרי קהילה ועוד.

נתחיל את שנת הלימודים עם סדרה של פרלמנטים המסדירים את הטעון הסדרה, ומקימים את הטעון

אני מבקש להוסיף ולהדגיש כמה עניינים בקצרה ובנקודות, לסיום מכתבי-

 • אני רוצה להודות לועד העמותה של בית הספר שממשיך לפעול לשמירה על קיומו ולהצהיר כי לאור הסיטואציה אנחנו מתארגנים על מתן סיוע כלכלי למי שצריך מבחינת שכר הלימוד. מחד- נשמר נתח תקציבי גדול יותר למתן מלגות לשנה הבאה. מאידך- ועד העמותה פועל לגיוס תרומות, גם מהקהילה שלנו, עבור מי שצריך. אני רוצה להודות מאוד לאלו מכם שמצאו לנכון לתרום (אתם רבים וטובים ואנו מאוד מאוד מעריכים), ולעודד את אלו מכם שזקוקים- לא להתבייש ולבקש.

 • רוצה לאחל לכל החדשים (תלמידים, אנשי צוות והורים גם) המון בהצלחה לפתיחת השנה המוזרה הזו. אנחנו נעשה כל מאמץ כדי לקלוט אתכם בצורה המיטבית ואני מבקש מכם לעשות כל מאמץ על מנת להיקלט בצורה מיטבית. אנחנו כאן בשבילכם.

 • מערכת- מערכת השעות ההו כה מורכבת לביצוע תפורסם בתחילת שבוע הבא. קחובחשבון שבגלל "מצב קורונה" היא שונה ומותאמת לסיטואציה. צפויה מערכת יותר דלילה לתלמידינו. שתדעו.

 • אורחות קורונה- אנו נקפיד על עטיית מסכות במרחבים הסגורים (בפנים- מועדונים כיתות), החל מכיתה ד' ומעלה. במרחבים הפתוחים (בחוץ- כדורגל פינת חי וחצרות) אנו נאפשר להוריד מסכות ולהתאוורר. עד לקיום פרלמנט הנוגע לאורחות קורונה שלנו- צוות בית הספר יהיה אחראי על אכיפת הנושא- תלמידים שלא ישתפו פעולה עם ההנחיות- צפו לטלפון מאיתנו בנושא.

 • ימי שישי- אנחנו לומדים בימי שישי כרגיל השנה (שוב... כרגיל בפורמט קורונה). מוזמנים תלמידי יסודי.

 • זוטות- אני מבקש את עזרת הקהילה במציאת כוורן (איש או אשת דבורים) היכול לסייע לנו בתחזוקת נחיל הדבורים שלנו בבית הספר. אנו זקוקים לליווי של איש מקצוע.

 • הכנה מנטלית- פונה אליכם ההורים כעת להיות ערניים לתחושות הילדים, לשתף אותם בתצורת השנה הבאה (במיוחד תלמידינו הבוגרים יותר) ולתת מקום לתחושות, החששות וכדומה. לשתף אותנו גם כמובן.

 • הכנה טכנית- הזמן שנותר עד תחילת השנה הוא זמן טוב להתארגנות למימד הזה גם- פינת עבודה נוחה, וויי פיי מספק, וכדומה. אלו מכם הנמצאים במצוקת מחשוב- אנו נרצה לדעת מכך על מנת לסייע לכם. ככל יכולתנו בעניין.

 • הצהרת מלחמה בבדידות- המאפיין המורכב ביותר בעייני היה ונשאר נושא הבדידות והבידוד. על כולנו לתת דגש מיוחד על הנושא הזה- כל אחד בגזרתו- החל משמירה על קשר עם המבוגרים במשפחותינו, דרך מבט רחב על החברה סביבנו, חברינו לספסל הלימודים וחברינו בשכונה. עלינו ההורים מוטלת האחריות לראות צעד קדימה ולעזור לילדינו לשמור ולטפח קשרים בינאישיים. עלינו צוות החינוך להקפיד ולשים את הנושא בראש סדר העדיפויות של המפגש הבית ספרי (במיוחד לתלמידינו הבוגרים). עלינו המבוגרים (צוות החינוך יחד עם ההורים) האחריות לשמור על כך. ולהיות בקשר כל הזמן.

