מכתבים מיובל

13/10/20

שלום לכולם,

מייל מאתנו כאן בתא המנהלים.

הפעם אמנע מכתיבת יתר- אכתוב בנקודות. כל נקודה היא עולם ומלואו וחשוב לי שתקראו בעיון ותהיו בעניינים.

מתחיל הכי חזק ... ומגביר את הקצב.

חונכות אישית- שמחים מאוד להתחיל את תהליך החונכות האישית בחטיבות הבוגרות של בית הספר. בחטיבה הצעירה החונכות כבר החלה בתחילת השנה. החל מאתמול התחלנו רשמית. אני סבור כי העמקת וביסוס הקשר עם החונך הוא אחד הדברים שהכי חשוב לעשות בימים הללו. צוות בית הספר קיים אמש שיחה בעניין והחליט "להתנפל" על נושא החונכות האישית ובימים הקרובים לקיים גם שיחות אישיות עם כל החניכים וגם- לקבוע אתכם ההורים פגישה (בזום...בינתיים). אנא מכם הורים- דאגו ליצור קשר עוד היום עם החונך האישי ולקבוע פגישה. זה מ א ו ד חשוב. לנו ולכם.

מפגשים "מתחת לעץ" בקהילה- התקופה ההזויה מולידה עמה רעיונות חדשים והתאמות למציאות החדשה. אנחנו בוחנים כרגע רעיון להתחיל לקיים מפגשים עם התלמידים בישובים... באזורים פתוחים קרוב לבית. זה מעט מורכב מבחינה לוגיסטית ומעוד בחינות אבל אנו מבינים את הצורך והחשיבות ורוצים לקדם את העניין. אני אעדכן בקרוב על ההתפתחויות.

עמותה, תשלומים ועוד- בשבוע שעבר, תוך כדי חג הסוכות, קיימונו בערב פגישה של הקהילה עם ועד העמותה של בית הספר. מטרת הפגישה הייתה עבור הועד להציג את המציאות המורכבת של ניהול בית הספר (בפן הכלכלי) בעידן הנוכחי, לשמוע את רחשי לבה של קהילת בית הספר, לקראת קבלת החלטות על המשך הדרך. בפגישה נכחו קרוב למאה איש מהקהילה והיא הייתה פגישה חשובה, גם אם לא נעימה לכל אורכה.

לאחר הפגישה שלח ועד העמותה טופס למילוי לקהילה- לבקשת דחיית תשלומים לבית הספר (בקשת דחייה שיכולה להפוך למלגה), כפי שעשה ועד העמותה גם בשנה שעברה. מטרת הטופס היא להבין יותר לעומק את מצבה הכלכלי של הקהילה על מנת להיערך כלכלית ולשמור על בית הספר.

במהלך כל תקופת הקורונה מעמידה העמותה סכומים נכבדים לחוקת מלגות לקהילה, וכך גם השנה. איני יודע מה הדבר אומר בדיוק, אבל - סך בקשות הקהילה לדחיית תשלום (שלב א') לחודש הנוכחי עומד על סכום של 45 אש"ח. סכום זה הוא נמוך משמעותית מהסכום שהקציב הועד לתמיכה בקהילה. לידיעתכם. או שהמצב הוא טוב ממה שחשבנו, או שהקהילה מתביישת לבקש, או שהאינפורמציה לא עברה עד הסוף. אם למישהו יש תובנה, אשמח שתשתפו אותי.

יוזמות קהילה –בעקבות הפגישה עם ועד העמותה נולדה תובנה כי עלינו, כקהילה, לשנס מותניים ולהתחיל לפעול למען בית הספר בדרכים חדשות ויצירתיות (יש כמה כיוונים- הקלה על הקהילה בתשלומים, יצירת מקורות רווח נוספים לקופת בית הספר, יצירת כלכלת חליפין קהילתית, שימושים נוספים במבנה בית הספר ועוד). אני שמח לספר כי אני מקבל פניות שונות מהקהילה ומתחילה איזו פעילות בתחום. בימים הקרובים אעדכן עוד, כמו כן אשמח לקבל עוד רעיונות מחשבות ובעיקר פעולות מכולכם.

למידה מרחוק- מחשבות ומסקנות – ישראל נמצאת בלמידה מרחוק (אני מעדיף את המושג הוראה מרחוק , למידה היא תמיד תמיד מקרוב) כבר יותר מחצי שנה, לכאורה אנחנו יודעים כבר את המלאכה (יש מערכת , קישורים, טכנולוגיות וטכניקות)... מאידך.. ככל שחולף הזמן אנו גם מרגישים את הפערים המאוד גדולים בחוויית הלמידה הזו. אנו גם יותר ויותר מרגישים את החסך הרגשי המצטבר (אצל כולנו- ילדים מבוגרים מורים הורים סבים). חשוב לזכור כי אנחנו נמצאים בתהליכי למידה מתמשכים וכי עוד רב הנסתר על הגלוי. חשוב שנדע לפרגן לעצמנו (ילדים, הורים ומורים) את מרחב הטעות והלמידה. חשוב שנבין כולנו שהתסכול והקושי והברור הוא חלק ממש מרכזי בתהליך. ושנשתף, ונשקף את המציאות בכנות ובפתיחות.

