קהילת בתי ספר הדמוקרטיים


שלום להורי תלמידי חט"ב ותיכון. 

בעקבות ביקור התלמידים מאוקראינה לפני כחודשיים, יחד עם כנס ה-IDEC, השנתי של החינוך הדמוקרטי באוקראינה בקיץ- אנו שמחים להציע את האופציה להוצאת משלחת מבית הספר לכנס.

הוצאת משלחת של בית ספר מחייבת עמידה בכל מני חוקים וכללים של מדינת ישראל ומשרד החינוך. אנו מתכוונים לעמוד בהם. בין היתר היציאה בחסות בית הספר היא לתלמידים מגיל 15 ומעלה. תלמידים מתחת לגיל זה יוכלו לצאת בליווי של הורה.

הכנס מתקיים בשני מוקדים באוקראינה, בתאריכים- 1-9 לאוגוסט 2019. בעיר קייב, בין התאריכים 1-3ובעיר ויניצי בין התאריכים 4-9.

לפניכם המידע על הנסיעה המתוכננת שלנו, לאחר ברור שערכנו עם משרדי נסיעות. הפורמט המוצע אינו פתוח לא לפרשנויות ולא לקומבינציות אחרות, ונעשה דרך חברת נסיעות שבית הספר עובד מולה. ההזמנה היא הזמנה קבוצתית והתאום נעשה באופן קבוצתי.

 

להלן המידע עבורכם ההורים עבור מי שמתעניין בנושא. לידיעתכם, קיימנו כבר בבית הספר שיחה עם תלמידים מתעניינים:

תאריכי נסיעה שלנו- 31.7-6.8

מקסימום 15 תלמידים (מגיל 15 ומעלה).

לינה משותפת בשטח הכנס הבינלאומי, בקייב. העברה לעיר ויניצי, ולינה ושהות בשטח הכנס בעיר ויניצי.

חזרה משדה התעופה של קייב בתאריך 6.8

טיסה עם חברת אל על הלוך וחזור.

המורים המלוים שיצאו – שושי דוכן, יובל שפירא.

מחיר (כולל טיסות העברות לינה ומזון) – 1050 יורו (כ- 4300 ₪).

 

 

לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר הכנס בקישור הבא:

https://idec-eudec.in.ua

 

שאלות והבהרות- שושי דוכן-    054-5322703              יובל שפירא- 0502090933

 

להתראות ובהצלחה

 

שושי ויובל


 
נציגים קהילה דמוקרטית
חלי ארבל
מאיה לוי יריב
נדבי אלפרט
נגה אלפרט
רואי נבו
טל גורן
יונתן צ'פאל
חן בליטנטל
אורי ברקאי
כחל טגליכט

    

15.12.10מסמך יסוד

רציונל

החינוך הדמוקרטי בישראל קיים מאז שנות השמונים של המאה העשרים. בישראל קיימים כיום כ-25 בתי ספר דמוקרטיים (להלן: 'בתי הספר הדמוקרטיים' או 'בתי הספר'), שפועלים על פי שלושה  עקרונות עיקריים משותפים:

            1. פעילות תוך שמירה וקידום זכויות האדם (לרבות זכויות אישיות וחברתיות).

            2. המסגרת החינוכית מתנהלת דרך מוסדות דמוקרטיים.

3. יש דגש על למידה פלורליסטית, מתוך עניין ובחירה, וכביטויי לייחודיות של כל אחד ואחת.

 

לצד בתי הספר הדמוקרטיים בישראל פועל המכון לחינוך דמוקרטי (להלן- 'המכון לחינוך דמוקרטי' או 'המכון'), אשר בראשית דרכו חרט על דיגלו כמטרה את התמיכה בהקמת בתי-ספר דמוקרטיים נוספים, אך מעולם לא הקים גוף שמאגד את בתי הספר לכלל קהילה. כיום המכון עוסק בהכשרת מחנכים, בהובלת תהליכי דמוקרטיזציה בבתי-ספר, ובעיקר בהובלת שינוי חינוכי-חברתי בישראל  בדרך של ליווי ערים, בבניית קהילה המביאה את ייחודיותו (חוזק צמיחה ודעה) של כל אדם לידי ביטוי, למען חברה צודקת ובת קיימא. בכך, מהווה המכון לחינוך דמוקרטי גורם בעל משקל רב ביצירת חברה אחרת בישראל, כולל שיתופי פעולה עם משרד החינוך ורשויות מקומיות ואזוריות.