 • כבוד לתפיסות מציאות שונות- וביתר שאת נוכח המצב- המפתח שלנו ללכידות חברתית עובר דרך מתן כבוד לתחושות, לפחדים, לחששות וגם לכל אותן רגשות המגיעות מהצד השני של קשת הרגשות.

 • מעורבות ושיתוף- שנה מורכבת לפנינו, לא מעט שינויים צפויים. מעורבות גבוהה של כולנו בתהליכים תטיב את היכולת שלנו להתמודדות עם המציאות המשתנה. שיתוף שלנו בתחושות ובמחשבות יקדמו מאוד תהליכים.

 • זיהוי הזדמנויות- והן רבות מאוד. שלוש דוגמאות ברשותכם- יום למידה מקוונת משותף לכל בתי הספר הדמוקרטיים- יתקיים בימי שלישי. פרויקט למידה משותף עם "חטיבת ביניים" בהונג קונג- למידה פרויקטלית משותפת סביב נושא של אינטליגנציה מלאכותית- תלמידי חט"ב ותיכון. פרויקט חילופי תלמידי עם פנימייה למצוינות- בעלת אופי דמוקרטי- בדנמרק.

מחר יום ו' מתקיים יום למידה עולמי של ההתארגנות שלנו מהקיץ (קבוצת מנהלי ואנשי צוות מבתי ספר דמוקרטי ברחבי העולם נפגשו לאורך החודשים האחרונים במטרה להקים מנגנון משותף לכולנו) – זה קורה עכשיו. שלחנו קישור למערכת השעות- שתפו את הילדים.

אסיים כאן בינתיים. יש לי נטייה למלל רב מאוד. רציתי שתדעו שאנחנו עמלים קשה על מנת להמשיך ולתת את מה שאנו יודעים לתת גם נוכח המציאות החדשה.

אנחנו כאן בשבילכם כולנו. נפגש באסיפות ההורים.

באהבה וגעגועים, בשמי ובשם כווולנו.

יובל.11/8/20

שלום לכולם,

כבר כמה ימים שאני מסובב לי בראש את המכתב הזה לקהילה שלנו. מכתב באמצע החופש הגדול, שמטרתו יצירת אופק בהיר (יחסית... הכל מאוד יחסי בימינו) לפתיחת שנת הלימודים הלא רגילה בהחלט והקרובה אלינו ממש.

ימים מורכבים וקשים עוברים על כל העולם ובמיוחד על המדינה שלנו הקטנה והמזיעה. הקיץ הנוכחי מאמת את כולנו עם נסיבות מאוד מיוחדות, דרמטיות במיוחד נוכח "מציאות הקורונה" והשפעתה על שגרתנו המופרעת. נראה שרבים מן הדברים בהם הרגשנו בטוחים בעבר, כבר אינם כאלה והמציאות הולכת ומתפרקת לגורמים.

מכונות של מידע ובניית תודעה פועלות בכל הכוח ומשפיעות על כולנו, אם נרצה זאת ואם לא.

בפתיחת שנת הלימודים המסתמנת בראשון בספטמבר- נהיה כולנו כבר חצי שנה בתוך משבר הקורונה. בשונה משנים קודמות, בהן צוות בית הספר ידע מתוך נסיונו כיצד להכין שנת לימודים, מהם הדגשים שאנו רוצים להדגיש ומהי המסגרת שלנו לפעול בה- השינויים קיבלו ביטוי בניואנסים, בפרטים מסוימים בתוך המערך הכולל הברור מאוד שיצרנו בבית הספר.

מאז פרוץ המשבר (בתחילת שנת הלימודים נהיה כולנו כבר חצי שנה בתוכו) הקלפים נטרפים חדשות לבקרים והשינויים אותם אנו נדרשים לעשות אינם סמנטיים אלא מהותיים, וגם (בחלקם) אינם לבחירתנו. מבול של מסמכים ושמועות עם מתווים רשמיים יותר או פחות ניתכים עלינו כל הזמן. כך כבר חודשים ארוכים.

עולם החינוך כולו עומד על פי שינוי מאוד גדול, שמשבר הקורונה מאיץ מאוד. את שנת הלימודים הקודמת סיים צוות בית הספר עם הלשון בחוץ. עייף שחוק ומבולבל. היה לי ברור כי בתנאים הללו לא נוכל לצלול לתכנון מיטבי של שנת לימודים חדשה וטרופה. לקחנו לנו חופש... ולפני שבועיים חזרנו לפעילות ותכונה לקראת השנה הבאה- ממקום של ידיעה ויצירתיות. של הבנת האתגרים והדרכים להתמודדות איתם.

