מה קורה בבית א - ב

3/5/21

שלום לכולם!!

איזה מוזר זה לשלוח מייל לכולם פתאום, אחרי שנה של קבוצות ווטסאפ, חלוקה לקפסולות והפרדות כאלה ואחרות .

אז גם מייל משותף לכלל החטיבה הצעירה הוא סוג של חזרה לשגרה , כמו הרבה דברים שחוזרים לחיים שלנו בימים אלו.

אז כן חזרנו לשגרה , למרחבים המשותפים של החטיבה הצעירה, ועם ההתרגשות והשמחה עלו גם חששות של איך ומה יהיה, אמנם לנו המבוגרים יש דברים שלוקח זמן להתרגל אליהם אבל עבור רוב הילדים הפתיחה מביאה המון התנסויות חדשות שהם מתמסרים ומתמסרות אליהם בשמחה.

כייף היה לחזור ולפגוש את ילדי א-ב בחלל הגן ולהזכר כמה הם עדיין זקוקים למרחבים הילדיים האלה, מרגש לראות את ילדי הגן פוגשים את עולם הרב גילאיות בפעם הראשונה, מתנסים בשיעורים חדשים ונוצרים קשרים בין קטנים וגדולים. שוב השמחה הפשוטה של חיבור וחופש .

חזרנו גם לבית משותף שבו אנו עוסקים בנושאים שונים באופן רב תחומי, הבוקר ישבו כ- 100 ילדי חטצ למפגש בנושא ירושלים שלאחריו התחלקו לקבוצות בנושאים שונים ודרכים שונות של למידה.

את השנה האחרונה בילינו בלנסות למצוא את החופש בתוך הצמצום, איך לשמור על המרכיבים של החינוך הדמוקרטי גם כאשר חלק מהמרכיבים חסרים, ואילו עכשיו אנחנו שוב סביב הפתיחה וההתרחבות, לא לכל הילדים והילדות קל לצאת מן הקבוצה הקטנה למרחב המשותף, חלק מהילדים מאוד התחברו לקבוצה הקטנה יותר ואנו מנסים לשמר מתקופת הקורונה גם את החלקים הטובים.

החזרה לשגרה גם מעלה התנהוגויות שונות וקשיים, אנחנו מקשיבים ומטפלים, מייצרים שיח על אלימות, מחזיקים את המסגרת והגבולות, אך עם זאת כל ילד וילדה הם שונים והצרכים שלהם אחרים ולכן אם יש בעיות ספציפיות וקשיים אתם כמובן מוזמנים תמיד לפנות לחונכ/ת ולרכזי הבתים.

בתוך כל השינויים אנו שוב מדייקים את המערכת, מוסיפים שיעורים משותפים ובעיקר מאפשרים שיעורי תגבור בחשבון ובעברית לילדים שזקוקים חיזוק, אנו גם בחשיבה אינטנסיבית על שנה הבאה, התבוננות וחשיבה על ההשלכות של השנה שעברנו מבחינה רגשית חברתית ופדגוגית. עם זאת חשוב לציין שפערים בין תחומים שונים וילדים שונים הם חלק אינהרנטי מהחינוך הדמוקרטי, גם בשנה רגילה בשלב הזה לא כל הילדים נמצאים באותו מקום ובאותם נושאים מכיוון שזה חלק מהערכים שלנו שלכל ילד וילדה הקצב הפרטי שלו , בשלות ותחומי עניין והתקדמות ולכן אנו מעודדים ילדים להרגיש בנח במקום שהם נמצאים בו בלי לחץ, אך כן מאפשרים חיזוק ותגבור למי שצריך ורוצה.

עוד לגבי שנה הבאה, השנה לאור ההבנות שחלו אצלנו בשנת הקורונה אנו עושים חשיבה גם עם הצוות הפדגוגי של ג-ד ועם מי מהמורים שמעוניינים על מנת לייצר רצפים בין הבתים ולהכניס מהאוירה והתפיסה של למידה במרחב לתוך המרחב של ג-ד. בעצם אנו מנסים כמה שיותר ליצר רצף שמתחיל בגן ולא נעצר כשהילד/ה גדלים מעט, כל כך כייף לנו לראות ילדים וילדות שמגיעים מכיתות גבוהות לשחק , לצייר , לספר סיפורים ולשהות עם ילדי החטצ, ניכר שכולם מרוויחים מזה.

