מכתבים מיובלשלום לכולם,

המייל החודשי ממני הרי הוא לפניכם. מגוון דיווחים ואירועים בית ספריים, קצת עליי ועל תכניותיי ועוד זוטות מחיי היום יום של בית הספר.

בהמשך להודעות שקיבלה הקהילה בדבר תהליך בחירות לתפקיד מנהל בית הספר הריני להצהיר כאן קבל עם ועולם- אני מתכוון להגיש את מועמדותי לקדנציית ניהול נוספת של בית הספר המקסים והמדהים שלנו. בכפוף לנוהל שפורסם. לא מעט מכם עצרו אותי בחשש בשבועות האחרונים שמא מתקיים פה תהליך לא רצוי, מפחיד, לא הכרחי ועוד כהנה מחשבות. אני רוצה לציין כי בעבורי הייתה ההכרזה על החלפת קדנציות הזדמנות נהדרת לבחינה עצמית, למבט על העשייה שלי ושל בית הספר, ולאיזו פרספקטיבה על החיים האישיים שלי, של משפחתי הגרעינית ועל מקומי בעולם. לקחתי לי פנימה את המחשבות מתוך רצון נוקב לבצע בחירה מושכלת, מודעת ורצינית של דרכי ודרכו של בית הספר שלנו (היקר לי עד מאוד). במעמד הכרזת המועמדות שלי אני גם מתכוון להצהיר על הכיוונים והדגשים עליהם צריך בית הספר לשים דגש בשנים הקרובות. Stay tuned.

שמח לדווח כי לאחר מאמצי פרסום רבים היום יתחיל קורס הגישור הקהילתי שלנו. נפתחת קבוצה אחת בינתיים, בימי שני אחר הצהריים בבית הספר, כשכל המשתתפים בקורס הם כולם מקהילת בית הספר שלנו, מתוכם גם כמה אנשי צוות. מוצא לנכון להודות לשירה כהן גרינברג על היוזמה ועל ההתמדה ולאחל בהצלחה לכל המשתתפים –המגשרים לעתיד. אין לי ספק כי לקורס הזה תהיה השפעה מטיבה על בית הספר שלנו.

לפני שבוע התחלנו את עונת הרישום והכנת שנה הבאה בהיבט התלמידים בבית הספר. כבר התקיימו שני ימים פתוחים בבית הספר. אחד לחטיבה הצעירה והשני ליסודי ותיכון. הנוכחות, כמו כל שנה, הייתה גדולה מאוד והמון אנשים מתעניינים בבית הספר. השנה, אנו משיקים מערכת רישום אינטרנטית לבית הספר, אותה בנינו במהלך השבועות האחרונים בעזרתם האדיבה (והמקצוענית!!) של עדי גילגון-כץ ומשה אשכנזי (משלנו... כן, משלנו) שהתגייסו למשימה. המהלך אמור להקל מאוד על נושא הרישום ואנו מצפים לשיפור גדול בגזרה הזו. תודה גדולה לעדי ולמשה על עזרתם.

בעניין זה אציין כי נשלחה אליכם בקשה לעדכן אותנו בדבר תכניותיכם לשנת הלימודים הבאה- ואנו מצפים שתשיבו עליה.

בתאריך ה-2.2, יום שישי בעוד כמעט שבועיים, נקיים את הטיול השנתי שלנו לזכרו של עמרי גילור. זהו טיול אותו אנו מתכננים ומוציאים לפועל עם משפחתו של עמרי, כך במהלך תשע השנים האחרונות. אנו מתכננים לכם מפגש קהילתי משמח ומיוחד, עם פעילות שבעינינו היא מגניבה מאוד. שמרו את התאריך ובואו בהמוניכם.

בגדים אבודים- בשישי הקרוב ובשישי הבא תינתן לכולנו הזדמנות לקחת חזרה את הבגדים שהילדים השאירו לנו במרחב (הגדרה הכוללת את- מגרש הכדורגל, צמרות העצים, תחתית השאול, שביל הגישה, כוכב צדק ועוד). הבגדים כולם נמצאים בפינת האבדות שכבר מלאה עד אפס מקום. מוזמנים לעבור ולאסוף את הבגדים. לאחר שישי הבא נעביר את כל הבגדים לתרומה לנזקקים (כי גם לנזקקים מגיע ללבוש מותגים!)

הרצאות בנושא "פרטיות בעידן האינטרנט"- שתי הרצאות לרווחת הקהילה- רשמו ביומנים ובוא בהמוניכם-

יום חמישי הקרוב, 18.1, שעה 20:00- ד"ר ארז וייסבורד – חלק ראשון

יום חמישי עוד שבועיים, 1.2 שעה 20:00- חלק שני.

 

בונים בשישי- מזמין אתכם לבוא ולבנות איתי ביום שישי הקרוב בבית הספר. מה בתכנית- מתחילים לעבוד על בניית סככה לתלמידים הממתינים להסעות בית הספר. זקוק לידיים עובדות ושפתיים מחייכות. מבטיח, כמו תמיד, את חברתי הנעימה וגם משהו לאכול.

ימי הערכה וחילופי סמסטרים- בתאריך 4.2 אנו מחליפים סמסטרים בבית הספר. בקרוב נוציא מייל המזמין אתכם ההורים לקבוע אתנו פגישות הערכה (חונך תלמיד והוריו). כמו כן תצא מערכת מעודכנת לסמסטר 2, בצד הזמנה של כל התלמידים לבחון את המערכות שלהם ולבצע עדכונים אם רוצים. כאמור- מייל מפורט בעניין בקרב.

ומה עוד?

שתמיד נהיה שמחים ורק נרצה לרקוד.

להתראות בבית הספר.

יובל
28/22/17:
שלום לקהילה האופטימיסטית.

מייל תקופתי ממני, הפעם כולו כתוב דרך חצי הכוס המלאה. בחרתי לי בפינצטה שלל אירועים ודיווחים משמחים עבורכם מחיי בית הספר התוססים. ללא היררכיות וכרונולוגיות... מהשרוול. היר ווי גו.

נתחיל מהפשפשוק המקסים שהתרחש עלינו לפני שלושה שבועות. החל מהארגון של ועדת אירועים המחויבת והאחראית. דרך שלל הדוכנים המקסימים והמרובים- מה שמצביע על מוטיבציה גבוהה, על מעורבות קהילתית גבוהה, האווירה המקסימה שהייתה לאורכו של כל האירוע, ועד בסופו של דבר לדיון הפרלמנטרי בעניין. לכל אורך הדרך התהליך היה מאורגן ומוקפד, ועם יושרה גבוהה. אז נאמר כאן קבל עם ועדה- כל הכבוד לאדר וכל הכבוד לוועדה.

תהליך הרישום וההתנדבות לועדות בית הספר הסתיים לו גם זה מכבר. זה הזמן להודות לכל ההורים המתנדבים ולאחל לכולנו שנת פעילות ועדות מוצלחת ומאתגרת. זה לא מידע מדעי מבוסס אבל לאחר מבט מהיר על רשימות המתנדבים לועדות השנה אפשר לראות עליה בכמות ההורים הפעילים בבית הספר, ובמיוחד ממגזר ההורים החדשים. נחמד לראות שיש דור המשך.   

לפני שבועות מספר יצאו תלמידי התיכון שלנו לשבוע גדנע בשדה בוקר. לנו בבית הספר זוהי הפעם הראשונה שאנו משתתפים בגדנע. החבר'ה חזרו עייפים אך מרוצים, קצת יותר ישראלים, קצת יותר חיילים. למרות הביקורת שאולי יש לנו על ההתקרבות ההדרגתית הזו לחיי הצבא, עבור הנוער מדובר ככל הנראה בעוד טקס התבגרות שהוא חלק מהישראליות ומהנורמליות (נורמליות זה תמיד עניין של יחסים בין רוב לבין מיעוט). אז עכשיו הילדים שלנו מרגישים נורמליים, ואנחנו יכולים לשלוח אותם לצבא בלב שקט.

עוד מהישראליות, הפעם חוויה אזרחית לחלוטין. היה לי העונג הארוך ללוות את טיול שביל הגולן שהוציא בית הספר שלנו, יחד עם בית הספר הדמוקרטי גבעול- גבעת אולגה. 50 תלמידים, 8 ימים רצופים, 120 ק"מ הליכה. תנאי מחנאות בסיסיים, הליכה של כ-20 קמ ביום, חברות וערבות הדדית. התמודדות עם אתגרים, משברים, כאבים וגם ריבים. שמונה ימים. ארוכים. מלאים. חוויה חזקה לכל החיים. מי שהיה הרוויח המון. למזלי הפעם גם אני.

אתמול הסתיים בקול תרועה פרויקט "מגפיים" של תלמידי החטיבה הצעירה. מדובר על פרויקט רב תחומי שהובילו אנשי הצוות העובדים עם תלמידי החט"צ. נקודת ההתייחסות הראשונית הייתה הספר "מגפיים" באיוריה המופלאים של מיכל אפרת. מנקודת יציאה זו התפתח פרויקט מרובד ומגוון מאוד, שאתמול היה רגע השיא שלו, מופע מסכם. רוצה מעל במה זו לפרגן לכל אנשי הצוות שעמלו קשות, מלאי  מוטיבציה ועם המון תובנות להמשך. כל הכבוד ממני.  

מגשימים פה חלומות... על זה כבר שמעתם? הסתיימה סאגת חלוקת כספי החלומות בפרלמנט. השנה הצליחו לשכנע אותנו תלמידי רובוטיקה שהם חולמים הכי חזק. או הכי בקול. בכל מקרה, הכסף אצלהם בכיס ולנו נותר להמתין ליום בו רובוטים יעשו לנו את העבודה, והכסף יגדל על העצים. שליש מהכסף יוקצה לטובת הקמת פינת מדורה קבועה בחצר בית הספר. נשב עם הרובוט סביב המדורה.

עוד חלום שרוקם עור וגידים בבית הספר- בית ספר להורים. סנונית ראשונה כבר שלחתי לכם (פעמיים!), קורס גישור המוצע לקהילת בית הספר במחיר מוזל מאוד, באוירה ביתית ובנוכחות קהילת בית הספר בלבד. תודה לשירה כהן על היוזמה, לועד העמותה על הפירגון. אני מקווה להמשיך ולעדכן אתכם בהתפתחויות ובקורסים נוספים במסגרת זו.

שמח לספר כי מרכז חצר בבית הספר התחדש במכשירCNC . מכשיר ביתי חדש שרכשנו ובו ניתן להתחיל לעצב ולחתוך לפי תכנון ממוחשב. המכשיר החדש מצטרף לחברה שלו המדפסת התלת ממדית שכבר עובדת בחדר מחשבים ויחד הם מהווים עד חוליה בלמידה הטכנולוגית המתרחשת בבית ספר. אני כבר נרגש וממש בא לי לנסר קצת להנאתי.

באותה נימה אני ממשיך להזמין אתכם ההורים לבוא ולעבוד איתנו בימי שישי בחצר. יש עבודה רבה (עובדים בנחת ועם חיוך) וחברה נעימה. בשישי הקרוב נעבוד בגן הירק. בחממה. ונסיים את הצבת מתקני השיווי משקל בחצר הגן. בואו בהמוניכם.

להתראות במכתב הבא. ובבית הספר בשמחה.

 שלכם,

יובל16/10/17:

שלום לכולם,

מכתב שני לשנה זו. מספר עניינים עקרוניים לחזרה לשגרת פעילות, בעיתוי בו כל הדברים מתהווים ואני... עסוק בקבלת החלטות עקרוניות ובהתבוננות על התמונה המלאה.

שגרת הלימודים של בית הספר אמורה סוף סוף להתחיל. התייצבות המערכת וקבוצות הלמידה, שיבוץ החונכויות האישיות ותחילת הפעילות הסדירה של הועדות לשנה זו אמורים סוף סוף לייצר עבור כולנו את מה שאנו מקוים לו מתחילת השנה. מדובר בתהליך לא קצר שבעצם מתחיל כבר בשנה שעברה, עובר דרך בניית הצוות והכנתו, בניית המערכת במהלך הקיץ, בחינתה בתחילת השנה, התאמתה לשטח, חלוקה נכונה של זמן הצוות (הוראה, חונכות וכדומה), התאמתו שוב וחוזר חלילה. אי לכך, חשוב לי להדגיש את המורכבות הרבה של העבודה מאחורי הקלעים (בה אנו מנסים בכל מאודנו לרצות את כלל הכוחות והאינטרסים) ובאותה נשימה לומר כי בהכרח אנו לא מצליחים בכל. יתרה מכן, דברים שרואים מכאן (מחלון חדר המנהל וצוותו) הרבה פעמים אינם נראים משם (מחלון חדרכם אתם).

למה אני כותב את כל זה?

אני מכין את הקרקע לאלו מכם (לא אתם כמובן.... הילדים שלכם הם העיקר כאן) שלא הצלחנו לרצות. התלמידים שלא בדיוק קיבלו את החונך שהם חלמו עליו, קבוצות החשבון שפיצלנו משיקולים של תהליכי הוראה ולמידה, קורסים שהודענו על סגירתם ועוד ועוד. 

בית הספר הדמוקרטי הוא מקום המחזיק כל הזמן מתח גדול מאוד בין הפוטנציאל וההבטחה, לבין המציאות הקונקרטית. בין העובדה כי באמת ניתן להיות פה כל מה שאתה יכול להיות לבין העובדה כי להיות כל מה שאתה יכול גם הוא תהליך ארוך רווי ברגעים מורכבים. בין הרעיון הדמוקרטי לבין הפרשנויות השונות הניתנות לו והיישום שלו בשטח. בין ההבנה שלכם ההורים, שלנו בצוות ושל התלמידים (שוב, הם הם אלו החיים הלכה למעשה את המתחים האלה). ולבסוף בין הגמישות המאוד גדולה שלנו (בוודאי יחסית למערכת הרגילה) לבין העובדה שבסופו של דבר מדובר גם במערכת מורכבת, מרובדת, רבת משתתפים, צרכים ורצונות.

בעקבות אירועי חלוקת החונכויות וכל הדרמה הנלווית לכך אנו קיבלנו בימים האחרונים קיטונות של אי שביעות רצון. לא כולן מנומסות ונעימות. אני נתון ברגעים אלו תחת הרושם כי כולנו חווים את החונכות האישית לא בפרופורציה הנכונה וכי כמות האמוציות הנלווית כל שנה לתהליך חלוקת החונכים חורגת מהענייני וגולשת לתחומי הפנטזיה, היוקרה, הרייטינג וכדומה. השנה באופן מיוחד היה לנו יותר קשה השיבוץ וסיימנו אותו עם תחושה של צורך במחשבה מחדש ושינוי שיטת הבחירה והחלוקה. בית הספר שלנו (למעט תלמידי חטיבה צעירה) מציע לתלמידיו בחירה גדולה מאוד לחונך האישי (הילדים יכולים "לבחור" להם 4 מתוך היצע של כ-20 חונכים), מבחינה סטטיסטית הופכת בעקבות כך חלוקת החונכים למלאכה מורכבת ביותר, כשהמסר העומד מאחורי התהליך הוא- תבחר... תקבל.  והלכה למעשה זה מאוד קשה ליישום. כך יוצא שהמסר- לא נכון ומתסכל. מה הפתרון? לא יודע עוד אבל אנו חושבים על כך ונרצה לשנות שנה הבאה את השיטה מעט, על מנת גם לחדד את המסר, וגם לעמוד במילה שלנו.

כנ"ל לגבי מערכת והתאמת קורסים, מספרי תלמידים וכדומה. למרות הרצון העקרוני שלנו לתת לתלמידים את הבחירה המדויק והחופשית שלהם, לעתים משמעות הבחירה הזו בשטח היא פגיעה ביכולת המורה ללמד, וביכולת התלמידים ללמוד. לאורך השנים התנסינו בסוגים שונים של פתרונות וגם קיימנו לא אחת דיונים קהילתיים בנושא.  אני מצהיר כאן כי במקרים בהם אני חש פגיעה באיכות השיעור (בדרך כלל עקב מספר גדול של משתתפים) אני מנחה על פעולות מערכתיות חד צדדיות בהן אנו מפצלים כיתות ודואגים לאיזון בקבוצות. זה קרובה בעיקר סביב המקצועות המבוקשים וה"חשובים יותר" (בעיקר לכם, ציבור ההורים). פתרון הסתירה בין הבחירה ובין ההנחיה החד משמעית שלי כלפי ועדת מערכת נמצא אצלי ובהחלט  כרוך ביכולת שלי להכיל את אותו מתח עליו הרחבתי בהתחלה. חשוב לי להבהיר כי הפעולות שננקטות, מבוצעות לאחר מחשבה רבה שלנו ולאחר שיקול דעת מקצועי. חשוב לנו שיתוף הפעולה שלכם בעניין.

עד כאן עקרונות מהויות ופילוסופיה בשקל תשעים. עוד קצת עדכונים מכאן והלאה.

פרלמנט ועדות יתקיים בעוד שבועיים- עד אז מוזמנים מי שרוצה להתנדב לועדות בית הספר השונות. בפרלמנט עצמו נאשר את רשימות המשתתפים ולאחריו כבר לא תוכלו להתנדב. אז.. יאללה להתנדב.

מעדכן את הקהילה כי במהלך חופשת סוכות בית הספר עבר שיפוץ וכל גגות הרעפים של בית הספר הוחלפו לחדשים. אנו חיים במבנה שהוקם בשנת (תרפפו?) 1966. נראה כי הגיע הזמן להחליף גג. את הפרויקט הוביל ועד העמותה של בית הספר ועל כך מגיעה להם גם תודה וגם כבוד!

בכל שנה בסתיו אנו פותחים את "תיבת החלומות"- הנמצאת בכניסה לבית הספר, ומטרתה להכיל את הפתקים שלכם עם חלומות שאתם (הילדים... ואולי גם אתם...) חולמים עליהם. לחלום שלכם יוקצו 3000 שח להגשמה, לאחר הצבעה גורלית בפרלמנט. קחו את ההזדמנות הנ"ל ברצינות הראויה והציעו הצעות (עודדו את ילדיכם להציע) לחלוקת התקציב ולהגשמת המאוויים.

אתמול התחילה למידת העמיתים בבית הספר (כל יום א' בשעה אחרונה ילדים מלמדים ילדים) בהתרגשות ושמחה גדולה. בשל היעדרותה של ענת בן פזי עבר התפקיד אלינו למשרד ודלית מרכזת את העניין. עודדו את הילדים ליזום וללמד. יש לזה ערך גדול מאוד.

מועדון בונים בשישי- כאמור, השנה נקדיש את ימי שישי לבניה יזומה בחצר בי הספר. בהמשך למסורת הנחמדה עד מאוד שהחלה בשנה שעברה. אני אהיה בעמדת מנהל העבודה ואשמח לראותכם. מוזמנים לבוא אם יש לכם זמן ומוטיבציה לעבוד. ללא התחייבות לטווח ארוך או קצר. ליצור עבור בית הספר דברים שבית הספר צריך. בהמשך השנה גם נקיים תהליך של בניה משותפת עם אמביציה אמנותית ואני אשמח להדריך את מי מכם שירצה במלאכות הנגרות.. מסגרות.. צביעה וכדומה. השבוע כבר מתחילים וכבר יש בקנה מספר פרויקטים נחמדים. הראשון- בניית מתקן שיווי משקל לחצר הגן. תבואו? נזיע ביחד?