 

בנוסף לבתי הספר ולמכון יש אנשים רבים שתומכים ברעיונות החינוך הדמוקרטי, ומעוניינים להמשיך בקשר עם העשייה המתקיימת. בין היתר, מדובר בבוגרי בתי הספר הדמוקרטיים- ילדים, חברי צוות והורים, סטודנטים הלומדים במכון לחינוך דמוקרטי ועוד (כל השייכים לקבוצה זאת יקראו להלן 'ידידי החינוך הדמוקרטי').

 

בין בתי הספר לבין עצמם, ובין בתי הספר, המכון וידידי החינוך הדמוקרטי, מתקיימים קשרים בלתי פורמליים שונים, שעניינם למידה משותפת, קשרים בין צוותי חינוך, פעילויות קהילתיות שונות, יוזמות ועוד. למרות זאת, עד היום, לא נוצר קשר פורמלי, ואין תמיכה הדדית מאורגנת. לאורך השנים, שבה שבה ועולה שאלת הקשר בין בתי הספר הדמוקרטיים, ובין בתי הספר והגורמים האחרים ויצירת שיתופי פעולה ביניהם.

 

בעקבות הצורך והרצון שהתעוררו לאורך השנים לקדם את ביסוסם של שיתופי הפעולה והסיוע ההדדי, התכנסה  קבוצה בכנס החינוך הדמוקרטי הבינ"ל,IDEC  2010, שהתקיים בישראל, שהכילה נציגים רבים מבתי-הספר הדמוקרטיים. במהלך הדיון, הביעו המשתתפים את דעתם, כי הגיע המועד לקידום של יוזמה אשר תיתן מענה לצורך ולרצון זה.

 

הקבוצה נפגשה מספר פעמים, שבהן נדונה יוזמה זאת. השאיפה היא לפעול לקידום מטרות החינוך הדמוקרטי, לאגם את המשאבים, לפעול בצורה מסודרת מול גורמים חיצוניים, לקדם פעילות חברתית חיצונית ופנימית ולפעול במשותף באופן מסודר ורציני, להגברת המודעות הציבורית והממשלתית למאפיינים של החינוך הדמוקרטי ולגווניו על איכויותיהם השונים.

 

כדי לתת מענה לכל הצרכים האלו ולכל הרצונות שעולים מהשטח, החליטה קבוצת הפעילים לייסד את

'קהילת בתי הספר הדמוקרטיים' (להלן 'קהילת בתי הספר הדמוקרטיים' או 'הקהילה')!

 

תהליך ייסוד קהילת בתי הספר הדמוקרטיים

 

1.      התגבשה קבוצת מייסדים פתוחה, אשר נפגשה באופן שוטף, בפגישות שכללו כ-20 נציגים מכ-15 בתי הספר.

2.      נבחר צוות מוביל הכולל את יעל בונה-לוי (מנהלת כפ"ס לשעבר), איל רם (המכון לחינוך דמוקרטי), רשף בורדה (צוות גבעול), יעל מונטנייז (הורה בכפ"ס ומנהלת אתר כפכפים) ויותם (תלמיד בערד), אשר אליהם הצטרפה בשלב מאוחר יותר, חן שוהם (סטודנטית בתכנית האקדמית של המכון לחינוך דמוקרטי ובוגרת הבי"ס הדמוקרטי בחדרה) (להלן- 'צוות הניהול').

3.      ב- 14.10.10 התקיים בכפר הנוקדים, ליד ערד כנס מקדים לייסוד 'הקואליציה' (זה היה השם הזמני שהוצע), שאליו הוזמנה כלל קהילת בתי הספר הדמוקרטיים,  במסגרת 'כנס ערד' של בתי הספר הדמוקרטיים. 

4.      נוסח טיוטה של הצעה לייסוד 'הקואליציה' הובא לדיון ב'כנס ערד' הנ"ל. באותו כנס הומלץ לשנות את השם של העשייה המשותפת ל'קהילת בתי הספר הדמוקרטיים', והועלו דעות, הסתייגויות ותמיכה ברעיון.