תלמידי חינוך מיוחד- לשמחתנו הגדולה מאוד מתקיימים לימודים בבית הספר של תלמידי החינוך המיוחד שלנו. כ-30 תלמידים המגיעים לבית הספר יומיים בשבוע ומביאים עימם חיות, וצחוק, והתרגשות שכל כך חסרה לנו. וגם להם. ואנו מודים על כך.

צוות בית הספר- נמצא בימים מאוד קשים ומאתגרים. עובד במציאות חדשה לגמרי אליה לא הוכשרנו וגם ובעיקר לא בחרנו. חלקנו הורים לילדים צעירים וצריכים גם להתנהל בבית באופן מאתגר, תוך כדי עבודה. כל יום חדש מוליד עמו מחשבות ותובנות ורעיונות חדשים ואת כולם צריך לשקול לעומק כי המשמעויות הן רבות ומגוונות.

מדי פעם אנו עוצרים לדבר, להחליף חוויות ולשתף. מהתרשמות שלי אנחנו כולנו נמצאים כל הזמן עם האצבע על הדופק והצוותים השונים (די התפצלנו בעל כורחנו לצוותי בתים) נמצאים בתוך תהליך של למידה וחושבים על צרכי הילדים לעומק. עם זאת, כבר מורגשת השחיקה והקושי, יחד עם ההבנה של ריצה למרחקים ארוכים.

רוצים לומר- אני רוצה להקדיש שתי שורות לפרגן מאוד לצוות על עבודה מאומצת על גבול הבלתי אפשרית. אני מעריך מאוד את כל המאמצים והמחשבה והרגש והכוונה ובעיקר בעיקר- האהבה לילדים ולבית הספר. מבחינתי כולנו צריכים לצאת למרפסת ולמחוא כפיים.

מאוד מתגעגעים,

אורית ויובל

25/9/20

הימים המוזרים ממשיכים לבחון אותנו. את החוסן המנטלי שלנו, את יכולות הארגון, החשיבה היצירתית ומעל לכל את הקשרים האישיים, הקהילתיים שלנו.

כמונו, ארגונים רבים מחפשים את דרכם ומנסים לבצע התאמות ארגוניות למציאות החדשה.

כבכל שנה בפתחה של שנת לימודים עסוק בית הספר שלנו ביצירת שגרת העבודה של ועדות בית הספר. אותן ועדות האחראיות על הניהול השוטף של בית הספר. השנה, עקב הסיטואציה ה(הו כה) מוזרה ומיוחדת אנו נאלצים לשנות מעט הרגלים, ולקיים את הועדות מרחוק.

לכאורה, מדובר בעיכוב או רגרסיה מסוימת מהשגרה המוכרת לנו, מאידך- מזדמנת לנו כאן הזדמנות מיוחדת מאוד למעורבות יותר גדולה של הקהילה שלנו בוועדות של בית הספר. כמו כן- בגלל המרחב הדמוקרטי הגמיש והעצמאי- יש לנו הזדמנות להקמה של מנגנונים שיעזרו לקהילה של בית הספר לעבור את תקופת הקורונה בצורה טובה יותר.

אי לכך- אני מסמן את יום ג' הקרוב – בין כיפור לסוכות- לקיום הפנינג ועדות לבית הספר. כאשר כל חברי הקהילה מוזמנים להצטרף.

וכמו כן- בהזדמנות חגיגית זו אני מעוניין לאייש את ועדת קשרי קהילה- חשובה מאין כמוה לזמנים הנוכחיים.

ו... אני מעוניין להעיר משנתה ועדה ישנה וטובה- ועדת חינוך- ולהגדיר עבורה משימה חשובה- מחקר ופיתוח של נושא ההוראה מרחקו, הלמידה מהבית וכל השדה הרחב הזה של ניהול למידה אישית, קבוצתית וקהילתית בעידן הקורונה (שאני מעריך שילווה אותנו עוד זמן א ר ו ך ).

בקישור הנ"ל תמצאו את רשימת הועדות, איש הצוות האחראי +קישור לזום לכל אחת מהן.

https://padlet.com/yuvalshapira/ydg2m72ldxvtvy6i

אני שוב מזמין את הקהילה להצטרף לפעילות הועדות של בית הספר.

להתראות ביום ג', שעה 08:40.

בשם כולנו (מי קרוב ומי רחוק)

יובל.

7/9/20

שלום לכולם,

מכתב משולחנם של המנהלים עם שלל נושאים ועניינים שעל שולחננו. אנו מבקשים את קריאתכם המרוכזת- יש חלק מהדברים שנשמח שתשתפו את הילדים שלכם.. הרי כל למענם.

ראשית, ומראש אנחנו מצטערים על ההקדמה הזו, הפותחת כמעט כל מכתב שלנו בעת האחרונה- אנחנו בפתחה של שנה מאוד אחרת ושונה, מטבע הדברים היא שונה עבור כולנו- תלמידים (ותיקים וחדשים גם), מורים (צעירים וגם קשישים) וגם עבורכם ההורים. גם המרחב של בית הספר וגם הפעילות שלו ואפילו מטרותיו משתנים בתקופה הנוכחית ונעשים כולם מתוך פרספקטיבה שונה של תקופת קורונה.

השנה הזו תמשיך להיות שונה ועמה הצורך שלנו להתמקם אל מול המציאות בצורות שונות ממה שהורגלנו, חלקן יהיו יצירתיות ומגניבות וחלקן בדיוק ההיפך. מדי פעם נרגיש גוש בגרון או תסכול שעולה. ניקח זאת כולנו בחשבון ונכיל איש את רעהו.