מקווה שהגעתם עד כאן, ברור לנו שזו היתה שנה לא פשוטה, הרבה צרכים ומתחים מתעוררים, לא פשוט לכם וגם לנו שההורים נמצאים מחוץ לשער ואין את המפגש והקשר היומיומיים , אנו רוצים להזמין את הורי א-ב לאסיפת הורים ממש בקרוב, קודם כל כדי להכיר ולהפגש במרחב האמיתי, בחצר שלנו, לדבר, להעלות שאלות ונושאים שמרגישים לכם לא פתורים כרגע. נשמח כדי לבנות את המפגש תשלחו אלינו את הנושאים החשובים בעינכם. הודעה על מועד אסיפת ההורים תשלח ממש בקרוב.

תודה שקראתם

הרבה אהבה,

צוות החטיבה הצעירה

15/12/20

שלום הורים יקרים,

המייל הזה מחכה כבר כמה ימים להישלח, בינתיים עוד נושאים מצטברים ואנו מנסים לתת מענה כפי שנראה לנו נכון כרגע, בתוך המציאות המשתנה והמורכבת שכולנו שותפים בה.

יצאנו לשבוע חופשה, ורצינו לעדכן אתכם במעין סיכום של מה שהיה לנו בתקופה האחרונה, מחשבות קדימה והתייחסות לדברים שעלו מחלק מההורים.

לפני שישה שבועות חזרנו למציאות החדשה של הפיצול של בית א-ב לקפסולות, כולל חלוקה של הילדים, הצוות והמרחבים בפנים ובחוץ. מה שנשמע לא מורכב התברר כדבר מאתגר לכולנו. זה כלל הסתגלות של הילדים והצוות למרחבים שונים, גבולות וכללים שונים (כולל כללי הקורונה כמובן. מישהו אמר "מסיכה"?), למורים שונים מאלו שלמדנו איתם שפה/חשבון, ולהוראה ולמידה בחוץ בחלק מהזמן.

קיבלנו החלטה בצוות א-ב לחלק את הקפסולות באופן שמייצג את רוח הבית כאשר הרציונל שמאחורי הדבר הוא ראשית, הצרכים של ילדים וילדות בבית א-ב, אשר אינם זהים לצרכים בכיתות הגבוהות יותר. כפי שהסברנו בפתיחת השנה, החטיבה הצעירה אצלנו שמה דגש על תהליך ההתפתחות האישי של הילדים והילדות מהגן ועד סוף כיתה ב' במעבר הדרגתי ומותאם אישית בקצב ובצורה, מעולם המבוסס על משחק ודמיון אל מקום שבו הילד/ה סיגל/ה לעצמו/ה הרגלי למידה ומיומנויות של "תלמידאות" שמהוות בסיס להמשך הלימודים בחטיבת היסודי. מתוך כך, בעיצוב מציאות הקפסולות, הכי חשוב היה לנו לדאוג לילדים/ות למרחב מאפשר ולליווי של צוות שמקנה תחושת בטחון.

בביצוע החלוקה הנחו אותנו ערכים מרכזיים בבית הספר הדמוקרטי – קשר חונך-חניך ורב גילאיות. היה ברור שהחלוקה תפריד בין חברים וחברות. העולם לא מושלם. מארג הקשרים הוא כזה שלא ניתן לחלק לקפסולות מבלי להפריד חברויות (כולל אגב בחלוקה גילאית). דאגנו שלכל אחד/ת יהיה לפחות חבר או חברה אחת בקבוצה, וערכנו תיקונים קטנים כשהגענו למסקנה שהם נדרשים. זה עדיין ממש לא מושלם – יש חוסר איזון בין בנים ובנות, ובכל קבוצה יש ילדים/ות שקשה להם הפרידה מהחברים/ות שמעבר לקו ההפרדה. (חשבנו שחופשת חנוכה תאפשר כיוונון עדין בקבוצות אך מכיוון שבית הספר ממשיך לפעול כרגע בקייטנה, הקפסולות נשארות זהות.) מאידך, נוצרו קשרים חדשים יפים בתוך הקבוצות, ילדים וילדות עוברים תהליכים מרשימים, ובעיקר – לאחר כל כך הרבה שינויים – יש רגיעה מסוימת ותחושה של הסתגלות, שלהערכתנו מאפיינת את כמעט כל הילדים והילדות.

צוות בית ספר מתכנס כל שלושה שבועות להעריך מחדש את ההנחיות והגבולות שבתוכם אנו מתנהלים. שאיפת צוות א-ב זה כן לאפשר בעתיד מפגש של שתי הקפסולות בחצרות, מה שיתן מענה גם למפגשים חברתיים. גם מבחינה פדגוגית ההחלטה שלנו משקפת את הערכים שבהם אנו מאמינים. בעצם החלוקה הרב גילאית אנו מאפשרים לילדים ללמוד בקצב שלהם, לפי השלב בו הם נמצאים ולאו דווקא עם הכיתה שבה הם נמצאים. כמו כן הרבה שיעורים בחטיבה הצעירה הם שיעורים שבנויים על מפגש רב גילאי. דווקא מבחינת למידה אנו בצוות מרגישים שהמצב מאפשר למידה אמיתית ומשמעותית וכל ילד וילדה לומדים בהתאם לרמה שלהם, מה שמאפשר התקדמות מיטיבה.