אני מצהיר בזאת שוב (ניסינו בשנה שעברה אבל נזכרנו מאוחר מדי) כי במסגרת מאמציי לגוון את הפעילויות הקהילתיות שלנו אני מתכוון השנה ליזום ולהפיק "ערב תרבותי" תיאטרלי – מוזיקלי ולהזמין את הקהילה לקחת בו חלק. הרעיון השנה הוא לקיים באזור אמצע השנה ערב מקסים לרווחת כולנו, ובהשתתפותנו. פונה אליכם המוזיקאים המקצועיים והחובבים, הזמרות המנוסות והמתחילות, השחקנים בארון ובסלון להצטרף לחגיגה. אקדיש לכך מייל נפרד בימים הקרובים. תתחילו לזמזם מנגינות בראש.


זה הכל להפעם. יהיו עוד פעמים רבות.

להתראות בבית הספר.

יובל4/9/17:
שלום לקהילה המלבלבת של דמוקרטי לב השרון.

שמח ונרגש לכתוב לכם את מכתבי הראשון לשנה זו. אני מתחיל את שנתי ה-11 בבית הספר כמנהל. זה יותר מעשור שאני שולח לכם מכתבים.

מספר עדכונים ומסרים כללים לתחילת שנה. יודע שאתם מקבלים דיווחים מפורטים מרכזי הבתים שלכם, לכן- אנסה לא לחפוף ולא להאריך. כך ש.... מה שכתוב פה הוא ממש חשוב.

עדכון מבאס- ענת בן פזי שלנו (רכזת למידה, יום שישי, הוראת עמיתים, מדעים ועוד) שברה את קרסולה לפני מספר ימים. מדובר בפציעה מאתגרת אשר תרתק את ענת למיטתה למשך שבועות מספר. ראשית- נאחל לענת החלמה מהירה מכולנו. מעבר לכך אנו נערכים להחלפות של ענת בגזרות השונות. שושי דוכן תחליף אותה בימי שישי ואת יתר האינפורמציה נשלים לכם בהמשך. ומעל במה זו נאחל כולנו לענת התמודדות קלה וחזרה מהירה להספקים שאנחנו רגילים ממנה.

צרור עדכונים ניטרליים אינפורמטיביים-

בשלהי שנה שעברה החליט ועד העמותה של בית הספר לקיים מכרז על הפעלת צהרון בית הספר, זאת לאחר קרוב לעשר שנים שבית הספר הפעיל את הצהרון בעצמו. מתוך הניגשים למכרז נבחר אסף רופא (איש צוות בבית הספר שבמשך כל אותה תקופה ניהל את הצהרון והקיטנות של בית הספר). ועד העמותה החליט לפרגן לאסף על עשר שנות עבודה בצהרון מטעם בית הספר, ולתת לו את הזכות לניהול הצהרון כגוף חיצוני. מספר דברים עמדו לנגד עיניו של הועד בהחלטה- מתן מענה הולם וטוב יותר לקהילת בית הספר המשתמשת בשרותי הצהרון והקיטנה, הרחבת פעילות הצהרון להגדלת הרווחים- מתוך אינטרס של בית הספר לגבות שכר דירה על הפעילות. בשל השינויים הללו אתם מקבלים מיילים בנושא, כמו גם נסיונות להחיות את שעות אחר הצהרים על ידי חוגים כאלה ואחרים. לצערנו המשמעות של השינויים הללו (כמו שקורה עם שינויים) היא התחלות חדשות ולצידן גם סופים של פעילויות שעבדו במרחב בית הספר בעבר (אבירי השולחן העגול).  

מערכת- מערכת הקורסים של בית הספר יצאה לדרך אתמול. מקסים להיות במרחבי בית הספר ולשמוע את המוטיבציה הגבוהה ללמידה שמפגינים התלמידים אל מול המגוון המאוד גדול של הקורסים השנה. כדרכה של המערכת היא עוד תשתנה ותגיב לקשיים מחד, ולביקוש מאידך. אנו נעדכן על כל שינוי וננסה לערוך את כלל השינויים באותו עיתוי על מנת למנוע בלבול. מה אני מבקש מכם? לתמוך באווירת הניסוי והטעיה של השבועות הראשונים, לעודד את ילדיכם לטעום ולנסות מהמגוון הרחב- בדרך לבחירה האמתית וההולמת ביותר עבור הילדים שלכם. עוד... מידת הסבלנות ואורך הנשימה. מניסיון נצבר של כבר לא מעט שנים אנו יודעים לומר כי הדברים מתייצבים וכי עבור כלל תלמידי בית הספר נמצאים בסופו של דבר הפתרונות הנכונים. השנה, על אחת כמה וכמה המערכת מציעה מגוון רחב מאוד, כולל מספר רפורמות בהתייחסות לחומר לימודי וללמידה, אשר הופכים את מטלת הרכבת המערכת למעט קשה יותר. דבר אחרון...  אל תהססו להיעזר בנו, בחונכים בבתים, בוועדת מערכת, ובנו במשרד.

פועל יוצא של הקושי בהרכבת המערכת הוא הקושי בבנייתה בהלימה לכמויות התלמידים, ולהתאימה לחדרים הנכונים. גם כאן יש תהליך מחויב המציאות אליו אנו צריכים להתכוונן, ולהמתין בסבלנות לסופו. זאת ועוד, השנה, עם גדילת בית הספר והרחבת ההיצע של הקורסים, אנו נתקלים בקושי עם מספרי הכיתות. הרגישו זאת במיוחד תלמידי התיכון (ילדי כיתה י') שנאלצו להצטופף מאוד. אנו עובדים על פתרונות לעניין הצפיפות ומבקשים את סבלנותכם לעניין זה גם. עם גדילת בית הספר היו צפויים קשיים מעין אלו. לצערנו, לאחר בדיקה,  אנו מנועים מלבנות כיתות חדשות (ויצו, הדסים, חוזים וכל זה..). כך שהשמחה האמתית על הגדילה וההתרחבות שלנו מהולה בקושי מה.... אבל גם איתו אנו נתמודד.

ימי שישי בבית הספר מתחילים גם הם השבוע. בקרוב יצא מייל מפורט על הפעילויות והבחירה. היו נכונים. לי יש שני נושאים מצידי לדבר עליהם. בהחלטת פרלמנט מלני המון זמן הוחלט כי כל משפחה בבית הספר צריכה לקיים תורנות של הפעלת ימי שישי (שני ימי שישי בשנה למשפחה). מייל כבר יצא בנושא. אני מדגיש כאן בפני כולם את החשיבות של הביצוע, ומבקש להימנע מהברזות. מבחינתנו ההורים בתורנות הם חלק מצוות יום שישי ואנו בונים את תכניותינו מתוך הנחת עבודה שאתם מקיימים את חובתכם זו.

בעניין אחר, השנה אני אפעיל בימי שישי את מרכז חצר, תחת הכותרת" מועדון בונים". מזמין אתכם לבוא ולבנות איתי כל מני דברים. בראשית השנה נמשיך לעסוק בתחזוקה קלה של חצר בית הספר, ובבניית פרויקטים לחצר. בהמשך השנה נפצח בפרויקט אומנותי אישי- קבוצתי בהנחייתי... המיועד עבורכם ההורים (קראתי בפייסבוק שהורים רוצים גם לבוא ללמוד.. אני מגיב לכך). עקבו אחר העדכונים שלי, ובואו להזיע ביחד, תמיד זה כיף, ולרוב גם טעים.

מספר לכם שמחרתיים בלילה יוצאת משלחת מבית הספר שלנו למסע בפולין. זוהי המשלחת השלישית שאנו מוציאים. 30 תלמידי י"א-י"ב שיצטרפו לתלמידי בית הספר הדמוקרטי בכפר סבא ולתלמידי בית הספר הדמוקרטי של קריית אונו. מלוות את המסע אורית חוסינסקי והילה שחק. מאחל לתלמידים ולמוריהם חוויה עוצמתית, פוקחת עיניים ומלמדת לקח.

במסגרת השינויים הרבים המאפיינים את השנה הנוכחית ישנם לא מעט שינויים בצוותי הבתים. להלן צוותי הבתים לשנה זו. נאחל לכולם המון בהצלחה במקום החדש.

גן חובה – נעמה, ורד, רינת, ישראלה ודניאלה

בית א-ב- ליאל, חן, ליזה, דיקלה, גל כרם, יהודית ואתי.

בית ג-ד- ליאת, מורן, נגה, אסף, לימור, ונגבה.

בית ה-ו- גל, אלכס, שרון ג, רינה ונעה בריל.

חט"ב- שושי, דורית, מיקו, אהובה עומר, אשטרה ועינב

תיכון – אורית, נעה והילה, אדר ענבר, ענת בדר

במיוחד נאחל הצלחה למורים החדשים לגמרי אצלנו במשפחה-

עינב סיסו- אנגלית, חט"ב

גנית קטורזה- אנגלית

סטיב לוין- אנגלית, חונכות אישית

אדר ענבר- אזרחות היסטוריה איש צוות תיכון

דועא אבו אל היג'א- ערבית

דיקלה שדה פז- בית א-ב, שפה וחשבון

דלית דנון- יוגה

חן ארד- כל מני ובית א-ב

ולבני השרות החדשים שלנו-

בנשי קסאי

שושנה גטיה

יונתן רייך

רותם סבן

שיר סייג

ולכל מי שמרגיש שברכת הצלחה בדרך מתאימה לו ומסייעת לו.

בהצלחה בדרך.

שלכם,

יובל. 17/8/17

שלום שמח ומחייך לכולכם,

לאחר היעדרות קיצית אופיינית אנו שבים אליכם עם מצברים מלאים ומוטיבציה אמתית ל... הזיע ביחד!!!

מספר אירועי הזעה משותפת על הפרק, אנא היו מרוכזים שתוכלו לעזור לנו להתארגן בהתאם. 

ביום שני הקרוב נקיים את הגיוס שלנו בפינת החי ובחצר.

בתכנית-
קצת תחזוקת כלובים,
כיסוח דשאים וגדרות חיות
בניה קלה
חברה נעימה
אבטיח רץ

נשמח לראותכם (אלו מכם הפנויים לעניין)  יש עוד תמשיכו לקרוא...


שמח לבשר כי קיבלנו תרומה גדולה של ציוד טוב מבית הספר האמריקאי באבן יהודה. מחפשים משאית להובלה. אם יש למישהו מהקהילה משאית, או קשר למשאית (גם חברת הובלה קטנה הולך) נשמח אם תשתפו אותנו, או תתגייסו למשימה. 

עוד אנחנו נפשנו בחופים.. בבית א-ב התרחש מהפך עיצובי קטן שסופו (שטרם הגיע) במחשבה תחילה ...  ושעתה זקוק לעזרתכם בחפצים וחומרים אחרונים להשלמת המהלך העיצובי. מצרף  מכתב מצוות בית א-ב המסביר את העניין וגם מה צריך, אשמח אם תקראו אותו גם.

עידכון אחרון מהשטח. צר לי לדווח כי במהלך הקיץ נפטרה העז נגבה, לאחר המלטה מסובכת. לגדיה שנולדה (וטופחה וטופלה במהלך כל הקיץ בבית משפחת גושן פיליפ) שלום והיא חמודה ומקפצת. העז נגבה הייתה העז הותיקה ביותר שלנו ואם העדר הקטן, בעצם. היא הייתה מנהיגה וחייתה איתנו כשבע-שמונה שנים. 

מצטער שנפלתי ככה באמצע עונת המלפפונים. בשני הקרוב נפגשים ויחד, מזיעים.

להתראות בבית הספר.

יובל

7/5/17

שלום לקהילה האביבית ופורחת,

כמה עניינים קטנים (הכל שאלה של פרופורציות) תודה אחת או שתיים, דיווח קצר ובקשה לפעולה.

למי שאינו מחובר לפייסבוק הקהילתי ואינו ער לתכונה וההתרחשות במרכז החצר, נעדכן כי במהלך השבועות האחרונים הולכים וקורמים עור וגם גידים שני קסילופונים ענקיים צבעוניים ומגניבים. הובלת הפרויקט על ידי מוטיבציה הורית- טהורה ומקסימה (מפאת צנעתם של העוסקים במלאכה... תאלצו אתם להישאר בערפל).

אז.. תודה.. וגם.. ככה בשקט בלי ששמנו לב במרכז החצר קורים דברים- לא מתוכננים, מזדמנים, מוזיקליים ומגניבים, מחוץ לתכנית הלימודים, על ידי אנשים רגילים (ז'תומרת לא מורים.. ולא מקצוענים), ולמה? מהסיבה הפשוטה- כי ככה רוצים.

יש עוד- בחלל הכניסה למבנה החט"ב קמה לה פינה חשובה- פינת אבדות ומציאות. אל הפינה הזו יתחילו להתנקז מעתה כל הדברים האבודים. הורים מתנדבים (וקדושים) עוסקים בימים אלו בכיבוס כל הסווטשרטים מהחורף והצבתם בפינת האבדות. זאת, על מנת שאתם תוכלו לעבור עליהם ולקחת את מה ששלכם. לאחר המבצע הזה אני מקווה שנוכל להיכנס לשגרה של איבודים ומציאות.. ושכל אלו יגיעו לפינה הייעודית. בקרוב אציע לפרלמנט את הצעתי בעניין. ויחי הדמוקרטיה!!

בנימה אביבית זו אני ממשיך אוטוסטרדה- ישנה יוזמה הנתמכת על ידי רצונות של מורים בבית הספר, לארגן כריות ישיבה לחלק מכיתות בית הספר. אם יש לכם במחסן כריות (מכל סוג- קטנות וגדולות וקשות ורכות ואפילו סמיכות פוך) שאינכם צריכים- הביאו אליי ואני אעביר לצבא הצדיקים שאותם לכריות גדולות ושוות- יתקין.

ממשיך לפרגן ומספר לכם שהבוקר, לפני שיצאה החבורה ל"מסע" אני הרגשתי פה בבית הספר כמו לפני שנות אלף בקיבוץ. אוירה של שמחה והרפתקה, של שיתוף פעולה ובעיקר בעיקר, הרבה אהבה.

זוטות- תיש חדש בפינת החי- עונה לשם פיסטוק (רק למי שהוא מחבב), במקומו של התיש הישן ג'ורג' (שיצא לרילוקיישן).

שבוע טוב לכולנו,

תביאו כריות.

יובל.


12/2/17
בוקר טוסט לכולם, 

קיבצתי צרור של דברים מגניבים שקורים ושייקרו. קראו בהנאה ושתפו פעולה רק אם בא לכם (זאת אומרת.. שתפו פעולה מתוך בחירה, כי אתם רוצים, כי זה עושה טוב לכם ולאחרים).

אני מכריז בזאת על חידוש מסורת "בונים בשישי" ומשדרג את שמה ל"בונים בשישים". בשני ימי ו' הקרובים אנו נתכנס בחצר בית הספר האחורית לבניה בכיף.

בשישי הקרוב- בניצוחם של אלכס (פינת חי) ומוטי פרנסס (אבא של אורי) בונים מתקנים מוזיקליים לחצר בית הספר (מגניבים... כבר אמרנו?).

ובשישי אחריו, 24.2, בניצוחם של אלכס (אבא של אלי) ואני, נשלים את בניית השער המפואר של פינת החי.  

תבואו בהמוניכם, חמושים בכליכם, ובמצב רוח מרומם, ויהיה חבל על הזמן.

פרויקט תרבותי קהילתי. אני מוציא לפועל יוזמה שלי אישית, להרמת ערב תרבותי לרווחת הקהילה. למה הכוונה?

הפקה בכוחות פנימיים של תכנית מוזיקלית-תיאטרלית-טקסטואלית. בשנים האחרונות אני עושה ערבים כאלה אצלי בקיבוץ באהבה ובשמחה, ואני מרגיש שהבשילו התנאים ורוצה לעשות גם כאן אצלנו.  כל מי שמעוניין להשתתף (למשל- כותבים, זמרים, שחקנים, אנשי תפאורה, תאורה והגברה ועוד, וכולם חובבים מלאי מוטיבציה וגם... כל מי שבא לו: ובוחר, ורוצה ומתחייב וכל זה) מוזמן לחזור אליי לכאן למייל.

נעבוד בשיטה של צוותי עבודה, סביב נושא עליו נחליט, ונרים ערב לכבוד הקהילה. אצלי בראש כבר יש לזה צורה, ותוכן ואפילו תאריך.

למה? ככה... כי רוצים וכי אפשר וכי זה כיף וגם מגניב.

"בדמוקרטי מגשימים חלומות" ... הוא משפט שהולך חזק בקבוצת הווצאפ של הצוות. בתחילת שנת הלימודים הנוכחית קמה לה ועדה חדשה ופעילה העונה לשם- ועדת מעורבות קהילתית. במסגרת הפעילות שלה, היא מארגנת דפי זהב קהילתיים, ואיזשהו מנגנון המציע לכם ההורים להגשים את חלומותיכם כאן אצלנו בבית הספר.

בקישור הבא תמצאו טופס מקוון אותו ממלאים בשנייה וחצי, ומתחילים להגשים חלומות.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeBdKbm5vNh2fS0mD0VkvliaN2dTIOSp96p-v3GaqN5xOBLCg/viewform?c=0&w=1

משפט אחרון בסקירת הדברים המגניבים. החודש אפריל הקרוב יתקיים כנס חדרה לחינוך- השנה באופן מיוחד הוא עוסק בחינוך דמוקרטי ומאורגן על ידי נציגות הכוללת גם חברי קהילה שלנו (ומכונה על ידינו איידק,  IDEC-INTERNATIONAL DEMOCRATIC EDUCATION CONFERENCE). מדובר בכנס רציני המביא את טובי המרצים, ומפגיש אנשי חינוך דמוקרטי (ולא מעט הורים..) מכל העולם. פרסומים אטרקטיביים בקרוב. בינתיים- רק לשמור בראש שמדובר באירוע באיכות בינלאומית ושכדאי לקרוא הפרסומים.

לסיום סיומת מסכם בנקודות-

 • בונים בשישים בשני ימי שישי הקרובים!!
 • מחפש מתנדבים לערב תרבות בהפקה עצמית!!
 • אנא מלאו פרטיכם לדפי זהב קהילתיים!!
 • התכוננו לכנס חינוך בינלאומי!!

תודה לכל מי שבא בשישי לטיול על שם עמרי. היה נהדר, מרגש וממלא. 

להתראות בבית הספר.

יובל.


16/1/17

שלום ושבוע טוב לכולם,

מילימטרים רבים של גשם ירדו עלינו מאז מכתבי האחרון. לא כתבתי מזמן ואני מודה כי אני נמנע מכך בשל העומס האינפורמטיבי הרובץ על כתפי כולנו. וגם קורא באדיקות את העדכונים המגיעים אליכם מראשי הבתים שלנו.

בכל זאת, ישנם מספר תחומים שאינם מכוסים על ידי רכזי הבתים. מדי פעם אכתוב מייל מטעמי עם מידע שחשוב לי שיעבור. קראו בעיון.

סמסטר ראשון של שנת הלימודים הנוכחית הולך להסתיים לו. מעבר לחיזוק ההבנה כי הזמן איננו ממתין לאף אחד, החלפת הסמסטרים בבית הספר מביאה עמה עוד משמעויות ששווה לתת עליהן את הדעת. ראשית- בהמשך להחלטת פרלמנט בעניין חשוב לדעת כי לכל אחד מתלמידי בית הספר מותר לעדכן את מערכת השעות שלו בהחלפת הסמסטרים. הרציונל אומר כי לאחר חצי שנה יש מספיק פרספקטיבה לקבל החלטות לגבי תהליך הלמידה בבית הספר ולעדכנו. אני ממליץ לכם ההורים לברר יחד עם ילדיכם מה הלך טוב יותר או פחות והאם ניתן ליצור עבור הסמסטר הבא יום יום יותר מתאים/מאתגר/מאפיין וכו'. אני מצידי מנחה את צוות בית הספר לשבת עם התלמידים כחונכים ולעדכן איתם את המערכות לקראת הסמסטר הקרוב.