ועדות בית הספר החלו את פעילותן עם פתיחת השנה. בשונה משנים עברו- השנה הועדות הן בימי ג' (מידע חשוב עבורכם ההורים המעוניינים להתנדב לוועדות). כמו כן, עקב הסיטואציה- חלק מהועדות משנה מעט את אופן הפעילות, ו- יש לנו ועדה אחת חדשה- ועדת קרוב רחוק- העוסקת בתמיכה ביוזמה המשותפת שלנו עם הדמוקרטיים האחרים.

מצורף קובץ הסבר על שלל ועדות בית הספר, נשמח אם תקראו ותתרשמו, כמו כן אלו מכם הרוצים להתנדב- עשו כן בשמחה ובאהבה.

אחרי שתתנדבו בהמוניכם נקיים פרלמנט לאישור החברים בועדות השונות.

החל ממחר- יום ג'- תתחיל פעילות יוזמת קרוב-רחוק- יוזמה שצמחה מהשטח במהלך תקופת קורונה (הראשונה). הרעיון- מערכת לימודים מקוונים משותפת לכלל בתי הספר הדמוקרטיים. תהליך ההקמה וההגדרה עליו אנו עובדים כבר חודשים ארוכים (נציגים מכ-15 בתי ספר דמוקרטיים הנפגשים כל שבוע כבר מלא זמן), נמצא כבר ממש בסופו והחל ממחר תתחיל הפעילות. מצורף קישור להתחברות לאפליקציה שבנינו (גל כרם שלנו התותח) - בה תמצאו את כל המידע על השיעורים השונים. זוהי קפיצה אל העתיד ואנו רוצים להיות חלק ממנו. נשמח לראותכם בין הלומדים, בין המלמדים, בין היוזמים ובין המשתתפים.

המיזם פותח בפנינו הזדמנויות רבות- עושר של נושאים ללמוד שעד היום לא יכולנו לספק לעצמנו, גיוון בדרכי הוראה-למידה באמצעות מורים מגוונים מאוד מכל ההיבטים, עבודה בסביבות מתוקשבות ורכישת מיומנויות של לומד בעל הכוונה עצמית, הרחבת מעגל המכרים ואפשרויות לחברויות מעבר לקיים ועוד.

בקישור הבא תוכלו להגיע לטבלה בה כל השיעורים המוצעים (בינתיים):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1hY_GuC2buzcPeiRWzAPL_gQy4lzPtudExjkqux6cYFU/edit?usp=sharing

בקישור הבא תוכלו להתחבר לאפליקציה הייעודית (גל כרם התותח):

https://democratic-2-gether.glideapp.io/

יכול להיות שההתחלה תהיה מעט מקרטעת... כדרכן של התחלות- המלצתנו היא להישאר שם.. ולא לוותר. לאמץ את האופציה הזו וללמוד תוך כדי תנועה כיצד לנצל את כל מה שהיא מציעה (אנו סבורים שהעתיד של תלמידינו יהיה יותר קרוב לאופציה הזו... מהאופציות המוכרות לנו יותר).

כוח אדם בבית הספר- ברוח הזמנים נושא כוח האדם בבית הספר בימי קורונה הוא נושא רגיש, וגם גמיש. כצפוי (כפי שצפינו ואמרנו בכל אספות ההורים), אנשי צוות ותלמידים ייכנסו ויצאו מתקופות של בידוד (נכון לכתיבת שורות אלו אין לנו חולי קורונה בקהילה.. יש מספר מבודדים, חלקם אנשי צוות) יהיו לא מעט שיבושים במצבת כוח האדם. אנו נערכים עם צבא מחליפים אבל ראוי גם לומר כי הכנסה של יותר מדי מחליפים גם היא לא מקדמת את בריאות הציבור. אי לכך חשוב שכולנו נבין את הסיטואציה ונתייחס לנושא גם דרך הפריזמה הזו. אם כן, שתי בקשות מאתנו:

אם אתם מכירים מועמדים מתאימים לעבודה כמורים מחליפים בבית הספר- קשרו אותם איתנו.

הבנתכם למצב המורכב.

אנו נעשה ככל יכולתנו לשמור על שגרה של בית ספר (אנו חושבים שזה הכי חשוב לילדים כעת) במסגרת המגבלות.

ממשיכים...

אנו רוצים להודות לקהילה על הסיוע בעניין הדבורים- מצאנו מי שילווה את נחיל הדבורים שלנו ואנו כבר בעבודה לקראת התחדשותו של הנחיל בסתיו. בין היתר, הנחיל שלנו יתועד סרט תיעודי אודות דו קיום עם דבורים. עדכונים בהמשך.

יום גיוס- בתאריך 25.9, יום ו' – נקיים בבית הספר יום גיוס בחצרות ובגינות. נשמח לראותכם מזיעים יחד איתנו.

בימים הקרובים נתחיל את תהליך איסוף פרטי הרכב וחלוקת המדבקות לשנה הבאה. על פי ההסכם שלנו עם כפר הנוער הדסים, זכאים למדבקות כניסה לכפר הנוער- הורי תלמדי גן חובה ועד כיתה ב'. תלמידים מכיתה ג' ומעלה ייכנסו לכפר הנוער רגלית. לתחילת תהליך החלוקה נשלח אליכם מייל למילוי פרטים. לידיעתכם.