5.      לאחר המפגש בערד, הוזמנו באופן פתוח, כל מי שהיה מעוניין, למפגש נוסף, ב-4.11.10, שבו התקיים דיון  והתקבל הנוסח הסופי של ההצעה לייסוד 'קהילת בתי הספר הדמוקרטיים'.

6.      ב- 15.12.10 התקיים פרלמנט ארצי ראשון ובו השתתפו נציגים מבתי הספר שהצטרפו ליוזמה, וכן מהמכון לחינוך דמוקרטי ומקבוצת ידידי החינוך הדמוקרטי. בפרלמנט אושר מסמך יסוד זה בכפוף למספר הסתייגויות שהתקבלו, ושמשולבות בו.


מטרות קהילת בתי הספר הדמוקרטיים

 

קהילת בתי הספר הדמוקרטיים תפעל לקידום מטרות החינוך הדמוקרטי, ובכלל זה-

 

1. ידע ופדגוגיה

איסוף, פיתוח והפצה של ידע פדגוגי ומחקרי בין בתי הספר, הכשרות חברי צוותים, הרצאות, כתיבה, תיעוד.

 

2. מעורבות חברתית-קהילתית (חיצונית)

יוזמה ועידוד מעורבות חברתית וסביבתית של בתי הספר, ופעולה משותפת למען אמירה ועשייה חברתית-סביבתית משותפת. דוגמאות למעורבות: שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים, פעילות למען זכויות אדם בכלל וילדים בפרט, שיקום ושמירה על הטבע ועוד.

 

3. פעילות חברתית – קהילתית (פנימית)

יוזמה ועידוד של תמיכה באירועים קהילתיים שמפעילים בתי-ספר שונים לכלל קהילת בתי הספר הדמוקרטיים. דוגמאות לפעילויות קהילתיות: פסטיבל משפחות, כנס-ארצי/אזורי, מפגשים ויוזמות (הלונה- פארק, פסטיבל 'בּום' ועוד).

פיתוח אתר אינטרנט, אשר ישמש כפלטפורמה לפרסום והעברת מידע בתוך הקהילה, ואשר יקדם את ההיכרות וההבנה של החינוך הדמוקרטי בקרב הציבור הרחב ויאפשר שיח בין חברי הקהילה לבין עצמם ובינה לבין אחרים. בנוסף, תתגבש יצירה ותחזוק של מאגר מיילים, רשימות תפוצה מתעדכנות ורשת חברתית.

 

4. פעילות פוליטית-ציבורית

מול משרד החינוך- קידום פעילות למען קבלת הכרה מלאה של משרד החינוך בכל המסגרות של חינוך דמוקרטי שקיימות בישראל, כדי לבסס את הלגיטימיות שלו.

מול בתי-ספר ב'קהילה'- תמיכה וסיוע בפעולה, בתשתית ובהדרכה, לעזרה בשימור קיומם ובקידומם של בתי-ספר דמוקרטיים, בקבלת רשיון ותקציבים.

פן ציבורי- עידוד וקידום, קיום פעילויות להעלאת המודעות הציבורית לרעיונות שבבסיס החינוך הדמוקרטי, בתי הספר הדמוקרטיים ושיפור תדמית.

*כל עיסוק בפעילות פוליטית-ציבורית מחוץ לבתי הספר הדמוקרטיים יעשה בתיאום עם בתי הספר ומחייב אישור של רוב של לפחות 75% מהנציגים  הנוכחים במליאת פרלמנט ארצי.

 

5. איגום משאבים

קידום האפשרות לבצע רכישות משותפות, כגון: שימוש בעו"ד, רו"ח וכו' משותפים, גיוס חברי צוות בקרב בתי-הספר קיימים וחדשים.

 

6. עזרה בהקמת בתי ספר דמוקרטיים, ותמיכה בבתי-ספר דמוקרטיים בעיתות משבר

יצירת  תהליך של ליווי ותמיכה בקבוצות המעוניינות להקים בתי ספר דמוקרטיים, החל מגיבוש הרעיון והתפיסה של בית הספר, ועד להקמתו מבחינה פיזית ורעיונית. הליווי יתמקד בגיבוש צוות והכשרתו, בתכנון תקציבי וניהולי וכדומה.

