החטיבה הצעירה

טבלת תורנות הורים ביום שישי


החטיבה הצעירה

החטיבה הצעירה משמשת בית לכל הילדים מגילאי הגן ועד לסיום כיתה ב –ומחולקת לשני בתים.

בית הגן- ילדים בגילאי גן חובה- 30 ילדים

בית א- ב- 70 ילדים.

הבתים- כשמם כן הם, משמשים כבית, מרחב ומקום למגוון פעילויות עבור הילדים.

בבית נמצאות פינות שונות- משחק, יצירה, פינות סוציו-דרמטיות, למידה מסוגים שונים,

כמו כן גם פעילויות מובנות שמועברות בבית על ידי צוות החונכים של הבית.

הילדים מוזמנים לפעול באופן חופשי בבתים וכמובן להשתתף בשיעורים המיועדים להם.

הצוות בחטיבה הצעירה שואף לתת לילדים את החופש להיות מי שהם, ללוות אותם בבחירות

הייחודיות לכל ילד, לאפשר ניסוי ותהייה וכמובן גם טעייה...

הילדים מלווים על ידי החונכים, נמצאים בדיאלוג מתמיד על חייהם במרחב, תוך כדי מתן כבוד, זמן

ומרחב אשר הם כל כך זקוקים להם בשלב זה.

החטיבה הצעירה היא מסדרון כניסה לחיים בבית הספר הדמוקרטי, הילדים מתנסים בשלל החוויות

והעקרונות של חינוך דמוקרטי שבינהם חונכות, דיאלוג, מיניפרלמנט, בחירה וכו..

הם מתנסים בבריאת עולמות והקשבה לעצמם החל מהרגע הראשון, בליווי ואהבה.

שתהיה לכולם שנה טובה.


24/9/19

הורים יקרים שלום,

השנה התחילה, הילדים כל אחד בדרכו ובקצבו מסתגלים לשנה החדשה, לצוות, חונכות חדשה וכמובן המערכת שעודנה עוברת שינויים

זוהי הזדמנות עבורנו לכתוב לכם כמה מילים על הקווים המנחים את הגישה שלנו בחטיבה הצעירה מתוך הבנה שעבור כולם ילדים , הורים וגם צוות שלב ההתאקלמות, בניית המערכת ויצירת קשר עם החונך זהו שלב מאוד רגיש ואינטנסיבי ודורש מכולם אנרגיות ואורך רוח. אנו מודעים שעדיין בשלב הזה יש קשיים מסויימים במערכת ואנו עובדים על למצוא את מיטב הפתרונות עבור כולם, אך עם זאת חשוב לנו לייצר תיאום לגבי הקווים המנחים וזאת על מנת ליצור תיאום במסרים המופנים לילדים.

צוות החטצ מפגיש את הילדים עם השיעורים על פי מספר עקרונות:מרחב למידה חופשי ומובנה, בחירה, תיווך והדרגתיות.

חווית הלמידה והמשמעות שלה הן אישיות עבור כל ילד וילדה, בית ספר הוא מרחב שמורכב מזירות למידה באיכויות שונות: חופשית, אוטונומית,אקראית,אינטואיטיבית כמו גם מונחית ומכוונת. על כן, אנחנו קשובים ומלווים התנסויות למידה של הילדים בזירות והקשרים מגוונים. שיעורי בחטיבה הצעירה אשר במערכת מתווכים לילדים מידי שעה, ובמיוחד לצעירים ולילדי כיתה א החדשים. אתם ההורים יכולים לעזור לילדים להתארגן לשיעורים שלהם בבוקר, להזכיר מה יש, אך עם זאת אנא זכרו שאנו מעודדים בחירה והבשלה בכל התחומים. ובמיוחד בתחילת השנה שהילדים עסוקים בהכרת המקום האישי שלהם ובהכרת המרחב והצוות.

