מכתבים מיובל18/6/20

שלום לקהילה היקרה

מייל נוסף מאתנו כאן ב"בית הספר של הקורונה". כבר צוברים נסיון וותק בניהול מוסד תחת מגבלות הריחוק החברתי, במציאות בה מאוד קשה לקבל החלטות לעתיד (כשאני אומר "העתיד"... גם עוד עשר דקות נכנס תחת ההגדרה הזו).

ואנחנו כאן... בתוך מה שהתגבש בשבועות האחרונים כשגרת בית הספר.

במהלך השבועות האחרונים חזרנו לפעילות בית ספר. ביתר שאת... לאחר תקופת קורונה בבית בה השתלטנו על המרחב הדיגיטלי וקיימנו מפגשי חונכות ולמידה בו, עתה אנחנו פועלים גם בעולם האמתי וגם במרחב הוירטואלי. ברמת  התלמידים הבוגרים שלנו, חטיבת הביינים והתיכון, אשר מחלקים את זמנם בין נוכחות בבית הספר ובין למידה מהבית. דרך הצוות, גם מאותן סיבות .. ועוד- שלל מפגשים, השתלמויות וישיבות שנוספו לחיינו. ועד לקיום מפגשי קהילה בזום- פרלמנטים, טקסי חגים, ישיבות של ועדות שונות וכו'.

אנחנו נמצאים בשלהי שנת הלימודים, רגע לפני אירועי סוף השנה... סגירת התהליכים לסיום שנת לימודים. בצוות בית הספר אנו עסוקים כבר שבועיים בקיום דיונים קדחתניים במגוון שאלות הנוגעות לסיום השנה (ומתוך הבנה, ואני מניח שתסכימו איתי, שהשנה הזו הייתה הכל חוץ משנה רגילה)- האם אנו כותבים הערכות כמו בכל שנה, האם מתמקדים ברפלקציה על תקופת הקורונה, על הנוכחות בקורסים, על תהליכי למידה אישיים, קבוצתיים וכו'. מהי הדרך הנכונה ביותר לסיום שנת הלימודים?

בתוך זה אנחנו גם עסוקים בסיכומי השנה שלנו. תקופת הקורונה הסיתה את צוות בית הספר מהעיסוק המרכזי שלו השנה- העצמת העבודה החטיבות.. לכיוונים אחרים. מאז פרוץ האירוע חדלנו מהעבודה הזו  והתחלנו להשתלם ולחשוב על המציאות החדשה- הוראה מרחוק, כלים לניהול ופדגוגיה שאינם תלויי מרחב פיסי... ועוד. ועתה- האם צריך לשלב בין הדברים? איך ייראה העתיד של בית הספר שלנו? של בתי ספר בכלל? שאלות גדולות אליהן אנו נדרשים.

לצערי, עד לכתיבת שורות אלו איני יכול לומר בוודאות מתי מסתיימת לה שנת הלימודים. כרגע הנושא נידון בדרגים הגבוהים במאבקים ואי ההסכמות בין הממשלה שלנו לבין ארגוני המורים. רק אומר שאני אישית חווה תסכול גדול מחוסר היכולת לקבל החלטות (האמנם?) ומחוסר האפשרות לתכנן תהליכי סיום ראויים לשנה המוזרה הזו. מה שבטוח הוא שהזמן יעבור וככל הנראה הזמן עצמו ייקבע את מהלך הדברים. מחשבות פילוסופיות כאלה דווקא מנחמות אותי.

שני משפטים ברשותכם הנוגעים לצוות בית הספר, שעבד ועובד עדיין בתוך מציאות מאוד קשה. אני רוצה לנצל את הבמה ולפרגן מאוד לצוות על כל ההשקעה וההתכוונות, על הרצון לשמור על השגרה ולהיות בקשר, על הגמישות שהפגין לאורך כל התקופה. אני יודע שאתם עייפים.. רואה ומרגיש בכך גם ביום יום של בית הספר וגם בתקשורת שלנו במרחבי הרשת. אני גאה בכם. מאוד. בתוך כל אי הודאות- העבודה שלכם היא ודאית, עמוקה ונוכחת מאוד.

פונה כעת להעברת מעט מידע על ההתרחשויות הקרובות. חלקן דורשות את המעורבות של הקהילה בקבלת החלטות לגבי שנה הבאה (הפרלמנט האחרון שלנו- בנושא חונכות- אליו התכוננו שבועות ובו התקבלו החלטות חשובות לכולנו- ובכן... נכחו בו מעט מאוד אנשים וחבל שכך)- ממש מקווה לראות כמה שיותר מכם בפרלמנטים הבאים:

 • פרלמנטים הבאים:

  מחר יום שישי נתכנס (בזום) כדי לקבל החלטות נוספות בנושא החונכות האישית-

  שתי הצעות על הפרק-

  הגבלת הבחירה לחונכי החטיבה בלבד (למשל- תלמידי חטיבת יסודי ייבחרו חונכים מתוך היצע החונכים העובדים בחטיבה זו. לא יוכלו לבחור חונכים העובדים בחטיבה עליונה...).

  הצעה נוספת מבקשת את אישור הפרלמנט להוסיף לכל חונך עוד שעה שבועית- ולהקדישה למפגש קבוצתי של כל החניכים האישיים והחונך שלהם. במעמד הפרלמנט תציג הנהלת בית הספר את "המחירים" של העניין.

  פרלמנט נוסף יעסוק ביוזמה משותפת למספר בתי ספר דמוקרטיים (כרגע שמונה)- יום לימודים מקוון משותף בשנה הבאה. ימי שלישי. מצורפת למייל זה ההצעה שלנו. וכאן בהמשך קישור ליוזמה- לעיונכם (ואולי אפילו תרצו להתנדב).

  לא נסיים את שנת הלימודים ללא פרלמנט אישור תקציב. אם כן- יהיה גם פרלמנט אישור תקציב.

 • בית הספר של החופש בגדול- השנה מורחבת הפעילות של המסגרת הנ"ל לתלמידי גן חובה, ולתלמידי כיתות ד'. לשמחתנו נוכל לקיים כאן בבית הספר את הקייטנה לילדי הגן. לצערנו ילדי כיתות א' עד ד' יצטרפו לקייטנה הזו בבית הספר ראשונים- אבן יהודה. שלחתי הבוקר קישור להרשמה ומקווה שתירשמו- כמה שיותר מכם יירשמו- כך נוכל להעסיק את אנשי הצוות שלנו בפעילות.
 • אירועי הערכה וחלוקת " תעודות" – עקב הקושי בכניסת הורים לבית הספר והמציאות המוזרה הנכפית עלינו- החלטנו בצוות שבכל בית יערכו אירועי סיכום לפי החלטתם ובהתאם לשיקול דעת הצוותים. אנא היו קשובים להודעות המגיעות מהחונכים בבתים. 

ומה עוד?

בינתיים זה הכל. זה הכל בינתיים. 

ממני אליכם.

יובל.

17/5/20

שלום לקהילת הדמוקרטי לב השרון- הקהילה המקסימה והמהממת שכל כך התגעגענו אליה.

חדשות טובות- חוזרים הביתה!!

אנו שמחים מאוד להודיע כי במהלך השבוע הקרוב נחזור כולנו לפעילות שוטפת בבית הספר. תחת הגבלות והנחיות שונות- עידן קורונה.

סדר החזרה לבית הספר-

יום ג'- 19.5- כיתות ד',ה',ו' .

יום ה'- 21.5- כיתות ז'- י'.

כיתות י"א, י"ב- נכון לרגע זה ימשיכו למידה והכנה לבגרות מרחוק ובימים מרוכזים בבית הספר בשעות הצהרים. שינויים צפויים בקרוב, אנו רוצים ללמוד את שגרת בית הספר החדשה קודם.

ולפרטים:

כפי שכתבתי לכם בסוף השבוע- צוות בית הספר נפגש היום על מנת להבין מול מה אנו עומדים ולתכנן את מהלכינו.

רוצה לומר בפתח הדברים כי העקרונות המנחים אשר יפורטו להלן הם העקרונות שלפי הבנתנו ישמרו בצורה הטובה ביותר על כולנו, תוך שמירה על עקרונות התנהלות של בית ספר דמוקרטי, על המשתמע מכך. כי אנחנו עדיין עובדים תחת הנחת עבודה של "מצב קורונה" וכי ההיערכות המתוארת מיד היא היערכות קורונה- לא שגרת לימודים רגילה של בית הספר. עם זאת, אנו נערכים על מנת להמשיך ולקיים בית ספר דמוקרטי, המאפשר בחירה, ניהול עצמי וחונכות.  

חשוב כי תקראו בעיון את המידע הבא- האופן בו הדברים ייקרו.

העקרונות המנחים אותנו בחזרה לבית הספר- קיום שגרה של שמירה על הגיינה אישית וסביבתית, חלוקת בית הספר למתחמים עבור הבתים השונים, שמירה על מרחקי בטחון.

חלוקה למתחמים- חילקנו את בית הספר למתחמים- לכל בית (גן, אב, גד, הו, חטב, תיכון) מתחם משלו הכולל- מועדון, מספר כיתות נדרש על פי המערכת, חצר קבועה. שירותים, כיור ועמדת הגיינה אישית. אנשי צוות קבועים (צוות הבית ומורים מקצועיים).

מערכת- אנחנו חוזרים תחילה למערכת "טרום קורונה", עם ההתאמות הנדרשות בעקבות השינויים בהיערכות (למשל- יכול להיות מצב בו לבית חט"ב יהיו פחות קורסים על שעה ייעודית  בשל- מחסור בכיתות או מחסור בצוות), כאמור- לכל בית יש מספר מוגבל של כיתות לשימושו, ואנו לא נערבב בין בתים- דהיינו- תלמידי כיתות ג-ד, לא ילמדו בכיתה שמשויכת לבית ה-ו.

סדר יום- שעות הפעילות של בית הספר יהיו אותן שעות פעילות של בית ספר "טרום קורונה"- 8:30 עד 14:00.

הסדרי הגעה לבית הספר- אנו חוזרים להסדרי ההגעה הקודמים, הורי ילדי כיתות גן עד ב' יורשו להיכנס לכפר הנוער. תלמידים מגיל ג' ומעלה- נכנסים רגלית משער כפר הנוער.

הסעות- אנו פועלים להחזרת מערך ההסעות כבר בשלישי בבוקר. נעדכן על כך מחר.

נקיון- אנו נערכים לנקיון (וחיטוי) שוטף של בית הספר. 

הנחיות קורונה מחייבות-

 • תלמידי כיתות ד ומעלה יידרשו לעטות מסיכה על פניהם- בכיתה ובחצרות.
 • לא יתאפשר מעבר בין מרחבים מוגדרים.
 • צוות בית הספר יחד עם התלמידים ייצר "שגרת הגיינה" על מנת להקנות הרגלים של שמירה על מרחק ושל שטיפת ידיים סדירה.
 • בכל בוקר ההורים ימלאו הצהרת בריאות. מילוי הצהרת הבריאות הוא תנאי לכניסה לבית הספר.
 • מדידת חום יומית תתבצע בבתים- לא תתבצע מדידת חום בבית הספר.
 • תלמיד שחש ברע- אנו נתקשר אליכם ההורים לבוא לקחתו.
 • כל תלמיד יאכל את מזונו שלו. לא תתאפשר העברת מזון בין תלמידים. 

בנימה אישית יותר אני מבקש להעביר את המסר הבא-

אנחנו עושים הכל על מנת להחזיר  את גלגלי בית הספר לפעולה. אנו מתייחסים לאיום הקורונה ברצינות רבה ומנסים ליצור מרחב שהוא גם דמוקרטי וגם בטוח בריאותית. עם זאת, אנו נצליח לעמוד רק ברוב ההנחיות המחייבות ולא בכולן, ולו מהסיבה הפשוטה שהן לא נכתבו עבורנו.

מאמץ השמירה על הבריאות הוא מאמץ משותף לכולנו, והוא בראש ובראשונה מאמץ של הרגלים אישיים ומודעות. האחריות כאן היא משותפת לנו ולכם ההורים. המאמץ שלנו הוא מאמץ שמירה על בריאות, הוא אינו מאמץ עמידה בהנחיות.

לכן- אני מבקש מכולנו כהורים לקחת אחריות מלאה על בריאות ילדינו ולא להביא לבית הספר תלמידים חולים, במיוחד בתקופה רגישה זו. מילוי הצהרת הבריאות ראוי שתהיה כנה וישרה.

מי מכם שחש שבית הספר אינו מהווה מרחב מוגן עבור ילדיו- הדבר האחראי מבחינתכם לעשות הוא לא לשלוח אותם. ולעמוד איתנו בקשר.

לסיום סיומת-

הדברים הם עדיין דינמיים ומשתנים תדירות. אנחנו במאמץ כנה ואמיתי. יש לכם הערות, תובנות, מחשבות- דברו איתנו. 

עוד השבוע נקיים אסיפות הורים בזום, לקראת החזרה לבית הספר. חכו להזמנות מראשי הבתים.

להתראות בבית הספר.

יובל.

5/5/20

בוקר טוב לכולם,

שלושה ימים לתוך "בית הספר של הקורונה" אנו מדווחים מהשטח:

סך הכל הולך טוב וכולנו כאן די מרוצים. מקפידים על ההנחיות כמיטה יכולתנו - גם אנחנו בצוות וגם התלמידים המאוד ממושמעים שלנו. 

צוות בית הספר רובו עסוק בעניין הזה ולכן, לצערנו, יורדת האינטנסיביות של ההוראה מרחוק. הסברתי זאת במכבי באריכות- חשוב כי תבינו זאת בצד שלכם. 

אני רוצה להזכיר כאן שוב את שעות הפעילות- הגעה לבית הספר בין השעות 8:10- 8:30 - בבקשה לא מאוחר יותר מזה - כל ילד שמגיע אנחנו צריכים ללוותו לאזור שלו. מבקשים כי לא תאחרו. 

כיוון שאנחנו בבית הספר רק 30 אחוז מהתלמידים... אנחנו מתחילים להשתשמש גם בזום- על מנת לאחד בין התלמידים שבבית לאלו שכאן- אנו זקוקים לספר מצומצם של מצלמות רשת- אם יש למישהו להשאיל לנו לתקופה מסוימת- נהיה אסירי תודה. 

החל משבוע הבא יתחילו להגיע לבית ה ספר גם תלמידי גן חובה. ותלמידי התיכון. 

שמרו על קשר. 

להתראות. 

יובל בשם הצוות וכוולם.

1/5/20

מכתב לימי קורונה- חזרה הדרגתית לשגרת בית ספר-

חשוב לקרוא בעיון- להורי גן עד ג', ולכולם

 

שלום לכולם,

(למרות שטרם קיבלתי הודעה רשמית מטעם משרד החינוך, החלטתי להוציא את המייל הנ"ל עם המידע... אם נחכה למשרד החינוך... )

בימים האחרונים אנו נערכים לפתיחת בית הספר, על פי המתווה שפורסם על ידי משרדי הממשלה הרלוונטיים. בעת כתיבת שורות אלו אנו יודעים כעת לומר כי בית הספר ייפתח ביום ראשון עבור תלמידי כיתות א,ב,ג בלבד.  נכון לרגע זה לא נזמין את תלמדי התיכון בכיתות י"א וי"ב לבית הספר. עדיין לא.

הפתיחה תתרחש על פי ההנחיות הבאות- נא לקרוא בעיון- יש לכם חלק גדול בהצלחת העניין.

ההנחיות שיפורטו בהמשך נוסחו מתוך תפיסת עולם של התגוננות מהדבקה, הן לא מנוסחות עבור בית ספר דמוקרטי, הן לא מנוסחות כמודל חינוכי רצוי- הן הנחיות לשעת חירום ומטרתן אחרת ממטרות בית ספר. בהכנת בית הספר והפעילות ניסינו לשמר את המרחב הדמוקרטי שלנו ככל שניתן, עם זאת חשוב שנבין כולנו כי אנחנו לקראת תקופת שגרה חדשה, בה נצטרך כולנו להקפיד על הכללים והנהלים, ולעשות כמיטב יכולתנו להישאר מה שאנחנו (דמוקרטי לב השרון המקסים).

בניית שגרת בית הספר נבנתה על פי הנחיות הימנעות מהדבקה- שמירה על הגיינה אישית, שמירה על הגיינה סביבתית, שמירה על מרחק איש מרעהו, הפרדה פיזית בין קבוצות, ניטור בריאות (ותחלואה) יומי.

פתיחת בית ספר ביום ראשון תתקיים תחת הכללים הבאים:

 • קבוצות פעילות- חילקנו את בית הספר (כיתות גן עד ג') לקבוצות של 15 תלמידים. על פי בתים- שתי קבוצות גן (שכרגע לא יתחילו פעילות עדיין), ארבע לא-ב, שלוש לכיתה ג'.
 • כל קבוצה תשהה במתחם משלה. מתחם הכולל- כיתה, מועדון, חצר משלה, שני תאי שרותים מוגדרים, שני כיורים מוגדרים, קולר למילוי מים קרים.
 • לכל קבוצה יהיו שני אנשי צוות קבועים, ועוד מפגשים עם אנשי צוות נוספים, מקצועיים.
 • הקבוצות חולקו וכנ"ל המתחמים. ראשי הבתים יפרסמו את הקבוצות , אתם תדעו אותן מראש.
 • בית ספר נערך והכין עמדות חיטוי לכל קבוצה/מתחם.
 • בית הספר אחראי על נקיון שוטף של המרחבים.
 • צוות בית ספר כולומגויס לעניין לגיבוי והפעלת מערך הלמידה בבית הספר, תוך שמירה על מערך ההוראה מרחוק- אותו אנו כבר מפעילים.

  מידע קונקרטי חשוב-

 • שעות פעילות- שעות הרגילות של בית הספר, 8:30-14:00, ימי שני עד השעה 13:00, שעה אחרונה של כל יום תהיה שעת פעילות במרחב, מי שירצה לסיים מוקדם יותר יוכל.
 • ציוד מיגון אישי לתלמיד- תלמידים מכיתה ב' ומעלה מחויבים להשתמש במסיכה במרחב הציבורי. יש להצטייד גם במסכה ספייר בתיק. יש להצטייד באלכוג'ל אישי גם כן.
 • הצהרת בריאות- תמולא על ידי ההורים מדי יום (יישלח כל בוקר קישור לטופס מקוון) ותהווה תנאי לכניסה לבית הספר.
 • מזון- כל תלמידיביא לעצמו מזון אישי. לא תתאפשר החלפת מזונות בין תלמידים (וצוות).
 • כניסה לכפר הנוער- תותר כניסה רכובה לכפר הנוער- הורי כיתה ג' יקבלו מאתנו מדבקה זמנית לימי קורונה. מצורף למייל זה טופס עבורכם ההורים למילוי פרטי רכב. שוהם ויובל ימתינו בשער הכניסה להדסים ביום א' עם מדבקות עבורכם. נסיעה בכפר הנוער במהירות המותרת בלבד. אסורה עצירה או יציאה מהרכב בשטח הדסים.
 • הורדת ילדים במתחם חניית בית הספר. לא תותר כניסת הורים לשטח בית הספר. פרידה מהילדים בחניה- לכם ההורים אסור לצאת מהרכב.
 • הילדים יכנסו לבית הספר בצורה מסודרת, עם אנשי הצוות של הקבוצה.
 • בשער בית הספר יעמוד שומר- ימדוד חום לכל נכנס.
 • בתקופת הקורונה לא תותר הסתובבות בכפר הנוער הדסים- שהיה בשטח בית הספר בלבד- בתחום הגדר.
 • הסעות- נכון לרגע זה- ביום ראשון לא יתקיימו הסעות בית הספר כלל. כמו כן, הסעות בוקר לא יתקיימו כלל (אין הצדקה להוצאת הסעה. שני תלמידים בלבד). הסעות צהרים בהתאם לביקוש שלכם, והיתכנות כלכלית של העניין, נדע ביום ראשון ונודיע לכם.
 • תלמידי חינוך מיוחד מכל הגילאים מוזמנים גם הם לבוא לבית הספר.

מידע כללי חשוב-

חשוב לי לומר שוב כי הפתיחה המחודשת בתנאים הללו המגבילים היא לא חזרה לשגרה של בית הספר הרגיל שלנו. אנחנו עדיין תחת הגדרה של מצב חרום לאומי. עבורנו, הנחת העבודה היא כי המצב הוא זמני, לא המצב הקבוע בו אנו פועלים . לכן, משמעות פתיחת בית הספר ביום א' היא – מתן אפשרות למשק ולהורים לחזור לעבודה ופעילות. חשוב להבין כי פתיחת המוסד שלנו באופן הזה מחייבת אותנו להטיית המשאבים לכיוון זה- לתלמידים הצעירים ובית הספר האמתי, הפיזי. מכך משתמע- וחשוב שתדעו ותבינו זאת- הלמידה (הוראה) מרחוק לשאר השכבות תוריד הילוך ותהיה פחות אינטנסיבית, עבור התלמידים שמגיעים לכאן אנחנו נייצר פעילות וחוויה. לא נתמקד ב"לימודים", לא נתחייב ל"התקדמות בחומר". חשובה לנו בראש ובראשונה רווחתם של התלמידים. בסיום השבוע הראשון נקיים הערכת מצב והחלטות להמשך.

מה אנחנו צריכים מכם-

 1. לאור הדברים שכתבתי אנו רוצים לדעת- האם אתם איתנו, האם תשלחו את הילדים בראשון לבית הספר? אנא הודיעו לרכז הבית. מראש אני אומר כי נבין ונכבד כל תשובה. 
 2. למלא כל בוקר הצהרת בריאות .
 3. לצייד את הילדים באלכוג'ל, מסיכה ספייר בתיק.
 4. הורי כיתה ג'- למלא טופס פרטי רכב.
 5. משתמשי ההסעות- אנא עדכנו אותנו על כוונתכם להשתמש כן או לא.
 6. לעקוב, לקרוא ולהיות בעניינים- ההנחיות והמידע משתנים תדיר.

מצורפים למייל זה:

- מסמך ממשרד החינוך. מוזמנים לקראו גם.

- טופס פרטי רכב להורי כיתה ג'

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSceryAr4C5oaRoVje949421_4iPW6hEE1r1QqXNVjppOZ12dA/viewform?usp=sf_link

- טופס הצהרת בריאות יומי. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd71V81zFADwDx4S7qjNBeMyz8qgqDCHmFmC8rp26xmRy8a8Q/viewform?usp=sf_link

 אנא מלאו אחר ההוראות.

להתראות בבית הספר.

 צוות בית הספר.

26/4/20

שלום לקהילה העצמאית,

מכתב נוסף לימי קורונה. מכתב הטומן בחובו מעט תקווה לשינוי השגרה אליה התרגלנו לאחרונה. זרקתי רמז... תמשיכו לקרוא אתן עוד פרטים.

מכתבי האחרון היה בסוף שבוע שעבר, לפני כעשרה ימים. קבעתי עם עצמי שאכתוב לכם כל שבוע... ביום חמישי האחרון מצאתי את עצמי ממהר לנסוע להדסים- קיבלתי אישור מיוחד להיכנס לבית הספר לזמן קצוב... להתארגנות והבאת ציוד. ניצלתי את ההזדמנות והקדשתי זמן להסתובב במתחם, לצלם מעט. את יום שישי האחרון ביליתי בעריכת "סרט געגועים"  לבית הספר. להלן הקישור לסרט...  - מדובר בתמונות קשות  ועצובות.

לעניינים שבשגרה-

ועד העמותה של בית הספר העביר השבוע במייל מכתב נוסף מטעמו, עם קישור לטופס בקשת דחיית תשלום. זהו החודש השני בו מעמיד ועד העמותה קרן סיוע לעניין תשלומי בית הספר. החלטת ועד העמותה להתכנס להחלטות בנושא תשלומי בית הספר- מדי חודש בחודשו- הוכיחה עצמה כהחלטה טובה, והסכום שהוכן מבעוד מועד- שימש לתמיכה במשפחות הקהילה שביקשו. שוב אני מעוניין להודות לחברי הועד על האחריות שהם לוקחים. ולציין כי אנו ממשיכים להתנהל באותו אופן גם החודש- אלו מכם הזקוקים לעזרה- אנא מלאו אחר הוראות הטופס המקוון ששלחה העמותה. יום אחרון למילוי הטופס- מחר. אל תגידו לא ידעתי.

היום יום ראשון, בשעה 17:30 אחה"צ, נקיים בבית הספר (הוירטואלי שלנו) יום פתוח לתלמידי יסודי. החל משעה 17:00, יפורסם באתר בית הספר קישור לזום המדובר. אם יש לכם שכנים, משפחה מתעניינים אנא הפנו אותם לאירוע זה.

בעניין זה אני רוצה לציין- לפני משבר הקורונה פנינו לקהילה (אליכם) על מנת לקבל מכם את תמונת הרישום (שלכם) לשנה הבאה. אני מבקש שוב (ממש וברצינות) שאם בעקבות האירועים הקורוניים החלטתכם השתנתה- אנא עדכנו אותנו כדי שנוכל להיערך.

גיוס צוות- אנו עדיין מגייסים צוות לשנה הבאה. פרסמנו באתרים הרלוונטיים ואני כותב גם כאן-  מחפשים מורה למתמטיקה ליסודי (התמחות בגיל הצעיר). ומתמטיקה לחטיבה- תיכון (בגרות). אם אתם מכירים מועמדים רציניים וראויים- העבירו אותם אליי בבקשה.

השבוע ביום שלישי נקיים טקס יום הזכרון וירטואלי- הזמנה נשלחה.. ותישלח שוב. ושוב. 