קיבלנו שלשום פנייה של הורי כיתה ב' המבקשים לבצע חלוקה מחדש לפי כיתות. אין לנו כוונה להיכנס כאן לעומק, לפרט את טיעוני ההורים ולטעון טיעוני נגד. אנחנו בוחרים לראות את הפנייה הזו כהזמנה ליצור דיאלוג משותף ולבחון מחדש את המצב והאפשרויות. העובדה שאנחנו לא פוגשים אתכם פיזית אלא מעבר לגדר לשיחות חטופות תרמה גם היא לתקשורת לא אופטימלית אתכם שנשענת יותר מדי על התכתבויות בווטסאפ ומייל. חשוב לנו לכלול בדיאלוג הזה את כל ההורים בבית א-ב, ושלא נפעל באופן חפוז – לא בדחיית הפנייה ,וגם לא בביצוע שינויים. מתוך הנחה סבירה שההפרדה תימשך, אין מה למהר ולבצע עוד שינויים ברגע זה, ונראה לנו נכון להימנע מטלטלה נוספת לילדים שהיציבות כל כך חשובה להם (וגם לנו), ולהחליט ליצור שיח אתכם ההורים לאחר החופשה.

מלבד החלוקה לקבוצות, נדרשנו לבנות מערכת חדשה על סמך האילוצים השונים של מציאות הקפסולות, ולקח זמן לייצב אותה. היא עדיין עוברת שינויים כמו השילוב שנעשה לאחרונה של חוגי יום ו' לתוך המערכת של ימי א-ה. בסך הכל, יש לאחרונה, סוף סוף, תחושה של כניסה לשגרה. חגגנו ימי הולדת, קיימנו מפגשי "בית משותף" (בעיקר בהפרדה, אבל עדיין היה מקסים), ימי יער בנוכחות שיא, שעות רבות של יצירה, עבודה ומשחק בחצר, למידה שלא במסגרת פורמלית של שיעור, וכמובן גם שיעורים. תוכלו לראות מצגת תמונות מהתקופה הזאת כאן.

אחד האתגרים הגדולים היה ונשאר כוח אדם. המשרות והמערכות של צוות א-ב בנויות כך שבכל זמן נתון יש מבוגר אחד ב"שעת בית". בחלק מהשעות יותר ממבוגר אחד. הן לא בנויות לצורך הכפול של שני בתים. הנוכחות של מבוגר פנוי בכל מרחב חשובה תמיד לילדי א-ב ובמיוחד בתקופה הזו של הסתגלות ובירור הגבולות החדשים. את הפער אנחנו משלימים בעזרת תגבורת מבחוץ ועל חשבון כמה משעות ההוראה של המערכת המקורית.

במציאות הזו עוד לא מצאנו איך להקצות שעות לטובת מפגשי חונכות אישיים. מפגשים אלו הם חשובים והם חסרים. יחד עם זאת, הצמצום בגבולות הפיזיים ובכמות הילדים בכל "מיני-בית" דווקא מזמנים לנו יותר הזדמנויות לאינטראקציה משמעותית עם הילדים והילדות ופחות מאפשרים להם "ללכת לאיבוד" מאשר בשגרה הרגילה. א.נשי הצוות מבלים הרבה זמן עם הילדים והילדות במשך היום. כל אחד/ת מאתנו מנסה במהלך השבוע לראות את החניכים שלו/ה ולמצוא זמן למשחק, שיחה, מבט ותשומת לב. זה לא תחליף מלא למפגשי חונכות מובנים וקבועים, אבל בהינתן האילוצים והצורך החשוב יותר להחזיק את המרחבים, אנחנו עושים את המקסימום כדי לתת מענה לצרכי הילדים בכל התחומים, ובפועל, לתחושתנו אנחנו רואים את הילדים והילדות יותר מתמיד.

מתוך תקווה שאכן יצרנו שגרה גם לילדים ושלא ינחתו שינויים משבשים מבחוץ, אנחנו בודקים איך לשלב מפגשי חונכות בכל זאת במערכות. אני מקווה שנצליח.