את שנת הלימודים הבאה נתחיל באופן דומה לסיום שנת הלימודים הקודמת (בהמשך המייל כל הפרטים). נעשה ככל יכולתנו להוות עמוד תווך לקהילת בית הספר ולהפוך את חוויית בית הספר לחוויה של חיות וחיוניות, של מפגש חברתי מפרה ומהנה- המפתח לאושר של ילדינו. אנחנו מבינים את גודל השעה ומבינים כי בית ספר (ובתי ספר בכלל בעידן זה) צריך לזוז ממסלולו הרגיל ולייצר מהות אחרת, עמוקה יותר ומוכוונת יחסים (בינתיים אנחנו ביתרון משמעותי על בתי הספר הרגילים- שאני מעריך שצועדים לקראת משבר זהות אמיתי.. על כך בפרקים הבאים).

המשימה שלנו היא אחת, והיא ברורה- שמירה על בית הספר הדמוקרטי שלנו כבית ספר ייחודי, דמוקרטי במהותו ובהתנהלותו- תוך שמירה על בריאות הקהילה שלנו- המיוחדת ובעלת המהות.

בית ספר דמוקרטי בעידן קורונה:

ראשית יש לומר כי למרות ריבוי הדעות והגישות למציאות החדשה- אנחנו פועלים מתוך הנחת עבודה של שמירה על בריאות הציבור ומתן כבוד הן לחששות הגדולים והן לשמירה על שגרת חיים נורמלית ובריאה ככל שניתן. אנחנו בוחרים ללכת על הקו הדק בין הממלכתיות הנדרשת, לפרשנות שלנו והתאמת ההנחיות לבית ספר דמוקרטי.

נוכח ההנחיות של משרד החינוך ובהתאמה למרחב בית הספר שלנו, ולהבנתנו את ההתנהלות הדמוקרטית אנו נעבוד בשנה הבאה לפי בתים, כאשר לכל אחד מהבתים יהיה שטח מוגדר הכולל את הכיתות שלו, חצר וחדרי שרותים ומועדון. אנו נקפיד על אי התקהלות במרחבים סגורים (הגבלת מספר תלמידים לקורס) ונייצר כמה שיותר פעילויות במרחבים הפתוחים (לצורך כך בימים אלו אנו נערכים מבחינת הכנת המרחבים גם החיצוניים וגם הפנימיים).

לשמחתנו (ובשונה מהמתווים המפורסמים בציבור, ובגלל מבנהו וגודלו הפיסי של בית הספר) כל תלמידי היסודי יבואו לבית הספר במשך כל שבוע הלימודים- תלמידי גן חובה עד כיתה ו ילמדו בבית הספר כל השבוע.

לגבי תלמידי חטיבת הביניים והתיכון- נחלק את שבוע הלימודים בין הבתים כאשר תלמידי חט"ב יבואו לבית הספר בימים א',ב' ו- ג' ותלמידי התיכון יבואו בימי ד',ה' ו-ו'. בימים בהם לא יבואו לבית הספר- נקיים מערך הוראה- למידה מרחוק. אנו ערים גם לאי ההצלחות ולביקורת על הנושא הזה ואנו מבינים כי האתגר הגדול הוא להפוך גם את הזמן הזה לזמן משמעותי עבור הילדים ועבור הקהילה- זהו האתגר הגדול שלנו השנה.

כמו כן, חלק משגרות החיים שלנו, והמבנים הדמוקרטיים שלנו יצטרכו לעבור התאמה לסיטואציה החדשה. במפגשי הצוות שקיימנו במהלך השבועיים האחרונים הבנו כי יהיה צורך לערוך שינויים בהתנהלות- ועדת משמעת, ועדת פרלמנט והפרלמנט עצמו. כמו כן בכוונתנו להמשיך ולהעמיק החשיבה ולייצר מנגנונים תומכי- קורונה (ועדות חדשות) – צוות פיתוח ומחקר פדגוגי, ועדות לקשרי קהילה ועוד.