ביום חמישי- פרלמנט. מוזמנים (פרלמנטים מאוד מרגשים ומעניינים עוברים עלינו בחסות דודה קורונה- תבואו). 

ועכשיו- הפתעה: שמח לספר כי את כתיבת המכתב הזה אני עושה במשרד שלי. אחרי חמישה שבועות היעדרות. מסתמן כי מערכת החינוך מתכוננת לחזרה הדרגתית לשגרה ואנחנו (הנהלת בית הספר) קיבלנו אישור לחזור למתחם ולהתחיל להכינו. טרם פורסם רשמית ולכן לא אצא בהצהרות גורפות- אבל יש תכונה באויר.. אנחנו כאן מתכוננים ומצפים.

השבוע נתחיל פרויקט מוזיקלי חדש . הטו אוזן למתרחש. ותודה לעוסקים במלאכת הפרויקט הקודם. 

בברכת להתראות כבר בקרוב.

מתגעגע.

יובל.

17/4/20

מכתב בימי קורנה 5.

 

שלום לקהילה ה ________________ (משאיר לכם להשלים את שם התואר, כל אחד על פי מצב רוחו. אני  התלבטתי בין כמה שמות תואר ולא הצלחתי להכריע).

 

כותב לכם בסופו של שבוע עוצר רביעי שלנו כבר. מכתב שנועד להכין אתכם לבאות, לפחות בגזרת בית הספר שלנו החביב. מישירים מבט אל תא שטח חדש של שגרה. אני לוקח סיכון ואומר שהשגרה שלנו עכשיו תהיה כמו של אוהדי כדורגל שרופים, משבת אחת לשבת הבאה. כל שבוע מחדש נתעדכן ונעדכן ונתקדם כולנו יחד בקצב הזה. בישיבות שנכחתי בהן השבוע של משרד החינוך ניתנו הנחיות מהודקות וברורות מאוד (מחד) והקפידו באותה נשימה לומר כי הן רק עד יום חמישי הבא (מאידך).

אם כך, גם אנחנו בבית הספר נחזור החל מיום ראשון הקרוב לשגרת הלימודים המוכרת לנו מלפני חופשת החג. כפי שכבר ציינתי בפניכם עוד לפני החג קיימנו דיונים בצוות על המשך הדרך, זאת לאור למידה של שלושת השבועות הקודמים מה עובד יותר או פחות טוב. יצרנו מערכת שעות והיא מפורסמת באתר בית הספר, המערכת תתחיל לפעול החל מיום ראשון הקרוב בבוקר. ניסינו ליצור מערכת נגישה ופרופורציונלית ואנו מקוים שהצלחנו בכך. עם זאת ראוי לומר שוב, כי כולנו צועדים כל הזמן אל תוך עולם לא מוכר וכי צפויים לנו עוד קשיים אי דיוקים אי הבנות וכו. וגם שנראה שהעולם מצא את התשובות ללמידה מרחוק (אני מקבל מליוני מסמכים דיאגרמות תכניות לימודים וכו'), העולם עדיין מחפש מאוד (ואנחנו גם בחיפוש הזה עמוק... עוד אספר בהמשך) ויש פה לא מעט באזזז ורעשי רקע שמקורם במיתוגים והגדרות חדשות לדברים ישנים ועשנים. האתגר הגדול היה ונותר אתגר של איכות רגשית ויצירת קשר ותקשורת אנושיים המעלים ומגבירים את הלמידה, המחויבות ללמידה והמעורבות האישית בה. ממקום התצפית שלי במרפסת בשפיים אני רואה את צוות בית הספר שלנו עסוק מאוד בשאלות האלה ובפיצוח הנוסחה. את הקשר הבלתי אמצעי שיכולנו לקיים במרחב בית הספר אנחנו צריכים להחליף עכשיו במנגנונים אחרים – איך שומרים על קשר עמוק.. ומגייסים למעורבות, למידה, מוטיבציה? איך רואים את כולם כולם? איך מונעים התנוונות הקשרים החברתיים, החדווה של הביחד? אלו הן בעייני משימות הצוות החינוכי ובית הספר, על כליו הרבים והמגוונים. במוחי אני מפתח עבור בית הספר עוד כלים לשמירה מפני בדידות. למשל לנו – לצוות המורים.

נוסף על הכלים שבית הספר מציע וצריך להמשיך להציע ולפתח וביתר שאת בימים אלו- גם אתם ההורים נקראים כאן למעורבות יותר גדולה. למודעות יותר גדולה לתפקידכם, שהשתנה עכשיו בעידן קורונה. גם המובן מאליו- הנגשת האמצעים הטכנולוגיים לילדים ומתן עזרה להם בשמירה על השגרה (במיוחד בגילאים הצעירים יותר), אבל גם- לחשוב ביחד- במסגרת הכיתה, השכונה, הישוב וכו'- על יצירת מנגנונים לשמירה מפני בדידות.

מתוך התובנה הזו אני רוצה כבר לומר כי במהלך השבוע הקרוב נקיים מפגשי זום אתכם ההורים, לדבר קצת באופן פתוח מה המצב, איך אתם מרגישים ומה אתם צריכים ואיך נעבוד ביחד יותר טוב.

בחזרה לשגרה אנחנו גם חוזרים להפעיל את תהליכי הקליטה, גיוס מורים, והכנת שנה הבאה. במהלך הימים הקרובים נקיים יום פתוח נוסף באופן וירטואלי. נסיים את תהליכי הרישום וההגרלות ונתחיל במפגשים עם תלמידים חדשים שנרשמו לשנה הבאה.  כפי שאנו נערכים כרגע- הכל בתיווך מסך מחשב.

ביום שלישי הקרוב , בשעה 9:50 בבוקר, נציין בבית הספר הוירטואלי שלנו את יום השואה. פרטים מדויקים בנפרד.

מספר לכם גם, כי בחסות משבר הקורונה מצאתי עצמי חלק מקבוצת אנשי חינוך מכל העולם (ממש אבל- ניו זילנד והודו ונפאל וטאיוואן והולנד וספרד ויוון ואפילו מונטנגרו ועוד) וביחד, בהובלת יעקב הכט ושי גרשון (שלנו) אנו מקימים מנגנון עולמי למפגש של בתי ספר ותלמידים דמוקרטיים. מתוך היוזמה הזו כבר צמחו מספר ערוצים עליהם דיברנו גם כאן- גלריית אמנות עולמית, ערוץ יוטיוב. יש עוד בקנה, וזה חדש ומרגש ואופטימי. וחשוב. אנחנו כבר בשלב בנייה של עוד מנגנונים. אני מתנבא בזהירות ואומר כי בעוד חודשים מעטים וספורים כבר נתחיל לראות, לחוות ולהיות חלק מפעילות חינוך דמוקרטי עולמית.

אני רוצה לסיום לאחל לכולנו כניסה חלקה לשבוע הקרוב. בגזרות החדשות ובגזרות הישנות. אנחנו כאן בשבילכם. 

 

מה עוד?

תנו לחזור לעבוד....
8/4/20

שלום לקהילה המסתגרת.

בתום שלושה וחצי שבועות בבידוד (סגר, הסגר, עוצר, איך שתקראו לזה. שלושה וחצי שבועות לא נהגתי), וערב החג הכי משפחתי שיש בלוח השנה שלנו, העברים, כותב לכם מכתב רביעי לימי קורונה. סוג של שגרה. מוזר. מוזרה.

שלושה וחצי שבועות שהעולם כולו, ובתוכו אנחנו, הקטנים, נמצאים בתוך קיום חלופי, עם פרספקטיבה אחרת לגמרי על העולם, ובאיזשהו אופן מוזר ביותר- התרגלנו אליו כל כך מהר.... כמה מרשימה יכולת ההסתגלות האנושית. באיזו מהירות התרגלנו כולנו להתקיים ולעשות כמעט הכל... בלי כמעט לצאת, לפגוש, להתרועע. איך התודעה משנה זוית.. ומתרגלת. אני צופה בלילות בטלויזיה בסדרות... רואה אנשים לוחצים ידיים ומתחבקים וזה נראה לי מוזר. מה הם עושים?! המציאות עולה על הסדרות ורעיונות דיסטופיים פרועים ורחוקים נראים ממש מעבר לפינה, כאן בקיבוץ. מאידך, גם רעיונות על אוטופיות מרימים ראש ויש המון המון יופי אנושי וחום ויצירתיות וחיבור שקורה ממש עכשיו בין כל מני מעגלים ומגזרים של אנשים. ברמת הקהילה והשכונה, ברמה המשפחתית הקטנה, יוזמות חינוכיות עולמיות שחיכו לתורן ועכשיו עולות ופורחות ועוד ועוד.

ואנחנו? אנחנו בתוך כל זה. גם בקצוות וגם באמצע. מכתבי האחרון נשלח ערב אסיפת הקהילה שקיימנו בשבוע שעבר. אסיפה שכינס ועד העמותה של בית הספר ושמטרתה הייתה לשוחח ולשתף בהיערכות הועד לימי הקורונה. גם היא היערכות תוך כדי תנועה ולפי צו השעה המשתנה. בחוויה שלי זו הייתה אסיפה חשובה מאוד בשעת מבחן, כמו המדינה- כך גם הקהילה שלנו. אני שמח על האסיפה וחושב שהיא התנהלה בצורה מאוד טובה, העלתה גם את המצוקה, ואת הפתרונות המוצעים וסייעה לועד להיערך הלאה. אני בטוח כי נקיים עוד אסיפות כאלה בעתיד, העתיד בהפרעה, זה שמעבר לפינה. שוב מבקש להודות לחברי ועד העמותה על העבודה והאחריות הכרוכה בתפקידם בעת הזו.

 צוות בית הספר, כמו כל העולם, נמצא גם הוא בשגרה הזו בהפרעה, שלתוכו נזרק ובתוכו לומד לשחות. אם בשבועות הראשונים היינו עסוקים בהסתגלות, למידה, תפקוד. בנינו והקמנו שגרות ומסגרות, דמוקרטיה בזום שיעורים ומשימות, סרטוני כיצד, ללמוד לבד. חונכות קבוצתית. ופעילות כיתתית... הרי שעכשיו אנחנו בדרך לשלב הבא- שלב השאלות. בשיחות סיכום והרמת הכוסית הצוותית מתגלה כי עדיין רב הנסתר על הגלוי וכי ישנם תהליכים שיש עוד לעבור, עד שהסיפור הזה של בית ספר מרחוק- יהיה פתור. רוצים דוגמא? שעות הלימוד (מתי מתחיל יום לימודים, מתי נגמר)- עשינו סקרים בכל הבתים כדי לדעת מה הילדים מעדיפים- ישנם הבדלים גדולים (מותאמי ביולוגיית גיל, יש לומר).  עוד דוגמא- רישום נוכחות בשיעור זום, כן או לאו – הבדלי גישה, צרכים, הבנה וצפיות גדולים בין הגילאים השונים. דוגמא אחרונה, טוב? האם עכשיו, בשגרה הזו בהפרעה, האם אנחנו "מתקדמים בחומר"? מהי מטרת השיעור, הלימוד, המפגש? מה קורה עם המתקשים? מה קורה עם אלו שאינם נוכחים?  

אני ממש מקוה שהעתיד צופן לנו חזרה מהירה לשגרה ובית הספר, האמיתי, הפיסי, הכל כך אהוב שלנו.

בינתיים- בצוות- החלטנו לא להחליט. לצאת לחופש עם השאלות, לנשום אותן... כמו שאומרים, ולקוות שבעת החזרה הדברים יהיו יותר בהירים. נתמודד עם כל השאלות אחת אחת בזמנה ובדרכים שלנו, דרך הפרלמנט או כל מנגנון בית ספרי קיים. אם לא קיים- נקים. אבל עכשיו- חופש. הצוות זקוק לחופש ולנשימה.

נכון לרגע הזה, אנחנו מוכנים לחזרה מהחופשה עם מערכת שבנינו (ואותה נפרסם רק ממש  סמוך למועד החזרה), הבנויה מתוך ההבנה שלנו את תפקידנו כעת, עם הסקת מסקנות ממה שכבר עשינו עד כה. עד רגע זה אנו פועלים מתוך ההבנה שלא חוזרים לבית הספר עם סיום החג, ושנגזר עלינו להמשיך להיפגש בזום שמום. עם זאת, ברוח הימים, אני כבר מסתייג ואומר כי עד אז אולי כבר נדע/נחשוב/נרצה משהו אחר. בעת כתיבת שורות אלו עוברת הודעה בקבוצות של משרד החינוך שכן חוזרים אחרי פסח.. אבל במתכונת חלקית. להאמין? אתם מאמינים? זמנים מבלבלים. נראה מה יהיה ונעדכן בהתאם.

אני רוצה בהזדמנות הזו להלל ולשבח את הצוות שלי, שלנו בבית הספר. ליבי כל כך מלא ואני כל כולי גאה על התפקוד והאכפתיות והיצירתיות וההתמודדות והכנות ומעל הכל- החיבור והרצון להיות משמעותיים ולעשות כל מה שאפשר נוכח הנסיבות המוטרפות. אני נעדר את היכולת להסתובב בבית הספר כמו שאני נוהג, אבל אני "מסתובב" הרבה במחיצתכם במהלך החודש האחרון ואני הכל רואה. אני רוצה גם להודות לכל ההורים השותפים איתנו בגופים שעדיין בבית ספר פעילים, בשמירה על שגרת עבודה או בהכנת שנה הבאה. וגם- תודה גדולה מכל ממני בשם כל הצוות על משלוח הפרחים. המדהימים. אנו מרגישים ומתרגשים מהמחווה- עד בית הלקוח. להלן קישור לסרטון תודה מכולנו.

https://magis.to/v/IVMEIEcFGTIzUUNnCzE?l=vsm&o=i&c=w

בגזרת בית הספר בקצרה- השבוע חגגנו דמופגש ברשת. נפגשנו בדמויות האוואטר שלנו במרחבי העיר WINDS, שמענו הרצאות מפי יעקב הכט ושי גרשון על חידושים וחיבורים בעולם החינוך החדש, וממשפחת דהן על חיבורים וחידושים בעולם הישן. על התנדבות באוגנדה. למרות המרחב הטכנולוגי- ההרצאה הייתה נוגעת מאוד ללב ומלמדת. ונותנת פרופורציות.

עוד- אנו חלק מפעילות בינלאומית נמרצת. אני נמצא בקבוצת  מנהלי בתי ספר עולמית מרתקת, נציגי בית הספר שלנו בפעילות דמוקרטית בינלאומית בפייסבוק. פרסמנו גם לכם שני קולות קוראים- להשתתפות במוזיאון אמנות בינלאומי ברשת, ובערוץ יוטיוב מיוחד. לא אלאה כאן בפרטים- מי שמעוניין- יידע כבר למצוא. כמו כן חגגנו את סדר פסח בזום. אולי קדימון להערב? היה מרגש ומצחיק, וקהילתי. 

וזהו. להפעם. היום אנחנו יושבים לליל הסדר הכל כך סימבולי בשנה זו. עיתוני החג והרשתות החברתיות מלאי הגיגים ותובנות על מה נשתנה, ולמה דווקא עכשיו, ומה יש ללמוד מכל זה, ומה ישתנה. איש בהגיגיו יחיה. יש עכשיו זמן ומקום לכולם. אני עדיין כבול בגעגועים. מספר לעצמי שזה סיפור לספר לנכדים.

חג שמח ואביבי. אופטימי וחיובי. 

שלכם

יובל.

29/3/20

שלום לכולם שוב.

המון מה לספר, לעדכן ולקצר עבורכם בימים הטרופים אליהם התרגלנו כל כך מהר... מכתב ארוך. קחו נשימה.

חלף לו עוד שבוע. שבוע של טלטלה בין הדרמה הגלובלית שכולנו הפכנו חלק ממנה, לבין הדרמה המקומית הפוליטית שכמו משתלבות ומשתרגות זו בזו, ואנחנו... כל כך קטנים מול כל הסיטואציה. עבור משפחות רבות גם אצלנו בקהילת בית הספר, האדמה רועדת תחת הרגליים, משפחות רבות נמצאות באי ודאות גדולה לגבי העתיד. העתיד הקרוב למקום מגוריך (עד 100 מטר), והעתיד היותר רחוק, הימים שאחרי האירוע.

עמותת בית הספר נפגשה השבוע על מנת להעריך שוב את המצב, ולהיערך לקראתו. ועד העמותה של בית הספר הוציא שלשום מכתב מטעמו המפרט את הדרכים בהם אנחנו יכולים לעזור. לועד העמותה יש בימים אלו תפקיד גדול וחשוב על כתפיו. עליו לדאוג לקהילת בית הספר, להמשך הדרך של כולנו ליום החזרה מהמשבר. הוא גם פועל בתוך סד מאוד צר לפעול בו. בזמן שבמשק הישראלי (במקומות אחרים נהגו גם בפתרונות אחרים) הפתרון לצמצום הפעילות של מפעלים/עסקים היה להוציא  לחל"ת, או לחופשה, עמותת בית הספר אינה יכולה לפעול כך. וכל עוד מורי ישראל מועסקים על ידי משרד החינוך, ובית הספר ממשיך להיות מתוקצב על ידי משרד החינוך- הוצאת צוות בית הספר לחל"ת , חופשה או כל פתרון אחר אינו חוקי ויגרום לעצירת התקצוב ממשרד החינוך- קרי- להפסקת קיומו של בית הספר. זאת ועוד, כיוון שזו עמותה ללא כוונות רווח, ולא עסק מרוויח (טעות נפוצה היא לחשוב שבית ספר "פרטי" הוא עסק פרטי ומרוויח- זה לא חוקי בישראל), היכולות הכלכליות של התקציב השוטף לספוג עצירה או החלשה של הפעילות כמעט אינן קיימות. אין ברירה אלא להמשיך ולגלגל את בית הספר. ולקוות שהמשבר יעבור מהר ככל שניתן. ונקווה שלא נזדקק לצעדים אחרים... נכון לרגע כתיבת שורות אלו, מארגן ועד העמותה מפגש קהילה בזום על מנת לדבר ולהסביר את המצב לאשורו. המפגש יתקיים מחר יום שני בערב, וכולכם מוזמנים. זהו רגע של מנהיגות ואחריות גדולה עבור הנהלת בית הספר ועבור ועד העמותה, ורגע של התגייסות של הקהילה שלנו.

אצלנו בצוות בית הספר, כפי שכתבתי לכם שבוע שעבר, כבר נוצרה שגרת עבודה של ממש והצוותים השונים מקיימים תקשורת מלאה ביניהם בעזרת הטכנולוגיה, במדיות השונות לעתים בנפרד ולעתים במקביל. אנחנו כבר מלמדים, נפגשים ועושים חונכות, אנחנו משתלמים ולומדים ביחד (עם לא מעט עזרה אדיבה מהקהילה שלנו), אנחנו מדברים ומתווכחים ומקבלים החלטות ביחד... כמעט כמו בחיים האמיתיים.

ובחיים האמיתיים, חברת צוות שלנו- שושי דוכן, איבדה השבוע את אמה. נוכח הנסיבות לא הצלחנו לבוא ולנחם. וגם לא נוכל להתראות בקרוב. אני שולח לשושי מכאן המון אהבה ממני ומכולנו. 

בישיבת הצוות שנערכה היום, ובתקשורת הווצאפית לאורך כל השבוע שעבר, ניהלנו את הדיון, באיזה אופן להמשיך את בית הספר שלנו גם בעת חופשת הפסח. איזו סוג שגרה פורמלית עלינו להמשיך לקיים גם בזמן ה"חופשה". מתוך הדיונים והרעיונות השונים עולה הצורך הברור של כולנו להמשיך ולקיים את הקשר, ותחושה חזקה מאוד של צוות בית הספר של משמעות וחיבור, דווקא בגלל היעדר החיבור המיידי, המובן מאליו כל כך. הקמנו מערכת שעות התנדבותית וקהילתית, בה תוכלו להשתמש ואליה תוכלו להצטרף. הפרטים המלאים בקרוב. ובהזדמנות זו אני רוצה מאוד להודות לצוות על ההתגייסות ועל השליחות. ושלמרות הקולות (ארגון המורים והסתדרות המורים והשר והמשנה לשר.. כל אלה) מסביב לא היסס לרגע ובנה פעילות וקשר עם כלל תלמידי בית הספר. בזמן שבמדינה שלנו מתלבטים מהו מקום בתי הספר בשגרה החדשה.. ומורים ומנהלים מקבלים מדי יום ביומו פקודות והנחיות סותרות .. צוות בית הספר שלנו פעל ופועל במסירות- לתפקידו, לתלמידים ולקהילה וגם אחד לשני. חלוקת הזמן השתנתה ואנחנו נמצאים פחות שעות  בהוראה פרונטלית, יותר שעות בישיבות ופגישות צוותים. שעות העבודה נהיו גמישות ויותר ומשתנות בין איש צוות למשנהו. בבתים ובחטיבות השונות מתייחסים אחרת למשימות ולתפקיד בית ספר, ובעצם... בלי שהתכוונו לכך, מתחזקים המבנים הארגוניים של החטיבות בעת הזו. מהספה בביתי התארחתי השבוע במגוון מפגשים, שיעורים ופגישות, עם תלמידים, עם הורים ועם צוותים של בית הספר. גם קיימנו השבוע פגישות ועדות, ופרלמנט- עם נוכחות של קרוב ל-80 איש. הדיון היה מסודר ושקט באופן מופתי.  

במקביל, כי כל הרי קורה במקביל, נפגשים גם צוותים ותלמידים של בתי ספר מהעולם הרחב במדיות השונות. כבר שבוע שני שנציגי בית הספר שלנו משתתפים בפורום עולמי של תלמידים ואנשי חינוך, בארגון של "ערי חינוך" של יעקב הכט ובהשתתפות עוד נציגי בתי ספר דמוקרטיים מישראל. השבוע נתחיל לארגן גם מרחבים וירטואליים למפגש בין קהילות- על הפרק תחילה- שני דברים- פרויקט בתחום האמנות (אמני הקהילה המעוניינים להציג אמנותם בגלריית תלת מימד ברשת מוזמנים לפנות אליי), ופרויקט בתחום ה-DIY- מזמין את חברי הקהילה לייצר סרטוני HOW TO, ולהעבירם אליי גם. מי שלא הבין ושיש לו שאלה- גם אליי. דמיינו גלריה ובה יצירות אמנות של תלמידי דמוקרטיים מכל העולם. יפה, נכון? עכשיו דמיינו ערוץ יוטיוב עם אינספור סרטוני HOW TO ברוח הדמוקרטית. נכון יותר קל לדמיין מאשר מה שקורה עכשיו בחוץ? קדימה פעל.  

כמו כן אנחנו נפגשים במרחבי הרשת בעיר הוירטואלית של WINDS, היוזמה להקמת בית ספר בינלאומי הנמצא בעיר הזאת- ברשת. השבוע בילינו בעזרת דמויות האוואטר שלנו ולמדנו יחד עיצוב בתלת מימד, תקשורת ועוד.

ועכשיו- הודעה- שימו לב היטב-

בתאריך ה-6.4, נקיים בעיר הוירטואלית WINDS, את אירוע הדמופגש- שהיה אמור להתקיים אצלנו בבית הספר. כולם מוזמנים לבוא (בעזרת דמות אוואטר- עוד אין לכם?). באירוע יהיו הפעלות וסדנאות בתחומי חברה וקהילה, בתחומי טכנולוגיה ועיצוב. תהיה הרצאה מרכזית בלייב של יעקב הכט על עתיד החינוך, ועוד הפתעה מיוחדת. אותה נגלה בהמשך. תבואו. טוב?

עוד הודעה- ביום אחרי- ה-7.4 נקיים בזום סדר פסח קהילתי. לא במקום זה האמיתי. בשעות הפעילות. הודעה מסודרת תצא כמובן. 

מה עוד? פרויקט מוזיקלי קהילתי- אני מצהיר בזאת שבשבוע הקרוב אני ורמי ניניו נקדם פרויקט מוזיקלי קהילתי. בלי לצאת מהבית, כמיטב המסורת הזומית, נרצה להקים הרכב מוזיקלי קהילתי לביצוע של שיר אחד מיוחד. מזמין את כל מי מהקהילה שבא לו לנגן או לשיר- הרימו יד ויידעו אותי. ותיכנסו לפרויקט.

לסיום אני רוצה שוב לחזור לתחילת המכתב, לימים המוטרפים שכולנו חווים. כולנו חווים אותם-  כל אחד בגזרתו.... בתור מורים ואנשי חינוך אנחנו לא בעלי הכשרה בניהול בית ספר מרחוק, זהו לא משהו שהתכוננו אליו. גלשנו מהר לתוך הדבר הזה איש איש על פי היכולות שלו. גילינו בתוכנו בצוות כוחות משמעותיים שסייעו מאוד לקדם את הנושא. עבור חלקנו (גם כותב שורות אלו) הבחירה בעבודת החינוך היא (הייתה ועדיין) בחירה בקרבה וקשר, ואנחנו לא מוצאים הרבה מזור בתוך העולם הזומי.

רגע של שפרספקטיבה מלמד כי אנחנו בפתחו של השבוע השלישי למצב. כי בשבוע הראשון (מהיום השני) העמדנו מערכת שעות עובדת, כל בית וחטיבה על פי הבנתה את הגיל. בשבוע השני כבר קיימנו שגרה דמוקרטית של ועדות ופרלמנט. כבר התחלנו השתלמות צוות בלמידה-הוראה מרחוק. בשבוע השלישי אנחנו עסוקים בעתיד- חופש פסח ואחריו.