כמו כן, מערכת השעות תשתנה עקב קורסים נוספים שיופיעו בה. בהזדמנות זו נקבל בברכת " כמה טוב שבאתם הביתה" את משפחת דהן שחזרה מהמזרח הרחוק. אוהד יחזור ללמד מיד עם תחילת סמסטר ב'. ו... נברך את חן ארד (המחליפה של אוהד) שבעקבות פניה לוועדת מורים, ותהליך פנימי שעשינו בוועדה זו יחד עם ועד העמותה של בית הספר- הוחלט להשאיר את חן בצוות בית הספר למרות שזו לא הייתה התכנית. חן תישאר תחילה במשרה חלקית מאוד של יום בשבוע (מסמסטר ב'), זאת מתוך תקווה וכוונה להגדיל את המשרה והנוכחות בשנת הלימודים הבאה. כל הכבוד לכם הורים שיזמתם הפניה. כל הכבוד לחן על תפקוד שיא, והמון בהצלחה מכולנו.

אירוע נוסף בהחלפת הסמסטרים הוא כמובן פגישות החונכות שאנו החונכים מקיימים אתכם ההורים (פגישות הערכה).  בתאריכים ה-5 וה-6 לפברואר נקיים את השיחות בבית הספר. אני מבקש מכולכם הורים יקרים ליצור קשר עם החונכים ולקבוע.

לעניין אחר, במהלך השבועות האחרונים נמצאים בתי הספר הדמוקרטיים בכותרות התקשורת. בעיקר בשל שני אייטמים שונים אך קשורים המדברים במקביל גם על הסדרת מעמד בתי הספר הדמוקרטיים וגם על סגירה של שני בתי ספר כאלה. לא מעט חברי קהילה פנו אליי בדאגה ואני מוצא לנכון להסביר את המצב כאן.

במהלך שלוש השנים האחרונות מתקיימים מגעים בין משרד החינוך לנציגות ממנהלי בתי הספר הדמוקרטיים- מתוך רצון משותף להסדיר את מעמדם של הדמוקרטיים במשרד החינוך. למהלך מספר מוטיבציות- יצירת רגולציה להקמה וניהול של בית ספר דמוקרטי, הסדרת נושא תשלום שכר לימוד לבית הספר (בחוקי המדינה אסור לבתי ספר לגבות ככל העולה על רוחם. ישנה מגבלת סכום מובנית), העברת עובדי בתי הספר לעבוד תחת משרד החינוך, הסדרת היחסים בין בתי הספר הדמוקרטיים לרשויות השונות.

לפני כשבוע נחתם הסכם בין הנציגות שלנו לבין נציגי המשרד- מנכ"לית משרד החינוך. בימים הבאים אקבל עותק שלו ואעביר לקהילה. מדובר ברגע היסטורי במובן הזה שמשרד החינוך מכיר בהיבטים הפדגוגיים הייחודיים לבית הספר שלנו ומצהיר כי הם מקובלים עליו (בחירה, ניהול עצמי, ביטול היררכיות, קהילתיות).

בתי הספר שנסגרו על ידי משרד החינוך היו שניהם בתי ספר צעירים מאוד אשר נסגרו מסיבות מנהלתיות. כך לפחות על פני השטח. סגירתם אין בה כדי להצביע על סכנה המרחפת מעל ראשנו אנו. בית הספר שלנו אוחז ברישיונות לכל הפעילות המתקיימת בו. הוא מוכר על ידי המשרד, ואין סכנה לסגירתו.

אולם, למרות ההסכם החתום, והמסלול לכניסת בתי ספר לחסות משרד החינוך- אין הדבר הזה יכול לקרות ללא אימוץ ותמיכת רשות מקומית.

נכון לעכשיו, מועצת אבן יהודה אינה מעוניינת לאמץ את בית ספרנו, לכן חתימת ההסכם הנ"ל, כרגע, אינה משפיעה על בית הספר שלנו. אם וכאשר יחליטו פרנסי מועצת אבן יהודה לאמץ את בית הספר- נוכל להיכנס לתהליך אותו מגדיר ההסכם.

 סיכום בנקודות- אין סכנת סגירה המרחפת מעל ראשינו, נכון לכרגע גם לא מהלכי הסדרת מעמד. אנחנו ממשיכים כתמול שלשום!

ולסיום שלוש אנקדוטות שממלאות את החזה-

לידיעתכם, לפני שנה נבדק בית הספר בבחינת המיצב בנושא- אקלים חברתי סביבתי. זוהי בדיקה של האווירה והתרבות בבית הספר. הבדיקה כוללת העברת שאלונים לתלמידים וקיום ראיונות עם מורים ואיתי בנושא אקלים חברתי סביבתי. את הבחינה הנ"ל עבר בית הספר בציון מצטיין ובעשרות אחוזים מעל הממוצע הארצי. בתיכון הציון שלנו הוא הכי גבוה במחוז. מה זה אומר בעצם? שנעים פה, ומפרגן, ושמכירים אותך, וחשוב ממך ועוד ועוד היגדים מסוג זה.

סיום סיומת- בבית הספר לנו זו השנה השנייה שאנו מלמדים מחשבים לבגרות (5 יחידות!!!). השנה זו שנה ראשונה שאנו משתתפים ב"תחרות הסייבר של משרד החינוך". כיוון שמגמת התכנות שלנו קטנה, הצטרפנו להדסים ליום התחרות. התחרות מתקיימת בקבוצות של חמישה תלמידים. תלמידינו התחלקו לשתי קבוצות בעוד תלמידי הדסים היוו כ-30 קבוצות. סה"כ התחרו באותו יום 32 קבוצות של חמישה תלמידים. שתי הקבוצות הראשונות עולות שלב.

מנחשים כבר מי ניצח?

בסיכומו של יום התגוננות וירטואלית- תלמידי בית הספר הדמוקרטי קטפו את שני המקומות הראשונים. ויעלו שלב. 

ועכשיו .. אופק חדש... בפינת החי נולדו שבוע שעבר שני גדיים מקסימים, העונים כבר למלא מלא שמות. אלכס והילדים מטפלים ומטפחים. דש גם משם. 

להתראות בבית הספר.

יובל.


1/11/16:
מכתב לקהילה

שלום ופעמיים כי טוב לכולנו,

מדי פעם אני משחרר לאוויר העולם מכתב אליכם, הפעם הזו הגיעה והמכתב רווי מלל מעניין ורלוונטי. ממליץ לקרוא גם לאבות וגם לאימהות. שלל נושאים חשובים ברצף, חלקם הופכים ל"אקשן אייטמס" עבורכם כך שחשוב להיות מרוכזים.

ולדרך יוצאים...

אתמול ושלשום היו אמורות להתקיים בבית הספר שיחות אישיות שלכם ההורים עם החונכים של ילדיכם. השיחות מיועדות לתאום צפיות וקביעת יעדים ודרכי תקשורת. בעין בלתי מזוינת אך די מנוסה ראיתי שרק חלקכם לקחו את האחריות וקבעו פגישה אישית עם החונך של בנם/בתם. ממליץ לאלו מכם שטרם עשו כן לקבוע פגישות אלו לטובת כולנו ולטובת התהליך החינוכי.

בסוף שבוע הבא נקיים בבית הספר את פרלמנט אישור הועדות. זהו סיומו של תהליך ההתנדבות לועדות בית הספר, ותחילת עונת הפעילות של ועדות בית הספר. קיבלתם כבר מייל בנושא ואף תזכורת שניה. אלו מכם שמעוניינים לקחת חלק בועדות בית הספר, אנא מכם הרשמו בהקדם.

באותה נשימה אזכיר גם, כי ביום ו' הקרוב בשעה 9 בבוקר אנו מקיימים פגישה בבית הספר, בחסות ועד עמותת בית הספר, בנושא מעורבות הורים בבית ספר דמוקרטי. נשמח לראות רבים מכם.

עד כאן אקשן אייטמס. מכאן סיפורים מעניינים...

רוצה לספר לכם על אירוע חינוכי יוצא דופן שבית ספר שלנו לקח בו חלק לאחרונה. כנס תיכונים מיוחד מאוד שהתקיים בבית הספר הבינלאומי (EMIS) שנמצא בכפר הירוק. שמחנו להיות מוזמנים לכנס של תלמידי כיתות יא ויב, אשר מפגיש בין תלמידים יהודים וערבים ומעוד המון לאומים שונים, לקידום דיאלוג וקיימות במזרח התיכון. בכנס השתתפו בתי ספר מישראל (מדרור, הריאלי בחיפה ואנחנו), מירדן, מהרשות הפלסטינית (הגדה המערבית ותלמידים מבית הספר האמריקאי בעיר עזה) ומגרמניה. יצאנו עם צוות התיכון ועם שבעה תלמידים שלנו, יצרנו קשרים, פתחתנו את הראש, התמודדנו עם סטיגמות, רגישויות. נרטיבים וגם מחשבות ורעיונות על שינוי, ודרך ותקווה. חזרנו עייפים ומרוצים וטעונים בתחושות מגוונות. שמחנו להיות חלק מפרויקט עם ניחוח בינלאומי ועם מפגש מאוד מיוחד בין אנשים.

עוד מספר לכם כי בעקבות יחסינו הטובים עם השרות הפסיכולוגי האזורי בית הספר מתחיל לקבל משאבי טיפול בפרט (תרפיות למיניהן). אי לכך הכשרנו חדר בבית הספר אשר ייועד לעניין. מקוים כי משאבי הטיפול ילכו ויגדלו עם השנים וכי ילדינו (ילדיכם) ימשיכו לקבל מהמדינה את מה שמגיע להם בזכות.

במהלך החודשיים האחרונים אני מקיים בחצר בית הספר ימי גיוס ועבודה קהילתיים על מנת לסיים ולשדרג את פינת החי שלנו. עד כה קיימנו שלושה ימי גיוס. חייב לציין לטובה את שיתוף הפעולה ואת האווירה המעולה שקיימת בימים אלו ואת ההרגשה שאני מקבל של אהבה אמיתית לבית הספר, ורצון לבילוי משותף. שמח כי הצלחנו ליצור מסגרת מהנה למפגש חברתי קהילתי שגם תורם רבות לבית הספר. עוד חזון למועד... אבל אני כבר בונה את הפרויקטים הבאים אצלי בראש ומבטיח עניין וכיף גדול לאלו מכם שימשיכו לבוא לגיוסים שלנו. מספר גם כי לעבודה המשותפת יש נטייה להיכנס ללב, וכי גם בימים שאינם ימי גיוס ייעודיים יש פה הורים שבאים בזמנם החופשי לקדם עניינים. וגם.. בלי שמות אספר כי הגיוסים האחרונים הביאו איתם תרומות משמעותיות של חומרים להשלמת פינת החי. האח והידד ממני לכל אחד מכם.

בעוד שבוע וחצי- פשפשוק. הכינו את המתכונים, שמרו על הכסף הקטן בהישג יד. חסכו באכילת מתוקים ובואו בהמוניכם לקניות אצלנו בחצר.

מבקשים את סבלנותכם בעניין מדבקות הכניסה לכפר הנוער. מדובר בתהליך אשר קורה במקביל בכל מוסדות החינוך בכפר הנוער. ישנו לחץ של צוואר בקבוק וניסיון של קב"ט הכפר לצמצם תנועה בכבישי כפר הנוער (מטעמי בטיחות הילדים). בסופו של דבר (תוך שבוע ... שבועיים) הכל ייפתר אך יתכנו שיבושים ואי הבנות.

ועתה, לפינת הבקשות המוזרות:

אנו חווים מצוקת מילוני אוקספורד (אנגלי עברי ועברי אנגלי) ללימוד אנגלית לחט"ב ולתיכון. נשמח לקבל מכם (למי שאין שימוש) מילוני אוקספורד להשאלה לשנת הלימודים הקרובה. נחזיר אחרי הבגרויות. 

עדיין שמחים לקבל חומרי בניה לפעילות החצר. הכי טוב- דקים שפורקו, קרשים גדולים, לוחות סנדביץ'.

הגיע הגשם. איזה כיף. 

דש מהדמוקרטי... תבואו לבקר.

יובל.


8/9/16
שלום לכולם,

שמח ונרגש לכתוב מכתב ראשון לשנה זו. לאחר קיץ מלא פעילות ותכונה, תחילת שנה הו כה מקסימה. יש לי מלא דברים לומר ולספר, חלקם יראו לכם כמו דה ז'ה וו כיוון שמוזכרים במכתבים של ראשי הבתים. עמכם הסליחה על הכפילות אבל אני כותב לכולם וחשוב לי שהמסרים יעברו.

אם כך, ללא עיכוב נוסף.... 

תחילת השנה הזו התחילה עוד בימים האחרונים של החופש ביום גיוס קהילתי מקסים, מיוזע ויעיל להפליא, שהכין אותנו למפגש הנישבוקים המסורתי. פגשנו אתכם, חדשים וותיקים (תזכרו שהכל יחסי והזמן שרירותי), תלמידים והורים ששמחים לבוא ולהיפגש. שמעתי הרבה מלים חמות על השינויים המבניים ועבודות התחזוקה של הקיץ וגם אני... ממש שמח לחזור. אני רוצה שוב להודות על כל הרוח הגבית מהקהילה ולוועד העמותה שהעמיד את משאביו לצורך הפרויקטים השונים. בית ספר נמצא בתנופה של התפתחות והדברים מקבלים ביטוי במרחביו, בנראות שלו ובארגון התנועה בו.

באווירה הלא פורמלית האופיינית לנו פתחנו את שנת הלימודים בריקודים ובשירה, מלוים את ילדי הגן המתוקים ואת ילדי כיתה א' הבוגרים בשערי המעברים. מהר מאוד נכנסנו לשגרת לימודים וחלונות ומרבית התלמידים כבר מנסים ומעריכים את המערכות האישיות להם. השנה, בזכות מהלך טכנולוגי בהובלת אהובה ואור נבו, משימת הרכבת המערכת הפכה לקלה הרבה יותר. אין משמעות הדבר שהבחירות הופכות קלות יותר. בית ספר שלנו מציע באמת עולם ומלואו של תוכן ועשייה, ומהלך הרכבת המערכת מלמד שלא אחת נאלצים לעשות ויתורים ובחירות, ולשלם מחירים על מנת להרוויח אחרים. לא תמיד כל החלומות מתגשמים, ולפעמים על הדרך, נולדים חלומות אחרים. גלו הבנה למגבלות של מערכת הלימודים וחשבו יצירתית כיצד לפעול בבית הספר על מנת ללמוד את מה שרוצים. מערכת הקורסים היא רק חלק ממה שיש לבית הספר לתת במובנים של למידה. התייעצו אתנו, אנחנו מנוסים.

אנחנו מתחילים שנה חדשה עם שינוי גדול בהתנהלות של המפגשים החברתיים (מפגשים בבתים .. מה שפעם נקרא מפגש בוקר, מושג שנחקק עמוק, ויישכח במהרה). מעבר לחידוד מושג הבחירה בבית הספר, מדובר בעצם גם בשינוי מערך הכוחות, ומערכות היחסים בין ילדים למבוגרים. אני מברך על השינוי, למרות החששות מהלא נודע, וכבר מרגיש את המוטיבציה של הצוות לעניין. היא מרגישה לי שונה ומחוברת יותר לעשייה הבית ספרית ומחויבת ליצירת קשר עם הילדים. באופטימיות האופיינית לי אני רוצה לנבא שמהמפגשים החדשים יצמיחו עשייה עם נראות, עם עומק ועם ביטוי בהתנהלות הפנימית של הצוותים והתלמידים בבתים השונים. יקרבו ויטיבו את מערכות היחסים.

טקס פתיחת הבוקר שונה אף הוא והתרגולת החדשה של רישום נראה כי מצליחה מאוד בינתיים. אנחנו מנסים ליישם נוהל של שליחת הודעות על אי רישום ומבקשים את התגייסותכם לעניין ואת הבנתכם לטעויות שמן הסתם יקרו לעתים. אני מאמין שגם על זה נשתלט בקרוב, וכולנו נרגיש יותר בטוחים.

שבוע הבא  מתחילה הוראת עמיתים. מקום מעולה לילדים להתבטא וללמוד מאחרים, ממש מקבוצת השווים. המראה של ילדים מלמדים מחזק את הצדדים הרצויים של המושג הרחב למידה, ומרחיב את התפיסות שלהם לגביה ולגבי היכולות שלהם. משנה לשנה אנו רואים יותר ילדים לומדים ומלמדים. ועם השנים, הוראת ילדים הופכת לטבע בבית ספר, בו ילדים מלמדים קורסים שנתיים, לעתים לאורך שנים. כולנו צריכים לעודד את זה ולתת לזה מקום. משבוע הבא... מוכנים?

באופן שגרתי ורגיל, התחלנו בפעילות הועדות, ביום שני. כמו כל שנה, בקרוב נקיים תהליך התנדבות מאורגן לועדות בית הספר, נגייס אתכם ההורים, ונתחיל שנת ועדות חדשה. ועד עמותת בית הספר לקח על עצמו השנה את משימת הגברת המעורבות הקהילתית בבית הספר, של הורים, ושל תלמידים. ועדות בית ספר מסייעות רבות בניהולו ומהוות צוהר מצוין אליו, להבנת היום יום שלו וחווית הלמידה בו. בהזדמנות חגיגית זו אני מזמין אתכם ההורים לקחת חלק פעיל בועדות בית הספר, יחד אתנו ועם הילדים.  

כמעט כבר הסוף רק נעשה פה טיזר קטן. אני מתכנן עוד יום גיוס, בו נסיים את בניית פינת החי, נשדרג בהרבה את התנאים של עדר העזים ושל נילי האתון אהובתי. ועוד. עוד לא קבעתי תאריך... ואפרסם בקרוב. ואשמח מאוד לראותכם.

אני מאחל קליטה מהירה ובהצלחה לכל החדשים במערכת, ילדים ומבוגרים. וקורא לכל האחרים, לעזור להם להרגיש נעים. 

ויש עוד מלא דברים, עליהם אכתוב במכתבים אחרים.

נתראה בבית הספר, 

יובל.


11/8/16

שלום לכולם,

לא אלאה במלל רב. כולנו בעיצומה של עונת המלפפונים וגם מתכוננים לשנה המגיחה לה ממש מיד.

אספר רק שמדובר בקיץ עם תכונה רבה בבית הספר ועם לא מעט שינויים ושיפורים מבניים מרגשים ( פינת החי, ספריה, חדר מחול, שינויים בבתים א-ב וגן, מרכז חצר ומגרש כדורגל..). עבדנו בבית הספר ממש עד עכשיו, ועתה יוצאים למנוחת וטעינת מצברים קלה. 

מצרף ברשימה את כל תאריכי המפגשים החשובים לתחילת השנה, למען הסדר של כולנו.

מפגשי בתים:

גן- יום ראשון, 28.8 שעה 20:00. 

בית א-ב- יום שני 29.8. להורי א'- 18:00-19:00, להורי ב'- 20:00-21:00

בית ג-ד- יום ראשון- 28.8, שעה 19:00

בית ה-ו- יום שני 29.8, שעה 20:00

בית חט"ב- יום ראשון -11.9, שעה 19:00

בית התיכון- מיד לאחר אירוע נשבוקים - יום ג' 30.8


אירוע נשבוקים המסורתי יתקיים ביום שלישי 30.8 אחה"צ.

מתחילים ללמוד כמו כל שנה בראשון בספטמבר. 


כאמור, בית ספר, המשרד והפועלים יוצאים לחופשה עד לתאריך 23.8.המייל הבא ממני יבקש את עזרתכם בהכנת בית ספר לשנת הלימודים, יום גיוס קהילתי, ככל הנראה בתאריך 26 לחודש, יום ו'....
אבל זה המייל הבא.

חופש נעים לכולנו.