שעות פעילות בית הספר- אנחנו שבים ומזכירים כי שעות הפעילות של בית הספר הן -8:00- 14:00 (ליסודי).

עקב מגבלות הקורונה וחובתנו לבדוק הצהרות בריאות כל בוקר- אנו לא נאפשר כניסה לשטח בית הספר לפני השעה 8:00. אנו נקפיד לפתוח את השערים כל בוקר בשעה 8:00 ולא לפני, על מנת לקבל את פני התלמידים באופן אישי כפי שאנו עושים.

מבקשים את שיתוף הפעולה שלכם עם העניין.

לסיכום נספר כי לתחושתנו התחילה לה שנת לימודים בשמחה גדולה. כי אנו מרגישים שבית הספר נערך טוב יחסית לפתיחת שנת קורונה, על כל המשתמע. אנו מרגישים את התמיכה והרוח הגבית של הקהילה שלנו והיום יום של בית הספר מקסים כתמיד.

נאחל לכולנו בריאות ושמחה גדולה והעיקר- שנהיה כולנו יחד. יחד נוכל לה לתקופה המורכבת אותה אנו עוברים.

ש מאתנו.

אורית ויובל27/8/20


שלום לכולם,

לא בגלל חוסר זמן או עצלנות... אני ממחזר מעט את המכתב שלי מלפני שבועיים, כדי לוודא כי כולכם קראתם אותו. מי שקרא- דלגו לסוף לפרוט על אספות ההורים. מי שלא קרא- מוזמן- המכתב יעשה מעט סדר לקראת פתיחת השנה. מה שהתווסף בשבועיים שחלפו מאז הוצאתי את המכתב הוא הגעגוע וההתרגשות שלנו לפתוח שנת לימודים נוספת- שנת ה-20!!! של בית ספר. שנה שונה ומאתגרת ומבטיחה גם באותה נשימה.

קריאה מהנה.

כבר כמה ימים שאני מסובב לי בראש את המכתב הזה לקהילה שלנו. מכתב באמצע החופש הגדול, שמטרתו יצירת אופק בהיר (יחסית... הכל מאוד יחסי בימינו) לפתיחת שנת הלימודים הלא רגילה בהחלט והקרובה אלינו ממש.

ימים מורכבים וקשים עוברים על כל העולם ובמיוחד על המדינה שלנו הקטנה והמזיעה. הקיץ הנוכחי מאמת את כולנו עם נסיבות מאוד מיוחדות, דרמטיות במיוחד נוכח "מציאות הקורונה" והשפעתה על שגרתנו המופרעת. נראה שרבים מן הדברים בהם הרגשנו בטוחים בעבר, כבר אינם כאלה והמציאות הולכת ומתפרקת לגורמים.

מכונות של מידע ובניית תודעה פועלות בכל הכוח ומשפיעות על כולנו, אם נרצה זאת ואם לא.

בפתיחת שנת הלימודים המסתמנת בראשון בספטמבר- נהיה כולנו כבר חצי שנה בתוך משבר הקורונה. בשונה משנים קודמות, בהן צוות בית הספר ידע מתוך נסיונו כיצד להכין שנת לימודים, מהם הדגשים שאנו רוצים להדגיש ומהי המסגרת שלנו לפעול בה- השינויים קיבלו ביטוי בניואנסים, בפרטים מסוימים בתוך המערך הכולל הברור מאוד שיצרנו בבית הספר.

מאז פרוץ המשבר (בתחילת שנת הלימודים נהיה כולנו כבר חצי שנה בתוכו) הקלפים נטרפים חדשות לבקרים והשינויים אותם אנו נדרשים לעשות אינם סמנטיים אלא מהותיים, וגם (בחלקם) אינם לבחירתנו. מבול של מסמכים ושמועות עם מתווים רשמיים יותר או פחות ניתכים עלינו כל הזמן. כך כבר חודשים ארוכים.

עולם החינוך כולו עומד על פי שינוי מאוד גדול, שמשבר הקורונה מאיץ מאוד. את שנת הלימודים הקודמת סיים צוות בית הספר עם הלשון בחוץ. עייף שחוק ומבולבל. היה לי ברור כי בתנאים הללו לא נוכל לצלול לתכנון מיטבי של שנת לימודים חדשה וטרופה. לקחנו לנו חופש... ולפני שבועיים חזרנו לפעילות ותכונה לקראת השנה הבאה- ממקום של ידיעה ויצירתיות. של הבנת האתגרים והדרכים להתמודדות איתם.

את שנת הלימודים הבאה נתחיל באופן דומה לסיום שנת הלימודים הקודמת (בהמשך המייל כל הפרטים). נעשה ככל יכולתנו להוות עמוד תווך לקהילת בית הספר ולהפוך את חוויית בית הספר לחוויה של חיות וחיוניות, של מפגש חברתי מפרה ומהנה- המפתח לאושר של ילדינו. אנחנו מבינים את גודל השעה ומבינים כי בית ספר (ובתי ספר בכלל בעידן זה) צריך לזוז ממסלולו הרגיל ולייצר מהות אחרת, עמוקה יותר ומוכוונת יחסים (בינתיים אנחנו ביתרון משמעותי על בתי הספר הרגילים- שאני מעריך שצועדים לקראת משבר זהות אמיתי.. על כך בפרקים הבאים).