אני רוצה לאחל לכל אחד בגזרתו, ואני בקשר יומי עם רבים מכם, הסתגלות מהירה ונחת. אני יודע כמה הקרקע רועדת. אנחנו כאן אתכם.

אני עדיין רוצה להעביר מסר של געגועים ממני לכוווולם. אתם חסרים לי מאוד.

להתראות מחר בזום.

יובל.
20/3/20

שלום לקהילת בית הספר הדמוקרטי לב השרון.

 

לסיכומו של שבוע מופרע ומופרך אני מבקש את תשומת ליבכם למספר דקות.  התאפקתי כל השבוע מלכתוב, בגלל שהחוויה שלי האישית הייתה חוויה של הצפה בלתי אפשרית של מסרים מכל עבר. לא רציתי שדבריי יבלעו בשטף התקשורת... חיכיתי לסוף השבוע על מנת לזכות ולו במעט מתשומת ליבכם.

אני הולך לדבר על מגוון של נושאים והמייל הוא ארוך. קחו נשימה. מתחילים.

 

המסר האחרון ממני אליכם היה בשבוע שעבר, יום חמישי, עת התבשרנו על סגירת בית הספר, ופתחנו ביום שישי את החטיבה הצעירה עבור התלמידים הצעירים. במוצאי שבת התבשרנו על סגירתו של בית הספר, כולל גן חובה. ביום ראשון נפגשנו כל הצוות בבית הספר לנסות להבין ביחד... מי... מה .. ומה תפקידנו בתוך כל הכאוס מסביב.  

מיד היה ברור לצוות בית הספר שיש להתגייס למשימה. לא בלי חשש, אבל עם מסירות ויצירתיות ועם המון מוטיבציה התקבצו צוותי הבתים השונים סביב הצרכים של כל גיל  ויצרו מערכות למידה מרחוק. הרעיון מלכתחילה היה לענות על שני עקרונות מובילים- לבנות שגרה, ולתת השראה.  להמשיך ולשמור על קשר אנושי חם, בימים כאלה בהם אנחנו לא נפגשים, ולתת איזשהו מענה לימודי שעיקרו בעייני הוא גם השמירה על הקשר, ועל שפיות של עשיה בימים טרופים. גם אחרי החלטת ממשלה מוזרה וחסרת רגישות להפסיק למידה מרחוק החליט צוות בית ספר ללא היסוס בכלל להמשיך עם מה שהתחלנו. ברגעים אלו כשאני כותב את הדברים הללו מחליטה הממשלה לחזור בה מהחלטתה זו.

במהלך השבוע האחרון אמנם נוצרה מערכת ללמידה שייצר בית הספר, בבתים השונים זה עבד יותר או פחות טוב, תוך שאנחנו קשובים לצרכים ומנהלים גם בתוכנו את הדיונים מה עושים? איך? עם מי? איך מתקשרים את הדברים ועוד. למדנו הרבה מאוד תוך כדי תנועה. ייצרנו תשתית טובה. אנו רוצים עתה להעמיק את העשייה- גם שלנו כאנשי חינוך, גם של מנגנוני בית הספר הדמוקרטי. החל מיום ראשון נקיים בבית הספר הוירטואלי שלנו שגרת עבודה. החל מפגישות צוות הרגילות שלנו- צוות רכזות הבתים, ישיבת הצוות הרגילה שלנו, דרך פגישות יזומות של צוותים שנוצרו עם המצב החדש. כמו כן, אנחנו רוצים לקיים ביום ראשון ישיבה של כל יושבי ראש הועדות של בית הספר ביום שני ישיבות של ועדות בית הספר.

ביום חמישי הקרוב נקיים גם פרלמנט. ועדת פרלמנט תכין אותנו לאירוע וכולנו ניפגש. אני מצפה ומחכה.

הסיטואציה חדשה מייצרת מציאות חדשה. בצד ההלם על מה שאבד, שאינו מובן מאליו כעת, מתגלות כאן גם לא מעט הזדמנויות. בהקשר של בתי ספר, של למידה, אנו עדים לשינוי פרדיגמות שקורה ממש מול  העיניים שלנו. חשוב שנהיה ערים לכך ונבין את גודל האירוע. פרדיגמות של זמן ומרחב מתבטלות והטכנולוגיה –שמוכיחה את עצמה בימים אלו-  מצליחה לגשר ולהגמיש אותן. אנחנו עדים לכל מני יוזמות קהילתיות ומקומיות, לכל מני רעיונות לשיפור ושינוי, להמצאות חדשות וללמידה מאוד מאוד אחרת ממה שהתרגלנו.

אני רוצה להזמין את הקהילה ליזום וליצור תכנים/מפגשים/מסגרות ורעיונות ללמידה משותפת. כל רעיון העולה על רוחכם ואותו אתם רוצים לחלוק עם קהילת בית הספר. אנחנו נכניס את היוזמות שלכם למערכת השעות-  ללמידה של כולנו. מוזמנים לפנות לרכזי הבתים השונים.

הזדמנות נוספת הנופלת בחלקנו- במהלך השנה האחרונה הייתי חלק מצוות חשיבה שהתחיל לתכנן – בית ספר דמוקרטי בינלאומי- המתקיים ברשת האינטרנט, ומפגיש תלמידים מורים והורים מכל העולם. לצרוך הקמת בית הספר  הזה התחלנו ללמוד טכנולוגיה ספציפית במרחב וירטואלי של חברת יוריקה וורלד.  מדובר במרחב המזכיר בעקרונותיו מרחבים משחקיים כמו מיינקראפט, בו אפשר להיפגש, לבנות, להעלות חומרים, סרטים, להתחבר לחומרות כמו מדפסות תלת מימד ועוד. השבוע נחלק 200 הרשאות לחברי קהילת בית הספר (למי שירצה) להקמת דמות אוואטר בעולם יוריקה- ונתחיל מהלך- איתנו בפרויקט קבוצת תלמידים מבית הספר הדמוקרטי כפר סבא ו... (ניחוש שלי) עוד רבים שיצטרפו השבוע.  יגיע מייל נפרד מאסף רופא וגל כרם.

 

אני רוצה להקדיש את סיום מכתבי זה ולציין כי כולנו חווים משבר מאוד מאוד גדול, בשגרות החיים שלנו, בפרנסה של רבות ממשפחות הקהילה בבית הספר, בחוויית החיים הכללית שנכפתה על כולנו, היעדרו של מגע אנושי קרוב ועוד ועוד דברים היכולים להשפיע עמוקות על העתיד של כולנו.

הנהלת בית הספר, וועד העמותה של בית הספר, ערים מאוד לסיטואציה המורכבת. השבוע כבר נפגשנו באחד הערבים (בזוםםם בזוםםם) על מנת לקיים הערכת מצב לנוכח התמורות שחלו. החלטת ועד עמותת בית הספר לתמוך במורים גם כאשר רעדה האדמה בחוץ, ולשגר מסר של אמון וגיבוי כלכלי הייתה החלטה אמציה אשדר נגעה לליבו של הצוות והרגיעה אותו.

כמו כן, ועד העמותה ייפגש מעכשיו בתדירות יותר גדולה, על מנת להעריך ולהיערך לעתיד לבוא. בית הספר שלנו, הגובה שכר לימוד מההורים בקהילה, נמצא בנקודה מורכבת מהבחינה הזו. נעדכן אתכם בכל החלטה שתתקבל בעניינים אלו בהקדם.

 

באופן אישי אני מתגעגע מאוד למרחב של בית הספר, מתגעגע לילדים ולאנרגיה שלהם. חסרים לי מאוד סיבובי החיבוקים שאני עושה  בבית הספר. אני מתגעגע גם לעמיתי המורים, חברים שלי ליום יום. מתגעגע אליכם, לשגרה, למוכר.

 

להתראות בזום.

רק בריאות.

יובל.

4/9/19
שלום לכולם,

 כמה מלים הנחיות ודיוקים משולחן המנהלים.

 נבקש כי תקראו בעיון ותעקבו אחר ההנחיות לביצוע. זה חשוב לנו. 

 • ענייני מערכת- שוב מבקשים כי את ענייני המערכת תעבירו בצורה מסודרת לועדת מערכת, דרך הקישור שנשלח אליכם במייל הראשוני של הועדה. כאן המקום גם לומר כי הועדה תפעל על מנת לפתור בעיות במערכת כמיטב יכולתה, ובלבד שהועדה תשתכנע שאכן מדובר בבעיה (מזכירים- כשצריך לבחור, חייבים לוותר. קושי לוותר הוא לא בעיית מערכת... הוא קושי לוותר), ובהתאם לעקרונות העבודה המהותיים של הועדה- עקרונות הנובעים מתוך תפיסות החינוך הדמוקרטי. במלים אחרות- חלק מהדברים יבואו על פתרונם ועם חלק מהדברים יאלצו התלמידים להתמודד בעצמם. לנוחיותכם להלן שוב הקישור
 • כניסה לכפר הנוער- מוצאים לנכון שוב להזכיר- הכניסה לכפר הנוער עם רכב מותרת לבעלי מדבקות בלבד, ובשעות הפעילות של בית הספר. אחרי השעה 17:00 לא תורשה כניסה לכפר הנוער. באירועי בית הספר- לא תאושר כניסה לכפר הנוער ברכב. אנחנו מבקשים בכל לשון של בקשה להקפיד על כך, לחנות בחוץ כמו ילדים טובים ולא לנסות לשכנע את השומר להכניסכם. גם כאשר אתם מצליחים לשכנעו, יש לכך אפקט מצטבר אשר פוגע ביחסינו עם כפר הנוער. בעלי קושי מיוחד או צורך ספציפי יכולים לפנות אלינו ואנו נסייע באישורי כניסה לכפר הנוער.
 • נסיעה בכפר הנוער- אנא מכם סעו כחוק והקפידו על מהירות נסיעה נמוכה (25 קמ"ש).
 • חנייה בחניית בית הספר- מבקשים מכם שלא לעצור ולהוריד תלמידים בבוקר (וגם בצהריים) במקום השמור להסעות בית הספר. כאשר אתם עושים כך נהגי ההסעות נאלצים להוריד את התלמידים בכביש – מה שיוצר סיכון גבוה מאוד. אנא היכנסו לחניה, חנו כחוק ולוו את ילדיכם לבית הספר.
 • בתאריך 27.9 נקיים יום גיוס ובניה בחצרות בית הספר. כמיטב המסורת ניפגש לבנות ולהזיע ביחד, בליווי מוזיקה מעולה וכיבוד קל אך איכותי. בתכנית- בנייה והרחבה של מרכז חצר, מבצע שתילות של פרחי עונה, שיפורים ושיפוצים לרווחת החיות בפינת החי, בניית כיפה גאודזית שרכשנו לפני שנה. רשמו ביומנים ובואו בהמוניכם. עוד נזכיר לכם. ואפילו נבקש אישורי הגעה.
 • מעדכנים כי בקרוב יגיע לבית הספר חבר נוסף על ארבע- החמור יוסי. יצטרף בשמחה ובששון לחיות המשק שלנו. נקבלו בברכה.

להתראות בבית הספר

אורית ויובל.

1/9/19

שלום לכולם,

מנצל את גלי ההתרגשות שאוחזים בי כדי להעביר כמה מסרים מהירים אליכם ההורים, בפתחה של שנת לימודים נוספת הבאה עלינו ממש לטובה.

מייל פתיחת שנה ממני, הכולל ברכות ואיחולים שאי אפשר בלעדיהם, מעט אינפורמציה שכדאי לדעת ובעיקר מבט-על על בית הספר, מנקודת מבטו של מנהל בית הספר.

נתחיל בתודות. תודה אישית ממני ללא מעט אנשים שבמהלך הקיץ עבדו וטרחו והתאמצו וחשבו ועשו. בעיקר מאוד עשו.

לתלמידי התיכון שלנו שעשו לנו קבלת פנים מ ה מ מ ת היום בבוקר. זאת לאחר שעבדו כל הלילה ולא ישנו בכלל. לצוות התיכון על הליווי של כל העסק.

לועדת מערכת על הפקה של מערכת שעות רצינית ומעמיקה. על עבודה מאומצת עד מאוד אל מול המון אילוצים שונים. על הנסיון לשפר ולהשתפר.

לקבוצת הורי כיתות ג-ד על קיץ של בינוי ועיצוב והתגייסות מקסימה לשיפור פני מועדות ג-ו. התוצאות בשטח ניכרות על מאוד.

לגבי גבע על הכנת מרחב בית הספר, שנראה ומרגיש מטופח ומוקפד (עד כמה שניתן).

לועד עמותת בית הספר על עבודת הקיץ הכוללת טיפול בנושא המלגות וסיוע באופן כללי להכנת ופתיחת שנת הלימודים.

ואחרונים וחביבים ביותר- לצוות בית הספר שעבודתו אינה מובנת מאליו, לא על ידי ואני מקווה שגם לא על ידכם- על הכנה מדוקדקת של שנת לימודים נוספת. על ההתחדשות והמסורת ובעיקר על קליטה מקסימה ומחממת את הלב של אנשי הצוות החדשים שלנו.

 

צוות בית הספר השנה הוא:

חט"צ-

גן- נעמה, רינת, ישראלה וחלי

א-ב- ליאל, אתי, דקלה, גל כרם, אילנה, ענת בדר, ברינש ועירית.

ג-ו-

ג-ד- ליאת, מורן, יהודית, לימור, נגבה, מיקו, יפעת, סמיון .

ה-ו- גל פסח, אלכס, שרון, חן, נגה, דנה מטרי,וסוג'וד.

חטיבה עליונה-

חט"ב- שושי, אהובה, סטיב, עומר, עדי ואסף רופא (ברוך השב), דורית, שרון הנסב.

תיכון- אורית, הילה, נועה, אדר, איה.

בנות שרות- עדיה וטופז.

בעלי תפקידים חדשים -

הנהלת חטיבה עליונה- אורית חוסינסקי

יועצת חטיבה עליונה- ורד שובה

ועדת מערכת- אדר ענבר

ועדת משמעת- איה ארדיטי

ריכוז יום שישי- לימור עזריה

לא הייתי באירוע נישבוקים (מסיבות אישיות) ולכן לא יכולתי להיות נוכח ברגע ההתרגשות הראשוני. מעבר לכלל האינפורמציה שהועברה במפגשים בבתים על  ידי צוותי הבתים, אני רוצה לומר כמה מלים בעניין בניית מערכת השעות האישית של כל תלמיד.

לכאורה, בניית המערכת היא המשימה העיקרית והחשובה הניצבת בפני כל אחד מהתלמידים. בשלב הזה של השנה, בה כולנו עסוקים בחתירה לשגרה, נראה לנו כי בניה מהירה של מערכת שעות תייצר שקט תעשייתי ותפחית מתחים או חרדה. האמת... היא מעט שונה. לכל אחד מאיתנו קצב אחר, מערכי שיקולים שונים וגם צרכים אחרים בכניסה לשגרה ובהבנה של בית הספר. אני מבקש מכולנו (ומזכיר גם לעצמי- יש לי פה שלושה ילדים אישיים) את  מידת הסבלנות. את התזכורת הזאת הבסיסית על שיטות ההפעלה השונות של כל אחד מאיתנו. את העבודה העדינה של ליווי ילדינו בבניית השגרה בבית הספר תוך הבנה כי המערכת היא רק נדבך אחד של השגרה. כי מערכת שאינה משקפת את העניין.. הצרכים או היעדים האמיתיים של ילדינו אינה עושה טוב ובסופו של דבר גם תורה להשתנות בהתאם למציאות.

קחו את הזמן. תנו לילדים את הזמן. עודדו אותם לבחינה אמיתית של המערכת לפי מה שמתאים להם.. לפי מה שמעניין אותם, לפי מי שהם. עיזרו להם להיות מי שהם.

אנחנו כאן כדי לעזור ולסייע להם, לכם ולמי שצריך.

לסיום מכתבי אני רוצה לאחל המון הצלחה לכל מי שחדש. לאנשי הצוות החדשים שלנו- נעשה ככל יכולתנו לסייע לכם. לתלמידים החדשים אצלנו- אתם בתחילתו של מסע מופלא אל תוך עצמכם. להורי התלמידים החדשים- ברוכים הבאים. גם עליכם הולכת לעבור שנה של למידה והסתגלות. ברוכים הבאים לקהילה שלנו.

לכל מי שלא חדש (רוב רובנו). בעצם, אם יורדים לעומק הדברים- הרי גם אתם קצת חדשים. בכיתה, בבית, בתפקיד חדש, בשיעורים החדשים, בפעילות נוספת ועוד ועוד. פרגנו לעצמכם את ההתחדשות, את השוני.

לבסוף- זו שנה ראשונה בה ננהל את בית הספר שני מנהלים. עבורי (כך לפחות אני מצפה) זהו שינוי גדול ומבורך. אני רוצה לאחל לאורית המון הצלחה. ובאהבה.

 מי ייתן ותהיה זו השנה הכי טובה אבר.

 שלכם,

 להתראות בבית הספר.

 יובל.
28/1/19

שלום לקהילה,

במסגרת המשך ההיערכות שלנו לשנה הבאה, והתקדמות עם התכנית שלי להבניית החטיבות בבית הספר, ולהעצמת מבנה החטיבה כמבנה מארגן עליון בבית הספר, אנו נדרשים עתה להסדיר את אופן הפעולה של החטיבות מול המדינה. 

הגשנו בקשה לשינוי הרשיונות של בית הספר מ-

יסודי א-ח, ותיכון ט-י"ב

ל-

יסודי א-ו, תיכון ז-י"ב. 

הסיבות והנסיבות מפורטות בשני הקבצים המצורפים- הצעת הפרלמנט שלי, מכתב למשרד החינוך המסביר את העניין

 

אישור משרד החינוך למהלך (אנו מצפים שהמשרד יאשר את התכנית) תקנה לבית הספר תקן נוסף עבור מנהל לתיכון. הצעת הפרלמנט הנ"ל מתייחסת לתהליך גיוסו של מנהל התיכון. 

לעיונכם.

בימים הקרובים תוציא ועדת פרלמנט הודעה על קיום פרלמנט זה. 

להתראות בבית הספר 

 יובל.

23/12/18

שלום לכולם,

שמח לכתוב לקהילה את מכתבי התקופתי. הפעם אנחנו כבר עמוק בתוך שגרת הלימודים וממש בעיצומה של שנת הלימודים.

כותב בנקודות אודות מספר דברים שחשוב לי שתדעו.

מתחילים-

מעוניין להתחיל ולציין כי לפני חופשת חנוכה נפגשנו כאן בערב קריר אחד, לערב למידה ארוך ומרתק. ערב הלמידה המשותף היה תוצר של יוזמה של צוות בית הספר, בשיתוף עם חברי ועדת חינוך שהתגייסו גם להעלאת התכנים וגם להנחיית הערב. בערב הלמידה עצמו נכחו רבים מחברי הקהילה. האווירה הייתה נעימה מאוד, קהילתית וחמה, ולמרות הקור שנשב בחוץ... בפנים נרשמה אינטימיות גדולה. הדיונים התגבשו סביב שלושה נושאים מרכזיים, רלוונטיים תמיד לבית ספר כשלנו- קהילה, למידה ובחירה.

הערב הרגיש משמעותי עבור מי שהיה נוכח בו, רבים מחברי הקהילה. הייתה תחושה כי ישנו צורך של הורים לא מעטים בקהילת בית הספר לשתף ולשמוע, גם להעביר ביקורת ומחשבות על "איך נעשה דברים אחרת". ועדת חינוך רשמה את עיקרי הדברים ואנו נמשיך לארגן ערבי למידה דומים, כי אנו מבינים שיש בכך תועלת.

פשפשוק בית הספר היה השנה מקסים במיוחד, ואפילו מזג האוויר התגייס למעננו. ערב רב של דוכנים מדוכנים שונים, והמון מוכרים מיומנים מכרו את מרכולתם האיכותית לכולנו. אלפי השקלים שנאספו נתרמו לעמותת "כולנו" שלא מפסיקה להתרגש מאתנו. אין גבול למעשים הטובים שאפשר לעשות. אנחנו נמשיך. וכל הכבוד לוועדת אירועים.

ביום שישי האחרון (שלשום) בבוקר נפגשנו בבית הספר לסדנת הנשימות המהממת של ג'ייסון. היה מרחיב ריאות ודעת. זאת דוגמא מצוינת לפעילות קהילתית מחזקת ומעמיקת קשרים. לכאורה ללא קשר לבית הספר ולמטרותיו, אבל בפועל עם קשר הדוק, ועם הקשר רחב, ובכלל- כן ירבו כאלה סביבנו ובסביבתנו כאן בבית הספר. כל הכבוד לג'ייסון.

פינת הפירגון- נירה ציפין, שהיא פסיכולוגית בית הספר מזה 17 שנים, "חוטאת" בכתיבה. נירה כתבה ספר ילדים חביב ומקסים ועכשיו היא רוצה להוציאו לאור. לשם כך נוצר קמפיין הדסטארט לתמיכה בפרויקט.

 להלן קישורו... למתעניינים שביניכם: 

https://headstart.co.il/project/46227

 

כינים, רבותיי, כינים. הריני מכריז בזאת כי סוף השבוע הקרוב יהיה סוף השבוע בו כולנו נעשה טיפול כינים. אולי אני רגיש לזה במיוחד (ואולי יש פה בינינו שאינם רגישים לזה כלל) אבל בשיטוטיי בבית הספר, במועדונים ובחצרות, אני רואה את ילדיכם מתגרדים ללא לאות (...לו רק היו לומדים כמו שהם מתגרדים...  :). מיותר לציין כי כללי היגיינה בסיסיים מחייבים אותנו לטפל בנגע הכינים. ואיך מטפלים? אם עושים זאת כולם ביחד, הסיכוי להפוגה ארוכה מטפילים אלו הוא גבוה בהרבה. אבקש מכל חברי הקהילה שלנו לתת את דעתם בעניין, לחפוף ולסרק ומה שצריך. ובראשון הבא- כבר לא מתגרדים. מצורפת מצגת מעניינית בנושא כינים (באדיבות גדעון דותן).

והמשך הנזיפות-

נסיעה בכפר הנוער- לצערי הרב, הופר הסטטוס קוו שהושג, והחל משבוע זה (שוב) לא יוכלו בעלי המדבקות הצהובות להיכנס לכפר הנוער לאחר השעה 17:00. לצערי, חרף מאמצים רבים שלי ליצור מערכת יחסים טובה עם הנהלת הכפר וקב"ט כפר הנוער, עקב אירועים חריגים (נהיגה מהירה ולא אחראית בשטח הכפר), שוב לא נוכל להיכנס לכפר הנוער לאחר השעה הנקובה. מוצא לנכון בהזדמנות זו להעביר שוב מסר חד וברור לקהילת בית הספר – נא להתנהג בהתאם. נהיגה בכפר הנוער לא תעלה על 25 קמ"ש. לא לעקוף. לא לצפור ובאופן כללי לנהוג כמו בשכונת מגורים. יש כאן אלפי תלמידים בכל יום ואנשי כפר הנוער יעשו ככל יכולתם לשמור עליהם. כמו כן חשוב להבין שמכל המוסדות החיצוניים שמאכלסים את הדסים- בית הספר שלנו הוא המוסד הגדול ביותר. רק השבוע נלקחו מדבקות ואישורי כניסה משתי משפחות בבית הספר. עיני הקב"ט נשואות, הפנקס פתוח והיד רושמת. שימו לב.

שעות פתיחת בית הספר- שוב... מעדכן את הציבור כי בית הספר פועל בשעות מוגדרות, לפניהן ואחריהן בית הספר סגור. קורים כאן יותר מדי מקרים בהם אתם ההורים משאירים את ילדיכם (שלכם, כן? ... לא שלנו) ללא השגחה, ובפועל ללא אחראי.

ראשית- זה לא אחראי.

שנית- בית הספר פתוח בין השעות 8:00 בבוקר ל14:00 בצהרים. מעבר לשעות אלו אנו לא אחראיים. כך גם בשישי, לאחר השעה 12:00 בית הספר נסגר. תלמידים שיישארו בבית הספר לאחר השעות הללו- הם באחריותכם.

ונזיפה אחרונה להיום (אני ממש מצטער על צבר התלונות והטרוניות... הכל מהחיים ולמענם).

עניין החיסונים עולה על סדר היום גם אצלנו בבית הספר. כנציג הארגון אני נמצא בקשר עם משרד הבריאות ועם הרשות המקומית. ברשויות כולם כמו גם במשרד הבריאות ישנה תכונה ערה הקשורה ברצון ל"השיג" את המסה הקריטית של המחוסנים- לבריאות של כולנו. גם אנחנו כאן בבית הספר עסוקים בעניין וברצינות. אני עדיין לא נמצא במצב בו אני יכול לומר לתלמידים שלא התחסנו לא לבוא לבית הספר, אבל אני מרגיש שהיום הזה קרוב וכי הרשויות כולן יגבו הנחיה כזו. במקרה כזה אאלץ לשתף פעולה. ברצוני לומר כי אני מבין את ההתלבטות סביב חיסון ילדינו הפרטיים (ילדיי שלי מחוסנים) ועם זאת נראה כי חברה בריאה העומדת בפני התפשטות מחלות- היא חברה המחסנת את ילדיה.

ונסיים בהזמנה- ביום שישי ה-25 לינואר נצא לטיול הקהילתי השנתי שלנו לזכרו של עמרי גילור. תלמיד בית הספר לשעבר.

השנה אנו מציינים את זכרו של עמרי בפעם העשירית. פרטים נוספים על הטיול ובכלל תקבלו בקרוב.

 

מאחל לכולנו שבוע נפלא.

 

יובל.