הקהילה תגבש פעילות למען ליווי בתי-ספר בהקמה, בשנים הראשונות לקיומם. אחת הדרכים המרכזיות ליישום מטרה זו היא, ליווי תהליך ההקמה על ידי בית-ספר וותיק, שיעניק יעוץ פדגוגי, לימודי, ובנוסף תמיכה גם בהורים, לפחות בתחילת התהליך.

בנוסף, תגבש הקהילה, יכולת לייעץ, לתמוך, ללוות, ולתת גיבוי ככל הניתן, לבתי-ספר דמוקרטיים בעיתות משבר. הקהילה תהווה מקור תמיכה הדדי, ותוביל מאמצים לסייע לבתי-ספר דמוקרטיים, שנקלעים למצבי מצוקה.


*כל המטרות המצוינות לעיל זהות בחשיבותן, ואין עדיפות למטרה אחת על פני האחרות. כל בית-ספר מוזמן  לקיים החלטות לגבי תעדוף בית-ספרי, אשר אותו ייצגו נציגיו הנבחרים בפרלמנט הארצי.


הצטרפות לקהילת בתי הספר הדמוקרטיים ומאפייני ההצטרפות

 

אל הקהילה מוזמנים להצטרף, כל מי שמגדירים את עצמם כחברים במסגרת-חינוכית דמוקרטית, ו/או קשורים ומחוייבים לחינוך הדמוקרטי בישראל, ולשלושת העקרונות המשותפים שצויינו בראשית המסמך.

הכוונה היא לכלל קהילות בתי הספר הדמוקרטיים, קהילת המכון לחינוך דמוקרטי, וכל ידידי החינוך הדמוקרטי בישראל (כולל אנשי צוות, ילדים והורים שהם חלק מבתי ספר דמוקרטיים, שבחרו שלא להצטרף ליוזמה).

 

 

להצטרפות לקהילת בתי הספר הדמוקרטיים יש מספר ביטויים:

א. מעורבות פעילה בהתנהלות הקהילה, כולל: שליחת נציגים לפרלמנט הנציגים ולוועדות, הבעת עמדה  בנושאים  שיעלו לדיון משותף, שיתוף במידע, השתתפות ביוזמות משותפות.

ב. השתתפות מנהלי בתי הספר הדמוקרטיים בפורום מנהלים חודשי.

ג. תשלום דמי חברות.

* הקהילה, על כל מעגליה, אינה יכולה לכפות על בתי הספר התנהלות, שאינה תואמת את תפיסתם או את החלטות הפרלמנטים או כל מנגנון שיתופי אחר של קבלת החלטות. שלהם.

 

ההצטרפות לקהילת בתי הספר הדמוקרטיים תיכנס לתוקפה על- פי הכללים הבאים:

א. אישור ההצטרפות בפרלמנט הבית-ספרי, או בכל מנגנון שיתופי אחר של קבלת החלטות, ובחירת נציגים.

ב. הסדרת תשלום דמי- חברות.

 

 

מנגנוני עבודת קהילת בתי הספר הדמוקרטיים

 

קהילת בתי הספר הדמוקרטיים תפעל במספר מעגלים:

א. כינוס ארצי-שנתי של כלל חברי הקהילה שהצטרפו ליוזמה.

ב. פרלמנט נציגים ארצי (להלן – 'הפרלמנט הארצי') - לפחות 3 פעמים בשנה.

 

הנציגות בפרלמנט הארצי תהייה אחידה לכלל המסגרות השותפות בקהילת בתי הספר הדמוקרטיים. כל בית-ספר ייבחר ויישלח לפרלמנט הנציגים – 3 נציגים על פי החלטת כל בית ספר מקרב ילדים, חברי-צוות וההורים. גם המכון לחינוך דמוקרטי, ולקבוצת ידידי החינוך הדמוקרטי יבחרו וישלחו, כל אחד, 3 נציגים. החלטות תתקבלנה ברוב רגיל, זולת אם הוחלט ברוב מיוחד של 75% על צורך ברוב מיוחד).