יובל. 21/12/15:

זמן רב ומילימטרים רבים (לא מספיק) של גשם עברו על כולנו מאז העדכון האחרון ממני. בתווך עברו חלפו להם ימי הסתיו וחנוכה ואנו כולנו כבר עמוק בתוך עונת החורף, אמצע שנת הלימודים כמעט.

מבקש להתחיל בעדכונים שוטפים, בניגוד להרגל ההגיגים הקבוע:

עדכוני כוח אדם-

 • שמח לבשר כי נגה, המורה המחליפה לאנגלית, תמשיך אתנו עד סוף שנת הלימודים - זאת משום שדלית דנון החליטה להמשיך את שהותה אצל משפחתה בקנדה עד תום שנת הלימודים וסיום חופשת הלידה. בהצלחה לנגה, לדלית.
 • אנו נאלצים להיפרד מיאיר אברהם המורה לאזרחות לבגרות, אשר מאלץ לעזוב אותנו מסיבות אישיות-מקצועיות. את יאיר יחליף המורה החדש- ארז כסיף. בהצלחה הן ליאיר והן לארז.
 •  בני שרות- נברך שני בני שרות חדשים במחוזותינו- ניתאי אראמה, העובד בבית א-ב. שי וייס, בן שרות העובד בחצר בית הספר. נאמר להתראות ובהצלחה לנוי פטל מבית א-ב שנפרדת מאתנו.
 • שני גדיים חדשים בפינת החי. בנים לעז שגית. עדיין מצפים להמלטה נוספת של העז נגבה. מזל טוב שגית!!

  עדכוני פדגוגיה-

 •  קורס חדש הממשמש ובא... עיצוב תלת ממד. שמח לספר לכולם כי בית הספר קיבל תרומה של שתי מדפסות תלת ממדיות וכי בנינו קורס עיצוב אשר יועבר על ידי שני תלמידי כיתה י'- אור נבו ויקיר נאה. הקורס יהיה מיועד לתלמידי כיתות ה' ומעלה ויתחיל תוך שבועיים.
 • בית ז-ט יתחיל השבוע תהליך חברתי ארוך בהובלתו של אלכס פרידמן. קרוב ל- 30 תלמידים מהבית יצאו פעם בשבוע לחצי יום פעילות חברתית אתגרית, להעצמה אישית וקבוצתית לגילאי חטיבת הביניים. התהליך ייקח כ-7 שבועות. בהצלחה לאלכס ובמיוחד לנוער.

  אירועים חשובים שכדאי לשים ביומן-

 • הרצאה לקהילת בית ספר- פדגוגיה במאה ה-21. מאת גיא לוי, מנהל תחום פדגוגיה חדשנית במט"ח. גיא מסתובב הרבה בעולם בכובעו כרכז תחום ויביא עמו בהרצאתו מידע על המתרחש בהווה ועל העתיד הצפוי בחינוך ובכלל. ההרצאה כולה וגם גיא, עוסקים בנושא השילוב בין טכנולוגיה לחינוך ובין טכנולוגיה לחיים. ההרצאה תתקיים ביום ה' 7.1 בשעה    19:00
 • בתאריך 22.1, יום שישי, נצא לטיול הקהילתי המסורתי שלנו על שמו של עמרי גילור, שהיה תלמיד בית הספר. אנא שמרו את התאריך וצפו להזמנה מיוחדת מאתנו.
 • הרצאתו של שר החינוך שי פירון- תתקיים בחודש פברואר בבית הספר- פרטים ימסרו בהמשך.
 • שיחות חונך-חניך-הורים- בשלהי ינואר – צפו להזמנה חגיגית.
 • בקרוב אנו מתחילים את עונת הרישום לשנה הבאה, ומשיקים את תהליכי הקבלה. בתאריך 5.1 נקיים יום פתוח המציג את הגן שלנו. ב- 11.1 נקיים את היו הפתוח הראשון המיועד לבית ספר יסודי ותיכון. לידיעתכם ועדכון השכנים וקרובי המשפחה.

  הגיגים בקטנה-

 • חונכות אישית- בהמשך להחלטת הפרלמנט בדבר הגדלת משאב הזמן לחונכות. התחלנו לקיים תהליכים מחשבתיים כיצד להתמודד עם העניין. גם בצוות בית הספר וגם בועדות שלו אנו משוחחים על האופן בו יש להתמודד עם הרעיון וכיצד להתקדם. התהליך המסתמן- עליו תקבלו גם אתם מייל נפרד- הוא יצירה של מספר אפשרויות תעדוף לקהילת בית הספר לבחור מתוכה. אני אמנם מגיב על כך בקצרה אך דעו... מדובר בעניין מהותי ולא פשוט למנגנוני בית הספר להתמודד איתם ואנו יצאנו לדרך. העדכונים... הפרטים... בקרוב.
 • חונכות קבוצתית ומפגשי בוקר- נושא גדול מאוד הנוגע ממש למהויות הבסיסיות בעבודת המחנך הדמוקרטי (גם הורים לילדים בבית ספר דמוקרטי הם מחנכים דמוקרטיים, כן?). במשך שנים ארוכות הצליח עולם המבוגרים בבית ספרנו לקיים מניפולציה על חופש הבחירה ומנגנון החונכות הקבוצתית נשמר ולא עורער. לנו, המחנכים, הייתה יכולת שליטה, העברת מסרים, סמכות והזדמנות לעבודה חברתית, ליישור קו וגם למניפולציה. השנה אנו עוברים בצוות בית הספר תהליך מעניין מאוד אשר ממשיך ומאתגר את התפיסות שלנו על חופש, סמכות ועל אחריות. הנושא סבוך ומורכב, המועדונים שוקקים חיים, הילדים לוקחים אחריות יותר או פחות, מקשיבים לנו כן או לא,  ההשפעה המבוגרת שלנו משתנה ועמה גם היום יום בבית הספר. אני משוחח עם לא מעט הורים על הנושא ומבין את המורכבות גם מהצד של הבית. עוד חזון למועד ובמיוחד... על כולנו ללמוד להתנהל בזה, עם זה ומול זה.  

  פינת הנזיפה החודשית-

 • הפעם תוקדש פינת הנזיפה לאלו מכם אשר קיבלו שיבוץ לתורנות בבית ספר בימי שישי... ולא מגיעים. מסתבר שחלקכם אינם מקיימים את חובת ההתנדבות בבית הספר בימי שישי, מה שגורם לנו למחסור בכוח אדם, וליום שישי להתנהלות קשה מעט.

  ברכות ואיחולים-

 • לרמי בליטנטל שהתמנה למנהל קהילת בתי הספר הדמוקרטיים- ברכות ואיחולים.
 • לכולכם, שהייתם שותפים לארוחת הבוקר המפתיעה שנערכה לנו.... ברכות ואיחולים ותודות מכל הלב. היה טעים עד כדי שבירת הדיאטה.

סי יו סון.

יובל.20/10/15:

הימים נוקפים והגיע הזמן למכתבי החודשי. איזזזזה כיףףףף.

מכתב זה יעסוק בנושאים הקשורים לבניית השגרה ומסגרות העבודה והלימוד של בית הספר, בעיתוי זה של השנה. ועדות בית הספר, מערכת השעות, חונכויות אישיות ועוד.

מומלץ לקרוא כיוון שישנן גם קריאות לפעולה.

ועדות- מצורף למייל זה פרוט על ועדות בית הספר השונות. בכל שנה בעיתוי זה פחות או יותר אנו מקיימים פרלמנט לפתיחה רשמית של עבודת הועדות. בפרלמנט עוברים על רשימות המתנדבים לועדות ומקיימים הליך פורמלי של הצבעה. מי מכם ההורים שמעוניין להצטרף לועדות בית הספר- יקפיד להשיב לנו מייל על רצונו והתנדבותו. נעדכן אצלנו את הרשימות. כמו כן, השנה אנו מבקשים להסדיר את עניין קבלת תלמידים: לפני כשלוש שני פנה צוות בית הספר לפרלמנט בבקשה להעביר את תהליכי הקליט והקבלה לבית הספר לצוות בית הספר (ספציפית- לפורם רכזי הבתים של בית הספר). קיבלנו את אישור הפרלמנט לשנת ניסיון. לאחר שנתיים של עבודה במסגרת צוות בית הספר אנו סבורים כי זוהי הדרך להמשיך בה. מבחינת פרלמנט הועדות- לבטל את ועדת קליטת תלמידים כוועדה של בית הספר.

מערכת השעות- שמח לדווח כי מערכת השעות מתייצבת ואנו נכנסים אל הישורת שלה. בשלב זה של השנה לכל התלמידים אמורה להיות מערכת מעודכנת, ובה סדר יומם וריכוז מטרותיהם מבחינת למידה פורמלית לשנה זו. הורים- זהו רגע טוב וחשוב לעבור עם הילדים על המערכת ולוודא כי היא מאורגנת ומסודרת, וברורה מבחינת חובותיה. בעוד שבוע או שבועיים כבר יהיה מאורח מדי להצטרף... או לעזוב...

פה ושם עוד יהיו שינויים קטנים, בעיקר תוספות להיצע אשר נולדות " על הדרך", הורים מתנדבים. תלמידים יזמים ועוד. היו ערניים לעדכוני.

חונכות אישית – רגע מכונן נוסף מבחינת השגרה, האחריות והדיאלוג בין כולנו פה. חונכות אישית מתחילה השבוע לאחר תהליך הבחירה והשיבוץ. מעכשיו, לכל אחד מתלמידי בית הספר יש איש צוות אחראי, אשר יהווה עבורו את הכתובת הראשונה לפניות, לשיתוף ולסיוע. גם עבורכם ההורים החונך הוא כתובת חשובה ועצתי לכם היא להשקיע אנרגיה ביצירת הקשר הראשוני, על מנת ליצור ערוצי תקשורת טובים שבטוח ישפיעו לטובה על ההתנהלות של כולם.

בשבוע הבא- בימים ראשון ושני, (25-26.10) אנו מקיימים בבית הספר את המפגשים עם החונכים, בשעות אחר הצהריים. מבקשים מההורים ליצור קשר עם החונכים ולקבוע פגישה. פגישה זו היא ההזדמנות לערוך תאום צפיות, לעבור על מערכת השעות, להציע אופציות נוספות לפעילות בבית הספר.  

מה עוד?

אספר לכם כי האירוע "שיח מדברי" מתקיים בקרוב ומומלץ מאוד ליטול בו חלק. מדובר בפסטיבל (או הפנינג... מה שתבחרו) שמאורגן על ידי קהילת בתי הספר הדמוקרטיים ומתקיים בכפר הנוקדים ליד ערד. זהו מפגש מרתק של כלל בתי הספר אשר כולל סדנאות, הפעלות, יצירות ובעיקר חברי קהילה מכל הארץ. אמנם כבר מספר שנים שלא התקיים ארוע כזה, אך בעבר כשהיו כאלה (והיו כבר כמה) היו אלה מפגשים מרתקים.

תלמידי י"א וי"ב שלנו (חלקם הגדול) ימריאו בעוד כשבועיים למסע לפולין. זוהי הפעם השנייה שאנו מוציאים משלחת מבית הספר, פעם שניה שאנו יוצאים עם בית הספר הדמוקרטי כפר סבא. הפעם, מצטרפים למסע ענת בן פזי (מדעים, חט"ב , פדגוגיה ועוד) ועבדכם הנאמן. אני אישית נרגש מאוד מהחוויה. אספר לכם רשמים במכתבי הבא.

עוד?

יש עוד!!

פרויקט חדש לשנה זו- שת"פ עם חטיבת הביניים של הדסים: מרחבי מצוינות. אנו מצטרפים לתכנית שנרקמה בחטיבת הביניים של הדסים, של למידה  " אחרת" במגוון נושאים מעניינים ולא שגרתיים. כ- 14 תלמידי הדמוקרטי נמצאים מדי שבוע בהדסים בלמידה משותפת, שונה וחווייתית. התכנית היא להרחיב את השת"פ גם לכיתות ח' וט', בשנים הבאות. המטרות הן בעיקר חברתיות עבור תלמידינו, וביסוס ההכרה כי הלמידה בבית הספר שלנו היא ייחודים וברמה גבוהה.

בטיחות ובטחון- אספר לקהילה שנוכח "המצב" אנו מלווים הן על ידי קב"ט הדסים והן על ידי חדר מצב של משרד החינוך, אנו מבצעים את ההנחיות שאנו מקבלים (עד כה – מעט מאוד) ומגיבים בהתאם. אני יודע כי סף החרדה והדאגה הוא גבוה מאוד בימים אלו וזמין אתכם לדבר איי אישית על כל דאגה שלכם. ומבקש להעביר את המסר כי אנו מודעים, וממלאים אחר ההנחיות.

בפינת הנזיפה החודשית- הורים יקרים, אני שוב מדגיש את שעות פתיחת בית הספר ומבקש כי תקפידו להגיע בזמן. רבים מכם (הסעות הורים... לא הסעות בית הספר) מגיעים מאוחר, ילדיכם מאחרים ואנו לא מצליחים להתחיל את היום. הן מבחינת בדיקות הנוכחות והן מבחינת המפגשים. שימו לב, בינתיים כלל לכולם. משפחות אשר ימשיכו להתמהמה בבוקר- ישמעו ממני אישית.

 בברכת שגרה ברוכה, נעימה, רגועה ומסקרנת.

 יובל
17/9/15

שלום לכולם, 

למרות הגמגום הנכפה עלינו מלמעלה, התחלנו את שנת הלימודים בתרועה ובשמחה גדולה. מייל ראשון ממני לשנה זו. יעסוק בנושאים הבאים: שגרה ומסגרת, מערכת שעות, חונכות אישית, ועדות בית הספר, חידושים והמצאות ועוד....

אנחנו שבועיים בתוך שנת הלימודים תשע"ה. לצערנו, למרות הרצון של כולנו לחזור לשגרת חיים תקינה ולהמשיך ולבנות את היום יום של בית הספר, יש חגים... לכן, אפילו אנחנו כפופים לקלישאת "אחרי החגים". אף על פי כך, זהו זמן חשוב מאוד לבית הספר ולבניית השגרה בו. אני רואה ומעודכן במכתבים שכולכם מקבלים מראשי הבתים, לכן לא אלאה באותם פרטים קונקרטיים. אומר כמה מלים בעניינים עקרוניים הקשורים לבניית השגרה של כל אחד מאתנו. ואמשיך ואסייג ואומר כי הדברים יקבלו ביטוי חזק יותר "אחרי החגים".

מערכת השעות של הלימודים הפורמליים היא אחד הביטויים לעשייה של כל אחד מתלמידי בית הספר. בשונה מבית ספר רגיל, כאן ניתן להרחיב את טווח העשייה במסגרת בית הספר, מעבר להיות תלמיד, וניתן לעשות עוד דברים, בין אם במסגרות קיימות (מרכזים, ועדות, צוותי נושא) ובין אם בתוך יוזמות אישיות או למידה הצומחת מתוך עצמה. הסיבה שאני כותב את הדברים האלה היא שבראש ובראשונה אני משוכנע בתועלת ובמשמעות של למידות שונות ואחרות, ומאידך אני חש לחץ מסוים (גם אצל התלמידים וגם אצלכם ההורים) "למלא" את מערכת השעות ולחשוש מזמן פנוי. אני רוצה לנצל את הבמה הזו שניתנה לי להמליץ על זמן פנוי. לקחת אותו ולהתמודד עם מה שהוא מביא עמו. זה דורש אומץ מסוים, ומבקש להרים את המבט קדימה ולמעלה, מעבר לתועלת המיידית. לו אני הייתי תלמיד כאן, הייתי רוצה לעצמי זמן פנוי. ועוד, בעקבות מה שאני מזהה כתופעה הקשורה גם בפוטנציאל שיש לבית הספר וגם בחוסר הביטחון שהוא מעורר... לחץ קדימה שלכם ההורים ודחיפת התלמידים להתקדמות/השגיות/הצטיינות במקצועות הבסיס (נחשו איזה) והפעלת לחץ על המערכת למצוא פתרונות מידיים לתלמיד ספציפי זה או אחר אשר נמצא ברמה גבוהה בהרבה מכיתתו. רוצה לומר כי המערכת בונה עצמה אט אט, כי אנחנו ערניים לתלמידים ובעצמנו נמליץ על דרכים לשיפור, אבל במקביל אנחנו לוקחים לעצמנו את הזכות ואת הזמן לעשות זאת מתוך הכרות ומתוך ראיה של רווחת התלמיד וגם של היכולות שלנו לסייע. לפעמים הגבול עובר הרבה מתחת לשמיים. בנימה פרקטית יותר אומר כי אנו מקבלים את הערותיכם לעניין המערכת, וכי אנו מקיימים ישיבות ייעודיות לעניין, תוך ראייה מערכתית לשינוי מה שניתן לשינוי ומה שפותר בעיות. עוד אוסיף ואומר כי "אחרי החגים" יתווספו עוד קורסים ומסגרות לימודים למערכת השעות ויהיו יותר אופציות לפעילות פורמלית.

בקרוב יתחילו בבית הספר החונכויות האישיות. בבית הספר התכונה מורגשת והתלמידים עסוקים בהתבוננות, מחשבה ובחירה של העדפות החונכות האישית שלהם לשנה זו. כוונתנו, כבכל שנה, היא לקיים תהליך מהיר ומהודק המביא בחשבון את רצונות התלמידים, את מורכבות המערכת ואת הצרכים השונים. עם זאת, תהליך השיבוץ של החונכויות אורך זמן רב, משום שמדובר בפאזל גדול ומורכב להרכבה. חשוב לי לומר כי אנו לא יכולים להתחיל את מלאכת השיבוץ, לפני שכל הפתקים בידינו. עוד חשוב לי לומר כי תהליך השיבוץ הוא תהליך הנמצא באחריות הצוות המקצועי וראשי הבתים. בהתאם לאופי הלא פורמאלי של בית הספר אני עד ללא מעט "עסקאות" חונכות הנרקמות ביניכם ההורים לאנשי הצוות בבית הספר. יש לי לכך התנגדות עקרונית, לצד אמירה מעשית כי הצוות האמון על השיבוץ לא יכול לקבל את העסקאות הללו כנתון, וכי השיבוץ לחונכויות נעשה על פי מגוון רחב של שיקולים, ומתוך ראייה של כלל הילדים והחונכים בבית הספר. ש ת ד ע ו !

לועדות בית הספר ותהליך הקמתן בשנה זו נקדיש מייל נפרד, ולא נלאה הפעם.

כן רוצה לומר מילה טובה לועדת משמעת על המחשבה הארגונית המקורית ועל ביצוע והקמה של מערכת מתוקשבת לוועדה. אני יודע  כי המעבר שיטה החדשה והטמעת התרבות החדשה ייצרו לא מעט צרימות אבל בטוח כי נוכל להן וכי לטווח הארוך זה כדאי לכולנו. אנו מנסים במקביל ליצור מערכת רישום נוכחות אינטרנטית שגם תוכל להקל על המשימה ועל השליטה שלנו בכוח. צפו לכך.

ועוד בגזרת המלים הטובות ובמקביל גם וידוא ביצוע. מודה למשפחת ענבר על ארגון "משפחות מאמצות" למצטרפים לקהילה. זוהי יוזמה ברוכה וחשובה שעשויה לסייע מאוד לחדשים שבכם, שעלולים לחוש מוצפים מכל המידע והפרטים והשונות. משפחות חדשות שטרם קיבלו פנייה מאתנו או ממשפחת ענבר- הרימו דגל ותזכו גם אתם לחונכות משפחתית מעצימה.

רוצה בנימה אישית לספר כי השנה אני עובד בימי שישי ובימי השישי  בהם עבדנו הייתה אוירה מקסימה ומיוחדת וכי מי שלא בא.... מפסיד.

זה הכל בינתיים.

גמר חתימה טובה. נתראה אחרי החגים...