23/10/18

היי לכולם,

מייל קצר כתגובה לכל אלו מכם שפנו והתנדבו לארח בביתם. 

ראשית כל רוצה לומר המון תודה. רבים מכם הגיבו כי יארחו בשמחה. זה מחמם את הלב וגם נותן מענה פרקטי לתכנית. 

 לעניין עצמו- מעט אינפורציה עבורכם. היו  לא מעט שאלות.

- יגיעו כ-25- 30 איש מאוקראינה. רובם תלמידים עם מעט מורים אנשי צוות. 

- התלמידים הם בגילאי- 11-16 (גיל חט"ב ותיכון). 

- התלמידים ומוריהם דוברי אנגלית. 

- יהיו כאן כשבוע ימים, במחצית השנייה של חודש פברואר.

- ישהו בבית הספר את כל ימי החול והלימודים, ישתלבו בלימודים וגם יעבירו בעצמם שיעורים עבורנו. 

- במהלך הסופ"ש- אנחנו רוצים לצאת לטיול איתם, אולי כולל לילה בחאן, או קמפינג. יכול בהחלט להפוך לטיול קהילתי. 

זהו בינתיים ממני בעניין זה. 

אלו מכם שהתנדבו רשומים אצלי. 

אשמח למתנדבים נוספים. 

  פעמיים כי טוב. 

יובל.

21/10/18

שלום לכולם,

מכתבי התקופתי הרי הוא לפניכם. בסופו... מספר בקשות מהקהילה (זוטות חשובות), כך שחשוב לי שתקראו עד הסוף. אולי תוכלו לסייע לנו.

אספר מעט משגרת בית הספר בימים של כניסה לשגרת לימודים ועבודה אחרי כל החופש הזה שהיה... ונמתח ונראה כבר כמו לא נגמר. אז נגמר... והשנה החלה.

אז... אנחנו כבר עובדים ובקצב. השינוי הגדול של עבודת הצוות בשנה הזו הוא השינוי בזמן ישיבות הצוותים של בית הספר. לאחר תהליך ההכרעה הפרלמנטרי של שנה שעברה, ולאחר כל מה שנאמר, נכתב והורגש על ידי הקהילה, ולאחר חודש וחצי של לימודים (פחות מיותר) אני יכול לומר כבר כי להחלטה לקצר את יום הלימודים, לפחות בהיבט של ישיבות הצוות- הייתה השפעה חיובית ומיטיבה. צוותי בית הספר השונים מספיקים בימי שני לקיים גם ישיבת צוות מליאתית (כולנו) גם ישיבות צוותי בתים וגם ישיבות לצוותים מקצועיים (אמנות, חשבון, שפה...) ואפילו כבר הקמנו צוות לומד שהגדיר לעצמו מטרות לשנה זו. אינני יודע איך זה מרגיש מהצד שלכם ההורים, אני כן יכול לומר שמבחינתי יש פה שדרוג בעבודת הצוות.

חונכות אישית- השנה תהליך השיבוץ היה קשה במיוחד. יש לכך מספר סיבות, רובן טכניות ולוגיסטיות וחלקן סיבות מהותיות. אצלנו בבית הספר לחונכות האישית ניתן מקום של כבוד. למן ההתחלה, השקיע בית הספר בחונכות האישית משאב זמן גדול מאוד (בעבר כחצי שעה אקדמית) מחד, ואפשר טווח גדול מאוד של בחירה בחונך המועדף מאידך. כך נוצר מצב בו יש לחונכות האישית מקום מאוד גדול בהתנהלות הבית ספרית. החונכות האישית זוכה לרייטינג גבוה מאוד, והתלמידים (וגם חלק מכם ההורים) מתייחסים בכובד ראש גדול מאוד באשר לזהות החונך האישי. נכון שמדובר בקשר משמעותי מאוד בבית הספר, קשר עם פוטנציאל למשמעות לחיים שלמים. עם זאת, חשוב לי להבהיר כי תהליך השיבוץ של 470 תלמידים, תוך התייחסות לרצונות וגם לשיקולים אחרים (חינוכיים, ארגוניים, שיקולי זמן וחלוקת נטל ועבודה, שיקולי צוותים ובתים ועוד) היא עבודה קשה מאוד (השנה לקח לנו עשרה ימים ארוכים ועמוסי פרטים ושמות). וחשוב לי לומר כי זהות החונך (או השאלה אם קיבלתי ב ד י ו ק מה שרציתי), עדיין, למרות החשיבות הגדולה בחיי בית הספר, היא אינה חזות הכל. השנה נאלצנו לקיים לא מעט משאים ומתנים סביב עניין החונכות האישית. קהילת בית הספר שלנו מבקשת להחזיק את המקל מכל צדדיו.... גם לבחור מתוך המון חונכים פוטנציאלים וגם לצפות שנקבל בדיוק את מה שרצינו. עבור משפחות אחדות... אפילו לא היו אופציות נוספות מעבר לחונך האחד המוכשר והמיטיב. מדובר בהרגל ומסר בעייתי. ובסופו של דבר בתרבות בה לא נוכל לעמוד לאורך זמן. כמסקנה מתהליך השיבוץ של שנה זו... ובמקביל לרעיון העצמת החטיבות בבית הספר, אנו מתכוונים להביא הצעה לפרלמנט, בענייני חונכות, שעיקרה שני שינויים עיקריים: בחירה של ארבעה חונכים ללא העדפת אחד מהם (זאת אומרת – אני אקבל אחד מהארבעה שבחרתי), צמצום בחירת החונכים האישיים לחונכים מהחטיבה שלי הספציפית (ילדי יסודי יוכלו לבחור את צוות היסודי בלבד) – כמו שקורה כעת בחטיבה הצעירה.

תבואו לפרלמנט ותשמעו. ותחליטו.

ועדות בבית הספר- גם עבודת הועדות החלה לאחרונה. מעבר לאינרציה הרגילה של סדירויות העבודה בבית הספר, השנה הקדיש צוות בית הספר יותר זמן להכנה של יריד ועדות, וגם למחשבה (במסגרת הישיבות שלנו) סביב עבודת הועדות, מידת ההצלחה, היעילות, הנוכחות ועוד קריטריונים לבחינה של העניין. עבודת ועדות בית הספר  היא מחויבת המציאות וישנו ספקטרום גדול של פעילות שהן יכולות לעשות. צוות בית הספר שאל את עצמו עד כמה עבודת הועדות מוצלחת והאם ניתן לשפר אותה. ואנחנו עובדים על זה. בקרוב תעלה לפרלמנט הצעה שלי המציעה לחזור לימים בהם היו בחירות לועדות (עם הגדרה של מספרי משתתפים והגדרת תפקיד של כל ועדה). אני חושב שמעט גבולות והגדרות ברורות יכולות לעשות טוב לעבודת הועדות. מוזמנים לבוא לפרלמנט גם בעניין זה.

ועדת חינוך של בית הספר התכנסה גם היא לראשונה השנה והחליטה לעסוק השנה בנושא קליטה מיטבית של משפחות חדשות... ובתוך כך לקיים ערבי למידה הקשורים ליסודות של החינוך הדמוקרטי (עבור כולנו... לא רק לחדשים) לחברי ועדת חינוך יש תחושות (וכמעט מסקנות אפילו) שיש נם פערים גדולים בתפיסות ובידיעות אודות החינוך הדמוקרטי ויסודותיו, וישנה הרגשה שקהילת בית הספר זקוקה לעיסוק יותר אינטנסיבי ומעמיק בנושאים הללו. הפערים עולים מן השטח ומייצרים מתחים ואי הסכמות שראוי לדוש בהם לעומק, במסגרת מעגלי שיח קהילתיים. בקרוב הפרסומים אודות ערבי הלמידה ובינתיים- ועדת חינוך מזמינה את כולכם להצטרף לישיבותיה. נפרסם מועדן.  

ביקור של תלמידים ומורים מאוקראינה- פנתה אלינו אירה, מנהלת בית ספר דמוקרטי מאוקראינה. אירה היא טיפוס פעלתן וסקרן, הגיעה אלינו דרך ארגון "ערי חינוך" של יעקב הכט, ורוצה לבוא אלינו עם תלמידים ולשהות בבית הספר כשבוע. כל זה יקרה בחציו השני של פברואר. אני מחפש מספר משפחות שיסכימו (ושישמחו) לארח תלמידים אצלם בבית. סה"כ יגיעו כ-20 איש ואני בונה על הקהילה שלנו ועל הכנסת האורחים שלה. דברו איתי!! הרעיון הוא לארח אותם כאן אצלנו בבית הספר במהלך היום, ולאחר מכן בצהרים ובערב שיתארחו אצל משפחות מבית הספר שמעוניינות בכך. כמו כן נסייע להם לארגן פעילויות עבורנו בבית הספר (המורים שלהם ילמדו אותנו.. וגם התלמידים..) ופעילויות חברתיות אחה"צ יחד אתנו. גייסתי לפרויקט את אוולין דיאצ'נקו שהצטרפה בשמחה. אשמח לדעת מכם קהילה יקרה מי יהיה מוכן לארח בבית תלמיד ... שניים. אנא חזרו אליי במייל.

מה נשמע? או באנגלית- WHATSAPP- לצערי אני מוצא את עצמי יותר ויותר עסוק בתוך היום יום של בית הספר בדברים (מחשבות, ציטוטים, רעיונות ולחצים) המגיעים מקבוצות הווצאפ הכיתתיות. אין לי התנגדות עקרונית לתקשורת הזו ואני חושב שהיא מעולה לדברים מסוימים ומייעלת מאוד העברה של מסרים מסוג מסוים. מצד שני... אני כבר ממש בטוח שישנם דברים שהקלות הבלתי נסבלת של ההתבטאות בקבוצות הווצאפ מזיקה להם. אחד מהם הוא תקשורת של צוות ושל הורים. לצערי אני מוצא את עצמי לאחרונה חושב על כל מילה כתובה שאני מעביר מחשש שדברי יצוטטו (במקרה הטוב) יצולמו ויועברו (במקרה הבינוני) או יסולפו, יוצאו מהקשרם ועוד (במקרה הגרוע). לא רק אני... כולנו חשופים לכך. עבורנו, ימים בהם הקבוצה סוערת בווצאפ... הם ימים בהם הסערה מתדפקת על דלתותינו כאן בבית הספר. אבל במקום שאנו נהיה חלק מן השיחה, ובעמדה של לתת תשובות... אנחנו רק צופים מהצד ולא משתתפים בתקשורת פעילה. חלק גדול מאתנו הם גם הורים בקבוצות הווצאפ השונות.

אני חש צורך בוער גם לדבר על זה וגם לעשות עם זה משהו. עדיין איני יודע מה אבל אני עוד אדע. ואז... אשתף אתכם. בינתיים... מבקש בכל לשון של בקשה שבכל עניין או תהייה הקשורה בבית הספר, אישית או קבוצתית, תפנו אלינו. דברו אתנו. אנחנו הכי טובים בעולם בלנהל דיאלוג ואנחנו הכי רוצים בעולם לסייע לכם. מבקש כי נצא מקבוצות הווצאפ אל החיים האמיתיים.

אני מוצא לנכון להזכיר לקהילה את שעות הפעילות של בית הספר- ימים א-ה 8:00- 14:00 (למעט יום ב' אז מסתיים ב13:00). ימי שישי בין השעות 8:00- 12:00.

אנא הקפידו שלא להשאיר את ילדיכם מוקדם מכך (אנחנו לוקחים אחריות החל מהשעה 8:00). ולא להשאירם מאוחר משעות הפעילות של בית הספר (במיוחד נכון הדבר לגבי יום שישי- אנו לוקחים אחריות עד השעה 12:00... יכולים לחכות עוד מספר דקות אך לא מעבר לכך).

ועכשיו, מצעד הזוטות-

 • קיבלנו כלוב חדש לתרנגולות בבית הספר. כלוב מגניב ונייד אשר יתמקם לו באזור בית א-ב. למי יש תרנגולות לתרום לנו? דברו עם אלכס.
 • אני צריך סיוע בקיצור וילונות (ליורט אותו אני מטפח השבוע)- מחפש בעלי מכונת תפירה ומספריים שגם יודעים איך להפעיל אותם. דברו איתי.
 • אני צריך עזרה בהובלת תנור בישול תעשייתי גדול מאבן יהודה. מי יכול לעזור לי?
 • מזמין אתכם להצטרף אליי בימי שישי בבוקר לעבודות יזומות בחצר בית הספר. למי שיש זמן... ואוהב קצת עבודת כפיים. אנו נפגשים בכל יום שישי ועובדים. כמיטב המסורת. תבואו.

וזה הכל בינתיים.

להתראות בבית הספר. יובל.

23/8/18

שלום לקהילה שעדיין נופשת לה. 

מעט מלל (מבטיח) להכנת הקהילה לתחילת השנה החדשה. עוד צפויים מיילים רבים נוספים לכן מעביר רק את עיקרי הדברים שחשוב לדעת בשלב הזה.

בינוי- במהלך הקיץ עסקנו בהגדלת מספר חללי הלמידה בבית הספר. בפועל מה שעשינו הוא- סגירת המרפסת של חדר אמנות, סגירת המרפסת של מרחב התיכון, חיבור שתי כיתות קטנות במבנה התיכון ויצירת כיתה אחת גדולה לשימוש תלמידי התיכון שלנו (שגדל משמעותית). גולת הכותרת של שיפוצי הקיץ- בנינו בחצר בית הספר יורט (אוהל מונגולי גדול ויפה עד מאוד) שישמש ככיתה לכל דבר, עבור מקצועות התנועה (ריו אביירטו, יוגה, קראטה וקפוארה) ועבור הקבוצות היושבות במעגלי שיח (מפגשי בית, שיחות בנים ובנות ועוד). עוד ביצענו טיוב של כיתת מונטסורי (עבור תלמידי חטצ), וכיתת דרמה ומחול (מוצארט) ואיטום אקוסטי לכיתת כוורת לטובת בחינות הבגרות (מתוקף חוק הפרלמנט משנה שעברה).

החדשות הרעות בעניין הבינוי הן שעמותת בית הספר נאלצה לקבל (לאחר מאבקים) את סמכות הגורמים הבטיחותיים – משרד החינוך, רשות אבן יהודה וגם ויצו הדסים- ולהקים גדר סביב  כל בית הספר. בהגיעתכם לבית הספר בשבוע הבא תיווכחו ותראו במו עיניכם.

צוותי הבתים לשנה הבאה הם:

גן- נעמה, רינת, ישראלה, ורד וחלי (חדשה ונהדרת).

א-ב- ליאל, גל כרם, אתי, דקלה, ענת בדר, אילנה אפלרויט (חדשה-ישנה ומופלאה).

ג-ד- ליאת, מורן, מיקו, חן, יפעת, יהודית, לימור, נגבה ונעה בריל.

ה-ו- אלכס, שרון, גל פסח, ליזה, עינב טננבאום (מורה חדשה ומאה-ממת למתמטיקה –בהצלחה) ונגה

ז-ט- שושי, אהובה, דורית, סטיב, עומר, עדי ואשטרה.

י-י"ב- אורית, נועה, הילה, אדר ענבר.

כמו כן מצטרפים לצוות בית הספר השנה- יורם שחק- מורה למחשבים לבגרות, אביתר אסולין- מורה להוראה מתקנת, איריס מלו והבן שלה דור וביחד ילמדו ספרות לבגרות.

מילה על הצהרון- כבר קיבלתם ממני מידע רב. חשוב לי להדגיש כי אמיר ושירי מפעילי הצהרון הם לא בעלים של חברה גדולה שמפעילה צהרונים רבים, כי אם בעל ואישה שיפעילו אך ורק את הצהרון שלנו. הם נלהבים מאוד מההזדמנות לעבוד בבית הספר שלנו, ומקוים שקהילת בית הספר תתלהב לפחות כמוהם. תוכלו לפגוש אותם בשבוע הבא במסגרת פגישות הבתים ובמסגרת ערב הנישבוקים.

בשבוע הבא ביום חמישי אחה"צ נקיים כאן את אירוע הנישבוקים הגדול. נתראה.. נתחבק ונתנשק, ונקצה זמן מיוחד למשפחות החדשות בבית הספר (מיילים מפורטים כבר קיבלתם מראשי הבתים שלכם).

וביום א', השני לספטמבר נתחיל את שנת הלימודים הבאה בשמחה וברון. כמיטב המסורת ועל מנת להקל על ההתרגשות והדרמה- אנו מקצרים את היום בשעת לימוד אחת.

לוז יום ראשון ללימודים הוא:

8:30 – הגעה לבית הספר והתאקלמות במרחב

9:00-9:30 – טקס פתיחת שנה

9:30- 11:15 – פגישות בתים

11:20-12:05 – שיעור רביעי עפ"י המערכת לתלמידי כיתות ג' ומעלה, ילדי גן ו א-ב נמצאים בבתים

12:20-13:15 – שיעור חמישי עפ"י המערכת לתלמידי כיתות ג' ומעלה ילדי גן ו א-ב נמצאים בבתים

13:15 – סיום לימודים

דבר אחרון- ביום א הקרוב אנחנו עושים כאן יום גיוס להכנת בית הספר לשנת הלימודים. לאחר קיץ עם המון שיפוצים העבודה כאן רבה ואנו זקוקים להרבה ידיים עובדות. תבואו לעזור?

עד כאן ממני. מהשטח.

להתראות בבית הספר.

יובל.
3/7/18:

שלום לכולם, שוב.... פעם אחרונה לשנת הלימודים ת ש ע ח .

מייל לא ארוך, כיאה לעונת המלפפונים שנכנסה לחיינו בסערה מגובה בשעות מסך מרובות דרמה של כדורגל.

אספר לכם כי בית הספר בימים אלו של חופש עדיין רוחש פעילות. קייטנת משרד החינוך מאכלסת את כל המרחב של החטיבה הצעירה (המבנה המזרחי שלנו) והילדים ממשיכים להתנהל להם בחופש באופן דומה מאוד ליום יום של בית הספר. השנה הצלחנו שוב, לאחר מאמצים ניכרים, להוציא לפועל את הקיטנה. עם זאת חשוב לומר כי התזמון בו ידענו על קיומה בסופו של דבר הפריע להתארגנות שלנו אליה ויש טעם מסוים לפגם בפתיחת הקיטנה, שבסופו של דבר לא הציעה מענה מלא לקהילה שלנו. בתום תקופת הקיטנה אנו נסכם את ההשתלשלות וננסה להבין כיצד לשפר לשנה הבאה.

צוות בית הספר יצא השנה ליומיים השתלמות אינטנסיביים במלון אי שם לחופי הים התיכון. חוץ מסיכומי שנה ולמידה משותפת גם בילינו זמן איכות ביחד צחקנו, בכינו וכל מה שביניהם.

במהלך השבועיים הקרובים ימשיך הצוות את הפעילות של ההכנות ושאריות הסיכומים שעוד נותרו ואז יצא לפגרת הקיץ המיוחלת והחשובה. בעת הפגרה אנו מכריזים על הדממה וזו אולי הפעם היחידה שצוות בית הספר שלנו מתנהג במשמעת צבאית ממש.

ועדת מורים עדיין עסוקה בגיוס מורים לשנה הבאה. לצערנו, טרם הצלנו לאייש את כל המשרות שאנו מתכננים לשנה הבאה. עדיין בחיפוש אחר- מורה למתמטיקה לגילאי יסודי- חט"ב, ומורה למחשבים להכנה לבגרות. אם אתם מכירים מישהו העונה על התיאורים הנ"ל, העבירו אותו אליי בבקשה.

משהו רציני: במהלך החודש האחרון של הלימודים, במקביל לפרסום של הוראות כניסה והתנהלות חדשות של בית הספר מול כפר הנוער הדסים, היו שני מקרים שהורים מקהילת בית הספר נכנסו לעימותים עם אנשי האבטחה של כפר הנוער. בשני המקרים נדרשה התערבות אסרטיבית של קב"ט כפר הנוער ובאחד מהם אפילו הוגשה תלונה למשטרה, והוזעקה ניידת לבית הספר. אני חוזר ומבקש לקחת לתשומת הלב את כל נושא ההתנהלות הרכובה בכפר הנוער ולכבד את חוקי המקום. כל נסיונותיי  לעזור בשני האירועים הללו עלו בתוהו. וההתנהלות בסופו של דבר הייתה (ותהיה גם בעתיד) מול שלטונות האבטחה של כפר הנוער. מבאס מאוד לסיים כך שנה ואני ממש מקוה שנלמד מזה כולנו.  

אני רוצה לברך את כולנו בחופשה נעימה ומאוששת. מקוה כי ננצל כולנו את ההזדמנות להיות בחיק המשפחה, לנוח וללמוד להעמיק וגם לצוף.  

שוב תודה לכולם אישית ממני על השנה הזו שהייתה, עבורי, חשובה ומשמעותית.

להתראות בבית הספר.

יובל.7/6/18
שלום לכולם,
מכתב כמעט אחרון לשנה זו ממני. חלף עבר לו לא מעט זמן מאז מכתבי האחרון. מטבע הדברים, גם הפעם היריעה קצרה ויש הרבה מה לומר, המון מה לספר. אז השענו אחורה בכיסא. מיד אנחנו ממריאים.

סופשנה... מתקרב לו בצעדי ענק. בחיי בית הספר תהליכי סוף השנה מתחילים כבר באמצע השנה. אנו עסוקים מאוד (מאוד) בהכנת השנה הבאה בגזרות השונות. קליטת תלמידים חדשים לבית הספר מתרחשת בימי אלו ובית הספר רוחש אורחים ומבקרים המגיעים לימי ניסיון והתרשמות הדדית. צוותי הבתים ותלמידים מתנדבים רבים מלווים את התלמידים החדשים ומהווים חלק מתהליך הקליטה לבית הספר.

ועדת מורים נמצאת גם היא בשיא הפעילות השנתית שלה ומראיינת מועמדים רבים להוראה וחונכות בבית הספר, זאת לאחר עיבוד תוצאות הפרלמנט (תהליכי תכנון הלימודים בבתים השונים) ועבודה של הנהלת בית הספר, והצוות הפדגוגי על הצרכים השונים של בית הספר לשנה הבאה. עוד על צרכי המערכת, ועל העזרה שאולי תוכלו לתת לנו העניין זה... בהמשך המכתב.

במקביל גם ועד העמותה של בית הספר מכין את שנה הבאה. תקצוב, שכר המורים, שיפוצי (ושיפורי) הקיץ הבא עלינו לטובה. שמח לדווח כי אנו מתכננים תוספת של עוד כארבע כיתות בבית הספר (המילה כיתה היא... איך נאמר.. לא תמיד תיאור מדויק של מה שאנו העושים. מעתה נקרא להם מרחבי למידה ברשותכם). במהלך חופשת הקיץ נסגור את המרפסת של כיתת אמנות, נסגור את המרפסת של מועדון התיכון ו... נציב בחצר בית הספר יורט (אוהל מונגולי עגול ) גדול, שייתן לנו עוד כשתי כיתות. כל זה בהשקעה כספית ניכרת ובמאמץ ראוי לציון של עמותת בית הספר לתת מענה למחסור שלנו בכיתות (מרחבי למידה, זוכרים?).

תלמידי התיכון הנרגשים ניגשים לבגרויות חדשות לבקרים ואנו כצוות וכבית ספר מתרגשים ולחוצים איתם מהמפגש עם הממסד. שמח לספר שהמנגנון כבר משומן וכי כבר כמה שנים שעושים כאן בגרויות אצלנו בבית הספר. בתכונה לשנה הבאה, בודקים עתה תלמידי התיכון לעתיד (כיתה ט') את ההרחבות אשר ילמדו בבית הספר שלנו, ואת ההרחבות המוצעות להם במסגרת שיתוף הפעולה שלנו עם תיכון הדסים.

עוד בסימן סוף שנה.. ערב רב של סיכומי, מופעי, תוצרי ועוד ועוד. בעת כתיבת שורות אלו עוד מוצא את עצמי נרגש ממופע התיאטרון של "הקבוצה של שיר" (שיר סייג, תלמיד לשעבר, בן שרות בהווה ואיש גדול בעתיד). מופע בארגון והפקה של התלמידים, כתיבה ובימוי משותפים ובהובלה המאוד מרשימה של שיר. קורס שהתרחש בימי שישי, רחוק מהרדאר הבית ספרי, במחויבות שיא של התלמידים. והתוצר... כמו שאמרתי. מרשים מאוד. וזו דוגמא אחת מני רבות. דוגמא נוספת ראויה לפרגון שלי (למרות שלא נכחתי באירוע עצמו) – הצגת 70 למדינה של בית ה-ו, לסיכום פרויקט. ראיתי סרטונים שנשלחו במייל ואני מודה שישבתי בבית במרפסת ולחלוחית עלתה בעייני. אני... מאוד גאה.

בימים אלו כותבים אנשי הצוות את ההערכות לקראת שיחת סיכום השנה אתכם ההורים ועם התלמידים. אם בתחילת שנת לימודים המורות משתעלות והולכות לישון מוקדם, הרי שבסופה הן כבר נטולות קול, וישנות מעט מאוד. בשבוע הבא תקבלו הזמנה רשמית ליצור קשר עם החונכים לקראת אותן פגישות ואני מקוה שאכן תעשו כך.

יש עוד "לסיום".... ואחריו "לסיום סיומת".