 

הקהילה תפעל באמצעות ועדות ביצוע ומנהל/ת או צוות ניהול-

ועדות ביצוע – הועדות תפעלנה לפי התחומים שמופיעים במטרות הקהילה. (תיתכן חלוקה שונה של וועדות לאחר תחילת עבודת הקהילה).

            כל נציג מנציגי בתי הספר, המכון, וידידי החינוך הדמוקרטי, יפעלו בועדה אחת לפחות.

ההשתתפות בועדות פתוחה לכלל חברי קהילת הספר הדמוקרטיים בישראל, שהצטרפו ל'קהילה'..

אופי והיקף פעילות הועדות, ייקבעו בכל ועדה, ע"י הפעילים שישתתפו בה.

 

מנהל/ת/צוות ניהול – בכל שנה י/תבחר בפרלמנט הארצי מבין הנציגים מנהל/ת/צוות ניהול. המנהל/ת/צוות ניהול של הקהילה י/תפעל למימוש מטרות מסמך זה וי/תרכז את פעילות הועדות והכינוסים.

 

 

תקציב

 

1. תקציב קהילת בתי הספר הדמוקרטיים יקבע על-פי מספר המסגרות החינוכיות, והחברים בקהילה.

    כל מסגרת שתצטרף לקהילה, תעביר דמי חברות לשנה בהתאם לקריטריונים שיקבעו בפרלמנט הארצי.

    כל מצטרף שאינו קשור למסגרת בית-ספרית ('ידיד'), ישלם דמי חברות לשנה, בסכום שיקבע בפרלמנט הארצי.

 

2. הצעה לחלוקה שנתית של התקציב תאושר בפרלמנט הארצי, לאחר שניתנה הזדמנות להצגתה בבתי הספר.

 

3. יעדי המימוש השנתיים יהיו בהתאם לתקציב שאושר, ויוחלטו גם הם בפרלמנט הארצי.

 

קשר עם המכון לחינוך דמוקרטי

 

קהילת בתי הספר הדמוקרטיים תפעל בשנתה הראשונה באמצעות עמותת המכון לחינוך דמוקרטי, לאור החיבור הרעיוני של יצירת תרבות דמוקרטית, והאפשרות לשיתופי-פעולה עם הכשרת מורים, מחקר הכשרות ופיתוח. האחריות על בחינת וקידום האפשרות להקמת התנהלות עצמאית מוטלת על חברי צוות הניהול.

הקהילה תפעל כגוף עצמאי, בעל החלטות עצמאיות.

מנהל/ת/צוות ניהול קהילת בתי הספר הדמוקרטיים, יוזמן לפגישות מנהלים במכון לחינוך דמוקרטי, כדי לאפשר ולקדם שיתופי פעולה. מבחינה חוקית ואדמיניסטרטיבית יפעל המנהל/ת/צוות ניהול כעובד המכון, וייעזר בשירותי המשרד, ראיית החשבון, עו"ד וכו'. עבור שירותי המשרד תיגבה תקורה של 10%.

דרך פעולה זו, כמו דברים נוספים בקהילה, יכולים להשתנות ע-ידי נציגי הקהילה לאחר הקמתה הרשמית.


כפכפים - אתר קהילתי

 קישורים לבתי  ספר דמוקרטיים אחרים


27/2/13: דיווח מנציגינו:

לאחר שעברה מחצית שנה, אנו שמחים לעדכן אתכם בפעילותנו והשתתפותנו באירועי קהילת בתי הספר הדמוקרטים (להלן: "הקהילה") : זוהי שנה שלישית שבה אנו חברים בקהילה. ההחלטות הקהילה מתקבלות על ידי פרלמנט נציגים, המתכנס אחת לחודשיים ( עד כה, התקיימו השנה שלושה פרלמנטים ארציים). הנציגים הנוכחים הינם : אורית בליטנטל, אוהד גילור ודניאל אלפרט. תודה לאיתמר בן אריה, שהיה נציג פעיל עד חודש ינואר 2013.