יובל
26/8/15

שלום לקהילה המתעוררת מנמנומה,

שמח לשלוח מייל ראשון לשנה זו עם עדכונים על שהתרחש ועם הסללת הקהילה למסגרת הלימודים הבאה עלינו לטובה.

מעט נתונים ומספרים, חתכים ואחוזים לסבר את העין וגם... להזכיר לכולנו שתמו להם הימים העמומים וכולנו חוזרים לשגרה. האמת... התגעגעתי.

מתחילים:

אנו פותחים את שנתו ה- 15  של בית הספר עם 410 תלמידים , מגן חובה ועד י"ב. במסגרת החלפת המשמרות (בעיקר במעברים בין ו' לז', ובין ט' לי') אנו קולטים השנה כ-28 תלמידים חדשים, ולגן חובה עוד כ- 30.

מספרי התלמידים בבתים השונים (עוד נתון לשינויים לכאן ולכאן... בהתאם לדינמיקה הכל כך מוכרת):

גן חובה- 30

א-ב- 69

ג-ד- 78

ה-ו – 81

חט"ב- 90 (!!)

תיכון- 65  (!!!)

בגזרת הצוות אני חושף כאן באופן חגיגי את צוותי הבתים לשנה הבאה (מודגשים חדשים וחדשים בתפקידם)-

גן חובה – נעמה, ישראלה רינת וגל (גנן חדש שיעבוד יומיים במקום ישראלה הסטודנטית).

בית א-ב- ורד, מיטל, מורן, ליאל, יהודית ואתי.

בית ג-ד- ליאת, איה, חלי, אסף, לימור ונגבה.

בית ה-ו- גל, אוהד, שרון ג, רינה ונעה בריל.

חט"ב- שושי, דורית, מיקו, אהובה עומר ואלכס פרידמן.

תיכון – אורית, נעה והילה.

 

במהלך החופש סיימנו לגייס את אנשי הצוות הנחוצים לנו לתחילת שנה. להלן שמותיהם-

ארנון יחיאלי- מורה לספרות לבגרות

יאיר אברהם- מורה לאזרחות לבגרות

עדי איצקוביץ- מורה לדרמה וחונכת אישית

נגה ויגודה- מורה מחליפה לאנגלית – סמסטר ראשון במקום דלית דנון

שי זוהר- מורה לבגרות במחשבים

גל כרם- גנן בגן

בעלי תפקידים חדשים נוספים בבית הספר שמן הראוי לציינם כאן ועכשיו:

שרון גושן לריכוז ועדת משמעת

אוהד לריכוז ו. ערעורים

ענת בן פזי לריכוז יום שישי

אלכס פרידמן לניהול פינת החי וחצר בית הספר (ובכלל...)

 

מה עוד קורה כאן?

מעבר לעבודת המטה והועדות הרלוונטיות בהכנת השנה אני מבקש לציין גיוס הורים מרגש, בשיאו של הקיץ, לבניית ריהוט למועדוני היסודי לשמחתי הצלחתי להתגייס לשעה קלה ולחוות את הריגוש, ואף להבריג בורג או שניים. כל הכבוד להורים שבאו להזיע.

החל ממחר יפשוט צוות בית הספר על הכיתות והמסדרונות, ובין שיחה להרצאה לדיון לדיאלוג יארגן את המרחבים לרווחת כולנו. את מרבית ההכנות אנו עושים בבית, בשקט, במסגרת ההכנות האישיות, את הזמן הקצוב ביחד אנו מנצלים להקליטה של החדשים, לארגונים אחרונים לקראת תחילת השנה והאינטנסיביות שבאה איתה.תאריכים חשובים-

יום א' 30.08.15 – בשעה 18:30 "נישבוקים"

(אספות הורים לפי הבתים – פרטים באתר)

יום ג' – 01.09.15 – היום הראשון ללימודים – 08:30 – 12:45!

יש הסעות וצהרון.

 

 

מאחל לכולנו חודש ספטמבר נעים, פרגמטי, מעניין ומרגש, כל אחד בגזרתו ובתחומי אחריותו.

יובל.

 


7/7/15

שלום לכל קהילת בית הספר הדמוקרטי לב השרון,

 מכתב אחרון ממני לשנה זו. מכתב אחרון לרשימת התפוצה של תשע"ה. אלו מכם שחווים תחושת דה ז'ה וו... סימן שהם אתנו כבר זמן מה. מטבע הדברים, יינקז אליו מכתב זה לא מעט נושאים ויהיה ארוך. נא להדליק מזגן ולהדק חגורות בטיחות. אנחנו ממריאים.

אנחנו שבוע בתוך החופש הגדול גדול. נשבע לכם שהזמן עובר הרבה יותר מהר, ואנחנו כבר דואגים עוד מעט נגמר לנו....

במהלך השבוע האחרון סיכם צוות בי הספר את שנת הלימודים בשלושה ימי סיכום. עכשיו, יצאו אנשי הצוות לבתיהם לנפוש ולהכין את שנת הלימודים הבאה. מדובר בלא מעט הכנות הכוללות את תכניות ההוראה של הקורסים, בניית תכניות מפגשי הבוקר- בהמשך להחלטות הפרלמנט, כתיבת וטיוב ידיעון בית הספר, טקסי תחילת שנה ועוד ועוד. כבכל שנה, אנחנו נושאים עינינו עם המון רצון ותכניות ליישום בשנה הבאה, ועם לא מעט מסקנות מהתנהלותנו בשנה זו.

בבית ספר, עדיין ישנה תכונת תלמידים ומורים כיוון שאנו מקיימים זו שנה 8 את קיטנת בית הספר. השנה- 45 תלמידי קיטנה, רובם גם תלמידי בית הספר, שלושה אנשי צוות שלנו, עשרה מדריכים מהשכבות הבוגרות והמון חיוכים וחיבוקים. בשונה משנים קודמות נקיים השנה רק מחזור אחד של קיטנה, זאת על מנת לתת למבנה זמן להיצבע, להתנקות וגם לנוח.

במקבל לצחוקי הקטנטנים, משוטטים במסדרונות תיכוניסטים ממוקדי מבט, המגיעים לבית הספר על מנת להיבחן בבחינות הבגרות. ביום חמישי הקרוב תתקיים בחינת הבגרות האחרונה לשנה זו במתמטיקה. בהצלחה לנבחנים.

ועדת מורים נמצאת גם היא על סף סיום גיוס הצוות לשנה הבאה. עיקר העבודה השנה התמקד בגיוס מורים לבגרות (ספרות, אזרחות) ואנו שמחים לדווח כי סיימנו וכי אנו גאים במורינו החדשים. על מנת לא לבלבל אתכם, אני אוציא בסוף החופש הגדול מכתב מפורט עם מבנה הצוות לשנה הבאה, כולל מבני הבתים, מורים חדשים, תפקידים חדשים ועוד.

לצערי, כמו גם בשנה שעברה, אני נאלץ לדווח במכתב זה כי עדיין לא סיימנו את תהליכי רישום התלמידים לשנה הבאה, וכי אנו עדיין מתמודדים עם אי ודאויות הקשורות לביטולי רישום פנימיים של קהילת בית הספר שמתקבלים בימים אלו. על כל ביטול שכזה אנו נדרשים להתחיל תהליך קליטה חדש, דבר הגוזל זמן רב וריכוז, ואשר... לא אמור לקרות בשלב זה של השנה, ולאחר כל ההפצרות מצדנו. גם לי יש דה ז'ה וו.....

עוד... לפני כשבועיים התקיימה בבית הספר אסיפת העמותה השנתית. העמותה של בית הספר היא הגוף המשפטי המייצג שלו, תפקודה התקין של עמותת בית הספר הוא חיוני להתנהלותו השלווה וליכולתו לתת מענים חינוכיים ולעשות את העבודה שלשמה הוקם. בעמותה חברים כ-70 חברי קהילה. באסיפת העמותה נכחו 7. איני יודע מה זה אומר בדיוק. בי הספר לדעתי נמצא באחת התקופות הטובות והבטוחות ביותר שלו, ואולי משום כך מדלדלת לה העמותה שלו. מאידך.... אני חושב שיש כאן נושא למחשבה בעיקר לנו בהנהלת בית הספר, ולחברי ועד העמותה. לאלו ביניכם שהם חברי עמותה, ולא נכחו באסיפה, עוד סימן שאלה...

ביוזמה פרטית של אדר ענבר, נתחיל את השנה הבאה כשלכל המשפחות החדשות בבית הספר תהיה משפחה ותיקה מאמצת. מודה לאדר על היוזמה.

מודה לכולכם שנתנו מלים טובות ואוהבות במהלך אירועי הסיום והסיכום. מצרף את נאום סיכום השנה שלי מהמסיבה.

מאחל לכולנו חופשה נעימה ומרעננת. 

יובל.


2/6/15
שלום לכולם,

תחילת חודשו האחרון של שנת הלימודים ומכתב לפני אחרון ממני. מה שלומכם? חם?

שלל  נושאים לסוף שנה. סקירה של מה שהיה וראוי לציון, ושל מה שיהיה שחשוב שתדעו.

לפני שלושה שבועות התקיים בבית הספר יום בניה בחצר. כבר כתבתי ואף שלחתי תמונות מרגשות... אני מוצא לנכון לומר שוב לכולנו כי אכן היה יום מרגש מבחינת ההשתתפות שלו, כי חצר בית הספר שודרגה משמעותית ועוד תמשיך להשתדרג כתוצאה מהעבודה המעולה שנעשתה. רוצה לומר תודה למעיין ולאייל שהובילו את הפרויקט מטעמם (לימודים, תואר שני וכו'), לאילן ואסף על עבודתם בחצר לאורך כל הפרויקט, לאנשי הצוות האחרים שלקחו חלק בעניין- לימור, גל, ענת, מיטל, ינקיל. ולכל ההורים הרציניים והחרוצים שבאו לעזור.

מחר, יום ד' בבוקר, ישתתפו תלמידי קורס יזמות של בית הספר שלנו בתכנית הבוקר בערוץ 2, שם יספרו על הפרויקט שלהם. זוהי הכרת איכות לעשייה של התלמידים ושל שושי שמובילה את העניין. המון בהצלחה, גאים בכם.

ביום שבת האחרון בערב התקיים בבית הספר מופע תיאטרון של תלמידי התיכון. היה זה מופע אישי ואינטימי מאוד הבנוי מחומרים שהביאו התלמידים לשיעור. רמת הביצוע, הכתיבה ובעיקר הכנות והחשיפה הגדולה היו מרשימים מאין כמוהם ועל כך מגיעה הברכה לתלמידים. וליואב טלמור המנחה של הקורס. איך אומרים? יישר כוח!!

בסוף השבוע הנוכחי יצאו תלמידי כיתות ו' למסע למצדה, במסגרת שנת בר מצווה. גם כאן מדובר בשיא של תהליך שהתחיל זה מכבר, אליו שותפים גם צוות בית הספר וגם הורים. והכיבודים- לצוות ה-ו, להורים המפעילים ולבני המצווה.

הערכת מנהל מכהן- רוצה לומר כי אנו נמצאים בישורת האחרונה של תהליך ההערכה המעניין שעברתי בחודשים האחרונים, וכי בקרוב יתפרסמו תוצאותיו ומסקנותיו. נשאיר אתכם במתח בעניין זה ונאמר תודה לצוות המבצע- נציגי ועד העמותה, ועדת מורים, ועדת חינוך, צוות בית הספר ותלמידי כיתה י"ב. ותודה גדולה לאלו מכם שמלאו את השאלון המקוון.

אנו נמצאים לקראת מרתון קבלת ההחלטות לשנה הבאה. בשבועות הקרובים נדון במספר הצעות פרלמנט חשובות המשפיעות ישירות על מבנה בית הספר בשנה הבאה. על הפרק- הצעת צוות בית הספר בנושא חונכויות בבית הספר- כתגובה לפסיקת ועדת ערעורים בעניין חובת ההשתתפות במפגשי הבוקר. בהקשר זה אני מבקש לומר דבר מה לועדת ערעורים (האמת שנפגשתי איתם והם כבר שמעו): פסיקת ועדת ערעורים הנוכחית היא פסיקה נכונה, ואכן, האתוס של בית הספר שלנו, בו ישנה חובה להיות חלק מקבוצה הוא אתוס שנשען על החלטות שבמהותן סותרות את הגדרות החוקה. אנו כבר בית ספר בוגר ובשל המסוגל להתמודד עם שאלות של בחירה וחובה, ועל הפסיקה עצמה אין לי השגות. כשהובא לידיעתי כי ישנו ערעור על מפגשי הבוקר, חזיתי את תוצאותיו וביקשתי מועדת ערעורים לדחות את פסיקתה, ולתת לצוות בית הספר שהות להכין את עצמו למציאות החדשה. לצערי, בשל אי הבנות, פורסמה הפסיקה טרם הזמן ואנו מוצאים את עצמנו עכשיו רודפים אחריה על מנת לפעול בצורה תקינה. ועדת ערעורים עושה עבודה חשובה ויסודית, אבל אינה יכולה להיות מנותקת מהקשרים רחבים יותר של בית הספר, כך לדעתי וכך גם אמרתי לוועדה.

פרלמנט נוסף בנושא אישור תקציב הקורסים והבתים לשנה הבאה, וחוק בנושא שימוש בסמארטפונים בבית הספר (מצורף).

חוק הסמארטפונים המוצע עתה הוא פרי עבודה של צוות שנפגש במהלך השבועות האחרונים וביקש גם לברר את המצב הקיים, וגם למצוא שביל ביניים אשר יסייע לכולנו להתנהלות יותר בריאה. ישנו קושי גדול בקביעת גבולות מאוד ברורים לעניין והועדה שנפגשה נאלצה לסמן קו ברור על מנת ליצור מסגרת. מזמין את כולכם לפרלמנטים החשובים להיות ולהשפיע.

אספר לכם גם כי ועדת מורים עובדת שעות נוספות לאיוש משרות לשנה הבאה, כי ועד העמותה עמל על תקציב לשנה הבאה, תוך שימת דגש על שיפור תנאי העסקת צוות בית הספר, אשר שכרו נשחק מאוד במהלך השנים ובמיוחד לאחר ביצוע הרפורמות אופק חדש ועוז לתמורה אצל עובדי משרד החינוך.

אנו נמצאים בסוף תהליך קליטת התלמידים לשנה הבאה, מאחורינו הימים הפתוחים, הפגישות האישיות וימי הניסיון ועכשיו אנו במקום בו אנו מוודאים כי אכן כל מי שרשום גם מתכוון לבוא. כבית ספר אשר מתכנן תקציב לפי מספרי תלמידים מדובר במידע קרדינלי להתקדמות. גם השנה, ואני מציין זאת בצער, אנו עדיין נתקלים בביטולים של הרגע האחרון ובעבודה בניוטרל סביב עניין זה.

ביום ו' הבא תארח ועדת משמעת סימפוזיון בנושא בבית הספר. קהילת בית הספר מוזמנת לשמוע על נהלי העבודה, הקשיים והדילמות עמה מתמודדת ועדה זו. מוזמנים כולם גדול כקטן.

מילה אחרונה ואישית ממני, באמצע החודש אני נאלץ לצאת לחופשת מחלה מתוכננת לצורך טיפול רפואי. אעדר מבית הספר בשבועיים האחרונים של יוני. צוות בית הספר יודע ומודע ומתכונן לגבות את היעדרותי זאת. מקווה להתראות עם כולם במסיבת הסיום.

בריאות ואושר,

 יובל


27/4/15
שלום לכולם,

לא שמתם לב (תודו!!!), אבל עברו חודשיים ארוכים ועמוסים מאז מכתבי האחרון. מה שאומר שהמכתב הנוכחי יהיה ארוך כפול מהרגיל.

R U READY?

מתחילים.

טיול משפחות של בית הספר לזכרו של  עמרי גילור התקיים בהתרגשות גדולה בתחילת החודש הקודם. מזג האוויר האיר לנו פנים וקהילת בית הספר נהרה (ביבי, מאחורייך...) לגן הלאומי חוף השרון לטיול משפחות שהיה לא פחות ממרגש. תודה רבה ומאוחרת לכל האופים והאופות  ששלחו ידם להכנת החלות לשבת שחולקו באירוע. תודה לרמי ניניו ולישראלה ולכל ילדי הגן שהשתתפו בטקס.

הטיול השנתי הוא כל כך מגניב אותי.... ואכן, חזרו כולם מחייכים מסבב הטיולים השנתיים שכלל היערכות מוקדמת מאוד, ושינוי תכניות מאוחר ועל סף הרגע האחרון ... בגלל הנחיות משרד החינוך, מזג אויר, מצב בטחוני וכל מה שיכול לקרות אצלנו במדינה. בסיכומו של עניין היו לנו טיולים טובים וחווייתיים מאוד. שלג במדבר.

פרלמנט הסמארטפונים המפורסם גם הוא היה מנת חלקם של החודשיים האחרונים. לאחר תהליך פרלמנטרי ארוך שכלל שלושה פרלמנטים בנושא, ולא מעט אמוציות... הוקם צוות בית ספרי, הכולל תלמידים, הורים ואנוכי, אנחנו מקיימים תהליך בחינה ש העניין אשתף אתכם כי הצעד הראשון בו בחרנו הוא להבין את ממדי התופעה בבית הספר. חיברנו שאלון המועבר לכל תלמידי בית הספר, ומטרתו לאפיין את השימושים השונים במכשירים השונים. במקביל, אנו בודקים את מצב העניינים בבתי ספר דמוקרטיים אחרים, ואת מגוון הפתרונות שהם נותנים לנושא. כמו שאמרתי בפרלמנטים, הנושא הוא נושא "חם" במערכת החינוך באופן כללי, ובדמוקרטים בפרט. אנו מדברים על הנושא גם בפורום המנהלים של הדמוקרטים, וגם בפורום של המפקחת. הדעות ממשיכות להיות חלוקות גם בין המנהלים ומגוון הפתרונות בהתאם. אנו נמשיך לעסוק בנושא ולעדכן על ההתפתחות ועל הפתרונות אותם אנו מציעים.

חגיגות פורים המקסימות נערכו השנה מוקדם מהרגיל. לשמחתנו היה לנו יום יפה ואביבי בו יכולנו לראות היטב את מגוון התחפושות המקוריות והמושקעות שהקהילה שלנו יודעת להפיק. בית החט"ב הפיק אירוע ותפאורה ברמה גבוה ועם המון מחוייבות ולהם (וגם, ובעיקר, לצוות) מגיע- כל הכבוד.

 

לא יודע מה איתכם, אני יצאתי מאירועי הבחירות לכנסת ישראל מאוכזב, מתוסכל ועד מפוחד. לא אפרט את תפיסת עולמי ואת דעותיי אבל כן אומר כי בהקשר שלנו, של בית הספר, תוצאות הבחירות עוצרות תהליכים עמוקים וארוכים שהתחיל משרד החינוך לעשות, ושמסמנים התקרבות בגישת המדינה לדרך החינוכית שאנו עושים. תוצאות הבחירות ומה שהן מצביעות על רצון העם, על הכיוונים אליהם המדינה שלנו נדרשת גרמו לי באופן אישי ל"בדיקת מציאות" מחודשת, למבט פנימה אל מערכת האמונות האישיות שלי ולמבט מפוכח יותר על הסביבה בה אני וכולנו חיים. אינני יודע מה צופן עתידו של משרד החינוך... של התהליכים אותם התחלנו אנחנו מולו ושל עתידו של בית הספר בהקשר הזה. אנחנו נמשיך לעשות את הנדרש מאיתנו על ידי הרשויות, ונמשיך, בניהול ועד העמותה, לנהל מגעים עם המועצות סביב על מנת לעגן את מעמדו של בית ספרנו בעולם. וכמובן נעדכן על התפתחויות קונקרטיות אם וכאשר יהיו כאלה.