בעקבות תהליך תכנון הלימודים והמערכת שנעשו בבית הספר בבתים השונים השנה, תהליך שהעלה מוטיבציות חדשות ומגניבות ללמוד דברים שונים בבית הספר. לצערי, עבור חלק מהדברים הסמיכה היא קצרה ואני שולח עכשיו את לחמי על פני המים לבדוק האם הקהילה יכולה לסייע ביצירת מסגרות לימוד לנושאים שעלו ושאנו לא מצליחים לספק. מיד אכתוב כאן רשימה של נושאים שהילדים רוצים, ושאולי לכם יש רעיות כיצד ליצור עבורו מענה בבית הספר. בהתנדבות הורים, סבים, מכרים... בהכרות שלכם עם אופני למידה עצמאיים, בשילוב של למידה פורמלית ועצמאית ובכל מחשבה יצירתית.. שתפו אותי, אשמח לדעת.

הנושאים להם אנו מבקשים את עזרתכם:

בילוש - (מדע משפטי, טכנולוגיות איכון איתור ומעכב, שפת גוף, חדרי בריחה ועוד כיד הדמיון שלכם)

DND,RDND- מבוכים ודרקונים.

עיצוב אפנה וסטיילינג.

בישול, תזונה ומה שביניהם ומסביבם.

חץ וקשת.

בניית משחקים.

אנא הפעילו את גלגלי היצירתיות ועזרו לנו ליצור תחומי עניין חדשים (ומרתקים) בבית הספר.

בסוף שבוע הבא נקיים בבית הספר את הפרלמנט בוא נצביע להצעתי לקצר יום לימודים אחד בשבוע בשעתיים. הפרלמנט יתקיים גם ביום חמישי וגם ביום שישי ואתם יותר ממוזמנים להיות בו. רוצה לומר שוב, כי הרצון שלי בהובלת המהלך הזה הוא ליצור עבור צוות בית הספר תנאים ברי קיימא לעבודת צוות, וכי את תוצאות המהלך הזה נתחיל להרגיש מיד בתחילת שנה הבאה (בקטנה) וביתר שאת בעתיד היותר רחוק. בעייני, זמן צוות הוא מהותי לעבודה שאנו עושים ואני בטוח שזה יהיה לטובת כולנו. עם זאת, לא נעשה זאת ללא תמיכת הקהילה במהלך והבנה וגיבוי של הקהילה (הפרלמנט... תבואו?).

זהו ממני בינתיים

סוף שבוע מ ע ו ל ה לכולנו.

להתראות בבית הספר.
שלכם, יובל.10/5/18
שלום לקהילה היקרה,

מחר יום ו' יתקיים בבית הספר חציו השני של פרלמנט תכניות הלימוד לשנה הבאה. בפרלמנט מחר, יעברו הבתים השונים על תוצרי תהליך התכנון. יסבירו את השיקולים, הרעיונות והמחירים בדרך להצבעה. תתקיים הצבעה על כל בית בנפרד. 

ראשית, אני מזמין את כולכם ההורים להיות מחר בפרלמנט. זהו שלב חשוב בתהליך ועבור רובכם (שאינם מגיעים הנה בדרך כלל) זו הזדמנות גם לראות וגם להיות חלק מתהליכי ההחלטה בבית הספר. 
כמה דגשים על הפרלמנט של מחר ועל ההקשר הגדול יותר שלו: 

- את תהליך התכנון של שנה זו עשינו בפעם הראשונה!! זו לנו הפעם הראשונה שאנו נותנים לצוותים של בית הספר, לתלמידי בית הספר ולכם ההורים להיכנס לעובי הקורה של תכנון לימודים בבית הספר. עד היום העניין הזה התקיים בחדרי חדרים. כמו כל דבר חדש, גם כאן תורגש "חדשותו", הן של התהליך והן של תוצריו. יש הרבה למידה בתנועה של כולנו סביב העניין מבחינתי, התהליך הוא החשוב והדיוק של התהליך יכול גם להתבצע במהלך השנה בפרלמנטים. מבקש את הבנת הציבור לעובדה כי תהליך הוא חדש, ולעובדה כי הוא אכן משקף רצונות וצרכים אותנטיים. 
- לתהליך תכנון הלימודים השפעה ישירה על משרות והרכבי משרות הצוות. בתחילת התהליך הצהרתי ואני חוזר שוב על דברי- אין בתהליך ובקיומו כדי לאיים על משרות אנשי הצוות. את שיבוץ אנשי הצוות לשנה הבאה אנו עושים לאחר סיום תהליך התכנון. אני מבקש בכל לשון של בקשה שלא לגרור את הדיון מחר למקומות אישיים ולהבין ולכבד את המתח שחלק מאנשי הצוות נתון בו נוכח התהליך. 
- בתהליך תכנון הלימודים נתקלה קהילת בית הספר ביתר שאת בשאלה- מה צריך/חשוב/כדאי ללמוד? 
כל אחד לעצמו עונה על השאלות האלה בצורות שונות. כאשר תגיעו מחר לפרלמנט... היזכרו בכך שהאמת לא נמצאת אצל אף אחד מאיתנו בכיס (ולא בארנק וגם לא ביד) ושמערך השיקולים המשתקף מהצעות הפרלמנט הוא מערך ראוי וגם כזה שחשבו עליו רבות. 
- אני מצפה שהצעות הפרלמנט יעברו מחר ברוב קולות, אני מצפה שהדיון יהיה נעים ומלמד... מעצים עבור הצוות והתלמידים בעיקר שעבדו קשה עליו. אני מצפה שנצא כולנו מהפרלמנט מחר עם הרוח הגבית של קהילת בית הספר להגשים את המאוויים והחלומות של תלמידינו, של המורים שלנו ושלכם ההורים. 

גילוי נאות- לצערי איני יכול להיות נוכח מחר בפרלמנט. אני נמצא באירוע משפחתי גדול, אי שם בדרום. אירוע שתוכנן חודשים מראש. השארתי נציגים ראויים ואני סומך עליהם לגמרי. 

הודעות-
לכפר הנוער הדסים יש קצין ביטחון חדש (קב"ט). כדרכם של קציני ביטחון (ובמיוחד אם הם חדשים), גם הוא אוהב להכריז על נוכחותו. והוא אכן הכריז. נכון לכתיבת שורות אלו ועד להודעה חדשה, לא ניתן יהיה להיכנס עם רכב לכפר הנוער אחרי השעה חמש אחרי הצהרים, גם לאלו בינינו שמצוידים במדבקה. לידיעתכם. אנו במו"מ על העניין ומקוים לחדשות טובות בקרוב. 

מחר יום ו' במקביל לפרלמנט יתקיים יום שישי רגיל. הילדים כולם מוזמנים. לידיעתכם, הילי המורה לבובנאות לא תהיה בשל מחלה. שיעור דרמה עם שיר עובר לכיתת כוורת- עקב הפרלמנט המתקיים בחדר אלה. 

הנחיות-
בהמשך להודעה הקודמת אני מזכיר כי איסוף התלמידים מבית הספר, בכל שעה שהיא, מתבצע אך ורק דרך החניה הקדמית (מצפון לבית הספר). לא חונים ולא עוצרים ולא אוספים תלמידים מהחניה הדרומית (פינת החי) ולא המזרחית (כיוון תיכון הדסים)? ראו הוזהרתם. לא ממני.... מהקב"ט החדש.

וזה הכל בינתיים- בינתיים זה הכל. 

להתראות בבית הספר. 

יובל25/4/18

החזון שלי לבית הספר הדמוקרטי לב השרון

 

      שלום לקהילת בית הספר.

אזהרת אורך למייל הזה. הוא מייל חשוב לי ואני עובד עליו כבר הרבה זמן. והוא ארוך. מאוד (מאוד). הוא מקבץ את סך מחשבותיי על בית הספר ומביא הצעות קונקרטיות לשינויים שלדעתי צריך לעשות במהלך השנה- שנתיים הקרובות וגם לעתיד הרחוק הותר. מי שנכנס לאתגר, אנא קיראו עד הסוף. הדברים נבנים נדבך על נדבך. בהצלחה.

 

      ראשית, ברצוני להודות לקהילה על הבחירה המחודשת בי כמנהל בית הספר. אחוזי ההצבעה הגבוהים ואחוז המצביעים בעד נגעו מאוד לליבי הרך וגרמו לי לגאווה גדולה בבית הספר ובדרך שלי האישית. תהליך ה"בחירה מחדש" של בית הספר בי ושלי בבית הספר היה עבורי תהליך עמוק ואמיתי. את השנה הזו הנוכחית התחלתי כאשר אני בעומקה של התלבטות לגבי המשך הדרך שלי בבית הספר. לאחר 12 שנות ניהול ועוד מספר שנים בהן עבדתי כמורה בבית הספר, התחלתי את שנת הלימודים במחשבה על המשך דרכי. תהליך הבחירה שנעשה במהלך החודשים האחרונים שלח אותי לתהליך עמוק של קבלת החלטה. במהלך אותם חודשים השקעתי זמן ואנרגיה בבירור פעיל של שאיפותיי ומקומי, נפגשתי עם אנשים רבים (גם מתוך קהילת בית הספר), ראיתי מקומות ופתחתי את הראש. מתוך פרספקטיבה ומחשבה החלטתי בסופו של דבר להתחייב לקדנציה נוספת בבית הספר. לאורך כל התהליך היה לי חשוב שההחלטה שאקבל תתקבל מתוך עמדה מעשית ופרואקטיבית ולא מתוך האינרציה של עבודה בבית הספר. חשוב לי היה להציג את מועמדותי בכפוף לתכנית פעולה, המגדירה את יעדי ומטרות הקדנציה הבאה בקווים ברורים של הדרך בה אני רוצה להוביל את בית הספר.

     במכתבי  האחרונים לקהילה התייחסתי לנקודות השונות עליהן אני רוצה לעבוד, לשנות ולשפר. בהגשת המכרז שלי ארזתי את הדברים בקובץ אחד מקוצר שנשלח גם לקהילה זה מכבר.

     ברצוני כעת להרחיב את הדיבור ואת ההסברה שלי על זווית הראיה שלי של הדברים והפעולות אותן אני מבקש לעשות במהלך השנה הזו ושנה הבאה- ולאן הדרך הזו מובילה את בית הספר המיוחד שלנו.

     רצ"ב קובץ החזון המורחב שלי לבית הספר. מוזמנים לקרוא. אלו מכם שיקראו את הדברים במלואם אמורים לקבל תמונה רחבה על בית הספר במגוון היבטים. המלצה שלי- זה כדאי!!

מטרת העל שלי בניהול בית הספר היא:

"יצירה וטיפוח של מערכת חינוכית קהילתית. חמה ואוהדת, גמישת מחשבה ויצירתית, הדואגת לכל פרטיה, המשתמשת בטרמינולוגיה ובכלים דמוקרטיים. מקום שנעים וטוב לבוא אליו ולשהות בו, מקום המעורר הזדהות עמוקה ונאמנות. מקום בו מבוגרים וילדים יכולים לעבור תהליכים אישיים , בחסות הביטחון שמקנה המקום, ולהיטיב לבטא את שונותם ויכולותיהם. מקום של יושרה גבוהה, אחריות ואחריותיות, מקצועיות חינוכית. מקום הנמצא בתנועה מתמדת מחד, ומחזיק קהילה קבועה ומלוכדת מאידך".

 

 

על מנת להמשיך ולחתור להגשמה של מטרה זו יש לדעתי לערוך מספר שינויים במספר תחומים מרכזיים. ראשית יש להבין את מצבו של בית הספר בואך שנתו ה-18, תשע"ט.

 

 • מהקמה לקיימות- בשנה הבאה בית הספר, שפתח את שעריו עם 100 תלמידים, יעמוד על 470 תלמידים, מגן חובה ועד כיתה י"ב, ויגיע לתפוסתו המלאה. לאחר 18 שנות צמיחה, שנה הבאה תסומן כשנת ההתייצבות. מבחינתי, בשנה הבאה, ובשנים העוקבות אחריה, ישלים בית הספר את המעבר שלו מהקמה לקיימות. ויצטרך להתארגן במבנים ארגוניים יציבים מתוך הבנה שחדלנו לצמוח ועתה יש להחזיק את הקיים ולהעמיק את העשייה בו.
 • צוות בית הספר- גם צוות בית הספר, המונה כעת כ-50 אנשי חינוך ועוד מספר מצומצם של אנשי מנהלה ייעוץ וחינוך מיוחד, אמור להתייצב בשנה הבאה ולהגיע להיקפו המלא. אותם 50 אנשי חינוך כרגע מחזיקים בכ-36 משרות, כך שרבים מהם עובדים במשרה לא מלאה. אנשי הצוות מתחלקים לאלו שהם מורים מקצועיים בלבד ולאלו שהם חונכים ומכהנים הן כמורים מקצועיים והן כחונכים אישיים. חלקם הגדול (של החונכים) גם משובץ לבתים ומקבל זמן הקשור לפעילויות של הבתים השונים. אופן חלוקת ובחירת החונכות האישית בבית הספר מאפשר לתלמידי כיתה ג' ומעלה לבחור חונך מסך כל החונכים בבי הספר (כ-20 איש). כך נוצר מצב שנוסף על חלקיות המשרה, פריסת אנשי הצוות על הבתים ובחונכויות האישיות היא הפריסה הכי לא יעילה הן מבחינה כלכלית, ובמיוחד מבחינת "המבט" שבית הספר יכול להעניק לתלמידיו- לראותם, להעריכם על מה שהם ולהכירם לעומק. חישבו על חונך אשר עובד כאיש צוות בתיכון, וחונך תלמיד מכיתה ה', אותו הוא רואה רק אחת לשבוע (במקרה הטוב של מאה אחוז נוכחות של שניהם בחונכות), לרבע שעה על השעון. החונך אינו נוכח בישיבות צוות בית ה-ו, אינו חלק מהפעילות החברתית בבית (למשל... טיול שנתי), ואינו מכיר לעומק את התהליכים החברתיים הקורים בבית ה-ו. לסיכום דברי- "המבט" החינוכי של אנשי הצוות בבית הספר מבוזר, לא יעיל בניצול משאבי "זמן ביחד עם הילדים" ומסובך לארגון ולשליטה. זאת ועוד, מספרם הגדול של התלמידים, יחד עם ביזור הצוות באופן בו תיארתי, גורם לאיבוד גורם האינטימיות המתבקשת ופוגע ביחסים ובהיכרות (אפילו אני, שמשקיע זמן ומרץ רב להכיר את כל התלמידים בבית הספר, מוצא את זה קשה משנה לשנה). חישבו על איש הצוות מבית א-ב, שמלמד, נוסף על ילדי א-ב, גם קבוצות מבתים ג-ד, וה-ו. נאלץ לכתוב 100 הערכות פעמיים בשנה, ורואה את חניכו האישי מבית א-ב רבע שעה בשבוע. סוציולוגים מגדירים קהילה כקבוצה בה כל הפריטים מכירים זה את זה, ומונים את מספרם ל-150 איש.
 • תשלומי הורים- במהלך ארבע השנים האחרונות (מאז חתם משרד החינוך על הסכם אימוץ בתי הספר הדמוקרטיים בישראל), פתח משרד החינוך בתהליך מקביל של צמצום ואכיפת חוקי גבית כספי הורים על ידי בעלויות על בתי ספר בישראל. בפועל, מרבית בתי הספר הדמוקרטיים נכנסו לבעלות משרד החינוך במהלך השנים האחרונות, והורידו משמעותית את שכר הלימוד הנגבה בהם, למותר בחוק. לבתי הספר בללו ניתנה ארכה של מספר שנים לבצע הפחתה הדרגתית, לייעל את המערכות שלהם ולהגיע ליעד המותר בחוקי המדינה (כ- 5000 שקלים לשנת לימודים לבית ספר המקבל את ההגדרה "בית ספר ייחודי"). אנו, לצערנו או שלא, נותרנו מאחור בעניין זה ונאלצים לגבות יותר ממה שמותר. ומנהלים מול משרד החינוך דיאלוג על העניין במקביל. נראה כי משרד החינוך משנס מותניו בעניין וינסה לגרום לבית הספר לעמוד בחוק גם (בשל היותנו לא מוכרים על ידי משרד החינוך, תשלומי התקורה של בית הספר הם אסטרונומיים ובית הספר לא יוכל לשרוד ללא גביה עודפת. פשוט כך). כך או כך, בית הספר יצטרך לעבור תהליך של ייעול וצמצום, ולו רק כדי להמשיך ולנהל את הדיאלוג עם משרד החינוך.
 • תלמידים- אזור הרישום של בית הספר כולל את המועצות הבאות- אבן יהודה, קדימה צורן, לב השרון, כפר יונה, פרדסיה ותל מונד. בפועל לומדים בו תלמידים ממועצות רבות נוספות- דרום השרון, חוף השרון, עמק חפר, הוד השרון, נתניה ועוד. בבית הספר אין רוב של תלמידים לאף מועצה, ושלוש המועצות המובילות- אבן יהודה, קדימה צורן ולב השרון מחלקות ביניהן כל אחת כ-20 אחוזים מתלמידי בית הספר (סה"כ שלושתן- 60 אחוז). מהסיבה הזו, לאף מועצה באזור אין תמריץ לאמץ את בית הספר להגדירו כשלה.
 • מועצת אבן יהודה- למרות יחסים מצוינים של בית הספר עם מחלקת החינוך של אבן יהודה, מועצת אבן יהודה עצמה (שבית הספר נמצא בשטחה המוניציפלי) אינה מעוניינת לאמץ את בית הספר. מהסיבות שפורטו לעיל. אף על פי כך, מועצת אבן יהודה נדרשת על פי חוק לממן חלק מהפעילות של בית הספר, על מימון זה מתגוששת עמותת בית הספר עם מועצת אבן יהודה מזה שנתיים.

 

עכשיו, לעסק עצמו. יש לנו בית ספר נהדר, שבעזרת מספר פעולות והחלטות (מה שתלוי בנו) יכול, לדעתי, להיות עוד יותר נהדר, ואף לפתור חלק גדול מהקשיים עליהם דיברתי בהצגת הדברים. ייעול כלכלי, מבט חינוכי, העמקה מקצועית, חיבור קהילתי.

בעת הגשת החומרים למכרז לקדנציה נוספת שלחתי את הטקסט הבא, אלו הם ראשי הפרקים עליהם אני מרחיב כעת.

 

צוות- חלוקת בית הספר לשלוש חטיבות המורכבות משני בתים כל אחת: גן וא-ב- חטיבה צעירה, ג-ד ו ה-ו- חטיבה יסודית, חט"ב ותיכון- חטיבה עליונה. בניית צוותי בתים (וחטיבות) קבועים ויציבים המלמדים בעיקר את תלמידי חטיבתם, וחונכים אך ורק מתלמידי חטיבתם. כל חטיבה מתפקדת כיחידה אוטונומית בניהול זמנה (תהליך שהתחלנו כבר השנה עם מתן תהליך תכנון המערכת של שנה הבאה לבתים), לכל חטיבה מנגנונים משלה ואוטונומיה לחלוקת משאביה. ועדות משמעת חטיבתיות, ועדות טיולים חטיבתיות ומיניפרלמנט חטיבתי. פורמט חונכות אישית חטיבתי (מצוות בית הספר עולה כי ניכרים הבדלים בצרכים ובאופנים בהם יש לעשות חונכות בגילאים השונים: בסוג השיח, בצרכים של הגיל וקבוצת השווים, בזמן הראוי להקדיש לחונכות).

על צוות בית הספר לקבל זמן משמעותי לקיום ישיבות צוות. בית הספר יצטרך ישיבות צוותים חטיבתיות, וישיבות לצוות הגדול כולו.

החלטות-

 • בניית צוותים לחטיבות תוך התכוונות הן להתמקצעות רלוונטית והן לגודל משרה (עדיפות עליונה למשרות מלאות).
 • הגבלת הבחירה בחונכות האישית בחונכים מצוות החטיבה.
 • קיצור יום לימודים אחד בשבוע בשעתיים (אקדמיות) על מנת לתת זמן ישיבות הצוותים.

  יתרונות-

 • "המבט החינוכי" גדל, הצוות והתלמידים מועצמים בתכנון חייהם, המנגנונים תואמי גיל וצרכים, הארגון הקהילתי הגיוני- כולם מכירים את כולם.
 • החטיבה היא מרכז החיים, המורים והתלמידים הרבה ביחד, נוצרת זיקה למקום עצמו, לנראות שלו ולתחזוקה שלו. המורים מקצועיים עם הגיל אתו הם עובדים.
 • החוויה הרב גילאית של בית הספר נשמרת וקורית בעיקר בועדות, פרלמנט וחצר בית הספר.

  אתגרים-

 • הגבלת היצע הבחירה של חונכים אישיים
 • יום לימודים אחד בשבוע יותר קצר.

 

תלמידים-פדגוגיה- אני סבור שמבחינה פדגוגית בית הספר שלנו במצב מעולה. יש לנו צוות חדור מוטיבציה והעשייה היא מגוונת ומעיזה מאוד. מורגשת רוח של אי נחת חיובית מהצוות והמון רצון לשעות דברים בצורה שונה מהשגור. לראיה התהליך שנעשה עם מתמטיקה ביסודי, התהליך שנעשה בשפה בחטיבת הביניים ועוד המון דוגמאות קטנות אחרות.

עדיין, אני סבור כי יש יותר מקום לתלמידים עצמם להיות אחראיים על הלמידה שלהם ואני סבור שאין לנו מספיק מופעים של חופש ובחירה בבית הספר. ילדינו הולכים לבית ספר ולומדים עדיין בכיתות ותחת עינו הפקוחה של מבוגר, ומעטים הם המקרים של למידה עצמאית עוצמתית או יוזמות מרשימות בהובלת התלמידים עצמם. במהלך בניית החטיבות ישנה ירידה במגוון של הדמויות המבוגרות שהילדים יפגשו יחד עם עליה בעוצמת המפגש עם המבוגרים הנוכחים. עלינו לנצל את הסיטואציה ליצירה של תרבות בה תלמידים לומדים לבדם או בחברותא ופועלים למען עצמם ותשוקותיהם יותר במרחב בית הספר. בעייני יש פה הזדמנות.

בפועל יש לקדם את החטיבות והבתים כמרחבים מרחיבי דעת ולהכשיר את אנשי הצוות פחות להורות ויותר ללוות למידה ולתמוך ביוזמות מצד התלמידים.  

לפתח את מרכז החצר והמרכז הטכנולוגי כמקומות שתומכים בפרויקטים, לקדם את התהליכים המחקריים שקורים עכשיו בבית הספר, להעמיק את היכולת לקיים תהליך תכנון שנה (בחטיבות, כמו שקורה עכשיו) ולהוציא ממנו יוזמות מהילדים עצמם (יום יער שמתהווה בבית א-ב הוא דוגמא מצוינת ליוזמה שבאה מהצוות. להבא... גם מהתלמידים).

לגוון ולפתוח את אופציות הבגרות-  "התמונה הגדולה"- שוליאות, ODT, מסלולי עבודות גמר, בגרות בבניה ועוד (חפשו בגוגל על כל אחד מאלה בזמנכם החופשי).

 

קהילה- ברצוני להפוך את בית הספר למרכז קהילתי גם לאחר שעות הפעילות הרגילות.  . הפעלת בית הספר לאחר שעות הפעילות לרווחת הקהילה: חוגים, למידה משותפת, יזמות קהילתית וכדומה.

מבנה- התאמת המבנה לבית ספר לאחר סיום הצמיחה שלו (שנה הבאה). הטבת הנראות והתחזוקה. התאמת מצאי הכיתות לצורך המערכתי.

לטווח הארוך (יש להתחיל בקרוב לעבוד על כך) יש לדאוג לעתידו של מבנה בית הספר אשר מסיים את החוזה שלו מול ויצו בעוד כ-9 שנים.

רישוי ורשויות- המשך הדיאלוג עם משרד החינוך והמועצות סביב בנוגע למעמדו של בית הספר. מיצוי התהליך עם מועצות אבן יהודה, קדימה צורן, לב השרון באשר לאימוץ משותף של בית הספר. קבלת החלטה קהילתית על המשך הדיאלוג עם המדינה ומוסדותיה (רשמי כן או לאו).

 

 

אלו הם הדברים. ניסיתי להביאם בדרך הבהירה והמובנת ביותר, המציירת את התהליך ואת התוצאות שלו בצורה הטובה ביותר שיכולתי. לנלחצים מבינכם (לא מאורך הטקסט כי אם מההחלטות הכרוכות בו) אומר כי כל החלטה על שינוי סדירויות בבית הספר מחויבת פרלמנט וכי אני לא מתכוון לעשות מהלכים אלו ללא רוח גבית מלאה מהקהילה, ודרך המנגנונים של בית הספר.

מאחל לכולנו הצלחה בעמידתנו מול השינויים, שנדע גם אנחנו להשתנות בהתאם.

תודה על ההזדמנות לבחון מחדש את העשייה שלי ולבחור מחדש בחיים שלי.

 

 

 

להתראות בבית הספר


20/2/18:
שוב שלום לכולם,

במהלך הימים האחרונים אני מקבל שיחות ודיווחים מוטרדים בעקבות המייל האחרון שלי, בעיקר בעניין הרעיון לקצר יום לימודים לטובת ישיבות צוות.

מיד אני מסיק מכך שככל הנראה לא הסברתי את עצמי מספיק טוב בעניין, והוא נופל כרעם ביום בהיר עליכם, ולכן החשש וההתנגדות.

אסביר עתה באריכות את הרעיון ואת התהליך שהוביל אליו,  וגם אציע עוד רעיונות ומחשבות בעניין ישיבות הצוות - הזמן שיש לצוות בית הספר לעבד ולתכנן, להתבונן ולבקר, ללמוד וגם לעשות כיף ביחד.

אקדים ואומר כאן למען הסר חשש- הנושא ידון במסגרת פרלמנט רחב קהילתי שיתקיים ביום שישי ועליו תדעו מראש. אם לא יעבור פרלמנט- לא יקרה.