מתחילת שנת הלימודים, התקיימו האירועים הבאים (שבכולם בית הספר השתתף..):


ארוע פתיחת שנה בלונה פארק.
יום למידה בערד בנושא "תיכון דמוקרטי" - בו הוחלט על הקמת צוות על יסודי ארצי, שבו ישתתפו שני נציגים מכל בית ספר. מטרות הצוות : איגום משאבים, שיתופי פעולה פדגוגיים וחברתיים.


מפגש ראשון מתקיים ב 3.3.2013 בסמינר הקיבוצים בשעה 17.30 . דרושים שני נציגים מבית הספר (רצוי לפחות תלמיד אחד מהחטיבה הבוגרת). המעוניינים, אנא שילחו מייל לאורית בליטנטל oritblit@gmail.com
כנס ועדות משמעת ארצי- יום למידה בנושא ועדות גישור ושיפוט בו השתתפו כ 200 משתתפים מכל הארץ.
מפגש משותף עם נותני שירותים פיננסיים וביטוח.

פעילויות צפויות לשנת 2013- אנא רישמו לפניכם:
14.3- פסטיבל "בום" –פסטיבל הרכב מוזיקה בכפר סבא.
17.3- כנס צוותים ארצי בכפר סבא.
25.3- כנס תיכוניסטים בערד (עד 26.5 בבוקר).
28.5- כנס איידק ישראלי – ארוע למידה וחוויה של כלל בתי הספר הדמוקרטים. הארוע יתקיים בשעות הבוקר בית ספרנו ( שנה שניה אצלנו!) בנושא "ספרים" והוקם צוות תכנון מיוחד לכך- מוזמנים להצטרף!
13.6- ארוע סיום שנה ארצי במימדיון (החל מ 15.00).
סמינר הכשרת מורים חדשים לקראת תשע"ד, בשבוע של 18.8.
12.9 - ארוע פתיחת שנה בלונה פארק.
במהלך החופש הגדול מפגשים פדגוגיים של מורים מדיסיפלינות שונות (מדעים, מתמטיקה, שפה..)

בנוסף, על בית הספר לדון ולהחליט בנושא קיום מחנה ארצי בשנה הבאה- נושא זה יוצג באחד מהפרלמנטים הקרובים ובמידה ויאושר , ימונו שני נציגים לצוות תכנון המחנה.

בברכת חג פסח שמח (אוטוטו...) והמשך שנת עשייה משמעותית בקהילה,

מאחלים נציגי בית הספר בקהילת בתי הספר הדמוקרטיים 12/11/12:ביום ה' הקרוב, ה-15.11.12, יתקיים הפרלמנט הארצי השני, לשנת תשע"ג.

אנחנו ניפגש בשעה 17:00במכללת סמינר הקיבוצים בתל-אביב, בחדר הישיבות של המכון לחינוך דמוקרטי.

 

הנושאים לדיון הינם:
* מה עושים עם בתי-ספר שמעוניינים להיות חלק מהקהילה, אך מצהירים שאינם יכולים לשלם את עלות דמי החברות? (25 דק')
* ניהול התקשורת והמעורבות בעזרת כלים ומדיות אלקטרוניות. (25 דק')
* אישור תקציב תשע"ג – בחירה מתוך 3 אופציות - קובץ מצורף (תלוי גם בהחלטות לגבי שני הסעיפים הקודמים). (15 דק')
* צוות מוביל – הצגת/אישור מועמדים. (15 דק')
* הצגת/בחירת עיצוב לחולצות. (15 דק')
* סמינר גיבוש לנציגים – הסכמה על תאריך + הצגת תאריכים חשובים לכל השנה (10 דק') 
* חלוקה לצוותים לפי תחומי-עניין שרוצים, ועבודה על: הגדרת מטרות ויעדים, סדרי עדיפות לפעילויות שהוצעו, אופן עבודת הצוות. (45 דק')

אנא עיינו בשלוש ההצעות לתקציב. (קובץ מצורף)

נסו לחשוב מראש, מהי האופצייה המועדפת בעיניכם ובעיניי בית הספר שלכם.

ההצעות הן כמובן בהתאם לאפשרויות שעשויות להיות מוחלטות בסעיפים 1 ו-2 של הדיון.

יש לזכור, שבסופו של דבר ייתכנו שינויים נוספים, שיוצעו במהלך הדיון שיהיה על אישור התקציב בספרלמנט עצמו.