המשימה שלנו היא אחת, והיא ברורה- שמירה על בית הספר הדמוקרטי שלנו כבית ספר ייחודי, דמוקרטי במהותו ובהתנהלותו- תוך שמירה על בריאות הקהילה שלנו- המיוחדת ובעלת המהות.

בית ספר דמוקרטי בעידן קורונה:

ראשית יש לומר כי למרות ריבוי הדעות והגישות למציאות החדשה- אנחנו פועלים מתוך הנחת עבודה של שמירה על בריאות הציבור ומתן כבוד הן לחששות הגדולים והן לשמירה על שגרת חיים נורמלית ובריאה ככל שניתן. אנחנו בוחרים ללכת על הקו הדק בין הממלכתיות הנדרשת, לפרשנות שלנו והתאמת ההנחיות לבית ספר דמוקרטי.

נוכח ההנחיות של משרד החינוך ובהתאמה למרחב בית הספר שלנו, ולהבנתנו את ההתנהלות הדמוקרטית אנו נעבוד בשנה הבאה לפי בתים, כאשר לכל אחד מהבתים יהיה שטח מוגדר הכולל את הכיתות שלו, חצר וחדרי שירותים ומועדון. אנו נקפיד על אי התקהלות במרחבים סגורים (הגבלת מספר תלמידים לקורס) ונייצר כמה שיותר פעילויות במרחבים הפתוחים (לצורך כך בימים אלו אנו נערכים מבחינת הכנת המרחבים גם החיצוניים וגם הפנימיים).

לשמחתנו (ובשונה מהמתווים המפורסמים בציבור, ובגלל מבנהו וגודלו הפיסי של בית הספר) כל תלמידי היסודי יבואו לבית הספר במשך כל שבוע הלימודים- תלמידי גן חובה עד כיתה ו ילמדו בבית הספר כל השבוע.

לגבי תלמידי חטיבת הביניים והתיכון- נחלק את שבוע הלימודים בין הבתים כאשר תלמידי חט"ב יבואו לבית הספר בימים א',ב' ו- ג' ותלמידי התיכון יבואו בימי ד',ה' ו-ו'. בימי שישי גם תתקיים למידה לתלמידי יסודי (במתכונת "לא בטל בשישי" הידוע והטוב).

בימים בהם התלמידים לא יבואו לבית הספר- נקיים מערך הוראה- למידה מרחוק. אנו ערים גם לאי ההצלחות ולביקורת על הנושא הזה ואנו מבינים כי האתגר הגדול הוא להפוך גם את הזמן הזה לזמן משמעותי עבור הילדים ועבור הקהילה- זהו האתגר הגדול שלנו השנה.

לנוחיותכם מידע על כל אסיפות הבתים, החל מהערב:

גן – יום ה' 27.8 בשעה 20:30

א-ב יום ד' 26.8 בשעה 20:00

ג-ד –משפחות חדשות יום ד' 26.8 בשעה 20:30

אסיפת הורים לכל הורי ג'-ד' יום א' 30.8 בשעה 20:30

ה-ו – יום א' 30.8 בשעה 19:30

חט"ב – יום ה' 27.8 בשעה 19:15

תיכון יום ה' 27.8 בשעה 20:30

באסיפות יימסרו כל הפרטים הארגוניים, תכירו את צוותי הבתים, המורים החדשים ועוד. זהו אירוע חשוב בהכנה של השנה וחשובה נוכחותכם בו.

ממשיכים במסע- חלק משגרות החיים שלנו, והמבנים הדמוקרטיים שלנו יצטרכו לעבור התאמה לסיטואציה החדשה גם. במפגשי הצוות שקיימנו במהלך השבועיים האחרונים הבנו כי יהיה צורך לערוך שינויים בהתנהלות- ועדת משמעת, ועדת פרלמנט והפרלמנט עצמו, פורמט החונכות האישית יצטרך לעבור התאמה ליכולות המפגש בימי קורונה גם. כמו כן אנו נקיים פרלמנט לאישור חוקי אורחות קורונה- מסכות, הגבלת מספרי אנשים במרחבים סגורים ועוד.

כמו כן בכוונתנו להמשיך ולהעמיק החשיבה ולייצר מנגנונים תומכי- קורונה (ועדות חדשות) – צוות פיתוח ומחקר פדגוגי, ועדות לקשרי קהילה ועוד.

נתחיל את שנת הלימודים עם סדרה של פרלמנטים המסדירים את הטעון הסדרה, ומקימים את הטעון

אני מבקש להוסיף ולהדגיש כמה עניינים בקצרה ובנקודות, לסיום מכתבי-

 • אני רוצה להודות לועד העמותה של בית הספר שממשיך לפעול לשמירה על קיומו ולהצהיר כי לאור הסיטואציה אנחנו מתארגנים על מתן סיוע כלכלי למי שצריך מבחינת שכר הלימוד. מחד- נשמר נתח תקציבי גדול יותר למתן מלגות לשנה הבאה. מאידך- ועד העמותה פועל לגיוס תרומות, גם מהקהילה שלנו, עבור מי שצריך. אני רוצה להודות מאוד לאלו מכם שמצאו לנכון לתרום (אתם רבים וטובים ואנו מאוד מאוד מעריכים), ולעודד את אלו מכם שזקוקים- לא להתבייש ולבקש.