הבעיה- זמן ישיבות הצוות אינו מספיק ואינו עונה על הצרכים הגדלים של בית הספר. 

ישיבות הצוות אז וגם היום-

בזמן הקמת בית הספר מנה צוות המורים העובדים בו כ-15 איש, שבאופן קבוע היו נפגשים פעם בשבוע לישיבות צוות של שעתיים וחצי, ביום קבוע (שני המסורתי) בו היו עובדים כל חברי הצוות. באווירת החלוציות שהייתה בימים ההם עבדנו גם עד הרבה יותר מאוחר, כולל  ישיבות של ועדות בית הספר בערבים, בתדירות משתנה אבל תוך תחושת דחיפות ושליחות המאפיינים ארגונים צעירים. האתוס היה שעובדים כמה שצריך, ואנחנו היינו צעירים ועבדנו כמה שצריך. את ישיבות הצוות עשינו כולנו יחד מתוך רעיון הרב גילאיות של בית הספר, ורעיון הקהילתיות שבו שגרס שגם מורי חטיבת הביניים צריכים להכיר את ילדי החט"צ, להיות עבורם מבוגר משמעותי ומוכר במרחב בית הספר. הלמידה הייתה משותפת והחברותא הייתה חשובה מאוד, והקפדנו לשמור עליה מאוד. מעבר לשעות ישיבת הצוות המשותפת (והמשולמת) נפגשו עוד צוותי הבתים לישיבה נפרדת, על חשבון זמנם הפרטי.

מאז גדל בית הספר מאוד וצמח מכמאה תלמידים בשנת ההקמה, לקרוב ל-460 תלמידים כעת. כרגע מונה צוות בית הספר קרוב ל-60 מורים. הזמן המוקצה לישיבות הוא אותו זמן, המתחלק על הרבה יותר צרכים. ישיבות הבתים כבר לא נעשות בהתנדבות. נוספו לנו עם השנים- צוותים מקצועיים רבים, חטיבת ביניים, תיכון ובגרויות, מערך שילוב, ועוד.

שעות פעילות בית ספר (ובתי ספר) –

לפי  משרד החינוך, את שעות פעילות בית הספר מודדים בשעות אקדמיות (45-50 דקות). אצלנו בימי לימודים שבועיים לומדים שש שעות ביום, ובימי שישי עוד כ-4.  

כך ש- בית הספר שלנו עובד ומלמד 34 ש"ש (שעות שבועיות) ביסודי וכ44 ש"ש בתיכון.

מבחינת החוקי המדינה (לבתי ספר מוכרים שאינם רשמיים) אמור בית הספר להיות פתוח (מינימום):

לגן חובה- 26 ש"ש

לכיתות א-ב- 29 ש"ש

לכיתות ג-ד -  31 ש"ש

לכיתות ה-ח- 32 ש"ש

ולכיתות ט-י"ב - 37 ש"ש

חשוב לדעת כי בית הספר שלנו נפתח (ועדיין פועל) עם סך שעות גדול יותר מאשר התקן המחויב על ידי משרד החינוך.

מבדיקה שערכתי עם דמוקרטיים אחרים ועם בתי ספר יסודיים בסביבה מצאתי דוגמאות רבות למצב בו מסיימים יום אחד את בית הספר יותר מוקדם והצוות מתכנס למספר שעות של ישיבה ולמידה. בכפר סבא, למשל,  כל בתי הספר בעיר מסיימים בימי שלישי בשעה 12:30, לדוגמא. גם בדמוקרטיים שבילים, יפו, כנף, הוד השרון ועוד הסידור הנ"ל רווח. באבן יהודה כל בתי הספר היסודיים כולם לומדים משמעותית פחות שעות מאשר אצלנו.

 צוות בית הספר-

כאמור מונה קרוב ל-60 איש העסוקים בעבודה חינוכית, אדמיניסטרטיבית, אחזקה, ייעוץ, ניהול ועוד.

מבחינת גדילת צוות בית הספר אנו עומדים כעת על כחצי מזמן הישיבות יחסית לזמנים בהם פתחנו את בית הספר (ומה שאז היינו סבורים שצריך עבור זמן צוות).

צוות בית הספר שלנו הוא צוות מגוון, וותיק ויציב מאוד (זהו לא עניין של מה בכך ובהחלט יכול להיזקף לזכות בית הספר שלנו כהישג), לאורך כל שנות הניהול שלי אני מצהיר שבעיני צוות בית הספר הוא המשאב החשוב ביותר בבית הספר ובעצם רואה את עצמי כמי שזוהי משימתו העיקרית.

לצערנו (לדעתי רובכם לא יודעים את זה), שכר אנשי הצוות של בית הספר שלנו הוא נמוך יותר משכר המורים במשק (לעתים בפער משמעותי מאוד). עמותת בית הספר עסוקה בכך וגם פועלת רבות לתיקון המצב, אך באופן מסורתי ומעשי לאורך העשור האחרון בערך (מאז רפורמת אופק חדש) ישנו פער בשכר. אי לכך נוצר מצב בו מרבית אנשי הצוות שלנו עובדים בעוד עבודות על מנת להשלים שכר (שיעורים פרטיים, בדיקת מבחנים, צהרונים ומועדונים והדרכות וקייטנות). המצב בו אני מבקש מאנשי צוות להישאר על חשבון זמנם שלהם- לא קיים עוד מבחינתי.

עקב מעמדו של בית הספר שלו אל מול המדינה (מוכר שאינו רשמי) איננו יכולים להיכנס לרפורמת אופק חדש.מאז רפורמת אופק חדש- משרד החינוך מממן את זמני הישיבות והפגישות של המורים בבית הספר.

 הפרלמנט-

מצהיר כאן קבל עם וכולם שכשיהיה פרלמנט על הנושא הוא יתקיים ביום שישי ולא באמצע השבוע. עליו תדעו לפחות שבועיים מראש ואליו תוכלו לבוא ולהביע את דעתכם ובעיקר להצביע. לא הייתה לי כל כוונה להעביר את ההצעה הנ"ל במסגרת הפרלמנטים של ימי חמישי ובלעדיכם. ברור לי לגמרי כי הצעה מסוג זה צריכה לקבל גיבוי קהילתי רחב.

לא מחטף ולא בטיח, כמו שאומרים.

טרם יש לי תאריך לפרלמנט אבל כשיהיה לי אתם תהיו הראשונים לדעת.

בנימה אישית-

עכשיו שאני מבין שיצרתי סערה בהודעתי אני מבקש לומר מספר דברים בעניין.

ראשית, לא מדובר בפרובוקציה, גם לא איזו טקטיקה מניפולטיבית עם מטרות נסתרות מהעין. כתבתי לכם על רעיון שהולך ומבשיל אצלי בראש, לאחר התבוננות רבה והבנה של הצורך בזמן לצוות לעבוד. אני מתנצל אם נוצר רושם פרובוקטיבי. זו ממש לא הייתה  כוונתי.

במהלך חצי השנה האחרונה אני עסוק הרבה בהפקת לקחים ובניית תכניות לעתיד בית הספר (אני נדרש על ידי התהליך המתקיים לבחירת מנהל, וגם עושה זאת עם מוטיבציה לעתיד שלנו כאן).

כמי שנכנס לקדנציה שלישית בניהול בית הספר שלנו אני רוצה להכין לעצמי (ולכולנו כמובן) כלים לעבודה מתוך מבט רחוק וארוך קדימה. לקחת את בית הספר למקום הראוי והמקצועי, המגיע לכולנו, לנו כאנשי צוות, לכם ההורים ובמיוחד לתלמידים שלנו.

הרעיון בו מסיימים יום אחד בשבוע יותר מוקדם הוא רעיון מקובל, שכיח מאוד המתקיים בהמון בתי ספר בארץ. דמוקרטיים ממלכתיים כאחד (ממליץ לכם לבדוק אצלכם בסביבה כמה שעות נותן כל בית ספר ואיך אנחנו יחסית לזה).

צוות בית הספר זקוק לזמן הזה על מנת לעשות את עבודתו. נקודה. בית הספר לא יקרוס אם לא יקרה השינוי.. אבל גם יתקשה מאוד לפרוץ קדימה בתנאים הנוכחיים.

בסופו של יום מדובר על ניהול וחלוקת משאבים. איני מקל ראש במשאבים המושקעים על ידי ההורים (גם אני הורה פה.. שני ילדים מוכשרים ורגישים), מבין היטב במה כרוך השינוי (שוב... גם עליי השינוי מתרגש) ועם זאת מציע פה הצעה שהיא לא מהפכה.

סיכום ורעיונות להמשך התהליך-

הצעתי היא-

קיצור יום לימודים אחד בשנה הבאה, בשעתיים לימוד, ופינוי הזמן הזה עבור צוות בית הספר.

זאת אומרת שבימי שני יסיימו לימודים בשעה 12:30, 12:45. הסעות, צהרון, שיעורי תיכון ובגרויות- כל זה מתקיים כרגיל (הסעות יחזירו התלמידים לביתם בשעה בה יסתיים בית הספר).

רעיונות נוספים שניתן לחשוב עליהם (רק בתנאי שרוצים לפתור את הבעיה של זמן לישיבות צוות):

 • קיצור יום אחד בשבוע והארכת ימים אחרים- שמירה על סך השעות כפי שהוא היום.
 • הצעת פשרה- קיצור יום אחד בשעת לימוד אחת בלבד.
 • הגדלת משרות צוות בית הספר ותשלום על זמן ישיבות נוסף (סך הכל בערך בשווי של שתי משרות הוראה)

אני רוצה להודות לכל אלו מכם שכתבו לי את דעתם באופן אישי ולהתנצל שלא עניתי לכל אחד מכם בנפרד. ראו תשובה זו ממוענת עבורכם במיוחד.

רוצה לבקש מכם, חברי הקהילה שלנו, לאחר קריאת הדברים, שאם יש לכם רעיונות פורצי דרך אחרים כיצד ליצור עבור הצוות יותר זמן לישיבות, צרו איתי קשר והעבירו אליי הרעיונות. 

 זהו.

 מקוה שהפעם המוטיבציה והתהליך ברורים יותר.

להתראות בבית הספר.

יובל
15/2/18:

שלום לכולם,

מכתבי התקופתי אליכם הנה הוא לפניכם, הפעם מדובר במכתב ארוך מהרגיל וגם.. מלא תוכן, מהות ואף דברי הגות. ברם, מדובר בנושאים שיעניינו את כולכם וגם ישפיעו על עתיד בית הספר. לאלו מכם שקוראים את המכתב בסמארטפון -  ממליץ להמתין לעת שתהיו מול מחשב (מחקרים מוכיחים כי קריאה בסמארטפון מותירה אותנו ללא התוכן של מה שקראנו, העין נוטה לדלג לה בין פסקאות והקריאה היא ללא רצף אמתי).  קחו אוויר, אנחנו צוללים לעומק הדברים. שמח לדווח לכם כי אנו מתחילים בבית הספר תהליך פדגוגי חדש שעניינו - תכנון שנת הלימודים הבאה. בשונה משנים קודמות בהן צוות בית הספר היה אמון על תכנון העתיד ובנייתו (בכל ההיבטים השונים של בית הספר), החל מהשנה אנו נקיים את תהליכי תכנון השנה ביחד עם התלמידים, ולראשונה בתולדות בית הספר נגיש תכנית לימודים לפרלמנט עוד לפני סיום שנת הלימודים הנוכחית.

איך זה נראה?

במהלך השבועות הקרובים יתקיימו בבית הספר דיונים ושיחות (לפי בתים וחטיבות) אשר מטרתם בחינת תכנית הלימודים הנוכחית (שהתגבשה במשך השנים בעיקר על ידי הצוות המקצועי של בית הספר, וללא מעורבות מעמיקה של  התלמידים), ניהול שיח פתוח במסגרת הבתים על מה שאנו עושים כאן. הבתים יקבלו מאתנו (הנהלת בית הספר) את סך השעות אשר מוקצות עבור הבית (קורסים, חונכות, שעות בית, מרכזים. תגבורים ועוד ועוד) ואמורים לחזור אלינו עם חלוקה של השעות הנ"ל. לפגישות הללו גם אתם תוזמנו וכולנו נשמח לשמוע את דעתכם. בחזוני, יש לתהליך הזה, אותו אנו רק מתחילים השנה, משמעות עמוקה במחשבה של כל אחד מאתנו על הנושא הגדול- מה זה בית ספר בימינו? מה נדרש מבית ספר להיות? איך בית הספר רואה את העתיד של תלמידיו וכיצד אנו נערכים לכך?

לרגע לעצור את האינרציה ולהתבונן על העשייה שלנו. מתוך רצון להתאימה הן לגדילת בית הספר בשנים האחרונות והן לתובנות שיש לכולנו לגבי כיצד דברים נעשים. אני תקוה כי תוך מספר מועט של שנים יהיה לכולנו מובן מאליו שיש לבצע תכנון משותף של הפעילות של כולנו, וגם, בהכרח, שהיום יום שלנו יהיה אחר ויבטא יותר מדויק את מה שאנו חושבים על חינוך ואת מה שאנחנו רוצים לעשות.

היו דרוכים להזמנותינו למפגשי התכנון, אנחנו מאוד רוצים גם אתכם בתהליך. כמובן שכל העניין כולו יעלה לפרלמנטים בהם תוכלו להשתתף, להביע ואף להשפיע.

בהמשך לתהליך הזה אני רוצה לשתף אתכם, ולהזכיר לכם, כי במועד חלוקת החונכויות האישיות השנה אני התבטאתי מעל במה זו והבעתי את אי שביעות רצוני (ושל חלק מהצוות) מההתנהלות סביב שיבוץ החונכויות ומהתרבות שהתפתחה בבית הספר עם השנים סביב החונכויות האישיות. בצוות בית הספר אנו עובדים לאחרונה על גיבוש הצעת פרלמנט בעניין החונכות האישית. ההצעה תתייחס הן לנושא הבחירה והעדיפויות, והן לשונות בה אנו חשים בשנים האחרונות באשר לצרכים של הגילאים השונים בבית הספר. מתוך הניסיון המצטבר שלנו גם את נושא החונכות האישית אנו מבקשים לקחת אל השלב הבא וליצור מערך חונכות מותאם יותר לבית הספר. על כך... בהזמנה הרשמית לפרלמנט (שם גם תפורט הצעתנו).

ועוד בענייני פרלמנט ושנה הבאה. אחת המסקנות והקשיים הגדולים שלנו בצוות בשנים האחרונות (לצד הגדילה של בית הספר וצוותו בהתאמה) היא שאין לנו מספיק זמן למפגשים של הצוות ואנו חסרים מאוד פנאי לישיבות צוות, ללמידה משותפת, עדכון ודיווח. בכוונתי להגיש הצעה לפרלמנט שעיקרה הוא- קיצור יום לימודים בשעתיים בשנה הבאה, והעברת הזמן הזה לישיבות הצוות. זהו סידור מאוד רווח בבתי ספר אחרים שאנו חשים שהוא יכול להוות עבורנו פתרון לזמן הצוות- ולמען כולנו. חכו להצעה ובואו לפרלמנט.

שמח לדווח כי לאחר כחודש של עיסוק בדבר, הצליח צוות בית הספר לסיים את פגישות החונכות אתכם ההורים. ועל כך נאמר "ובא לציון גואל" ובאותה הזדמנות נאמר כי השאיפה שלנו היא לא לעשות את השיחות האלה על פני חודש. קשה מאוד לרכז ולאסוף את המידע שעולה מהשיחות ולקיים אתו עבודה מערכתית כשהוא מבוזר כך. ועוד נאמר כי האינטרס להיפגש צריך להיות שלכם (אתם, ההורים) וכי כל המנהג הזה לערוך פגישות הערכה נולד מהצורך לשתף את ההורים. חשוב לי שבשיחות הבאות (סיום השנה הנוכחית) נצליח כולנו להתכנס ללוחות זמנים יותר צפופים על מנת שלי, כמנהל בית הספר, תהיה יכולת לאסוף, להתייחס ולהשתמש במידע מהפגישות הנ"ל.

אני מוצא לנכון להזכיר לקהילה את נושא הנהיגה הזהירה בכפר הנוער הדסים. אספר לכם כי הנהלת כפר מתכוונת להשקיע זמן ומאמץ בהשלטת סדרי נהיגה וגהות מוקפדים וכי מי מאתנו (כולל כולנו) שלא יעמוד בכך (זה לא קשה- נהיגה עד 25 קמ"ש ולא לדבר בטלפון בזמן נהיגה, ומעבר חציה אחד או שנים בדרך שיש להתחשב בהם) – תישלל זכותו לכניסה לכפר הנוער ומדבקתו תוסר מחלונו. כאמור, זוהי תזכורת עבור כולנו. רק לסבר את אוזנכם אספר לכם כי בכפר הנוער הדסים נמצאים מדי יום ביומו כ-2500 תלמידים שיש לשמור על ביטחונם.

בשישי לפני שבועיים קיימנו בחוף הים בקיסריה את אירוע הגיבוש הקהילתי שלנו לזכרו של עמרי גילור, תלמידנו לשעבר.

היה לא פחות ממקסים ומרגש, החל ממזג האוויר, דרך האווירה המיוחדת וכלה בפעילות המקסימה שעשינו כולנו יחד. שמחתי לראות רבים מכם נהנים ביחד, יוצרים מנדלות ושיחות, ומעמיקים את הקשרים הקהילתיים שלנו.

היום אחה"צ- פעילות קהילתית ליום המשפחה, בחסות התיכוניסטים המקסימים. בואו בהמוניכם.

בונים בשישי- לידיעתכם אנחנו עדיין בונים בימי שישי ואתם עדיין מוזמנים לבוא ולבנות איתי ועם הילדים.

היו שלום,

בואו לפרלמנטים ולפגישות.

להתראות בבית הספר.
שלום לכולם,

המייל החודשי ממני הרי הוא לפניכם. מגוון דיווחים ואירועים בית ספריים, קצת עליי ועל תכניותיי ועוד זוטות מחיי היום יום של בית הספר.

בהמשך להודעות שקיבלה הקהילה בדבר תהליך בחירות לתפקיד מנהל בית הספר הריני להצהיר כאן קבל עם ועולם- אני מתכוון להגיש את מועמדותי לקדנציית ניהול נוספת של בית הספר המקסים והמדהים שלנו. בכפוף לנוהל שפורסם. לא מעט מכם עצרו אותי בחשש בשבועות האחרונים שמא מתקיים פה תהליך לא רצוי, מפחיד, לא הכרחי ועוד כהנה מחשבות. אני רוצה לציין כי בעבורי הייתה ההכרזה על החלפת קדנציות הזדמנות נהדרת לבחינה עצמית, למבט על העשייה שלי ושל בית הספר, ולאיזו פרספקטיבה על החיים האישיים שלי, של משפחתי הגרעינית ועל מקומי בעולם. לקחתי לי פנימה את המחשבות מתוך רצון נוקב לבצע בחירה מושכלת, מודעת ורצינית של דרכי ודרכו של בית הספר שלנו (היקר לי עד מאוד). במעמד הכרזת המועמדות שלי אני גם מתכוון להצהיר על הכיוונים והדגשים עליהם צריך בית הספר לשים דגש בשנים הקרובות. Stay tuned.

שמח לדווח כי לאחר מאמצי פרסום רבים היום יתחיל קורס הגישור הקהילתי שלנו. נפתחת קבוצה אחת בינתיים, בימי שני אחר הצהריים בבית הספר, כשכל המשתתפים בקורס הם כולם מקהילת בית הספר שלנו, מתוכם גם כמה אנשי צוות. מוצא לנכון להודות לשירה כהן גרינברג על היוזמה ועל ההתמדה ולאחל בהצלחה לכל המשתתפים –המגשרים לעתיד. אין לי ספק כי לקורס הזה תהיה השפעה מטיבה על בית הספר שלנו.

לפני שבוע התחלנו את עונת הרישום והכנת שנה הבאה בהיבט התלמידים בבית הספר. כבר התקיימו שני ימים פתוחים בבית הספר. אחד לחטיבה הצעירה והשני ליסודי ותיכון. הנוכחות, כמו כל שנה, הייתה גדולה מאוד והמון אנשים מתעניינים בבית הספר. השנה, אנו משיקים מערכת רישום אינטרנטית לבית הספר, אותה בנינו במהלך השבועות האחרונים בעזרתם האדיבה (והמקצוענית!!) של עדי גילגון-כץ ומשה אשכנזי (משלנו... כן, משלנו) שהתגייסו למשימה. המהלך אמור להקל מאוד על נושא הרישום ואנו מצפים לשיפור גדול בגזרה הזו. תודה גדולה לעדי ולמשה על עזרתם.

בעניין זה אציין כי נשלחה אליכם בקשה לעדכן אותנו בדבר תכניותיכם לשנת הלימודים הבאה- ואנו מצפים שתשיבו עליה.

בתאריך ה-2.2, יום שישי בעוד כמעט שבועיים, נקיים את הטיול השנתי שלנו לזכרו של עמרי גילור. זהו טיול אותו אנו מתכננים ומוציאים לפועל עם משפחתו של עמרי, כך במהלך תשע השנים האחרונות. אנו מתכננים לכם מפגש קהילתי משמח ומיוחד, עם פעילות שבעינינו היא מגניבה מאוד. שמרו את התאריך ובואו בהמוניכם.

בגדים אבודים- בשישי הקרוב ובשישי הבא תינתן לכולנו הזדמנות לקחת חזרה את הבגדים שהילדים השאירו לנו במרחב (הגדרה הכוללת את- מגרש הכדורגל, צמרות העצים, תחתית השאול, שביל הגישה, כוכב צדק ועוד). הבגדים כולם נמצאים בפינת האבדות שכבר מלאה עד אפס מקום. מוזמנים לעבור ולאסוף את הבגדים. לאחר שישי הבא נעביר את כל הבגדים לתרומה לנזקקים (כי גם לנזקקים מגיע ללבוש מותגים!)

הרצאות בנושא "פרטיות בעידן האינטרנט"- שתי הרצאות לרווחת הקהילה- רשמו ביומנים ובוא בהמוניכם-

יום חמישי הקרוב, 18.1, שעה 20:00- ד"ר ארז וייסבורד – חלק ראשון

יום חמישי עוד שבועיים, 1.2 שעה 20:00- חלק שני.

 

בונים בשישי- מזמין אתכם לבוא ולבנות איתי ביום שישי הקרוב בבית הספר. מה בתכנית- מתחילים לעבוד על בניית סככה לתלמידים הממתינים להסעות בית הספר. זקוק לידיים עובדות ושפתיים מחייכות. מבטיח, כמו תמיד, את חברתי הנעימה וגם משהו לאכול.

ימי הערכה וחילופי סמסטרים- בתאריך 4.2 אנו מחליפים סמסטרים בבית הספר. בקרוב נוציא מייל המזמין אתכם ההורים לקבוע אתנו פגישות הערכה (חונך תלמיד והוריו). כמו כן תצא מערכת מעודכנת לסמסטר 2, בצד הזמנה של כל התלמידים לבחון את המערכות שלהם ולבצע עדכונים אם רוצים. כאמור- מייל מפורט בעניין בקרב.

ומה עוד?

שתמיד נהיה שמחים ורק נרצה לרקוד.

להתראות בבית הספר.

יובל
28/22/17:
שלום לקהילה האופטימיסטית.

מייל תקופתי ממני, הפעם כולו כתוב דרך חצי הכוס המלאה. בחרתי לי בפינצטה שלל אירועים ודיווחים משמחים עבורכם מחיי בית הספר התוססים. ללא היררכיות וכרונולוגיות... מהשרוול. היר ווי גו.

נתחיל מהפשפשוק המקסים שהתרחש עלינו לפני שלושה שבועות. החל מהארגון של ועדת אירועים המחויבת והאחראית. דרך שלל הדוכנים המקסימים והמרובים- מה שמצביע על מוטיבציה גבוהה, על מעורבות קהילתית גבוהה, האווירה המקסימה שהייתה לאורכו של כל האירוע, ועד בסופו של דבר לדיון הפרלמנטרי בעניין. לכל אורך הדרך התהליך היה מאורגן ומוקפד, ועם יושרה גבוהה. אז נאמר כאן קבל עם ועדה- כל הכבוד לאדר וכל הכבוד לוועדה.

תהליך הרישום וההתנדבות לועדות בית הספר הסתיים לו גם זה מכבר. זה הזמן להודות לכל ההורים המתנדבים ולאחל לכולנו שנת פעילות ועדות מוצלחת ומאתגרת. זה לא מידע מדעי מבוסס אבל לאחר מבט מהיר על רשימות המתנדבים לועדות השנה אפשר לראות עליה בכמות ההורים הפעילים בבית הספר, ובמיוחד ממגזר ההורים החדשים. נחמד לראות שיש דור המשך.   

לפני שבועות מספר יצאו תלמידי התיכון שלנו לשבוע גדנע בשדה בוקר. לנו בבית הספר זוהי הפעם הראשונה שאנו משתתפים בגדנע. החבר'ה חזרו עייפים אך מרוצים, קצת יותר ישראלים, קצת יותר חיילים. למרות הביקורת שאולי יש לנו על ההתקרבות ההדרגתית הזו לחיי הצבא, עבור הנוער מדובר ככל הנראה בעוד טקס התבגרות שהוא חלק מהישראליות ומהנורמליות (נורמליות זה תמיד עניין של יחסים בין רוב לבין מיעוט). אז עכשיו הילדים שלנו מרגישים נורמליים, ואנחנו יכולים לשלוח אותם לצבא בלב שקט.