לפני חופשת פסח קיבלתם לביתכם את מכתבו של גוף חדש בבית הספר – חוג הידידים שלו. זהו גוף וולונטרי שקם לו במשרדי ונפגש בצורה עקבית במהלך החודשים האחרונים. מטרתו היא לייצר עבור בית הספר מסלולי התקשרות ויחסים אשר יסייעו לו בדרכיו העתידיות. אני מוצא לנכון לפרגן מאוד לחבורת האנשים שהקימו את חוג הידידים ופועלים על מנת למסד מערכות יחסים לסיוע בית הספר. מוצא לנכון שוב להניח את הנושא על השולחן של כולנו, שוב, את נושא ההצטרפות לחוג הידידים- במכתב המוזכר, נתבקשתם להצטרף לחוג. עדיין אפשר, דרך הכתובת- dlh_friends@dlhschool.com      מכאן עוד אביא פניות קונקרטיות לקהילה כשיהיו כאלה. תודה.

גאה לספר לכם שתלמידינו הגיבורים סיימו זה מכבר  את שביל ישראל לאחר שהחלו את מסעם לפני כשלוש שנים. במהלך שלוש השנים צעדו התלמידים (יחד עם תלמידי הדמוקרטי באולגה- גבעול) כ- 24 ימי הליכה מצטברים בשנת לימודים וחצו את מדינת ישראל לאורכה מבית אוסישקין (ליד קיבוץ דן) ועד אילת. את הטיולים כולם הפיקה בחן ובהתמדה קרן הולינסקי (ממנה נפרדנו בחודש שעבר). קרן- את אלופה ואנו מודים לך מאוד. מלווה קבוע וחיוני עד מאוד הוא אילן שלנו מפינת החי- אשר הלך ברגליו את כל השביל. ועוד- ענת, נועה, מיטל, רמי, עומר ועוד. איני יודע לומר מה עתידו של הטיול בשנים הבאות, נכון להיום סיימנו פרק בתולדותיו, יריב המדריך, קרן הרוח הגבית לא יהיו אתנו בשנים הבאות ועלינו למצוא דרכים חדשות לעשותו. אנחנו על זה ולא מבטיחים מאום (עדיין).

אנו נמצאים בימים אלו בתהליכי קליטה מואצים של שנה הבאה ועומדים מול עומסים גדולים מאוד של ביקוש לבית הספר, ושל תהליכי הקליטה המורכבים. השנה בשונה שנים קודמות פעלנו בצורה פרואקטיבית יותר על מנת לקבל מהקהילה את התחייבותה לרישום של שנה הבאה. למעט השכבות של התיכון (שגם הוא גדל שנה הבאה) עשינו הגרלות על מקומות פנויים בכל שכבות הגיל. השנה, שמחנו לראות כי רישום הקהילה לגן החובה (אחים ואחיות מצטרפים), הוא הגדול ביותר מאז ומעולם. בעבורנו מדובר בהצבעת אמון גדולה מכיוון הקהילה. מאידך, ומנסיון, חלקכם משריינים לעצמם מקום (על כל צרה שלא תבוא) וגם על חשבון אחרים הממתינים בתור. חברים- צריך להחליט, ולעמוד מאחורי ההחלטות.

משוב המנהל- ממשיך תהליך המישוב עבורי, ועתה אנו נמצאים בשלבו השני, לאחר שאני הופעתי בפני הגוף המעריך. כולכם קיבלתם למייל פניה למלא את הטופס המקוון. אני מבקש מכם למלא אותו. אני עובד בתפקיד כבר שמונה שנים, ורואה בתהליך ההערכה הזדמנות ללמידה ולהשתפרות.

ההכנות לשנה הבאה נמצאות בעיצומן. אנחנו עובדים במקביל על הבניית תקציב עם ועד העמותה, איתור צרכים לשנה הבאה עם ועדת מורים, קליטת תלמידים לשנה הבאה עם צוות הבתים, בניית תכנית הלימודים עם הצוות הפדגוגי. כל הדברים הנ"ל תלויים זה בזה וההתקדמות היא מקבילה בכל הגזרות. העובדה כי העניינים מול משרד החינוך ומול מועצת אבן יהודה  עדיין בערפל מקשה על תכנון עתיד בהיר, ואנו בונים תכניות לתרחישים שונים. ועדת מורים פרסמה את הצרכים המסתמנים בינתיים לשנה הבאה- הרי לפניכם:

 • מורה מחליפ\ה לאנגלית- דלית דנון יוצאת לחופשת לידה.
 • מורה למחשבים להוראה לבגרות.
 • מורה לבגרות לאזרחות
 • מורה לבגרות לספרות.

נשמח לסיוע הקהילה באיתור מועמדים מתאימים- כולם צריכים לאחוז בתעודות רלוונטיות לעבודת חינוך.

במהלך השבועיים האחרונים התקיימו בבית הספר שני טכסים מרשימים ומעמיקים אשר הוכנו ונבנו על ידי צוות בית הספר והתלמידים. טקס יום השואה שהובא על ידי תלמידי התיכון, ביניהם גם תלמידים בוגרי המסע לפולין שסיפרו מחוויותיהם. טקס יום הזכרון לחללי צהל הוכן על ידי צוות חט"ב ותלמידיו. טקסים וימי זיכרון הם סוג של פרדיגמה ממלכתית שכולנו מורגלים בו מאוד. ניכרת מאוד על שני הטקסים ההשקעה והמחשבה העמוקה של העושים במלאכה. מעבר לריגוש ולאתוס, הטקסים, כל אחד בתורו העזו גם להציב שאלות על היותם, על זכרון והנצחה, של שלום ומלחמה.  

לא ארחיב מפאת קוצר היריעה אבל אציין גם את- מופע החדר האינטימי שלי (לימור ותלמידי תיכון), מופע לאה גולדברג (גל ותלמידי שפה),  ערב שבועות המתקרב ועוד ועוד.

נושא אחרון לסיום- ביום ו' – 15. לחודש הבא, אנחנו מקיימים בבית הספר יום שיא קהילתי- עבודת כפיים בחצר. קיבלתם ממני מייל בעניין לפני כמה ימים ובעקבותיו גם קיימנו בבית ספר פגישה עם הורים מתנדבים. אנחנו מסכמים ביום זה תהליך של איתור צרכים ופיתוח פרויקטים להשלמה לחצר בית הספר- המשוועת לריענון. הגיעו אליי המון תגובות חיוביות בהמשך למייל ששלחתי, ואנו מצפים ליום משדרג ומשמח.

אביב שמח לכולנו.

יובל.29/1/15

שלום לכולם,

 

מכתב לקהילה, בדיוק חודש אחרי המייל הקודם. ללא פתיחה ארוכה ומתישה. ישר לתכנים.

בשמחה רבה אנו מקבלים את הזמן העובר בסך, ומברכים את פתיחתו של סמסטר שני. במכתבי לקהילה מלפני ימים מספר הזכרתי כי שבוע הבא הוא שבוע המעברים בבית הספר- שבוע אשר מאפשר פתיחה מחדש של מערכת השעות ובניית מערכת חדשה (בכפוף למקומות פנויים בקורסים הקיימים, ובדרישות סף לאותם קורסים). כמו כן, אנו מקיימים עדיין מפגשים עם הורים והחונך לסיכום הסמסטר החולף. סקר מהיר ולא מקצועי שערכתי בשבוע החולף מצייר תמונה מעט מוזרה בה רבים מכם ההורים לא יוצרים קשר על מנת לתאם פגישות אלו, וילדיכם (של אלו מכם שלא יוצרים קשר) נותרים ללא פגישות הערכה. זה חשוב, לכם, לילדיכם וגם לנו. האחריות על הלמידה וההתקדמות היא אחריות משותפת ועליכם למלא אחר חלקיכם בה. אנא צרו קשר.

עבר עט פחות מחודש ימים מאז פרלמנט הסמארטפונים המפורסם. החוק, שריר וקיים עדיין וכמוה גם ההתמודדות שלנו בבית הספר אתו. עם זאת, התקבל ערעור על החוק מספר ימים לאחר הפרלמנט, והדברים עדיין נמצאים בתהליך טחנות החוק (ועדת ערעורים). לכשנדע מה התוצאה- נעדכן את כולם. היום בפרלמנט לא עברה הצעתה של מש' אברמוביץ בנושא שעת הזנה משותפת לכולם. שתדעו.

תהליך הערכת מנהל יוצא לדרך בימים אלו, לאחר אינספור עדכונים שלי בנושא. כמוני, קיבלתם גם אתם כתובת לפנייה לגוף המעריך ואני מזמין אתכם (מי שחשוב לו לומר משהו) ליצור קשר ולומר את דברו. אני, מצדי, צריך להגיש מסמכי סיכום קדנציה ומבט לעתיד, אותם אעביר בימים הקרובים, תחילה לגוף המעריך ולאחר מכן לכולם.

אני שמח לעדכן את הקהילה בעניין חצר בית הספר, אשר זוכה בימים אלו למיקוד ותחזוקה. מצרף למייל זה מספר תמונות מבניית מרכז חצר (תכנית מגירה שיוצאת לאור), ומבנייה של תלמידים בחול (על פי חוקי פרלמנט, ימי חמישי מוקדשים לבניה בחול על חשבון משחקי כדורגל). בימים הקרובים יתחיל צוות בית הספר לעבור השתלמות- פרויקט בנושא הלמידה בחצר ומרכז חצר בפרט, בתמיכה של שני מאסטרנטים מאוניברסיטת תל אביב אשר יצרו אתנו קשר.

בשבוע הבא נצא כולנו ליום טיול משפחות לזכרו של עמרי גילור. עמרי, תלמיד בית הספר וחניך אישי שלי, מצא את מותו בתאונה בישוב קדימה לפני שבע שנים. במהלך שבע השנים האחרונות אנו מקיימים טיול משפחות קהילתי לזכרו, בט"ו בשבט, בו חל יום הולדתו. במסגרת הטיול אנו נוהגים לתת מתנה קטנה וסמלית מאיתנו לקהילה. השנה- החלטנו לתת לכל משפחה בקהילה חלה לשבת. חשבו לעשות את החלות בכוחותינו אנו ולגוון על ידי כך, שנבקש ממי שמוכן, לאפות עבורנו חלה. להלן פניה לחברי הקהילה- מי שמוכן לאפות חלה ליום שישי הבא, שתהיה חלק ממגוון החלות שתקבל הקהילה- נשמח אם תחזרו אלינו במייל חוזר. אנו נקנה את תבניות האפייה. החלה- עליכם.

שבת שלום.

יובל.


30/12/14

שלום לכולם,

מהון להון (לא ההון שלי...), עבר כבר יותר מחודש מאז מכתבי האחרון. יודע שהתגעגעתם. גם אני , מודה.

יש לי הרבה מה לעדכן אתכם. חלק מהדברים הם בעלי גוון די דרמטי. כדאי שאתחיל... בכל זאת... סוף שנה.

ביקור מנהלת מחוז מרכז של משרד החינוך התקיים אצלנו לפני כחודש ימים. אתם בוודאי זוכרים את המייל ההזוי מעט המבקש מכם עציצים לתצוגה. האמת... לאחר המייל קיבלתי מעט תגובות תמהות. החיים מתמיהים את כולנו. לעניין עצמו: הביקור, שהוגדר כהצלחה על ידינו כמו גם על ידי הנהלת המחוז (ששלחה לנו מכתב רשמי), הניב פירות זמניים ותמיכה זמנית מכיוון משרד החינוך לתהליך שלנו מול אבן יהודה. לצערנו, כוחות גדולים מאתנו פרקו את הממשלה של ביבי ועכשיו אנחנו נמצאים בתווך וללא תמיכת משרד החינוך, שבינתיים נראה כי הוא מושך את ידיו מהתהליך. כך שלא נבקש מכם להביא עציצים בזמן הקרוב. באוויר עומדים סימני השאלה לגבי המשך התהליך בהובלת משרד החינוך ולהערכתי לא נשמע חדשות מהם עד לאחר הבחירות לכנסת. פורום מנהלי בתי הספר הדמוקרטי ממשיך ופועל לקידום התהליך באופן כללי. ישנם עוד בתי ספר שנעצרו תהליכיהם.

בינתיים, עושה ועד העמותה מאמץ גדול בקשר לשיפור מעמדו של בית הספר ומקיים פגישות עם ראשי המועצות באזור, במטרה להסדיר את מעמדם של התלמידים שלנו מהמועצות השונות, ולסייע לאבן יהודה לקבל את בית הספר תחת חסותה. מדובר בעבודה רבה וחיונית ועל כך כל הכבוד להם.

עוד בענייני ועד העמותה. הועד מוציא לפועל עכשיו את תהליך הערכת המנהל שהתקבל בפרלמנט בשלהי שנה שעברה. לתהליך מוקם גוף הערכה, אד-הוק, הכולל נציגויות מגופי בית הספר השונים- צוות, ועדת מורים, ועדת חינוך וועד העמותה. אישית, אני גאה בנו, בכולנו על קיומו של התהליך הנ"ל ומשוכנע כי לי יהיה הרבה מה ללמוד ממנו. ברמת הארגון יהיה זה רגע חשוב של בקרה ורפלקציה, של הגדרות וכיוונים עתידיים.

ולדרמה הבאה- ביום שישי הקרוב יתקיים בבית הספר פרלמנט הטלפונים הניידים המפורסם. דבר ראשון שיש לי לומר על העניין הוא כל הכבוד למיקה אריאלי ולעדי קריו על קידום העניין לכדי הצעת פרלמנט. על היוזמה והאנרגיה מאחורי הרצון לחולל שינוי בבית הספר. במהלך השבועות האחרונים נפגשו עדי ומיקה איתי, עם צוות בית הספר ועם תלמידים במפגשי בוקר, והופיעו בפרלמנט ביום ה' שעבר לדיון מקדים על העניין. לא עניין של מה בכך. בנושא נוכחות הסמארטפונים בחיי כולנו, בחיי ילדינו (גם שלי) ובחיי בית הספר... זהו חומר לדיונים רבים ולשיחות רבות. סביב הצעת הפרלמנט של מיקה ועדי עלה מגוון רחב של נושאים: החל ממהות הדמוקרטיה, דרך ענייני בריאות ויחסים חברתיים ועד חיים בצל ולצד טכנולוגיה, קדמה, פדגוגיה דמוקרטית, כלכלה... העתיד ועוד ועוד. הנושא עצמו, מעלה בצורה בולטת את החרדות של כולנו המבוגרים מכניסת הטכנולוגיה באופן כה דרמטי ומהיר לחיינו ומהאופן בו זה משפיע על ההתנהלות היומיומית. נוספים על כך מחקרים ומסקנות (סותרים, יש לומר) המופצים חדשות לבקרים, ועיסוק אינטנסיבי בתקשורת המניח רבים מחוליי החברה המודרנית ביחסיה עם טכנולוגיה.  ההצעה של עדי ומיקה אינה באה לפתור לכולנו את הדילמות אלא ליצור בבית ספר מרחב נקי מהבעיה (למגדירים אותה כבעיה) לשעות מספר. ממש מצפה לפרלמנט וסקרן לתוצאותיו.

בעוד כשבועיים יסתיים לו הסמסטר הראשון בבית הספר. במעמד סיום הסמסטר גם נקיים את ימי ההערכה- פגישות עם החונכים האישיים. זהו זמן סיכומים ומבט לעתיד. בקרוב המייל המבקש מכם ההורים להתקשר. דבר נוסף שכדאי לומר בהקשר הזה- בפרלמנט שנה שעברה עברה הצעה המאפשרת ריענון ושינויים במערכת השעות של התלמידים. שתדעו.

אתמול, יום שני, התקיים בבית הספר היום הפתוח הראשון לשנה זו. בין החודשים ינואר למרץ אנו מקיימים בבית הספר את תהליך הקליטה לשנה הבאה. התהליך כולל יום פתוח וסיור בבית הספר, פגישת היכרות עם המועמדים וימי ניסיון בבית הספר. בהקשר של הקהילה (שלכם!!), אנו נבקש בקרוב את התפקדותכם לשנה הבאה, על מנת לקדם את תהליכי הרישום מבחינתנו. ההתפקדות תכלול התחייבות לרישום לשנה הבאה, הצהרה על הצטרפות של אחים מהקהילה. בשל הביקוש הרב לבית הספר (בו נוכחנו אתמול) אנו נהיה אסרטיביים השנה יותר מתמיד- מכין אתכם לבאות.

דרמה אחרונה לפני הסוף- בצער, באהבה ובכבוד רב אנו נפרדים החודש מקרן הולינסקי, אשת צוות וחונכת ותיקה בבית הספר אשר עובדת השנה בבית א-ב. קרן מסיימת את עבודתה בבית הספר מסיבות השמורות עמה, ותעזוב אותנו סופית עם התחלפות הסמסטרים. מעל במה זו אני רוצה להביע את הערכתי המקצועית לקרן, את הערכתי האישית ואת ברכת הדרך השלוחה ממני, ובשם כולנו. אנחנו יודעים ונערכים להחלפה זה זמן מה, ועתה הגיע הזמן לבשר את הבשורה לקהילת בית הספר. ועדת מורים תתחיל החל ממחר, לפגוש מעומדים להחלפה. מבקש את סיוע הקהילה (המלצות, פייסבוקים ולינקדאינים וכל אלה) באיתור מועמדים להחלפה. תיאור המשרה- עבודה בחצי משרה, בבית א-ב, הכוללת חונכות קבוצתית ואישית ומעט שעות הוראה באזורים הגאוגרפיים של עולם האמנות. אנו מודעים למורכבות של ההחלפה בזמן זה של השנה ומבקשים את הבנתכם. החיים קורים בזמן שאנו עושים תכניות עליהם. קרן, אוהבים אותך.

חדשות נחמדות רגע לפני הסוף- המורה שלנו לדרמה, שרון ביצאצי, תחזור אלינו רק בשנה הבאה. זאת לאחר חופשת לידה (מזל טוב) והארכתה מסיבות מקצועיות דרמטיות (במובן הכי מקצועי של המילה). ממשיך להחליף, ועושה חייל, יואב טלמור המורה המחליף לדרמה. נאחל לשניהם המשך הצלחה.

נסיים בשלל תודות- לעירית קורן ולהילדה דמבו על הסיוע בתפירת הווילונות החדשים בבית הספר. לא מובן מאליו, מקצועי וללא ספק משפר הן את תנאי הצפייה והן את האווירה בבית הספר. תודה רבה.

בברכת חזק ואמץ. לכה ונלכה והיה נכון תמיד.

 יובל.20/11/14

שלום לכולם,

להלן מכתבי החודשי המכיל סיכום אירועים של השבועות האחרונים, ומעט תגובות לפניות הקהילה בעניינים הדורשים תגובה. קוראים לאט, מבינים מהר.

לפני כשלושה שבועות חגגנו את תחילת החורף ואת הפשפשוק הראשון שלנו. יצויין בהדגשה כי- קהילת בית ספרנו התנהלה למופת וידעה למצוא ביום בהיר אחד גם מקום בשמש וגם מסתור ממנו, כי קהילת בית ספרנו היא קהילה קולינרית מובילה היודעת היטב את דרכה בין הסירים, כי הפשפשוק עצמו היה הרווחי ביותר מאז ומעולם (וקחו בחשבון שכל שנה גדל בית ספרנו ב-10%- כך שאם היה אחרת, היה מקום לדאגה), והרווחים מצטברים לכדי -9000 שקלים פחות או יותר, אשר יחולקו לתרומה לקהילה ועבור שיפור פני בית ספר.