איני רוצה להלאות.. לכן, לקראת סיום אומר כי את הפרטים היותר קונקרטיים תקבלו מראשי הבתים (מערכות, מרחבים וכיתות, אסיפות הורים בזום ועוד). אני כן מבקש להדגיש כמה עניינים בקצרה ובנקודות, לסיום מכתבי-

 • אני רוצה להודות לועד העמותה של בית הספר שממשיך לפעול לשמירה על קיומו ולהצהיר כי לאור הסיטואציה אנחנו מתארגנים על מתן סיוע כלכלי למי שצריך מבחינת שכר הלימוד. מחד- נשמר נתח תקציבי גדול יותר למתן מלגות לשנה הבאה. מאידך- ועד העמותה פועל לגיוס תרומות, גם מהקהילה שלנו, עבור מי שצריך. אני רוצה להודות מאוד לאלו מכם שמצאו לנכון לתרום (אתם רבים וטובים ואנו מאוד מאוד מעריכים), ולעודד את אלו מכם שזקוקים- לא להתבייש ולבקש.

 • הסעות- ארגון מערך ההסעות הוא מאתגר במיוחד השנה. אחרי המייל שלי תקבלו מייל משושי המארגנת. אנא קראוהו בעיון.

 • מערכת- בניית המערכת נעשית בימים אלו ממש. ייתכן כי ועדת מערכת תפנה לחלק מכם על מנת להיות שותפים לסימולציות. גם כאן האתגר השנה הוא גדול מאוד ומורכב יותר.

 • הכנה מנטלית- פונה אליכם ההורים כעת להיות ערניים לתחושות הילדים, לשתף אותם בתצורת השנה הבאה (במיוחד תלמידינו הבוגרים יותר) ולתת מקום לתחושות, החששות וכדומה. לשתף אותנו גם כמובן.

 • הכנה טכנית- הזמן שנותר עד תחילת השנה הוא זמן טוב להתארגנות למימד הזה גם- פינת עבודה נוחה, וויי פיי מספק, וכדומה. אלו מכם הנמצאים במצוקת מחשוב- אנו נרצה לדעת מכך על מנת לסייע לכם. ככל יכולתנו בעניין.

 • הצהרת מלחמה בבדידות- המאפיין המורכב ביותר בעייני היה ונשאר נושא הבדידות והבידוד. על כולנו לתת דגש מיוחד על הנושא הזה- כל אחד בגזרתו- החל משמירה על קשר עם המבוגרים במשפחותינו, דרך מבט רחב על החברה סביבנו, חברינו לספסל הלימודים וחברינו בשכונה. עלינו ההורים מוטלת האחריות לראות צעד קדימה ולעזור לילדינו לשמור ולטפח קשרים בינאישיים. עלינו צוות החינוך להקפיד ולשים את הנושא בראש סדר העדיפויות של המפגש הבית ספרי (במיוחד לתלמידינו הבוגרים). עלינו המבוגרים (צוות החינוך יחד עם ההורים) האחריות לשמור על כך. ולהיות בקשר כל הזמן.

 • כבוד לתפיסות מציאות שונות- וביתר שאת נוכח המצב- המפתח שלנו ללכידות חברתית עובר דרך מתן כבוד לתחושות, לפחדים, לחששות וגם לכל אותן רגשות המגיעות מהצד השני של קשת הרגשות.

 • מעורבות ושיתוף- שנה מורכבת לפנינו, לא מעט שינויים צפויים. מעורבות גבוהה של כולנו בתהליכים תטיב את היכולת שלנו להתמודדות עם המציאות המשתנה. שיתוף שלנו בתחושות ובמחשבות יקדמו מאוד תהליכים.

 • זיהוי הזדמנויות- והן רבות מאוד. שלוש דוגמאות ברשותכם- יום למידה מקוונת משותף לכל בתי הספר הדמוקרטיים- יתקיים בימי שלישי. פרויקט למידה משותף עם "חטיבת ביניים" בהונג קונג- למידה פרויקטלית משותפת סביב נושא של אינטליגנציה מלאכותית- תלמידי חט"ב ותיכון. פרויקט חילופי תלמידי עם פנימייה למצוינות- בעלת אופי דמוקרטי- בדנמרק.

אסיים כאן בינתיים. יש לי נטייה למלל רב מאוד. רציתי שתדעו שאנחנו עמלים קשה על מנת להמשיך ולתת את מה שאנו יודעים לתת גם נוכח המציאות החדשה.

אנחנו כאן בשבילכם כולנו.

באהבה וגעגועים, בשמי ובשם כווולנו.

יובל