הצוותים לפי תחומי עניין אליהם נתחלק בחלק האחרון של הפרלמנט הם:

א) שיתופי פעולה! למשל: טיולים משותפים, איידק ישראלי, ימי מוזיקה/ספורט, גדנ"ע, מסע לפולין, למידה וביקורים בין בתי הספר, למידה אלקטרונית משותפת, לילה לבן לתלמידי תיכון, ועוד...
ב) ימי למידה בנושאים שונים: וועדות שיפוט, תיכון-דמוקרטי, גיל הרך, חינוך מיוחד בחינוך דמוקרטי, ועוד...
ג) פרסום חוץ + ביקור של אנשים מבתי-ספר רגילים בבתי ספר הדמוקרטים.
ד) קידום הכרה של הרשויות בבתי ספרי דמוקרטים.

אנא חשבו מראש איזה מהתחומים מעניין אתכם.

 

חשוב:

גם אם עדיין לא בחרתם נציגים קבועים, ו/או לא הספקתם להסדיר את ענייני התשלום - אנא שילחו נציגים זמניים, כדי שלבית-ספרכם יהיה ייצוג.

 

נא הזכירו למנהלים שיש להעביר את התשלום אם לא עשו זאת עדיין.

הפרלמנט הבא (השלישי!) יתקיים ב-17.1, ובו אנו שואפים לקיים דיון אודות "בתי הספר הדמוקרטים ובחינות המיצ"ב".

 

להתראות -  

רשף בורדה

מנהל "קהילת בתי הספר הדמוקרטים" תשעג

052-6432423

FaceBook: Kbsd Menahel

 


אוקטובר 2012

זו שנה שלישית שבו בית הספר הינו חבר בקהילת בתי הספר הדמוקרטים (להלן: "הקהילה"). הקהילה  מאגדת בתוכה כ 13 בתי ספר דמוקרטים, הפועלים כלפי חוץ ופנים עבור החינוך הדמוקרטי ועבור בתי הספר הדמוקרטיים. ההחלטות בקהילה  מתקבלות על ידי פרלמנט נציגים, המתכנס אחת לחודשיים, שבו משתתפים שלושה נציגים מכל בית ספר, המכון לחינוך דמוקרטי וידידי הקהילה – ניתן גם לקרוא על מטרות ומבנה הקהילה במסמך היסוד של הקהילה 
http://www.kbsd.org.il/48734/%D7%9E%D7%A1%D7%9E%D7%9A-%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%93

בפרלמנט נציגי הקהילה הראשון, שהתקיים ב20 בספטמבר 2012, הוצגה הפעילות המתוכננת והעניפה לשנת תשע"ג:

יום הכשרה והעשרה ארצי לוועדות משמעת, שיפוט וגישור.

כנס איידק ישראלי - כינוס ארצי של תלמידים, אנשי-צוות והורים, לחגיגה ולמידה משותפת (בשנה קודמת הנ"ל התקיים אצלנו בבית הספר והיה ארוע מוצלח ביותר).

גיבוש והעשרה חברתית – אירועי ספורט, מוסיקה, יום משחקי-חשיבה ארצי, ועוד.

פעילות למען גיוס משאבים, וצמצום עלויות, לבתי הספר הדמוקרטים החברים ב"קהילה".

כנס צוותים ארצי.

יום למידה משותף בנושא: ייעוץ, טיפול, וצרכים מיוחדים בחינוך הדמוקרטי, יום למידה משותף בנושא: "תיכון דמוקרטי"., פיתוח הידע, הלמידה ההדדית, וההתמקצעות בתחום "הגיל הרך בחינוך דמוקרטי".

פיתוח והפעלה של פלטפורמות למידה אלקטרוניות-שיתופיות-ארציות.

קידום ההכרה הרשמית בבוגרים של בתי-ספר דמוקרטים – אקדמית, מקצועית, חברתית.

הכשרת מורים חדשים לקראת תשע"ד.