לסיום ואם הגעתם/ן עד כאן חשוב לנו לאמר שלשמור על עקרונות החינוך הדמוקרטי לא פשוט בימים אלו, כל החלטה נלקחת לאחר הרבה מחשבה ולבטים, כל דילמה מקבלת זוויות שונות, אנו מנסים לשמור על הרוח גם בתוך ההגבלות מתוך הבנה שחינוך דמוקרטי היא שפה שאותה ניתן לדבר בכל סיטואציה , מצומצמת ומורכבת ככל שתהיה, זוהי שפה של קשר ודיאלוג, של חופש וכבוד ואנו עושים מאמצים לשמור על כך בחיי היומיום של הילדים , נשמח מאוד לשתף אתכם ההורים למרות הקשיים שבתקשורת מעבר לגדר. הקשר איתכם משמעותי מאוד במיוחד בימים אלו ואנו מזמינים אתכם להמשיך ולפנות אלינו בכל עניין.

ובקשה לסיום: חלק מהשגרה שנוצרה היא של התחלה מאוחרת ושל מרדף אחרי רישום ווידוא שיש לכולם הצהרות בריאות יומיות (ולפעמים גם ציוד בסיסי). ככל שתגיעו בזמן (עד 8:30), שנדע בפתיחת היום מי לא מגיעים ומי מאחרים, ושלכל הנוכחים יש הצהרת בריאות שנשלחה עד 8:00, זה יעזור לנו להיות פנויים לילדים ולהתחיל איתם את היום בצורה טובה, במקום לעסוק בתקשורות מולכם ובאיסוף המאחרים מהחצר. אנחנו פותחים כל בוקר במפגש קצר בפנים שעוזר לכולם להתאפס על מה שצפוי ולהיכנס באופן רגוע וזורם לשגרת היום. בבקשה עזרו לנו להצליח בזה.

אנחנו כאן עבורכם אם יש שאלות או צרכים שעולים.

תודה וחג חנוכה שמח!

צוות החט"צ

12/9/10

שלום הורים יקרים,

שני ענייני בריאות חשובים -

א. בדיקת ראיה לילדי/ות כיתה א' מתכוננת ליום ב', 21.9. הבדיקה תיערך לכל ילדי/ות א' למעט אלו שאקבל מההורים סירוב בכתב או במייל במענה להודעה זו (וללא קשר להצהרת בריאות אם מסרתם כזאת).

ב. חיסונים שגרתיים לילדי/ות שתי הכיתות, א' ו-ב'. אלו מתוכננים ליום ד' 14.10 בבית א-ב. מצורפים דפי המידע הנפרדים לחיסוני א' וחיסוני ב'. כולכם מתבקשים לפעול באחת משתי הדרכים הבאות:

  1. מי שמעוניין/ת בחיסון:

    • יש לחתום על דף המידע תוך ציון שמכם ושם מלא של הילד/ה,

    • להעביר אלי את הדף החתום ופנקס חיסונים עד יום ג' הזה, 15.9

    • חשוב לשלוח את החומרים בזמן כי האחות תגיע השבוע ותיערך לחיסונים על-פי האישורים והפנקסים שיהיו אצלנו.

  2. מי שמסרב/ת לחיסון:

  • יש לשלוח הודעה חוזרת על כך במענה למייל הזה (לא בווטסאפ/סמס). ציינו שאתם מסרבים ואת שם הילד/ה.

תודה רבה, ושכולנו נהיה בריאים ומוגנים מכל המחלות שבעולם.

שבוע טוב,

ליאל


10./8/20

שלום הורים יקרים,

עוד כמה שבועות ושנת הלימודים נפתחת. צוות א-ב ואני מתרגשים לפגוש את הילדות והילדים שעולות ועולים מהגן ומכיתה א', ושאיתם אנו מתכוונים לעבור יחד מסע של התפתחות אישית ולמידה בשנה הקרובה.

בשנה רגילה אנחנו מקיימים אסיפת הורים פיזית בבית הספר לפני פתיחת שנת הלימודים. בנסיבות הנוכחיות ניפגש בזום. באסיפה נעביר דגשים חשובים לפתיחת השנה ולהתנהלות בבית א-ב, ותהיה לכם הזדמנות לשאול שאלות.

בשם הצוות אני מזמין את כל הורי הבית להצטרף אלינו לאסיפה הוירטואלית הזאת ביום ד', 26/8 בשעה 20:00 (עד 21:30 גג, ונשתדל לסיים לפני).

נא רישמו ביומנים, והנה קישור לאסיפה:

https://us04web.zoom.us/j/71851858744?pwd=YzNuR1R0Z3FjNWM2UWl6OEx0OWYzQT09


Meeting ID: 718 5185 8744

Passcode: 7L2351

להתראות באסיפת ההורים!

ליאל וכל צוות א-ב: אילנה, אתי, ברינש, גל, דקלה, עירית, ענת