בחירה-כל עיסוק במהלך היום שבו הילד חווה עניין, חיוניות, הנאה, קשר בינאישי משמעותי,מעורבות רגשית, חושית וקוגניטיבית הוא לגיטימי ומקדם התפתחות. על כן כל פעילות כזו היא שוות ערך לזו המתקיימת בשיעור. השיעורים הם כמובן עוד מרחב התנסות ולמידה והתפתחות וגם ילדים שכרגע לא פנויים עדיין לכך יוכלו למירב השיעורים להצטרף בהמשך, לא לכולם וזאת על פי כללי כל שיעור באופן ספציפי וכמובן על פי ההתאמה והמוטיבציה של הילד להשתלב בשיעור מסוים. קיים מתח מתמשך בין הציפיות שלנו כהורים (גם שלי כהורה:) )למוכנות של הילד להתמיד ולהתנסות בלמידה מובנית, ולכן חשוב לנסת ולא תמיד להצליח לא לייצר לחץ והתנגדות.

החודש הראשון נועד להתנסות ולהיכרות, אנו כצוות מנסים לעזור לילדים להיות קשובים לעצמם ולנסח את הרצונות והמטרות שלהם, אצל חלק מהילדים זה הולך מהר ואצל חלק לאט וזוהי המהות האמיתי של חינוך דמוקרטי בגיל הצעיר ובכלל.

עם כל זה אנו מודעים שיש גם קושי במערכת, בחוסר איזון בין קבוצות שונות ושינויים, ועובדים במלוא המרץ לפתור כמה שאפשרי. וזאת גם ההזדמנות להזכיר שבבית הספר שלנו אין מקצועות ליבה ולכן כל בחירה מלווה גם בויתור, זה לעיתים מתסכל מאוד אבל זהו תסכול אינהרנטי במערכת הבית הספרית וחלק מהלמידה וההתפתחות של הילד, וגם שלנו ההורים והצוות שלא תמיד מצליחים לארגן הכל מושלם עבור הילד.

מקווה ששרדתם עד כאן ואם כן אז כל הכבוד ועוד שתי בקשות אישיות ומהותיות לאקלים החינוכי במרחב שלנו-

האחד, גילוי נאות- הודעות הווטסאפ מקבוצות ההורים תמיד מגיעות לצוות איכשהוא, ולעיתים נכתבים שם דברים פוגעניים וחצאי אמיתות, אנא מכם כל אחד ואחת מכם שמרגישים קושי , חרדה, כעס.. אנא פנו אלינו באופן אישי, אפשר לפנות לחונך, לכל איש בצוות, לרכז הבית ליאל, לרכזת חטיבה- נעמה ואפילו ליובל, תרבות הווטסאפ אינה מקדמת בניית אמון ותקשורת פתוחה , אנחנו כאן כדי להכיל כל קושי ושאלה שמתעוררת. אנא פנו אלינו. כמו כן בימי שני אני פנויה לפגישות אישיות אם יש הורים שמרגישים צורך אנא פנו אליי לתיאום.

ועוד עניין חשוב-כל קושי שמתעורר אצל הילד שלכם הפנו אותו אל הצוות, עודדו אותו לדבר איתנו. בבית הספר שלנו לא רואים פיזית את הילדים בכל רגע ורגע מכיוון שהם מתנהלים המרחב חופשי ורחב אבל הצוות תמיד מקשיב עוזר ומברר, חשוב מאוד להרגיל את הילדים לפנות אל הצוות בכל עניין קטן וגדול. יש לנו דרכים רבות לפתור בעיות :)

תודה לכל מי שהקדיש מזמנו וקרא, מאחלת לכולנו שנה טובה של שמחה וקרבה-

מקדישה לכם שיר- כי אחרי הכל אנחנו יד ביד דואגים לילדים בקשיים, בבחירות ובאהבה

https://www.youtube.com/watch?v=UGg39Q-YYeg

שנה טובה מצוות החטצ
תת-דפים (2): בית א' - ב' גן חובה