בפרלמנט הבית ספרי הרחב שיתקיים ב  ב2.11.2012 בשעה 10.00, ידונו הנושאים הבאים:

מינוי נציגים- בכל שנה, בית הספר צריך לבחור בפרלמנט שלושה נציגים. תפקיד הנציג, בעיקרו, להשתתף בפרלמנטיים השנתיים (המתקיימים בסמינר הקיבוצים ,כשישה בשנה, נותרו עוד חמישה..) , לההציג בפני בית הספר נושאים, המחייבים דיון והחלטה בית ספרית ולהצביע בשם בית הספר.

בנוסף, מומלץ להתנדב בצוות פעילות  אחד (ראו בהמשך המסמך).

הנציגים הנוכחים הינם  אורית בליטנטל, איתמר בן אריה ואוהד גילור. חברים נוספים מוזמנים להגיש מועמדות. המועמדיםיציגו עצמם בפני פרלמנט בית הספר ויאושרו על ידו. במידה ויהיו יותר משלושה נציגים נקיים בחירות בינהם.

דיון והחלטה בית ספרית בנושאים הבאים:

אדיון על האפשרוות לצרף לקהילה, בתי-ספר שאינם יכולים לשלם.

ב. דיון על התמודדות של בתי הספר הדמוקרטים עם בחינות המיצ"ב-האם לעשות למידה וסיוע הדדיים כלפי פנים, או לנסות לעשות מהלך כלפי חוץ משותף?

בנוסף לכך, הקהילה פונה לחברים בנושאים הבאים:


השתתפות בצוותי פעילות- לצורך הפעילות שפורטה לעיל, יוקמו צוותי פעילות. כל מי שמעוניין ורוצה להשפיע בנושא מסויים מתוך רשימת הפעילות (כן ירבו..), יפנה לאחד מהנציגים הקיימים (כאמור- אורית בליטנטל, איתמר בן אריה ואוהד גילור) על מנת לשבצו  בצוות הפעילות.  צוותי הפעילות יתחילו לעבוד בעקרון אחרי פרלמנט הקהילה הבא, שיתקיים בחודש נובמבר.


הצטרפות לצוות המוביל- השנה, בהתאם להחלטת פרלמנט משנה קודמת, מונה מנהל לקהילה- רשף בורדה.  בנוסף לתפקיד המנהל, מתכנס צוות מוביל מתנדב, אחת לחודש,  שתפקידו ללוות את העשייה של מנהל הקהילה ולסייע בייעוץ, בתמיכה, בחשיבה משותפת, בנטילת חלק מהאחריות על התכנון, על יצירת קשר עם בתי-ספר ובקיום בקרה שוטפת על הפעילות של המנהל וכלל הקהילה.

נכון להיום אורית בליטנטל ונעם כשר (מכפר סבא) בצוות המוביל. אנו קוראים לכל הורה, ילד, או איש-צוות שמעוניינים להצטרף לצוות המוביל, להגיש מועמדות לתפקיד. הצוות לא יעלה על 6 אנשים וישוריין לפחות מקום אחד לילד, אחד למורה ואחד להורה (כרגע כבר יש איש-צוות והורה – לכן יש לפחות מקום אחד לילד ונשמח מאוד אם ילדים יגישו מועמדות). אישור המועמדים יתקיים בפרלמנט הקהילה הבא ביום ה', ה-15.11. במידה ויהיו יותר מ-3 מועמדים, ייבחרו שלושת המועמדים שיזכו למירב התמיכה של הנציגים.  

מועמדים שמעוניינים, אנא פנו במייל לאורית בליטנטל oritblit@gmail.com, על מנת שנתחיל התהליך מול הקהילה.

רעיון לעיצוב חולצה לנציגי הקהילה- נשמח לקבל רעיונות לעיצוב חולצה לנציגים (בחולצה חשוב שיהיה גם הלוגו- ראו מטה). הרעיונות שיועלו  יוצגו ויבחר אחד מהם בפרלמנט  הקהילה הבא (ב 15.11).

ניתן לשלוח את הרעיונות לאורית בליטנטל oritblit@gmail.com


מקווים להשתתפות רחבה בפרלמנט ולשנת עשייה משמעותית בקהילת בתי הספר הדמוקרטיים!

מאיתנו,

 נציגי בית הספר בקהילה- איתמר בן אריה, אוהד גילור ואורית בליטנטל.