 • רוצה לאחל לכל החדשים (תלמידים, אנשי צוות והורים גם) המון בהצלחה לפתיחת השנה המוזרה הזו. אנחנו נעשה כל מאמץ כדי לקלוט אתכם בצורה המיטבית ואני מבקש מכם לעשות כל מאמץ על מנת להיקלט בצורה מיטבית. אנחנו כאן בשבילכם.

 • מערכת- מערכת השעות ההו כה מורכבת לביצוע תפורסם בתחילת שבוע הבא. קחובחשבון שבגלל "מצב קורונה" היא שונה ומותאמת לסיטואציה. צפויה מערכת יותר דלילה לתלמידינו. שתדעו.

 • אורחות קורונה- אנו נקפיד על עטיית מסכות במרחבים הסגורים (בפנים- מועדונים כיתות), החל מכיתה ד' ומעלה. במרחבים הפתוחים (בחוץ- כדורגל פינת חי וחצרות) אנו נאפשר להוריד מסכות ולהתאוורר. עד לקיום פרלמנט הנוגע לאורחות קורונה שלנו- צוות בית הספר יהיה אחראי על אכיפת הנושא- תלמידים שלא ישתפו פעולה עם ההנחיות- צפו לטלפון מאיתנו בנושא.

 • ימי שישי- אנחנו לומדים בימי שישי כרגיל השנה (שוב... כרגיל בפורמט קורונה). מוזמנים תלמידי יסודי.

 • זוטות- אני מבקש את עזרת הקהילה במציאת כוורן (איש או אשת דבורים) היכול לסייע לנו בתחזוקת נחיל הדבורים שלנו בבית הספר. אנו זקוקים לליווי של איש מקצוע.

 • הכנה מנטלית- פונה אליכם ההורים כעת להיות ערניים לתחושות הילדים, לשתף אותם בתצורת השנה הבאה (במיוחד תלמידינו הבוגרים יותר) ולתת מקום לתחושות, החששות וכדומה. לשתף אותנו גם כמובן.

 • הכנה טכנית- הזמן שנותר עד תחילת השנה הוא זמן טוב להתארגנות למימד הזה גם- פינת עבודה נוחה, וויי פיי מספק, וכדומה. אלו מכם הנמצאים במצוקת מחשוב- אנו נרצה לדעת מכך על מנת לסייע לכם. ככל יכולתנו בעניין.

 • הצהרת מלחמה בבדידות- המאפיין המורכב ביותר בעייני היה ונשאר נושא הבדידות והבידוד. על כולנו לתת דגש מיוחד על הנושא הזה- כל אחד בגזרתו- החל משמירה על קשר עם המבוגרים במשפחותינו, דרך מבט רחב על החברה סביבנו, חברינו לספסל הלימודים וחברינו בשכונה. עלינו ההורים מוטלת האחריות לראות צעד קדימה ולעזור לילדינו לשמור ולטפח קשרים בינאישיים. עלינו צוות החינוך להקפיד ולשים את הנושא בראש סדר העדיפויות של המפגש הבית ספרי (במיוחד לתלמידינו הבוגרים). עלינו המבוגרים (צוות החינוך יחד עם ההורים) האחריות לשמור על כך. ולהיות בקשר כל הזמן.

 • כבוד לתפיסות מציאות שונות- וביתר שאת נוכח המצב- המפתח שלנו ללכידות חברתית עובר דרך מתן כבוד לתחושות, לפחדים, לחששות וגם לכל אותן רגשות המגיעות מהצד השני של קשת הרגשות.

 • מעורבות ושיתוף- שנה מורכבת לפנינו, לא מעט שינויים צפויים. מעורבות גבוהה של כולנו בתהליכים תטיב את היכולת שלנו להתמודדות עם המציאות המשתנה. שיתוף שלנו בתחושות ובמחשבות יקדמו מאוד תהליכים.

 • זיהוי הזדמנויות- והן רבות מאוד. שלוש דוגמאות ברשותכם- יום למידה מקוונת משותף לכל בתי הספר הדמוקרטיים- יתקיים בימי שלישי. פרויקט למידה משותף עם "חטיבת ביניים" בהונג קונג- למידה פרויקטלית משותפת סביב נושא של אינטליגנציה מלאכותית- תלמידי חט"ב ותיכון. פרויקט חילופי תלמידי עם פנימייה למצוינות- בעלת אופי דמוקרטי- בדנמרק.

מחר יום ו' מתקיים יום למידה עולמי של ההתארגנות שלנו מהקיץ (קבוצת מנהלי ואנשי צוות מבתי ספר דמוקרטי ברחבי העולם נפגשו לאורך החודשים האחרונים במטרה להקים מנגנון משותף לכולנו) – זה קורה עכשיו. שלחנו קישור למערכת השעות- שתפו את הילדים.

אסיים כאן בינתיים. יש לי נטייה למלל רב מאוד. רציתי שתדעו שאנחנו עמלים קשה על מנת להמשיך ולתת את מה שאנו יודעים לתת גם נוכח המציאות החדשה.

אנחנו כאן בשבילכם כולנו. נפגש באסיפות ההורים.

באהבה וגעגועים, בשמי ובשם כווולנו.

יובל.11/8/20

שלום לכולם,

כבר כמה ימים שאני מסובב לי בראש את המכתב הזה לקהילה שלנו. מכתב באמצע החופש הגדול, שמטרתו יצירת אופק בהיר (יחסית... הכל מאוד יחסי בימינו) לפתיחת שנת הלימודים הלא רגילה בהחלט והקרובה אלינו ממש.