לטיול שביל ישראל יצאנו לפני שבועיים, למסע של כ-7 ימים בשטח. את הטיול אנו עורכים זו שנה חמישית עם בית הספר הדמוקרטי "גבעול" בגבעת אולגה. בסך הכל יצאו לטיול משני בתי הספר כ-80 תלמידים מכיתות ח' ומעלה, בחלוקה שווה בין בתי הספר. זהו טיול מורכב מאוד מבחינה לוגיסטית ותובעני מאוד מבחינת ההליכה, במהלכו עוברים התלמידים מסע אמתי גדוש בהתמודדויות ואתגרים מסוגים שונים. החל מרמת הקושי בהליכה, הכנת האוכל ועד השתלבות חברתית, התגברות על פחדים והריחוק מהבית. במהלך המסע אנו רואים את התלמידים גדלים וצומחים ומעמיקים את ההיכרות שלהם עם עצמם. וזה עוד לפני שהזכרנו את הנופים.. וארצנו הקטנטונת. תודות כולנו נתונה לאנשי הצוות המלווים- לקרן על הארגון המופתי והמורכב, לאילן על הליווי של כל הטיול ועל הלב הרחב, לענת ולנועה כל אחת על חלקה, לואדים ולנוף על שלהם. להורים שתמכו, הביאו, הסיעו, החזירו ועוד ועוד.

במהלך השבועות האחרונים אני מקבל פניות מהורים לא מעטים בנושא ההחלפות על חיסורים בבית הספר. עם הכניסה לשגרת עבודה (מאז החזרה מסוכות) הדבר מורגש יותר ויותר ומטריד את מנוחתנו לא מעט. ברצוני להתייחס למדיניות ההחלפות בבית הספר (כפי שהתקבלה בפרלמנט בית הספר ובהמלצת ועדת ביקורת לפני כשלוש שנים) ולספר לכם כי מדיניות בית הספר היא להביא מורים מחליפים לשיעורים החסרים. כאשר אנו יודעים מראש על חיסורים (במקרים של היעדרות מאושרת או מחלה) אנו נערכים בהתאם וההחלפות מתבצעות כסדרן. בבית הספר ישנו בעל תפקיד אשר תפקידו הוא להיות בקשר איתי לגבי חיסורים מאושרים, ולקבל את האינפורמציה מהצוות במקרים של מחלות. אנו עסוקים כל הזמן בגיוס של מורים מחליפים אשר יעמדו לרשותנו לקריאה. הנוהל אומר שהמורה המחסיר משאיר אחריו חומר רלוונטי למורים המחליפים להעביר בכיתה. בכך אנו עומדים באחוזים גבוהים. הקושי העיקרי מתבטא במספר המורים המחליפים העומדים לרשותנו, ובקושי לקרוא למורים מחליפים כאשר אנו לא יודעים מספיק מוקדם על היעדרות. בעקבות הפניות מהקהילה קיימנו בצוות שיחה על הנושא והבהרנו שוב את הנהלים, כמו כן קיבלנו החלטות לגבי "החלפות אוטומטיות" במקרים בהם נעדר מורה אשר ישנו שיעור מקביל אליו (מתמטיקה, אנגלית ושפה). עם סיום תהליכי הכשרת הכיתות החדשות (חלוקת הספרייה בעיקר), והפרידה מהפלנטריום ששהה חודש בחלק מהספרייה גם יפסקו המעברים התכופים והלא צפויים של קורסים במערכת ותחושת השליטה תחזור למחוזותינו. המתינו ותיווכחו. איך אפשר לעזור- אם אתם מכירים אנשים אשר יכולים לשמש לבית ספר כמורים מחליפים (סטודנטים או אנשים פנויים אחרים עם גישה מתאימה לילדים) אנא העבירו פרטיהם אלינו. ישנה שחיקה מאוד גדולה באוצר המורים המחליפים העומדים לרשותנו.

לשמחתי קראתי לפני שבועיים לערך מייל בעניין הפעלת ועדת ביקורת בבית ספר. היום נפגשה איתי הועדה המצומצמת והאיכותית  וקיימנו פגישת תאום צפיות והגדרת משימות ראשונית. אחד הנושאים שעלו הוא נושא ההחלפות ואני שמח לקבל את הסיוע של ועדת ביקורת לעניין זה. מאחל הצלחה לחברות הועדה הנושאות בתפקיד המורכב.

ניקח אויר, נסיים בברכת שגרה נעימה, גשמים רבים (אם אפשר בלילה) ומעט כינים.

שלכם

יובל


28/10/14


שלום לכולם,

עבר כחודש ימים מאז המסרון (גם כן מסרון...) האחרון שלי והיומן דוחק בי לכתוב לכם שוב.

פתקאות על שולחני ופתקים באייפוני מעלים שלל של נושאים לעדכן ולדווח. מיד מתחילים. אנו קראו בעיון והפנימו את הדורש הפנמה.

שגרת בית ספר. לא להאמין אבל רק בשבועיים האלה הגענו סוף סוף אל המנוחה והנחלה של יצירת שגרת חיים בבית הספר. מעכשיו ועד חנוכה כולנו נהיה כאן יום יום על מנת לחיות את שגרת בית הספר. בשלב הזה של שנת הלימודים המערכת כבר קבועה, כל אחד מאתנו כבר יודע את סדר יומו ומתנהל על פיו. כבר צוותו החונכים והחונכויות ממלאות את סדר יומם של אנשי הצוות. אפילו מערכת התגבורים יצאה לדרך. ו... החדש ביותר לדיווח- מורה חדש לפיזיקה לחטיבת הביניים והתיכון התחיל את עבודתו אצלנו בשבוע שעבר- דורון צור- איש אשכולות אמתי- נאחל לו בהצלחה.

בגזרת השיפוצים אנחנו ממשיכים להתקדם. במהלך החופשה נצבע בית הספר, בימים הקרובים תגיע סוף סוף המחיצה לספריה, ושארית הריהוט שהוזמן. בתום שתי חדשות אלו נוכל להצהיר כי המאמץ הגדול שעשה ועד העמותה של בית הספר לשיפור התשתיות הפיזיות של בית הספר הסתיים. המאמץ כולל גם רכישה של מחשבים, מקרנים ואבזור הכיתות בעזרים אורקוליים. לנושא חשיבות גדולה (ולכן גם המלל הרב) לשיפור ההוראה והמעורבות של התלמידים בתהליכי הלמידה. בשמי ובשם הצוות והתלמידים תודה לוועד העמותה.

 

ועדות ועדות ועדות- בסוף שבוע הבא נקיים בבית הספר  את פרלמנט אישור הועדות לשנה זו. בפרלמנט נבצע הליך של אשרור לרשימה המצורפת כקובץ. מי מכם שהתנדב לוועדה השנה- אנא עברו על הטבלה ובדקו האם שמכם מופיע בה. אם טרם התנדבתם וברצונכם לעשות כן – עכשיו זה הזמן.

ביום חמישי האחרון התקיים בבית הספר פרלמנט (כמו בכל חמישי, כן?) בו עלתה להצבעה והתקבלה באופן גורף החלטה הנוגעת לבניית הקבוצות בקורסים בבית הספר. ההצעה ביטלה למעשה את הכלי שניתן בידי הצוות בעבר (גם על ידי פרלמנט) לקיים הגרלות בקבוצות הקורסים על מנת לשמור על גודל קבוצה סביר. ההצבעה ביטלה את היכולת לשלוט בגדלי הקבוצות והמצב כרגע הוא מצב בו כל תלמיד בבית ספר רשאי לבחור באיזו קבוצה הוא לומד ולקבוצות עצמן אין מספר עליון המגדיר את גודלן. כך למשל יתכן מצב בו בשני קורסים מקבילים בחשבון ליסודי יהיו בקבוצה אחת 40 תלמידים בעוד בשנייה יהיו חמישה. יתרה מכך, להמלצות המקצועיות של צוות בית הספר אין, נכון להיום, אחיזה במציאות, אלא רק כהמלצה למציאות שאולי תקרה. הטענה המרכזית שעלתה בדיון בפרלמנט עלתה סביב עקרון הבחירה. הטענה היא שכשניתנת בחירה אמתית (בשיעור, במורה), הדברים האחרים יסתדרו מאליהם. ניסיון העבר שלנו מלמד שלא כן הוא, והשאלה שאני מעלה כאן לדיון היא "עד כמה קיימת בחירה אמתית?" האם המצב בו כל ילדי כיתה ד' לומדים מקצוע מסוים (100% מהם) מעיד על כך שבחרו בו?  לעניות דעתי הפרלמנט האחרון הביא בעוצמה גדולה מאוד את קיומו של המסר הכפול (אבחר במורה הנחמד לאחר שהכריחו אותי ללמוד את השיעור) ואת הנוכחות הגבוהה שלו בחיי בית הספר. וגם, ולזה אני שם לב לאחרונה בפרלמנטים- השימוש במנגנונים על מנת לפתור בעיות אישיות וספציפיות ויותר מזה- קצרות טווח ומחשבה. שימוש בפרלמנט כדי "לסדר" לעצמי את החיים מבלי לרצות לראות את התמונה הגדולה. כך ב"פרלמנט ההקפצות" של שלהי השנה שעברה, פרלמנט ההגרלות של שבוע שעבר, פרלמנט ה"אל תתקדמו בחומר כדי שאוכל לצאת לטיול" של השבוע הנוכחי. מעניין לראות את הכלי הזה –הפרלמנט, במתכונתו הנוכחית, ולראות לאן כל זה יתפתח. התהליך הדמוקרטי, החינוכי, לא מפסיק והדינמיקה תמשיך ותאזן את עצמה, זוהי דרכו של עולם. לגבי ההחלטה של השבוע שעבר בענייני ההגרלות... בפועל לדעתי אנו נראה בעתיד הקרוב קושי גדול מאוד בניהול השיעורים ויכולת נמוכה יותר להעביר שיעורים עבור המורים, ועבור תלמידינו הבוחרים- קושי גדול יותר ללמוד. בכוחי להחזיר נושא לדיון בפרלמנט, אך לא אעשה כן, אני חש כי יש לנו הרבה מה ללמוד מהתהליך שקורה לנו מול העיניים ואני תקוה כי כולנו נלמד ממנו את השיעור הנכון. בכל מקרה, צפוי להיות מעניין.

מעניין... בבית התיכון מתחילים השבוע התהליך הסברה שנוגע למפה הפוליטית. התהליך הוא חלק מתכנית שנתית של עירור הנוער למתרחש בארץ, ובמהלכה יפגשו הנערים והנערות אנשים בעלי אוריינטציה פוליטית מכל קצוות המפה. אנו נמצאים בקשרים עם עמותות חברתיות שונות ומזמינים אותם אלינו לבית הספר.

לשמחתנו לקח על עצמו משרד החינוך להוביל את מהלך ההידברות עם אבן יהודה ואנו נכנס לדיונים קונקרטיים בקרוב. לצורך  העניין הוקם בוועד העמותה צוות שיעסוק בנושא ואנו מלווים על ידי משרד עו"ד המתמחה בענייני חינוך.

ביום שישי הקרוב מתקיים בבית הספר הפשפשוק הראשון של השנה הזו. ברשימת הדוכנים אין ספור ילדים ומוטיבציה גבוהה ביותר. מדובר תמיד באירוע שמח וצבעוני וכולכם מוזמנים.

במקביל לפשפשוק תתקיים ישיבה פתוחה של ועדת חינוך. מוזמנים גם כן.

חדשות אחרונות לסיום- מחזקים את ידיו של ליאל המורה למדעים, שבנו אביב, נפצע בפעילות צבאית מבצעית ומחלים עתה בבית החולים.

המון מזל טוב ואהבה לשרון גושן ולאסף פיליפ על הולדת הבת המדהימה והמתוקה והמאוד מוכשרת.

מה עוד? יש עוד הרבה אבל... קצרה היריעה.

 

שעון חורף שמח לכולנו.

 

יובל.
14/9/14

שלום לכולם,

נפתח את מכתבנו בברכת שבוע טוב לכולם.

אנחנו שבועיים בתוך שנת הלימודים תשע"ה. התמזל מזלנו השנה וזכינו במעט זמן של שגרה לפני פרוס חגי תשרי וההפרעות שהם מביאים עימם. זהו זמן חשוב מאוד לבית הספר ולבניית השגרה בו. אני רואה ומעודכן במכתבים שכולכם מקבלים מראשי הבתים, לכן לא אלאה באותם פרטים קונקרטיים. אומר כמה מלים בעניינים עקרוניים הקשורים לבניית השגרה של כל אחד מאתנו.

מערכת השעות של הלימודים הפורמליים היא אחד הביטויים לעשייה של כל אחד מתלמידי בית הספר. בשונה מבית ספר רגיל, כאן ניתן להרחיב את טווח העשייה במסגרת בית הספר, מעבר להיות תלמיד, וניתן לעשות עוד דברים, בין אם במסגרות קיימות (מרכזים, ועדות, צוותי נושא) ובין אם בתוך יוזמות אישיות או למידה הצומחת מתוך עצמה. הסיבה שאני כותב את הדברים האלה היא שבראש ובראשונה אני משוכנע בתועלת ובמשמעות של למידות שונות ואחרות, ומאידך אני חש לחץ מסוים (גם אצל התלמידים וגם אצלכם ההורים) "למלא" את מערכת השעות ולחשוש מזמן פנוי. אני רוצה לנצל את הבמה הזו שניתנה לי להמליץ על זמן פנוי. לקחת אותו ולהתמודד עם מה שהוא מביא עמו. זה דורש אומץ מסוים, ומבקש להרים את המבט קדימה ולמעלה, מעבר לתועלת המיידית. לו אני הייתי תלמיד כאן, הייתי רוצה לעצמי זמן פנוי.

בקרוב יתחילו בבית הספר החונכויות הקבועות. גם הקבוצתית ובמיוחד זו האישית. כולי תקוה כי במהלך השבוע הקרוב נוכל לסיים את שיבוצי החונכים האישיים ולהתחיל את תהליך החונכות לשנה זו. גם כאן, תודות ללוח השנה העברית, נתמזל מזלנו להתחיל את התהליך מוקדם משנים קודמות. תהליך השיבוץ של החונכויות אורך זמן רב, משום שמדובר בפאזל גדול ומורכב להרכבה. חשוב לי לומר כי אנו לא יכולים להתחיל את מלאכת השיבוץ, לפני שכל הפתקים בידינו. עוד חשוב לי לומר כי תהליך השיבו הוא תהליך הנמצא באחריות הצוות המקצועי וראשי הבתים. בהתאם לאופי הלא פורמאלי של בית הספר אני עד ללא מעט "עסקאות" חונכות הנרקמות ביניכם ההורים לאנשי הצוות בבית הספר. יש לי לכך התנגדות עקרונית, לצד אמירה מעשית כי הצוות האמון על השיבוץ לא יכול לקבל את העסקאות הללו כנתון, וכי השיבוץ לחונכויות נעשה על פי מגוון רחב של שיקולים, ומתוך ראייה של כלל הילדים והחונכים בבית הספר. ש ת ד ע ו !

תהליך בחירת הועדות בבית ספר התחיל לפני שבוע בקול תרועה. מחר, יום ב', אנו ממשיכים את התהליך ומזמינים את תלמידי בית הספר, חדשים כישנים, להצטרף לועדות בית הספר. בהמשך לפסקה השנייה של מכתבי זה, אני מוצא לנכון להמליץ מאוד על פעילות בועדה בבית הספר. יש לכך ערך אדיר אשר ניכר מאוד גם ביום יום שלנו. במהלך השבוע האחרון קיבלתי לא מעט פניות מהורים אשר מעוניינים להיות חלק מפעילות בית הספר בועדות ואני שמח על כך וגאה בכך.

עד כאן פני השגרה ובית הספר. מכאן- חידושים והמצאות.

במהלך השנה הקרובה יתבצע בבית הספר מחקר חינוכי מעניין ביותר. יעל סנדר, דוקטורנטית לחינוך מיוחד, תערוך בבית הספר מחקר אשר כותרתו:  השפעות של טיפול מוטורי בתחום הכתיבה על קצב הכתיבה וקצב השליפה של תלמידים בעלי 'הפרעות דו צידיות'. המושג מתייחס למובהקות היד החזקה, ולאופן השילוב בין שני חלקי המוח. אנו מזמינים אתכם ההורים להציע את ילדיכם להשתתפות במחקר, אשר אמור לסייע מאוד למשתתפים בו. אנו מחפשים תלמידים בכיתות ג-ט, אשר מתקשים בכתיבה, כתיבתם אינה קולחת או שהם נמנעים מכך. מדובר עבודה עם יעל סנדר, בסך של פעמיים שלוש בשבוע, כל פעם עשר דקות. מועמדים פוטנציאליים נא ליצור איתי קשר.

לסיום המכתב תודות וברכות- למיכל צייקובסקי, מורה חדשה לשפה ואשת צוות חדשה בבית א-ב. המון בהצלחה ותחושת ביתיות מהירה מאתנו. בהזדמנות זו נודה מקרב לב לועדת מורים על העבודה המאומצת המהלך הקיץ ומתחילת השנה הנוכחית.

זה הכל בינתיים.

יובל.


31/8/14

שלום לקהילה היקרה,

יום לפני... אנחנו נרגשים ומתכוננים. מנסים לא לשכוח דבר. מספר מסרים ממני לקהילה, במגוון נושאים. מסרים של הרגע שלפני.

אלו הימים הראשונים של שנת הלימודים. בצד ההתרגשות הגדולה והכיף שבית הספר מציע עבור תלמידיו, עדיין מדובר בשינוי גדול בשגרת החיים של כולנו. לכאורה, המשימה העומדת על הפרק היא בניית השגרה וכניסה חלקה אליה. לכך התכוננו ולכך אנחנו מכוונים. לצערנו, עבר על כולנו קיץ לא רגיל ורחוק משגרתי. צוות בית הספר יתייחס במפגשים ובשיעורים לקיץ שעבר, כך ננסה לתת מענה מסוים לתחושות המלוות את כלל הציבור הישראלי ולהציע עבור התלמידים את הבית החם והמכיל שאנחנו רוצים להיות. אנשי הצוות קיבלו הנחיה והדרכה ואנחנו כאן בשבילכם בהיבט זה. נעשה זאת ככל שיידרש.

מערכת השעות- לאחר מאמץ רב הוצאנו את מערכת השעות ביום ה'. כבכל שנה, בניית המערכת והתאמתה נעשית במספר שלהבים ומאמצים. עוד חזון למועד ואני יודע כי צפויים עוד שינויים מסוימים. מבחינת התהליך הנכון, והעברת המסרים מכם, שימו לב למה שאני מבקש- הערות על המערכת נא להעביר לראשי הבתים שלכם. הם מצויים בשיקולי בניית המערכת והם יבצעו יחד עם ועדת מערכת  את השינויים במידה ויידרשו. חשוב שתבינו כי המערכת נבנית לפי שיקולי רוב ולא יכולה להיבנות בעבור כל אחד בנפרד. אנו לא נקבל פניות אישיות ולא נשנה את המערכת בעבור תלמיד בודד. ועדת מערכת אינה ועדה לפתרון בעיות ספציפיות של תלמיד. במידה ויש כאלה- החונך הקבוצתי ביחד עם ראש הבית יוכלו לסייע.

עבור תלמידינו החדשים והוריהם – ברוכים הבאים לבלבול של תחילת השנה ולהתמודדות עם הקושי לבחור. לפניכם שבועיים של התנסות במערכת השעות בדרך לקביעה סופית שלה. אני מציע את עזרת צוות בית הספר בבניית מערכת השעות. צוות בית הספר יישב במועדונים ויעזור לתלמידים לבנות מערכת.