עוד מהישראליות, הפעם חוויה אזרחית לחלוטין. היה לי העונג הארוך ללוות את טיול שביל הגולן שהוציא בית הספר שלנו, יחד עם בית הספר הדמוקרטי גבעול- גבעת אולגה. 50 תלמידים, 8 ימים רצופים, 120 ק"מ הליכה. תנאי מחנאות בסיסיים, הליכה של כ-20 קמ ביום, חברות וערבות הדדית. התמודדות עם אתגרים, משברים, כאבים וגם ריבים. שמונה ימים. ארוכים. מלאים. חוויה חזקה לכל החיים. מי שהיה הרוויח המון. למזלי הפעם גם אני.

אתמול הסתיים בקול תרועה פרויקט "מגפיים" של תלמידי החטיבה הצעירה. מדובר על פרויקט רב תחומי שהובילו אנשי הצוות העובדים עם תלמידי החט"צ. נקודת ההתייחסות הראשונית הייתה הספר "מגפיים" באיוריה המופלאים של מיכל אפרת. מנקודת יציאה זו התפתח פרויקט מרובד ומגוון מאוד, שאתמול היה רגע השיא שלו, מופע מסכם. רוצה מעל במה זו לפרגן לכל אנשי הצוות שעמלו קשות, מלאי  מוטיבציה ועם המון תובנות להמשך. כל הכבוד ממני.  

מגשימים פה חלומות... על זה כבר שמעתם? הסתיימה סאגת חלוקת כספי החלומות בפרלמנט. השנה הצליחו לשכנע אותנו תלמידי רובוטיקה שהם חולמים הכי חזק. או הכי בקול. בכל מקרה, הכסף אצלהם בכיס ולנו נותר להמתין ליום בו רובוטים יעשו לנו את העבודה, והכסף יגדל על העצים. שליש מהכסף יוקצה לטובת הקמת פינת מדורה קבועה בחצר בית הספר. נשב עם הרובוט סביב המדורה.

עוד חלום שרוקם עור וגידים בבית הספר- בית ספר להורים. סנונית ראשונה כבר שלחתי לכם (פעמיים!), קורס גישור המוצע לקהילת בית הספר במחיר מוזל מאוד, באוירה ביתית ובנוכחות קהילת בית הספר בלבד. תודה לשירה כהן על היוזמה, לועד העמותה על הפירגון. אני מקווה להמשיך ולעדכן אתכם בהתפתחויות ובקורסים נוספים במסגרת זו.

שמח לספר כי מרכז חצר בבית הספר התחדש במכשירCNC . מכשיר ביתי חדש שרכשנו ובו ניתן להתחיל לעצב ולחתוך לפי תכנון ממוחשב. המכשיר החדש מצטרף לחברה שלו המדפסת התלת ממדית שכבר עובדת בחדר מחשבים ויחד הם מהווים עד חוליה בלמידה הטכנולוגית המתרחשת בבית ספר. אני כבר נרגש וממש בא לי לנסר קצת להנאתי.

באותה נימה אני ממשיך להזמין אתכם ההורים לבוא ולעבוד איתנו בימי שישי בחצר. יש עבודה רבה (עובדים בנחת ועם חיוך) וחברה נעימה. בשישי הקרוב נעבוד בגן הירק. בחממה. ונסיים את הצבת מתקני השיווי משקל בחצר הגן. בואו בהמוניכם.

להתראות במכתב הבא. ובבית הספר בשמחה.

 שלכם,

יובל16/10/17:

שלום לכולם,

מכתב שני לשנה זו. מספר עניינים עקרוניים לחזרה לשגרת פעילות, בעיתוי בו כל הדברים מתהווים ואני... עסוק בקבלת החלטות עקרוניות ובהתבוננות על התמונה המלאה.

שגרת הלימודים של בית הספר אמורה סוף סוף להתחיל. התייצבות המערכת וקבוצות הלמידה, שיבוץ החונכויות האישיות ותחילת הפעילות הסדירה של הועדות לשנה זו אמורים סוף סוף לייצר עבור כולנו את מה שאנו מקוים לו מתחילת השנה. מדובר בתהליך לא קצר שבעצם מתחיל כבר בשנה שעברה, עובר דרך בניית הצוות והכנתו, בניית המערכת במהלך הקיץ, בחינתה בתחילת השנה, התאמתה לשטח, חלוקה נכונה של זמן הצוות (הוראה, חונכות וכדומה), התאמתו שוב וחוזר חלילה. אי לכך, חשוב לי להדגיש את המורכבות הרבה של העבודה מאחורי הקלעים (בה אנו מנסים בכל מאודנו לרצות את כלל הכוחות והאינטרסים) ובאותה נשימה לומר כי בהכרח אנו לא מצליחים בכל. יתרה מכן, דברים שרואים מכאן (מחלון חדר המנהל וצוותו) הרבה פעמים אינם נראים משם (מחלון חדרכם אתם).

למה אני כותב את כל זה?

אני מכין את הקרקע לאלו מכם (לא אתם כמובן.... הילדים שלכם הם העיקר כאן) שלא הצלחנו לרצות. התלמידים שלא בדיוק קיבלו את החונך שהם חלמו עליו, קבוצות החשבון שפיצלנו משיקולים של תהליכי הוראה ולמידה, קורסים שהודענו על סגירתם ועוד ועוד. 

בית הספר הדמוקרטי הוא מקום המחזיק כל הזמן מתח גדול מאוד בין הפוטנציאל וההבטחה, לבין המציאות הקונקרטית. בין העובדה כי באמת ניתן להיות פה כל מה שאתה יכול להיות לבין העובדה כי להיות כל מה שאתה יכול גם הוא תהליך ארוך רווי ברגעים מורכבים. בין הרעיון הדמוקרטי לבין הפרשנויות השונות הניתנות לו והיישום שלו בשטח. בין ההבנה שלכם ההורים, שלנו בצוות ושל התלמידים (שוב, הם הם אלו החיים הלכה למעשה את המתחים האלה). ולבסוף בין הגמישות המאוד גדולה שלנו (בוודאי יחסית למערכת הרגילה) לבין העובדה שבסופו של דבר מדובר גם במערכת מורכבת, מרובדת, רבת משתתפים, צרכים ורצונות.

בעקבות אירועי חלוקת החונכויות וכל הדרמה הנלווית לכך אנו קיבלנו בימים האחרונים קיטונות של אי שביעות רצון. לא כולן מנומסות ונעימות. אני נתון ברגעים אלו תחת הרושם כי כולנו חווים את החונכות האישית לא בפרופורציה הנכונה וכי כמות האמוציות הנלווית כל שנה לתהליך חלוקת החונכים חורגת מהענייני וגולשת לתחומי הפנטזיה, היוקרה, הרייטינג וכדומה. השנה באופן מיוחד היה לנו יותר קשה השיבוץ וסיימנו אותו עם תחושה של צורך במחשבה מחדש ושינוי שיטת הבחירה והחלוקה. בית הספר שלנו (למעט תלמידי חטיבה צעירה) מציע לתלמידיו בחירה גדולה מאוד לחונך האישי (הילדים יכולים "לבחור" להם 4 מתוך היצע של כ-20 חונכים), מבחינה סטטיסטית הופכת בעקבות כך חלוקת החונכים למלאכה מורכבת ביותר, כשהמסר העומד מאחורי התהליך הוא- תבחר... תקבל.  והלכה למעשה זה מאוד קשה ליישום. כך יוצא שהמסר- לא נכון ומתסכל. מה הפתרון? לא יודע עוד אבל אנו חושבים על כך ונרצה לשנות שנה הבאה את השיטה מעט, על מנת גם לחדד את המסר, וגם לעמוד במילה שלנו.

כנ"ל לגבי מערכת והתאמת קורסים, מספרי תלמידים וכדומה. למרות הרצון העקרוני שלנו לתת לתלמידים את הבחירה המדויק והחופשית שלהם, לעתים משמעות הבחירה הזו בשטח היא פגיעה ביכולת המורה ללמד, וביכולת התלמידים ללמוד. לאורך השנים התנסינו בסוגים שונים של פתרונות וגם קיימנו לא אחת דיונים קהילתיים בנושא.  אני מצהיר כאן כי במקרים בהם אני חש פגיעה באיכות השיעור (בדרך כלל עקב מספר גדול של משתתפים) אני מנחה על פעולות מערכתיות חד צדדיות בהן אנו מפצלים כיתות ודואגים לאיזון בקבוצות. זה קרובה בעיקר סביב המקצועות המבוקשים וה"חשובים יותר" (בעיקר לכם, ציבור ההורים). פתרון הסתירה בין הבחירה ובין ההנחיה החד משמעית שלי כלפי ועדת מערכת נמצא אצלי ובהחלט  כרוך ביכולת שלי להכיל את אותו מתח עליו הרחבתי בהתחלה. חשוב לי להבהיר כי הפעולות שננקטות, מבוצעות לאחר מחשבה רבה שלנו ולאחר שיקול דעת מקצועי. חשוב לנו שיתוף הפעולה שלכם בעניין.

עד כאן עקרונות מהויות ופילוסופיה בשקל תשעים. עוד קצת עדכונים מכאן והלאה.

פרלמנט ועדות יתקיים בעוד שבועיים- עד אז מוזמנים מי שרוצה להתנדב לועדות בית הספר השונות. בפרלמנט עצמו נאשר את רשימות המשתתפים ולאחריו כבר לא תוכלו להתנדב. אז.. יאללה להתנדב.

מעדכן את הקהילה כי במהלך חופשת סוכות בית הספר עבר שיפוץ וכל גגות הרעפים של בית הספר הוחלפו לחדשים. אנו חיים במבנה שהוקם בשנת (תרפפו?) 1966. נראה כי הגיע הזמן להחליף גג. את הפרויקט הוביל ועד העמותה של בית הספר ועל כך מגיעה להם גם תודה וגם כבוד!

בכל שנה בסתיו אנו פותחים את "תיבת החלומות"- הנמצאת בכניסה לבית הספר, ומטרתה להכיל את הפתקים שלכם עם חלומות שאתם (הילדים... ואולי גם אתם...) חולמים עליהם. לחלום שלכם יוקצו 3000 שח להגשמה, לאחר הצבעה גורלית בפרלמנט. קחו את ההזדמנות הנ"ל ברצינות הראויה והציעו הצעות (עודדו את ילדיכם להציע) לחלוקת התקציב ולהגשמת המאוויים.

אתמול התחילה למידת העמיתים בבית הספר (כל יום א' בשעה אחרונה ילדים מלמדים ילדים) בהתרגשות ושמחה גדולה. בשל היעדרותה של ענת בן פזי עבר התפקיד אלינו למשרד ודלית מרכזת את העניין. עודדו את הילדים ליזום וללמד. יש לזה ערך גדול מאוד.

מועדון בונים בשישי- כאמור, השנה נקדיש את ימי שישי לבניה יזומה בחצר בי הספר. בהמשך למסורת הנחמדה עד מאוד שהחלה בשנה שעברה. אני אהיה בעמדת מנהל העבודה ואשמח לראותכם. מוזמנים לבוא אם יש לכם זמן ומוטיבציה לעבוד. ללא התחייבות לטווח ארוך או קצר. ליצור עבור בית הספר דברים שבית הספר צריך. בהמשך השנה גם נקיים תהליך של בניה משותפת עם אמביציה אמנותית ואני אשמח להדריך את מי מכם שירצה במלאכות הנגרות.. מסגרות.. צביעה וכדומה. השבוע כבר מתחילים וכבר יש בקנה מספר פרויקטים נחמדים. הראשון- בניית מתקן שיווי משקל לחצר הגן. תבואו? נזיע ביחד?

אני מצהיר בזאת שוב (ניסינו בשנה שעברה אבל נזכרנו מאוחר מדי) כי במסגרת מאמציי לגוון את הפעילויות הקהילתיות שלנו אני מתכוון השנה ליזום ולהפיק "ערב תרבותי" תיאטרלי – מוזיקלי ולהזמין את הקהילה לקחת בו חלק. הרעיון השנה הוא לקיים באזור אמצע השנה ערב מקסים לרווחת כולנו, ובהשתתפותנו. פונה אליכם המוזיקאים המקצועיים והחובבים, הזמרות המנוסות והמתחילות, השחקנים בארון ובסלון להצטרף לחגיגה. אקדיש לכך מייל נפרד בימים הקרובים. תתחילו לזמזם מנגינות בראש.


זה הכל להפעם. יהיו עוד פעמים רבות.

להתראות בבית הספר.

יובל4/9/17:
שלום לקהילה המלבלבת של דמוקרטי לב השרון.

שמח ונרגש לכתוב לכם את מכתבי הראשון לשנה זו. אני מתחיל את שנתי ה-11 בבית הספר כמנהל. זה יותר מעשור שאני שולח לכם מכתבים.

מספר עדכונים ומסרים כללים לתחילת שנה. יודע שאתם מקבלים דיווחים מפורטים מרכזי הבתים שלכם, לכן- אנסה לא לחפוף ולא להאריך. כך ש.... מה שכתוב פה הוא ממש חשוב.

עדכון מבאס- ענת בן פזי שלנו (רכזת למידה, יום שישי, הוראת עמיתים, מדעים ועוד) שברה את קרסולה לפני מספר ימים. מדובר בפציעה מאתגרת אשר תרתק את ענת למיטתה למשך שבועות מספר. ראשית- נאחל לענת החלמה מהירה מכולנו. מעבר לכך אנו נערכים להחלפות של ענת בגזרות השונות. שושי דוכן תחליף אותה בימי שישי ואת יתר האינפורמציה נשלים לכם בהמשך. ומעל במה זו נאחל כולנו לענת התמודדות קלה וחזרה מהירה להספקים שאנחנו רגילים ממנה.

צרור עדכונים ניטרליים אינפורמטיביים-

בשלהי שנה שעברה החליט ועד העמותה של בית הספר לקיים מכרז על הפעלת צהרון בית הספר, זאת לאחר קרוב לעשר שנים שבית הספר הפעיל את הצהרון בעצמו. מתוך הניגשים למכרז נבחר אסף רופא (איש צוות בבית הספר שבמשך כל אותה תקופה ניהל את הצהרון והקיטנות של בית הספר). ועד העמותה החליט לפרגן לאסף על עשר שנות עבודה בצהרון מטעם בית הספר, ולתת לו את הזכות לניהול הצהרון כגוף חיצוני. מספר דברים עמדו לנגד עיניו של הועד בהחלטה- מתן מענה הולם וטוב יותר לקהילת בית הספר המשתמשת בשרותי הצהרון והקיטנה, הרחבת פעילות הצהרון להגדלת הרווחים- מתוך אינטרס של בית הספר לגבות שכר דירה על הפעילות. בשל השינויים הללו אתם מקבלים מיילים בנושא, כמו גם נסיונות להחיות את שעות אחר הצהרים על ידי חוגים כאלה ואחרים. לצערנו המשמעות של השינויים הללו (כמו שקורה עם שינויים) היא התחלות חדשות ולצידן גם סופים של פעילויות שעבדו במרחב בית הספר בעבר (אבירי השולחן העגול).  

מערכת- מערכת הקורסים של בית הספר יצאה לדרך אתמול. מקסים להיות במרחבי בית הספר ולשמוע את המוטיבציה הגבוהה ללמידה שמפגינים התלמידים אל מול המגוון המאוד גדול של הקורסים השנה. כדרכה של המערכת היא עוד תשתנה ותגיב לקשיים מחד, ולביקוש מאידך. אנו נעדכן על כל שינוי וננסה לערוך את כלל השינויים באותו עיתוי על מנת למנוע בלבול. מה אני מבקש מכם? לתמוך באווירת הניסוי והטעיה של השבועות הראשונים, לעודד את ילדיכם לטעום ולנסות מהמגוון הרחב- בדרך לבחירה האמתית וההולמת ביותר עבור הילדים שלכם. עוד... מידת הסבלנות ואורך הנשימה. מניסיון נצבר של כבר לא מעט שנים אנו יודעים לומר כי הדברים מתייצבים וכי עבור כלל תלמידי בית הספר נמצאים בסופו של דבר הפתרונות הנכונים. השנה, על אחת כמה וכמה המערכת מציעה מגוון רחב מאוד, כולל מספר רפורמות בהתייחסות לחומר לימודי וללמידה, אשר הופכים את מטלת הרכבת המערכת למעט קשה יותר. דבר אחרון...  אל תהססו להיעזר בנו, בחונכים בבתים, בוועדת מערכת, ובנו במשרד.

פועל יוצא של הקושי בהרכבת המערכת הוא הקושי בבנייתה בהלימה לכמויות התלמידים, ולהתאימה לחדרים הנכונים. גם כאן יש תהליך מחויב המציאות אליו אנו צריכים להתכוונן, ולהמתין בסבלנות לסופו. זאת ועוד, השנה, עם גדילת בית הספר והרחבת ההיצע של הקורסים, אנו נתקלים בקושי עם מספרי הכיתות. הרגישו זאת במיוחד תלמידי התיכון (ילדי כיתה י') שנאלצו להצטופף מאוד. אנו עובדים על פתרונות לעניין הצפיפות ומבקשים את סבלנותכם לעניין זה גם. עם גדילת בית הספר היו צפויים קשיים מעין אלו. לצערנו, לאחר בדיקה,  אנו מנועים מלבנות כיתות חדשות (ויצו, הדסים, חוזים וכל זה..). כך שהשמחה האמתית על הגדילה וההתרחבות שלנו מהולה בקושי מה.... אבל גם איתו אנו נתמודד.

ימי שישי בבית הספר מתחילים גם הם השבוע. בקרוב יצא מייל מפורט על הפעילויות והבחירה. היו נכונים. לי יש שני נושאים מצידי לדבר עליהם. בהחלטת פרלמנט מלני המון זמן הוחלט כי כל משפחה בבית הספר צריכה לקיים תורנות של הפעלת ימי שישי (שני ימי שישי בשנה למשפחה). מייל כבר יצא בנושא. אני מדגיש כאן בפני כולם את החשיבות של הביצוע, ומבקש להימנע מהברזות. מבחינתנו ההורים בתורנות הם חלק מצוות יום שישי ואנו בונים את תכניותינו מתוך הנחת עבודה שאתם מקיימים את חובתכם זו.

בעניין אחר, השנה אני אפעיל בימי שישי את מרכז חצר, תחת הכותרת" מועדון בונים". מזמין אתכם לבוא ולבנות איתי כל מני דברים. בראשית השנה נמשיך לעסוק בתחזוקה קלה של חצר בית הספר, ובבניית פרויקטים לחצר. בהמשך השנה נפצח בפרויקט אומנותי אישי- קבוצתי בהנחייתי... המיועד עבורכם ההורים (קראתי בפייסבוק שהורים רוצים גם לבוא ללמוד.. אני מגיב לכך). עקבו אחר העדכונים שלי, ובואו להזיע ביחד, תמיד זה כיף, ולרוב גם טעים.

מספר לכם שמחרתיים בלילה יוצאת משלחת מבית הספר שלנו למסע בפולין. זוהי המשלחת השלישית שאנו מוציאים. 30 תלמידי י"א-י"ב שיצטרפו לתלמידי בית הספר הדמוקרטי בכפר סבא ולתלמידי בית הספר הדמוקרטי של קריית אונו. מלוות את המסע אורית חוסינסקי והילה שחק. מאחל לתלמידים ולמוריהם חוויה עוצמתית, פוקחת עיניים ומלמדת לקח.

במסגרת השינויים הרבים המאפיינים את השנה הנוכחית ישנם לא מעט שינויים בצוותי הבתים. להלן צוותי הבתים לשנה זו. נאחל לכולם המון בהצלחה במקום החדש.

גן חובה – נעמה, ורד, רינת, ישראלה ודניאלה

בית א-ב- ליאל, חן, ליזה, דיקלה, גל כרם, יהודית ואתי.

בית ג-ד- ליאת, מורן, נגה, אסף, לימור, ונגבה.

בית ה-ו- גל, אלכס, שרון ג, רינה ונעה בריל.

חט"ב- שושי, דורית, מיקו, אהובה עומר, אשטרה ועינב

תיכון – אורית, נעה והילה, אדר ענבר, ענת בדר

במיוחד נאחל הצלחה למורים החדשים לגמרי אצלנו במשפחה-

עינב סיסו- אנגלית, חט"ב

גנית קטורזה- אנגלית

סטיב לוין- אנגלית, חונכות אישית

אדר ענבר- אזרחות היסטוריה איש צוות תיכון

דועא אבו אל היג'א- ערבית

דיקלה שדה פז- בית א-ב, שפה וחשבון

דלית דנון- יוגה

חן ארד- כל מני ובית א-ב

ולבני השרות החדשים שלנו-

בנשי קסאי

שושנה גטיה

יונתן רייך

רותם סבן

שיר סייג

ולכל מי שמרגיש שברכת הצלחה בדרך מתאימה לו ומסייעת לו.

בהצלחה בדרך.

שלכם,

יובל. 17/8/17

שלום שמח ומחייך לכולכם,

לאחר היעדרות קיצית אופיינית אנו שבים אליכם עם מצברים מלאים ומוטיבציה אמתית ל... הזיע ביחד!!!

מספר אירועי הזעה משותפת על הפרק, אנא היו מרוכזים שתוכלו לעזור לנו להתארגן בהתאם. 

ביום שני הקרוב נקיים את הגיוס שלנו בפינת החי ובחצר.

בתכנית-
קצת תחזוקת כלובים,
כיסוח דשאים וגדרות חיות
בניה קלה
חברה נעימה
אבטיח רץ

נשמח לראותכם (אלו מכם הפנויים לעניין)  יש עוד תמשיכו לקרוא...


שמח לבשר כי קיבלנו תרומה גדולה של ציוד טוב מבית הספר האמריקאי באבן יהודה. מחפשים משאית להובלה. אם יש למישהו מהקהילה משאית, או קשר למשאית (גם חברת הובלה קטנה הולך) נשמח אם תשתפו אותנו, או תתגייסו למשימה. 

עוד אנחנו נפשנו בחופים.. בבית א-ב התרחש מהפך עיצובי קטן שסופו (שטרם הגיע) במחשבה תחילה ...  ושעתה זקוק לעזרתכם בחפצים וחומרים אחרונים להשלמת המהלך העיצובי. מצרף  מכתב מצוות בית א-ב המסביר את העניין וגם מה צריך, אשמח אם תקראו אותו גם.

עידכון אחרון מהשטח. צר לי לדווח כי במהלך הקיץ נפטרה העז נגבה, לאחר המלטה מסובכת. לגדיה שנולדה (וטופחה וטופלה במהלך כל הקיץ בבית משפחת גושן פיליפ) שלום והיא חמודה ומקפצת. העז נגבה הייתה העז הותיקה ביותר שלנו ואם העדר הקטן, בעצם. היא הייתה מנהיגה וחייתה איתנו כשבע-שמונה שנים. 

מצטער שנפלתי ככה באמצע עונת המלפפונים. בשני הקרוב נפגשים ויחד, מזיעים.

להתראות בבית הספר.

יובל

7/5/17

שלום לקהילה האביבית ופורחת,

כמה עניינים קטנים (הכל שאלה של פרופורציות) תודה אחת או שתיים, דיווח קצר ובקשה לפעולה.

למי שאינו מחובר לפייסבוק הקהילתי ואינו ער לתכונה וההתרחשות במרכז החצר, נעדכן כי במהלך השבועות האחרונים הולכים וקורמים עור וגם גידים שני קסילופונים ענקיים צבעוניים ומגניבים. הובלת הפרויקט על ידי מוטיבציה הורית- טהורה ומקסימה (מפאת צנעתם של העוסקים במלאכה... תאלצו אתם להישאר בערפל).

אז.. תודה.. וגם.. ככה בשקט בלי ששמנו לב במרכז החצר קורים דברים- לא מתוכננים, מזדמנים, מוזיקליים ומגניבים, מחוץ לתכנית הלימודים, על ידי אנשים רגילים (ז'תומרת לא מורים.. ולא מקצוענים), ולמה? מהסיבה הפשוטה- כי ככה רוצים.

יש עוד- בחלל הכניסה למבנה החט"ב קמה לה פינה חשובה- פינת אבדות ומציאות. אל הפינה הזו יתחילו להתנקז מעתה כל הדברים האבודים. הורים מתנדבים (וקדושים) עוסקים בימים אלו בכיבוס כל הסווטשרטים מהחורף והצבתם בפינת האבדות. זאת, על מנת שאתם תוכלו לעבור עליהם ולקחת את מה ששלכם. לאחר המבצע הזה אני מקווה שנוכל להיכנס לשגרה של איבודים ומציאות.. ושכל אלו יגיעו לפינה הייעודית. בקרוב אציע לפרלמנט את הצעתי בעניין. ויחי הדמוקרטיה!!

בנימה אביבית זו אני ממשיך אוטוסטרדה- ישנה יוזמה הנתמכת על ידי רצונות של מורים בבית הספר, לארגן כריות ישיבה לחלק מכיתות בית הספר. אם יש לכם במחסן כריות (מכל סוג- קטנות וגדולות וקשות ורכות ואפילו סמיכות פוך) שאינכם צריכים- הביאו אליי ואני אעביר לצבא הצדיקים שאותם לכריות גדולות ושוות- יתקין.

ממשיך לפרגן ומספר לכם שהבוקר, לפני שיצאה החבורה ל"מסע" אני הרגשתי פה בבית הספר כמו לפני שנות אלף בקיבוץ. אוירה של שמחה והרפתקה, של שיתוף פעולה ובעיקר בעיקר, הרבה אהבה.

זוטות- תיש חדש בפינת החי- עונה לשם פיסטוק (רק למי שהוא מחבב), במקומו של התיש הישן ג'ורג' (שיצא לרילוקיישן).