ימים מורכבים וקשים עוברים על כל העולם ובמיוחד על המדינה שלנו הקטנה והמזיעה. הקיץ הנוכחי מאמת את כולנו עם נסיבות מאוד מיוחדות, דרמטיות במיוחד נוכח "מציאות הקורונה" והשפעתה על שגרתנו המופרעת. נראה שרבים מן הדברים בהם הרגשנו בטוחים בעבר, כבר אינם כאלה והמציאות הולכת ומתפרקת לגורמים.

מכונות של מידע ובניית תודעה פועלות בכל הכוח ומשפיעות על כולנו, אם נרצה זאת ואם לא.

בפתיחת שנת הלימודים המסתמנת בראשון בספטמבר- נהיה כולנו כבר חצי שנה בתוך משבר הקורונה. בשונה משנים קודמות, בהן צוות בית הספר ידע מתוך נסיונו כיצד להכין שנת לימודים, מהם הדגשים שאנו רוצים להדגיש ומהי המסגרת שלנו לפעול בה- השינויים קיבלו ביטוי בניואנסים, בפרטים מסוימים בתוך המערך הכולל הברור מאוד שיצרנו בבית הספר.

מאז פרוץ המשבר (בתחילת שנת הלימודים נהיה כולנו כבר חצי שנה בתוכו) הקלפים נטרפים חדשות לבקרים והשינויים אותם אנו נדרשים לעשות אינם סמנטיים אלא מהותיים, וגם (בחלקם) אינם לבחירתנו. מבול של מסמכים ושמועות עם מתווים רשמיים יותר או פחות ניתכים עלינו כל הזמן. כך כבר חודשים ארוכים.

עולם החינוך כולו עומד על פי שינוי מאוד גדול, שמשבר הקורונה מאיץ מאוד. את שנת הלימודים הקודמת סיים צוות בית הספר עם הלשון בחוץ. עייף שחוק ומבולבל. היה לי ברור כי בתנאים הללו לא נוכל לצלול לתכנון מיטבי של שנת לימודים חדשה וטרופה. לקחנו לנו חופש... ולפני שבועיים חזרנו לפעילות ותכונה לקראת השנה הבאה- ממקום של ידיעה ויצירתיות. של הבנת האתגרים והדרכים להתמודדות איתם.

את שנת הלימודים הבאה נתחיל באופן דומה לסיום שנת הלימודים הקודמת (בהמשך המייל כל הפרטים). נעשה ככל יכולתנו להוות עמוד תווך לקהילת בית הספר ולהפוך את חוויית בית הספר לחוויה של חיות וחיוניות, של מפגש חברתי מפרה ומהנה- המפתח לאושר של ילדינו. אנחנו מבינים את גודל השעה ומבינים כי בית ספר (ובתי ספר בכלל בעידן זה) צריך לזוז ממסלולו הרגיל ולייצר מהות אחרת, עמוקה יותר ומוכוונת יחסים (בינתיים אנחנו ביתרון משמעותי על בתי הספר הרגילים- שאני מעריך שצועדים לקראת משבר זהות אמיתי.. על כך בפרקים הבאים).

המשימה שלנו היא אחת, והיא ברורה- שמירה על בית הספר הדמוקרטי שלנו כבית ספר ייחודי, דמוקרטי במהותו ובהתנהלותו- תוך שמירה על בריאות הקהילה שלנו- המיוחדת ובעלת המהות.

בית ספר דמוקרטי בעידן קורונה:

ראשית יש לומר כי למרות ריבוי הדעות והגישות למציאות החדשה- אנחנו פועלים מתוך הנחת עבודה של שמירה על בריאות הציבור ומתן כבוד הן לחששות הגדולים והן לשמירה על שגרת חיים נורמלית ובריאה ככל שניתן. אנחנו בוחרים ללכת על הקו הדק בין הממלכתיות הנדרשת, לפרשנות שלנו והתאמת ההנחיות לבית ספר דמוקרטי.

נוכח ההנחיות של משרד החינוך ובהתאמה למרחב בית הספר שלנו, ולהבנתנו את ההתנהלות הדמוקרטית אנו נעבוד בשנה הבאה לפי בתים, כאשר לכל אחד מהבתים יהיה שטח מוגדר הכולל את הכיתות שלו, חצר וחדרי שרותים ומועדון. אנו נקפיד על אי התקהלות במרחבים סגורים (הגבלת מספר תלמידים לקורס) ונייצר כמה שיותר פעילויות במרחבים הפתוחים (לצורך כך בימים אלו אנו נערכים מבחינת הכנת המרחבים גם החיצוניים וגם הפנימיים).

לשמחתנו (ובשונה מהמתווים המפורסמים בציבור, ובגלל מבנהו וגודלו הפיסי של בית הספר) כל תלמידי היסודי יבואו לבית הספר במשך כל שבוע הלימודים- תלמידי גן חובה עד כיתה ו ילמדו בבית הספר כל השבוע.

לגבי תלמידי חטיבת הביניים והתיכון- נחלק את שבוע הלימודים בין הבתים כאשר תלמידי חט"ב יבואו לבית הספר בימים א',ב' ו- ג' ותלמידי התיכון יבואו בימי ד',ה' ו-ו'. בימים בהם לא יבואו לבית הספר- נקיים מערך הוראה- למידה מרחוק. אנו ערים גם לאי ההצלחות ולביקורת על הנושא הזה ואנו מבינים כי האתגר הגדול הוא להפוך גם את הזמן הזה לזמן משמעותי עבור הילדים ועבור הקהילה- זהו האתגר הגדול שלנו השנה.