הערכות בטחונית- בעקבות הקיץ הסוער, ו"המצב" הנוכחי נקיים מחר יום ב' תרגיל ירידה למקלטים. התרגיל יתקיים בשעה 11:00, אנחנו נכין את התלמידים לפני. במהלך השבוע הקרוב יעמוד בכל יום בבוקר נציג מטעמנו לקבלת התלמידים שאינם נכסים לבית הספר עם ההורים. בהקשר זה אני מבקש להבהיר: במקרה של אזעקה אשר נשמעת בדרך משער הדסים לבית הספר- המרחב המוגן הוא בספרייה תיכון הדסים. שם ימתין נציג צח"כ (צוות חרום כפרי) לתלמידים, גם שלנו.

שיפוצים- מוצא לנכון להזכיר כי אנו נמצאים עדיין בתהליך של שינוי ושיפור וכי לא כל המרחבים מוכנים עדיין.  כתבתי גם לצוות ואני כותב לקהילה- מידת הסבלנות וההבנה לעניין – ייתכנו שיבושים במערכת השעות והחדרים עד שהדברים ייכנסו למסלולם.

 

 

זהו בינתיים ממני להיום. עוד תשמעו ממני בעתיד הקרוב.

 

שתהיה לכולנו פתיחת שנה מוצלחת.

 

יובל.17/8/14

שלום לכל קהילת בית הספר הדמוקרטי לב השרון,

זהו המכתב הראשון שלי היוצא לתפוצה של שנת הלימודים הקרבה. לקוראים שלהם זו פעם ראשונה, ברוכים הבאים לאוטוסטרדת המידע של הדמוקרטי הוורבלי מאוד שלנו. ממני תקבלו מכתב בערך פעם בחודש. בתווך, סבך של מידע בו תצטרכו למצוא דרך. בהצלחה.

כל השאר המכירים את העניין כבר יודעים שזה ארוך. ולוקחים זאת בחשבון.

לפני שאני מתחיל לספר לכם על בית הספר שלנו ועל שנת הלימודים הקרבה אני חייב להתייחס לקיץ הקשה מאוד שכולנו עברנו. לכלל התחושות שנותרות אחרי קיץ כזה אצל כולנו, יש השפעה שיש לה אורך טווח. ישראל עברה תקופה מלאה בפחד ובאלימות, בתחושות קשות של אובדן דרך. של שבר פנימי, של בהלה ושל בלבול. והרבה אובדן. החופש, בטח בעבורנו המבוגרים, הפך לשאלה פילוסופית, ובעבור ילדים רבים בישראל, לא כל כך היה חופש. במובן הזה, אנחנו מתחילים שנה בצורה אחרת. כדאי להיות מודעים לכך. מצד שני, החזרה לשגרה, ולהוויית בית הספר והשמחה שנמצאת בו. תביא אתה הרבה טוב. אני מאחל לכולנו שהחזרה לשגרה ולבית הספר תביא עימה נחמה של נורמליות.

ועכשיו, לענייני בית הספר. עבר, הווה, עתיד.

ועד עמותת בית הספר עבר השנה את אחד מקיציו העמוסים, ועמד במשימותיו. במהלך הנותר מהקיץ הנוכחי ועד סוף החגים יעבור בית ספר מתיחת פנים, ויצטייד בלא מעט ציוד חדש בגזרת המחשוב, ההקרנה והקול. המועדונים יעברו  התערבות כירורגית על פי תכנית שנבנתה. המקלט ישופצר, חדר ועדת משמעת הישן יהפוך לכיתה קטנה, וגולת הכותרת, הספרייה תקבל מחיצה אקוסטית ניידת שתאפשר גם עוד כיתה גדולה וחסרה וגם את חלל ההתכנסות בו אנו מרבים להשתמש. הספרייה תרוכז בחלקו המזרחי של החלל ותמשיך לתפקד כספריה בשעות הנותרות.

השיפוץ הנ"ל הוא חלק ממהלך יותר רחב של תכנון בית הספר. במהלך השנה הקרובה יוביל ועד  העמותה מהלך של תכנון בית ספר והכנתו לשנים הבאות. זאת מתוך ראיה כי הפיכת בית הספר לממלכתי תוליד עמה שינויים, ומתוך צרכים העולים כלקח מפעילות בית הספר השוטפת. העניין דובר בישיבות הועד ואף הוצג למנהל כפר הנוער בו אנו חיים.  גדלנו, ואנחנו ממשיכים לגדול.

בשנת הלימודים תשע"ה ימנה בית הספר 400 תלמידים. מגן חובה ועד י"ב. צוות בית הספר ימנה יותר מחמישים איש ואישה.

ועדת מורים אף היא עבדה הרבה בקיץ האחרון. רשימת המורים החדשים בבית הספר הנה היא לפניכם (הרשימה חסרה- פרטים בהמשך):

יואב טלמור- מורה לדרמה ומחליפה של שרון הנוטה ללדת.

רוית רוזנצוויג- מחליפה שרון אחרת הנוטה ללדת ותלמד שפה. כמו כן תעבוד עם צוות חטב בבית חטב.

רחלי ארבל- מחליפה את אילנית בהוראת מתמטיקה יסודי. תעבוד כחונכת בבית ג-ד.

רינה גינגולד- מורה חדשה לשפה

שון מוריס- מורה חדש למתמטיקה בגרות במקום רוני.

דפנה נורדין- מורה חדשה למדעים.

רביב רייכברט- מורה חדש (וותיק מאוד) לספרות בחטב.

 

מאחלים לכולכם הצלחה גדולה אצלנו. השתלבות מהירה וכיף.

 

אנחנו עדיין חסרים שתי משרות:

משרת מורה לשפה לבית א-ב, להוראת קריאה וכתיבה וחונכות בבית, במקומה של ענת ערמון.

משרה חלקית של הוראת פיזיקה ומחשבים לתיכון, במקומו של אביב.

 

מבקשים את עזרת הציבור בהעברת המסר הלאה, למועמדים המתאימים.

 

צוותי הבתים לשנה הקרובה הם:

צוותי הבתים לשנה הבאה-

גן- ישראלה, רינת ונעמה.

א-ב- ורד, מיטל, קרן, יהודית ו_______ אליה אנו עוד ממתינים.

ג-ד- ליאת, אסף, איה, אילן, נגבה ורחלי ארבל.

ה-ו- גל, אוהד, דורית, ליאל, שרון גושן ונעה בריל

ז-ט- ענת, מיקו, אהובה, שושי, רוית, לימור ועמר

י-יב- אורית, נועה והילה.


כמו כן אנו מצפים לבואם של ארבעה בני שרות לאומי לפי החלוקה לבתים- א-ב, ג-ד, ה-ו, חטב.
ממשיך איתנו השנה בנצי בצלאל, מתנדב ומורה להיסטוריה.
 

תודה לועד העמותה, ותודה לועדת מורים. תודה לועדת מערכת.

ותודה לצוות. שבמהלך הקיץ נפגש והכין, והתכונן ותכנן, ואירח משפחות ודאג לבנים, וניחם אבלים. והכין את שנה הבאה. המערכת מוכנה. הידיעון, כמעט. עוד מעט.

צוות בית הספר המתרחב, בימים אלה נח. חוזר לפעילות בשבוע האחרון של החודש לשלושה ימים של השתלמות אינטנסיבית והכנה של שנה הבאה. נעביר את זמננו בלמידה משותפת, חלוקת משימות ובקליטת הצוות החדש לתוכנו. בינינו ובין הזמן הזה עוד עומד שבוע בחיק המשפחה. אבל התכונה כבר התחילה, שומעים אותה באה.

אנחנו כולנו ניפגש בערב הנישבוקים המסורתי. יום חמישי ה-28.8, בשעות אחר הצהריים. אני מצרף למייל זה הזמנה רשמית.

יתר האינפורמציה תקבלו מרכזי הבתים הנהדרים שלנו.

סוף המכתב.

מאחל לכולנו שנת לימודים רגועה ונורמלית ככל שניתן במציאות המטרידה שאנו חיים בה. ונצליח לשמור על בית ספר שלנו כאי של יציבות, שמחה, סקרנות וביטוי אישי.

 

לילה טוב ושבוע טוב,

 

יובל.

 
3/7/14

שלום לכולם,

מכתב סיכום שנה ממני לסיומה של שנת הלימודים ת ש ע ד. עוד שנה של לימודים ועשייה בבית הספר שלנו. עת מלחמה וחום גבוה בחוץ.

יחסית מעט הגיגים ויותר אינפורמציה. לסיום – שיר.

סיכומי השנה כבר מאחורינו. במהלך החודש האחרון ועד לפני ימים מעטים היינו עסוקים כולנו בסיכומים. התלמידים והוריהם במפגשי החונכות (אשר סוכמו בנפרד בישיבות הצוות), צוות בית הספר בהשתלמות חודש יולי – בה התייחסנו לנושא הפרלמנט, לנושא ההערכות שלנו טיבן וכיצד לעשותן טוב יותר, קיימנו סיכומי בתים וצוותים מקצועיים ורעננו את הדרוש ריענון מבחינת נהלי והרגלי העבודה שלנו בצוות. עמותת בית הספר במפגש השנתי בו מסכמים ביצועים כספיים ובוחרים ועד חדש (בהזדמנות זו תודה לעוזבים, ובהצלחה למצטרפים החדשים... ותודה גדולה יותר לנשארים, הנושאים בעול בהתמדה זה זמן רב).

וגם אני מסכם. שנה ארוכה ואינטנסיבית מאוד באופן אישי (לומד.. קצת..), שנה עמוסה ורוויה מבחינת בית הספר אשר המשיך השנה את הצעדה הארוכה שלו לכיוון המרכז, הלגיטימי, המוכר והרשמי. זו שנה בה קרה הרבה בבית הספר, שנה בה הבשילו תהליכים אשר שנים מתנהלים. שנה, שבסיכומה (וכבר סיכמנו שנה אחת או שתיים), ניתן לראות תוצרים של תהליכים רבים שהחלו מזמן מזמן. לא אוכל לפרט כאן הכול, אף לא אתיימר לכך.

אסמן שני אירועים מייצגים שהתרחשו השנה בגזרת התיכון-

נסיעה משותפת לפולין יחד עם תלמידי בית הספר הדמוקרטי כפר סבא – לאחר הכנה פנימית ולא מעט הכנות של צוות בית הספר יצאנו לראשונה למסע לפולין. המסע, אותו אני עברתי כתלמיד כיתה י"א לפני שנות אלף בקיבוץ, הפך זה מכבר לתו תקן של ישראליות ולתלמידים שלנו, וגם לצוות היה חשוב לצאת אליו גם מסיבות אלו. התמזל מזלנו ויכולנו לצאת עם תלמידי הדמוקרטי בכפר סבא ולבנות את המסלול והתכנית תוך התאמה לעצמנו. למסע הבא נצא בעוד שנתיים.

בחינות בגרות אינטרניות הנערכות אצלנו בבית הספר- במהלך שלוש השנים האחרונות בית הספר מוציא לעולם בוגרים בעלי זכאות  לבגרות. תחילה, עשו תלמידינו בגרות אקסטרנית ויצאו להיבחן בכל מני מקומות אחרים. לאחר קבלת הרישיון לתיכון בשלהי שנה שעברה התחלנו השנה לבחון בבית הספר- תלמידי כיתה י' של השנה כבר יעברו את כל בחינות הבגרות שלהם בבית הספר. הבחינה כוללת כמובן את כל הטקס- בוחנים מבחוץ, כוס תה ופתי בר. המילה בגרות והמשמעויות שלה עבורנו היו תמיד כעין בחינה ליכולת של בית הספר לעמוד בקריטריון ארצי רחב. עצם ההיבחנות בין כתלי בית הספר היא סימן ליכולת הזאת. ובשבילי באופן אישי, סימן שאפשר כבר להתקדם הלאה לעשייה אחרת ומשמעותית לא פחות (שאולי תציב אלטרנטיבה לבגרות... יום אחד...).

בגזרת המעבר לרשמי והיות בית הספר מוכר... עוד ישנה דרך לעשות ואנו בקיץ הזה נכנסים לתהליך המשותף עם מועצת אבן יהודה. מרבית בתי הספר הדמוקרטים כבר נמצאים בשלבים מתקדמים יותר בתהליך, ומצבנו במובן זה הוא ייחודי. מכיוון שמרבית תלמידינו אינם מאבן יהודה, למועצה יש לא מעט שאלות ותהיות לגבי חלוקת האחריות והחבות של המועצה לבית הספר. עם זאת, הגישה היא חיובית ואני משוכנע כי נוכל למצוא את המפתחות הנכונים לעבודה משותפת. בהיותי אופטימיסט חסר תקנה... אני מאמין כי העיכוב הנ"ל פועל לטובתנו וכי נוכל ללמוד לא מעט מניסיונם של האחרים הנכנסים לתהליך כבר השנה. עלינו מוטלת החובה ללמוד היטב את הדברים ולתכנן את צעדינו בהתאם. בהקשר הנ"ל צריך להצהיר כאן ועכשיו כי משימת שנה הבאה של בית הספר היא התייעלות כלכלית ובנייה של תכנית הפחתת תשלומי הורים עד כדי הורדה של 50% מהכסף אותו אתם משלמים לבית הספר. כל זה מבלי לפגוע משמעותית באופי בית הספר וייחודו. נשמע כמו אתגר? נכון!!

בבית הספר בימים אלו נמצאים ילדי הקייטנה של אסף ואלכס. נראים מאושרים כמעט כמו ביום לימודים רגיל. בנוסף, מתארחים בבית הספר כ-250 חניכי תנועת האיחוד החקלאי. זאת בהתאם להסכם שיש לנו עם ויצו האומר שעלינו לפנות את בית הספר (בחלק של היסודי והבית הבוגר) לטובת שימוש של ויצו במבנה. זוהי לנו שנה רביעית בה אנו מארחים בבית הספר.

בהמשך הקיץ מתוכננים מספר שינויים מינוריים במבנה בית הספר (מה נקרא שיפוצים) אשר יסייעו בהתאמת המבנה לצרכים המשתנים. בהקשר זה אדווח כי אנו מתכוונים לחלק את חלל הספרייה לשני חללים, בחלוקה חכמה אשר מאפשרת גם לפתוח אותה וליצור מרחב אחד גדול. לאחר מחשבה רבה החלטנו שלא להעביר את הספרים אלא לרכזם באחד מצדדי החלל המחולק, מה שיאפשר לאוהבי הספר שבינינו להמשיך ולהשתמש בספריה ולקרוא להנאתם בזמן בה הכיתה לא עובדת.

עוד מאמצי קיץ- לצערי טרם סיימנו לאייש את כלל המשרות לשנה הבאה. אנו עדיין מחפשים מורה למדעים (המלמד את מרבית גילאי בית הספר) ומורה לשפה לבית א-ב. שוב אני מבקש את עזרתכם והפנייתם של אנשים רלוונטיים אליי או לבית ספר.

במרכז המכתב (פשוט כי הוא עוד ארוך) אני מבקש להיפרד ממספר אנשי צוות אשר היו אתנו השנה ולא יהיו אתנו שנה הבאה.

תודה לאביב על ארבע שנות הוראה איכותית ואינטנסיבית ועל יצירת מועדון מעריצים למקצוע הפיסיקה.

תודה לעדי על שנה של עבודה מאומצת, חשיבה יצירתית ורצון כן ואמיתי להעשיר את חיי ילדינו בבית הספר.

תודה לרוני על שלוש שנות הגשה לבגרות במתמטיקה. ועל כך שלימדת אותנו איך עושים את זה באופן דמוקרטי.

תודה ליפעת על שבע שנים יפות של הוראת לשון וספרות. על בניית התיכון ומערך הבגרות אצלנו כאשר הכול עוד היה חלום.

תודה לענת ערמון על שלוש שנות הוראה יסודית ומקצועית מאוד. על אכפתיות מעל ומעבר ועל ההוגנות שבהילוכך והתנהלותך.

ו... תודה לאילנית על שהיית כל מה שהיית. ואת עדיין בשבילי. תודה גדולה ואהבה גדולה והצלחה גדולה.

 

מה עוד?

רוצה לשבח את ועדת חינוך על עבודתה הרצינית במהלך השנה ועל גיבוש שתי הצעות פרלמנט מקיפות ומהותיות. שלצערי לא הצליחו לעבור את הפרלמנט, ולא מהסיבות הנכונות. במיוחד אני רוצה להתייחס להצעה אשר נגעה לעקרונות לבנית מערכת והתייחסה לתופעה תרבותית אשר קורת לנו בשנים האחרונות ועניינה – הקפצת תלמידים חזקים לקורסים מתקדמים. לא אכנס עכשיו לכל פרטי ההצעה אך אומר כי הניסיון של ועדת חינוך היה ליצור תבנית מחשבה אחרת סביב העניין וליצור תרבות יותר בריאה ופחות הישגית, אשר בטווח הארוך תעשיר ותחזק את מערך ההוראה ואת המקצועיות שלה מצד המורים, ומאידך תשנה את היחס ללמידה אצל ההורים והתלמידים. אני חושב שהדברים לא הוצגו כראוי על ידי ועדת חינוך, ואני חושב גם שהפרלמנט עצמו (אף שהיה רב משתתפים ומכובד ומרשים כשלעצמו) היה מאכזב מבחינה מסוימת- גם חוסר הבנה של ההצעה לעומקה, ובעיקר הצבעה אינטרסנטית של המשתתפים אשר עסקו בקונקרטיות של ההצעה והמשמעויות המידיות שלה מבלי לראות את התמונה השלמה. הכי מאכזב היה לראות את כל קהל המצביעים האלה קם והולך עם תום ההצבעה על ההצעה שלשמה התכנסו ולא לוקח חלק בדיון על ההצעה הבאה בתור. אני מודה, באותו סוף שבוע היו לי מחשבות רבות על העניין.

במהלך חודש הלימודים האחרון התנהלה במייל תחילתה של שיחה בעניין ועדת משמעת של בית הספר. הדיון האינטרנטי הוא מבורך אכן התקיים באווירה חיובית ומכבדת, גם אם לא נגע בכולו ישירות לעניין ועדת משמעת. בהמשך לדיון קיימנו חשיבה בבית הספר ואנו רוצים להציע לקהילת בית הספר להשתתף בסימפוזיון (אילו מילים...) בנושא ועדת משמעת שיתקיים, בארגון ועדת משמעת וצוות בית ספר, בתחילת שנה הבאה. הזמנה מסודרת תצא גם תצא.

 

מסיים את מכתבי האקלקטי האחרון לשנה זו בתודה לצוות בית הספר על עבודתו החשובה. בברכת הצלחה ולהתראות לבוגרינו השישה, שהרשימו וריגשו אותי אישית במסיבת הסיום של בית הספר. בברכת הצלחה בהמשך הדרך לכל אלה מכם אשר לא יתחילו את שנת הלימודים הבאה אתנו בדמוקרטי. זהו מכתבי האחרון לרשימת תפוצה זו. מכתבי הבא, אשר יתייחס לשנה הבאה ולנתוני פתיחתה, ישלח לרשימת התפוצה של שנה הבאה.

 

אנחנו עוד נמצאים במשרד עד לסוף השבוע הנוכחי. לאחר מכן יוצאים לחופשת קיץ מודממת עד אמצע אוגוסט.

לסיום, שיר מאת יהודה עמיחי. על מה שחשוב ומה פחות, על זמן ואהבה.

לילה אחד של אהבה


בערב זה, אני חושב שוב
על ימים רבים, אשר הקריבו את עצמם
למען לילה אחד של אהבה.
על הבזבוז ועל פרי הבזבוז,
על השפע ועל האש.
ואיך בלי כאב, הזמן.

ראיתי דרכים מובילות
מאיש אחר אל אשה אחרת.
ראיתי חיים מחוקים
כמו מכתב בגשם.
ראיתי שלחן שהושאר עליו
ויין שכתוב עליו "האחים"
ואיך בלי כאב, הזמן.

איחולי קיץ וזמן ממני.

 

יובל.