כמו כן, חלק משגרות החיים שלנו, והמבנים הדמוקרטיים שלנו יצטרכו לעבור התאמה לסיטואציה החדשה. במפגשי הצוות שקיימנו במהלך השבועיים האחרונים הבנו כי יהיה צורך לערוך שינויים בהתנהלות- ועדת משמעת, ועדת פרלמנט והפרלמנט עצמו. כמו כן בכוונתנו להמשיך ולהעמיק החשיבה ולייצר מנגנונים תומכי- קורונה (ועדות חדשות) – צוות פיתוח ומחקר פדגוגי, ועדות לקשרי קהילה ועוד.

איני רוצה להלאות.. לכן, לקראת סיום אומר כי את הפרטים היותר קונקרטיים תקבלו מראשי הבתים (מערכות, מרחבים וכיתות, אסיפות הורים בזום ועוד). אני כן מבקש להדגיש כמה עניינים בקצרה ובנקודות, לסיום מכתבי-

 • אני רוצה להודות לועד העמותה של בית הספר שממשיך לפעול לשמירה על קיומו ולהצהיר כי לאור הסיטואציה אנחנו מתארגנים על מתן סיוע כלכלי למי שצריך מבחינת שכר הלימוד. מחד- נשמר נתח תקציבי גדול יותר למתן מלגות לשנה הבאה. מאידך- ועד העמותה פועל לגיוס תרומות, גם מהקהילה שלנו, עבור מי שצריך. אני רוצה להודות מאוד לאלו מכם שמצאו לנכון לתרום (אתם רבים וטובים ואנו מאוד מאוד מעריכים), ולעודד את אלו מכם שזקוקים- לא להתבייש ולבקש.

 • הסעות- ארגון מערך ההסעות הוא מאתגר במיוחד השנה. אחרי המייל שלי תקבלו מייל משושי המארגנת. אנא קראוהו בעיון.

 • מערכת- בניית המערכת נעשית בימים אלו ממש. ייתכן כי ועדת מערכת תפנה לחלק מכם על מנת להיות שותפים לסימולציות. גם כאן האתגר השנה הוא גדול מאוד ומורכב יותר.

 • הכנה מנטלית- פונה אליכם ההורים כעת להיות ערניים לתחושות הילדים, לשתף אותם בתצורת השנה הבאה (במיוחד תלמידינו הבוגרים יותר) ולתת מקום לתחושות, החששות וכדומה. לשתף אותנו גם כמובן.

 • הכנה טכנית- הזמן שנותר עד תחילת השנה הוא זמן טוב להתארגנות למימד הזה גם- פינת עבודה נוחה, וויי פיי מספק, וכדומה. אלו מכם הנמצאים במצוקת מחשוב- אנו נרצה לדעת מכך על מנת לסייע לכם. ככל יכולתנו בעניין.

 • הצהרת מלחמה בבדידות- המאפיין המורכב ביותר בעייני היה ונשאר נושא הבדידות והבידוד. על כולנו לתת דגש מיוחד על הנושא הזה- כל אחד בגזרתו- החל משמירה על קשר עם המבוגרים במשפחותינו, דרך מבט רחב על החברה סביבנו, חברינו לספסל הלימודים וחברינו בשכונה. עלינו ההורים מוטלת האחריות לראות צעד קדימה ולעזור לילדינו לשמור ולטפח קשרים בינאישיים. עלינו צוות החינוך להקפיד ולשים את הנושא בראש סדר העדיפויות של המפגש הבית ספרי (במיוחד לתלמידינו הבוגרים). עלינו המבוגרים (צוות החינוך יחד עם ההורים) האחריות לשמור על כך. ולהיות בקשר כל הזמן.

 • כבוד לתפיסות מציאות שונות- וביתר שאת נוכח המצב- המפתח שלנו ללכידות חברתית עובר דרך מתן כבוד לתחושות, לפחדים, לחששות וגם לכל אותן רגשות המגיעות מהצד השני של קשת הרגשות.

 • מעורבות ושיתוף- שנה מורכבת לפנינו, לא מעט שינויים צפויים. מעורבות גבוהה של כולנו בתהליכים תטיב את היכולת שלנו להתמודדות עם המציאות המשתנה. שיתוף שלנו בתחושות ובמחשבות יקדמו מאוד תהליכים.

 • זיהוי הזדמנויות- והן רבות מאוד. שלוש דוגמאות ברשותכם- יום למידה מקוונת משותף לכל בתי הספר הדמוקרטיים- יתקיים בימי שלישי. פרויקט למידה משותף עם "חטיבת ביניים" בהונג קונג- למידה פרויקטלית משותפת סביב נושא של אינטליגנציה מלאכותית- תלמידי חט"ב ותיכון. פרויקט חילופי תלמידי עם פנימייה למצוינות- בעלת אופי דמוקרטי- בדנמרק.

אסיים כאן בינתיים. יש לי נטייה למלל רב מאוד. רציתי שתדעו שאנחנו עמלים קשה על מנת להמשיך ולתת את מה שאנו יודעים לתת גם נוכח המציאות החדשה.

אנחנו כאן בשבילכם כולנו.

באהבה וגעגועים, בשמי ובשם כווולנו.

יובל