שבוע טוב לכולנו,

תביאו כריות.

יובל.


12/2/17
בוקר טוסט לכולם, 

קיבצתי צרור של דברים מגניבים שקורים ושייקרו. קראו בהנאה ושתפו פעולה רק אם בא לכם (זאת אומרת.. שתפו פעולה מתוך בחירה, כי אתם רוצים, כי זה עושה טוב לכם ולאחרים).

אני מכריז בזאת על חידוש מסורת "בונים בשישי" ומשדרג את שמה ל"בונים בשישים". בשני ימי ו' הקרובים אנו נתכנס בחצר בית הספר האחורית לבניה בכיף.

בשישי הקרוב- בניצוחם של אלכס (פינת חי) ומוטי פרנסס (אבא של אורי) בונים מתקנים מוזיקליים לחצר בית הספר (מגניבים... כבר אמרנו?).

ובשישי אחריו, 24.2, בניצוחם של אלכס (אבא של אלי) ואני, נשלים את בניית השער המפואר של פינת החי.  

תבואו בהמוניכם, חמושים בכליכם, ובמצב רוח מרומם, ויהיה חבל על הזמן.

פרויקט תרבותי קהילתי. אני מוציא לפועל יוזמה שלי אישית, להרמת ערב תרבותי לרווחת הקהילה. למה הכוונה?

הפקה בכוחות פנימיים של תכנית מוזיקלית-תיאטרלית-טקסטואלית. בשנים האחרונות אני עושה ערבים כאלה אצלי בקיבוץ באהבה ובשמחה, ואני מרגיש שהבשילו התנאים ורוצה לעשות גם כאן אצלנו.  כל מי שמעוניין להשתתף (למשל- כותבים, זמרים, שחקנים, אנשי תפאורה, תאורה והגברה ועוד, וכולם חובבים מלאי מוטיבציה וגם... כל מי שבא לו: ובוחר, ורוצה ומתחייב וכל זה) מוזמן לחזור אליי לכאן למייל.

נעבוד בשיטה של צוותי עבודה, סביב נושא עליו נחליט, ונרים ערב לכבוד הקהילה. אצלי בראש כבר יש לזה צורה, ותוכן ואפילו תאריך.

למה? ככה... כי רוצים וכי אפשר וכי זה כיף וגם מגניב.

"בדמוקרטי מגשימים חלומות" ... הוא משפט שהולך חזק בקבוצת הווצאפ של הצוות. בתחילת שנת הלימודים הנוכחית קמה לה ועדה חדשה ופעילה העונה לשם- ועדת מעורבות קהילתית. במסגרת הפעילות שלה, היא מארגנת דפי זהב קהילתיים, ואיזשהו מנגנון המציע לכם ההורים להגשים את חלומותיכם כאן אצלנו בבית הספר.

בקישור הבא תמצאו טופס מקוון אותו ממלאים בשנייה וחצי, ומתחילים להגשים חלומות.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeBdKbm5vNh2fS0mD0VkvliaN2dTIOSp96p-v3GaqN5xOBLCg/viewform?c=0&w=1

משפט אחרון בסקירת הדברים המגניבים. החודש אפריל הקרוב יתקיים כנס חדרה לחינוך- השנה באופן מיוחד הוא עוסק בחינוך דמוקרטי ומאורגן על ידי נציגות הכוללת גם חברי קהילה שלנו (ומכונה על ידינו איידק,  IDEC-INTERNATIONAL DEMOCRATIC EDUCATION CONFERENCE). מדובר בכנס רציני המביא את טובי המרצים, ומפגיש אנשי חינוך דמוקרטי (ולא מעט הורים..) מכל העולם. פרסומים אטרקטיביים בקרוב. בינתיים- רק לשמור בראש שמדובר באירוע באיכות בינלאומית ושכדאי לקרוא הפרסומים.

לסיום סיומת מסכם בנקודות-

 • בונים בשישים בשני ימי שישי הקרובים!!
 • מחפש מתנדבים לערב תרבות בהפקה עצמית!!
 • אנא מלאו פרטיכם לדפי זהב קהילתיים!!
 • התכוננו לכנס חינוך בינלאומי!!

תודה לכל מי שבא בשישי לטיול על שם עמרי. היה נהדר, מרגש וממלא. 

להתראות בבית הספר.

יובל.


16/1/17

שלום ושבוע טוב לכולם,

מילימטרים רבים של גשם ירדו עלינו מאז מכתבי האחרון. לא כתבתי מזמן ואני מודה כי אני נמנע מכך בשל העומס האינפורמטיבי הרובץ על כתפי כולנו. וגם קורא באדיקות את העדכונים המגיעים אליכם מראשי הבתים שלנו.

בכל זאת, ישנם מספר תחומים שאינם מכוסים על ידי רכזי הבתים. מדי פעם אכתוב מייל מטעמי עם מידע שחשוב לי שיעבור. קראו בעיון.

סמסטר ראשון של שנת הלימודים הנוכחית הולך להסתיים לו. מעבר לחיזוק ההבנה כי הזמן איננו ממתין לאף אחד, החלפת הסמסטרים בבית הספר מביאה עמה עוד משמעויות ששווה לתת עליהן את הדעת. ראשית- בהמשך להחלטת פרלמנט בעניין חשוב לדעת כי לכל אחד מתלמידי בית הספר מותר לעדכן את מערכת השעות שלו בהחלפת הסמסטרים. הרציונל אומר כי לאחר חצי שנה יש מספיק פרספקטיבה לקבל החלטות לגבי תהליך הלמידה בבית הספר ולעדכנו. אני ממליץ לכם ההורים לברר יחד עם ילדיכם מה הלך טוב יותר או פחות והאם ניתן ליצור עבור הסמסטר הבא יום יום יותר מתאים/מאתגר/מאפיין וכו'. אני מצידי מנחה את צוות בית הספר לשבת עם התלמידים כחונכים ולעדכן איתם את המערכות לקראת הסמסטר הקרוב.

כמו כן, מערכת השעות תשתנה עקב קורסים נוספים שיופיעו בה. בהזדמנות זו נקבל בברכת " כמה טוב שבאתם הביתה" את משפחת דהן שחזרה מהמזרח הרחוק. אוהד יחזור ללמד מיד עם תחילת סמסטר ב'. ו... נברך את חן ארד (המחליפה של אוהד) שבעקבות פניה לוועדת מורים, ותהליך פנימי שעשינו בוועדה זו יחד עם ועד העמותה של בית הספר- הוחלט להשאיר את חן בצוות בית הספר למרות שזו לא הייתה התכנית. חן תישאר תחילה במשרה חלקית מאוד של יום בשבוע (מסמסטר ב'), זאת מתוך תקווה וכוונה להגדיל את המשרה והנוכחות בשנת הלימודים הבאה. כל הכבוד לכם הורים שיזמתם הפניה. כל הכבוד לחן על תפקוד שיא, והמון בהצלחה מכולנו.

אירוע נוסף בהחלפת הסמסטרים הוא כמובן פגישות החונכות שאנו החונכים מקיימים אתכם ההורים (פגישות הערכה).  בתאריכים ה-5 וה-6 לפברואר נקיים את השיחות בבית הספר. אני מבקש מכולכם הורים יקרים ליצור קשר עם החונכים ולקבוע.

לעניין אחר, במהלך השבועות האחרונים נמצאים בתי הספר הדמוקרטיים בכותרות התקשורת. בעיקר בשל שני אייטמים שונים אך קשורים המדברים במקביל גם על הסדרת מעמד בתי הספר הדמוקרטיים וגם על סגירה של שני בתי ספר כאלה. לא מעט חברי קהילה פנו אליי בדאגה ואני מוצא לנכון להסביר את המצב כאן.

במהלך שלוש השנים האחרונות מתקיימים מגעים בין משרד החינוך לנציגות ממנהלי בתי הספר הדמוקרטיים- מתוך רצון משותף להסדיר את מעמדם של הדמוקרטיים במשרד החינוך. למהלך מספר מוטיבציות- יצירת רגולציה להקמה וניהול של בית ספר דמוקרטי, הסדרת נושא תשלום שכר לימוד לבית הספר (בחוקי המדינה אסור לבתי ספר לגבות ככל העולה על רוחם. ישנה מגבלת סכום מובנית), העברת עובדי בתי הספר לעבוד תחת משרד החינוך, הסדרת היחסים בין בתי הספר הדמוקרטיים לרשויות השונות.

לפני כשבוע נחתם הסכם בין הנציגות שלנו לבין נציגי המשרד- מנכ"לית משרד החינוך. בימים הבאים אקבל עותק שלו ואעביר לקהילה. מדובר ברגע היסטורי במובן הזה שמשרד החינוך מכיר בהיבטים הפדגוגיים הייחודיים לבית הספר שלנו ומצהיר כי הם מקובלים עליו (בחירה, ניהול עצמי, ביטול היררכיות, קהילתיות).

בתי הספר שנסגרו על ידי משרד החינוך היו שניהם בתי ספר צעירים מאוד אשר נסגרו מסיבות מנהלתיות. כך לפחות על פני השטח. סגירתם אין בה כדי להצביע על סכנה המרחפת מעל ראשנו אנו. בית הספר שלנו אוחז ברישיונות לכל הפעילות המתקיימת בו. הוא מוכר על ידי המשרד, ואין סכנה לסגירתו.

אולם, למרות ההסכם החתום, והמסלול לכניסת בתי ספר לחסות משרד החינוך- אין הדבר הזה יכול לקרות ללא אימוץ ותמיכת רשות מקומית.

נכון לעכשיו, מועצת אבן יהודה אינה מעוניינת לאמץ את בית ספרנו, לכן חתימת ההסכם הנ"ל, כרגע, אינה משפיעה על בית הספר שלנו. אם וכאשר יחליטו פרנסי מועצת אבן יהודה לאמץ את בית הספר- נוכל להיכנס לתהליך אותו מגדיר ההסכם.

 סיכום בנקודות- אין סכנת סגירה המרחפת מעל ראשינו, נכון לכרגע גם לא מהלכי הסדרת מעמד. אנחנו ממשיכים כתמול שלשום!

ולסיום שלוש אנקדוטות שממלאות את החזה-

לידיעתכם, לפני שנה נבדק בית הספר בבחינת המיצב בנושא- אקלים חברתי סביבתי. זוהי בדיקה של האווירה והתרבות בבית הספר. הבדיקה כוללת העברת שאלונים לתלמידים וקיום ראיונות עם מורים ואיתי בנושא אקלים חברתי סביבתי. את הבחינה הנ"ל עבר בית הספר בציון מצטיין ובעשרות אחוזים מעל הממוצע הארצי. בתיכון הציון שלנו הוא הכי גבוה במחוז. מה זה אומר בעצם? שנעים פה, ומפרגן, ושמכירים אותך, וחשוב ממך ועוד ועוד היגדים מסוג זה.

סיום סיומת- בבית הספר לנו זו השנה השנייה שאנו מלמדים מחשבים לבגרות (5 יחידות!!!). השנה זו שנה ראשונה שאנו משתתפים ב"תחרות הסייבר של משרד החינוך". כיוון שמגמת התכנות שלנו קטנה, הצטרפנו להדסים ליום התחרות. התחרות מתקיימת בקבוצות של חמישה תלמידים. תלמידינו התחלקו לשתי קבוצות בעוד תלמידי הדסים היוו כ-30 קבוצות. סה"כ התחרו באותו יום 32 קבוצות של חמישה תלמידים. שתי הקבוצות הראשונות עולות שלב.

מנחשים כבר מי ניצח?

בסיכומו של יום התגוננות וירטואלית- תלמידי בית הספר הדמוקרטי קטפו את שני המקומות הראשונים. ויעלו שלב. 

ועכשיו .. אופק חדש... בפינת החי נולדו שבוע שעבר שני גדיים מקסימים, העונים כבר למלא מלא שמות. אלכס והילדים מטפלים ומטפחים. דש גם משם. 

להתראות בבית הספר.

יובל.


1/11/16:
מכתב לקהילה

שלום ופעמיים כי טוב לכולנו,

מדי פעם אני משחרר לאוויר העולם מכתב אליכם, הפעם הזו הגיעה והמכתב רווי מלל מעניין ורלוונטי. ממליץ לקרוא גם לאבות וגם לאימהות. שלל נושאים חשובים ברצף, חלקם הופכים ל"אקשן אייטמס" עבורכם כך שחשוב להיות מרוכזים.

ולדרך יוצאים...

אתמול ושלשום היו אמורות להתקיים בבית הספר שיחות אישיות שלכם ההורים עם החונכים של ילדיכם. השיחות מיועדות לתאום צפיות וקביעת יעדים ודרכי תקשורת. בעין בלתי מזוינת אך די מנוסה ראיתי שרק חלקכם לקחו את האחריות וקבעו פגישה אישית עם החונך של בנם/בתם. ממליץ לאלו מכם שטרם עשו כן לקבוע פגישות אלו לטובת כולנו ולטובת התהליך החינוכי.

בסוף שבוע הבא נקיים בבית הספר את פרלמנט אישור הועדות. זהו סיומו של תהליך ההתנדבות לועדות בית הספר, ותחילת עונת הפעילות של ועדות בית הספר. קיבלתם כבר מייל בנושא ואף תזכורת שניה. אלו מכם שמעוניינים לקחת חלק בועדות בית הספר, אנא מכם הרשמו בהקדם.

באותה נשימה אזכיר גם, כי ביום ו' הקרוב בשעה 9 בבוקר אנו מקיימים פגישה בבית הספר, בחסות ועד עמותת בית הספר, בנושא מעורבות הורים בבית ספר דמוקרטי. נשמח לראות רבים מכם.

עד כאן אקשן אייטמס. מכאן סיפורים מעניינים...

רוצה לספר לכם על אירוע חינוכי יוצא דופן שבית ספר שלנו לקח בו חלק לאחרונה. כנס תיכונים מיוחד מאוד שהתקיים בבית הספר הבינלאומי (EMIS) שנמצא בכפר הירוק. שמחנו להיות מוזמנים לכנס של תלמידי כיתות יא ויב, אשר מפגיש בין תלמידים יהודים וערבים ומעוד המון לאומים שונים, לקידום דיאלוג וקיימות במזרח התיכון. בכנס השתתפו בתי ספר מישראל (מדרור, הריאלי בחיפה ואנחנו), מירדן, מהרשות הפלסטינית (הגדה המערבית ותלמידים מבית הספר האמריקאי בעיר עזה) ומגרמניה. יצאנו עם צוות התיכון ועם שבעה תלמידים שלנו, יצרנו קשרים, פתחתנו את הראש, התמודדנו עם סטיגמות, רגישויות. נרטיבים וגם מחשבות ורעיונות על שינוי, ודרך ותקווה. חזרנו עייפים ומרוצים וטעונים בתחושות מגוונות. שמחנו להיות חלק מפרויקט עם ניחוח בינלאומי ועם מפגש מאוד מיוחד בין אנשים.

עוד מספר לכם כי בעקבות יחסינו הטובים עם השרות הפסיכולוגי האזורי בית הספר מתחיל לקבל משאבי טיפול בפרט (תרפיות למיניהן). אי לכך הכשרנו חדר בבית הספר אשר ייועד לעניין. מקוים כי משאבי הטיפול ילכו ויגדלו עם השנים וכי ילדינו (ילדיכם) ימשיכו לקבל מהמדינה את מה שמגיע להם בזכות.

במהלך החודשיים האחרונים אני מקיים בחצר בית הספר ימי גיוס ועבודה קהילתיים על מנת לסיים ולשדרג את פינת החי שלנו. עד כה קיימנו שלושה ימי גיוס. חייב לציין לטובה את שיתוף הפעולה ואת האווירה המעולה שקיימת בימים אלו ואת ההרגשה שאני מקבל של אהבה אמיתית לבית הספר, ורצון לבילוי משותף. שמח כי הצלחנו ליצור מסגרת מהנה למפגש חברתי קהילתי שגם תורם רבות לבית הספר. עוד חזון למועד... אבל אני כבר בונה את הפרויקטים הבאים אצלי בראש ומבטיח עניין וכיף גדול לאלו מכם שימשיכו לבוא לגיוסים שלנו. מספר גם כי לעבודה המשותפת יש נטייה להיכנס ללב, וכי גם בימים שאינם ימי גיוס ייעודיים יש פה הורים שבאים בזמנם החופשי לקדם עניינים. וגם.. בלי שמות אספר כי הגיוסים האחרונים הביאו איתם תרומות משמעותיות של חומרים להשלמת פינת החי. האח והידד ממני לכל אחד מכם.

בעוד שבוע וחצי- פשפשוק. הכינו את המתכונים, שמרו על הכסף הקטן בהישג יד. חסכו באכילת מתוקים ובואו בהמוניכם לקניות אצלנו בחצר.

מבקשים את סבלנותכם בעניין מדבקות הכניסה לכפר הנוער. מדובר בתהליך אשר קורה במקביל בכל מוסדות החינוך בכפר הנוער. ישנו לחץ של צוואר בקבוק וניסיון של קב"ט הכפר לצמצם תנועה בכבישי כפר הנוער (מטעמי בטיחות הילדים). בסופו של דבר (תוך שבוע ... שבועיים) הכל ייפתר אך יתכנו שיבושים ואי הבנות.

ועתה, לפינת הבקשות המוזרות:

אנו חווים מצוקת מילוני אוקספורד (אנגלי עברי ועברי אנגלי) ללימוד אנגלית לחט"ב ולתיכון. נשמח לקבל מכם (למי שאין שימוש) מילוני אוקספורד להשאלה לשנת הלימודים הקרובה. נחזיר אחרי הבגרויות. 

עדיין שמחים לקבל חומרי בניה לפעילות החצר. הכי טוב- דקים שפורקו, קרשים גדולים, לוחות סנדביץ'.

הגיע הגשם. איזה כיף. 

דש מהדמוקרטי... תבואו לבקר.

יובל.


8/9/16
שלום לכולם,

שמח ונרגש לכתוב מכתב ראשון לשנה זו. לאחר קיץ מלא פעילות ותכונה, תחילת שנה הו כה מקסימה. יש לי מלא דברים לומר ולספר, חלקם יראו לכם כמו דה ז'ה וו כיוון שמוזכרים במכתבים של ראשי הבתים. עמכם הסליחה על הכפילות אבל אני כותב לכולם וחשוב לי שהמסרים יעברו.

אם כך, ללא עיכוב נוסף.... 

תחילת השנה הזו התחילה עוד בימים האחרונים של החופש ביום גיוס קהילתי מקסים, מיוזע ויעיל להפליא, שהכין אותנו למפגש הנישבוקים המסורתי. פגשנו אתכם, חדשים וותיקים (תזכרו שהכל יחסי והזמן שרירותי), תלמידים והורים ששמחים לבוא ולהיפגש. שמעתי הרבה מלים חמות על השינויים המבניים ועבודות התחזוקה של הקיץ וגם אני... ממש שמח לחזור. אני רוצה שוב להודות על כל הרוח הגבית מהקהילה ולוועד העמותה שהעמיד את משאביו לצורך הפרויקטים השונים. בית ספר נמצא בתנופה של התפתחות והדברים מקבלים ביטוי במרחביו, בנראות שלו ובארגון התנועה בו.

באווירה הלא פורמלית האופיינית לנו פתחנו את שנת הלימודים בריקודים ובשירה, מלוים את ילדי הגן המתוקים ואת ילדי כיתה א' הבוגרים בשערי המעברים. מהר מאוד נכנסנו לשגרת לימודים וחלונות ומרבית התלמידים כבר מנסים ומעריכים את המערכות האישיות להם. השנה, בזכות מהלך טכנולוגי בהובלת אהובה ואור נבו, משימת הרכבת המערכת הפכה לקלה הרבה יותר. אין משמעות הדבר שהבחירות הופכות קלות יותר. בית ספר שלנו מציע באמת עולם ומלואו של תוכן ועשייה, ומהלך הרכבת המערכת מלמד שלא אחת נאלצים לעשות ויתורים ובחירות, ולשלם מחירים על מנת להרוויח אחרים. לא תמיד כל החלומות מתגשמים, ולפעמים על הדרך, נולדים חלומות אחרים. גלו הבנה למגבלות של מערכת הלימודים וחשבו יצירתית כיצד לפעול בבית הספר על מנת ללמוד את מה שרוצים. מערכת הקורסים היא רק חלק ממה שיש לבית הספר לתת במובנים של למידה. התייעצו אתנו, אנחנו מנוסים.

אנחנו מתחילים שנה חדשה עם שינוי גדול בהתנהלות של המפגשים החברתיים (מפגשים בבתים .. מה שפעם נקרא מפגש בוקר, מושג שנחקק עמוק, ויישכח במהרה). מעבר לחידוד מושג הבחירה בבית הספר, מדובר בעצם גם בשינוי מערך הכוחות, ומערכות היחסים בין ילדים למבוגרים. אני מברך על השינוי, למרות החששות מהלא נודע, וכבר מרגיש את המוטיבציה של הצוות לעניין. היא מרגישה לי שונה ומחוברת יותר לעשייה הבית ספרית ומחויבת ליצירת קשר עם הילדים. באופטימיות האופיינית לי אני רוצה לנבא שמהמפגשים החדשים יצמיחו עשייה עם נראות, עם עומק ועם ביטוי בהתנהלות הפנימית של הצוותים והתלמידים בבתים השונים. יקרבו ויטיבו את מערכות היחסים.

טקס פתיחת הבוקר שונה אף הוא והתרגולת החדשה של רישום נראה כי מצליחה מאוד בינתיים. אנחנו מנסים ליישם נוהל של שליחת הודעות על אי רישום ומבקשים את התגייסותכם לעניין ואת הבנתכם לטעויות שמן הסתם יקרו לעתים. אני מאמין שגם על זה נשתלט בקרוב, וכולנו נרגיש יותר בטוחים.

שבוע הבא  מתחילה הוראת עמיתים. מקום מעולה לילדים להתבטא וללמוד מאחרים, ממש מקבוצת השווים. המראה של ילדים מלמדים מחזק את הצדדים הרצויים של המושג הרחב למידה, ומרחיב את התפיסות שלהם לגביה ולגבי היכולות שלהם. משנה לשנה אנו רואים יותר ילדים לומדים ומלמדים. ועם השנים, הוראת ילדים הופכת לטבע בבית ספר, בו ילדים מלמדים קורסים שנתיים, לעתים לאורך שנים. כולנו צריכים לעודד את זה ולתת לזה מקום. משבוע הבא... מוכנים?

באופן שגרתי ורגיל, התחלנו בפעילות הועדות, ביום שני. כמו כל שנה, בקרוב נקיים תהליך התנדבות מאורגן לועדות בית הספר, נגייס אתכם ההורים, ונתחיל שנת ועדות חדשה. ועד עמותת בית הספר לקח על עצמו השנה את משימת הגברת המעורבות הקהילתית בבית הספר, של הורים, ושל תלמידים. ועדות בית ספר מסייעות רבות בניהולו ומהוות צוהר מצוין אליו, להבנת היום יום שלו וחווית הלמידה בו. בהזדמנות חגיגית זו אני מזמין אתכם ההורים לקחת חלק פעיל בועדות בית הספר, יחד אתנו ועם הילדים.  

כמעט כבר הסוף רק נעשה פה טיזר קטן. אני מתכנן עוד יום גיוס, בו נסיים את בניית פינת החי, נשדרג בהרבה את התנאים של עדר העזים ושל נילי האתון אהובתי. ועוד. עוד לא קבעתי תאריך... ואפרסם בקרוב. ואשמח מאוד לראותכם.

אני מאחל קליטה מהירה ובהצלחה לכל החדשים במערכת, ילדים ומבוגרים. וקורא לכל האחרים, לעזור להם להרגיש נעים. 

ויש עוד מלא דברים, עליהם אכתוב במכתבים אחרים.

נתראה בבית הספר, 

יובל.


11/8/16

שלום לכולם,

לא אלאה במלל רב. כולנו בעיצומה של עונת המלפפונים וגם מתכוננים לשנה המגיחה לה ממש מיד.

אספר רק שמדובר בקיץ עם תכונה רבה בבית הספר ועם לא מעט שינויים ושיפורים מבניים מרגשים ( פינת החי, ספריה, חדר מחול, שינויים בבתים א-ב וגן, מרכז חצר ומגרש כדורגל..). עבדנו בבית הספר ממש עד עכשיו, ועתה יוצאים למנוחת וטעינת מצברים קלה. 

מצרף ברשימה את כל תאריכי המפגשים החשובים לתחילת השנה, למען הסדר של כולנו.

מפגשי בתים:

גן- יום ראשון, 28.8 שעה 20:00. 

בית א-ב- יום שני 29.8. להורי א'- 18:00-19:00, להורי ב'- 20:00-21:00

בית ג-ד- יום ראשון- 28.8, שעה 19:00

בית ה-ו- יום שני 29.8, שעה 20:00

בית חט"ב- יום ראשון -11.9, שעה 19:00

בית התיכון- מיד לאחר אירוע נשבוקים - יום ג' 30.8


אירוע נשבוקים המסורתי יתקיים ביום שלישי 30.8 אחה"צ.

מתחילים ללמוד כמו כל שנה בראשון בספטמבר. 


כאמור, בית ספר, המשרד והפועלים יוצאים לחופשה עד לתאריך 23.8.המייל הבא ממני יבקש את עזרתכם בהכנת בית ספר לשנת הלימודים, יום גיוס קהילתי, ככל הנראה בתאריך 26 לחודש, יום ו'....
אבל זה המייל הבא.

חופש נעים לכולנו.

יובל. 21/12/15:

זמן רב ומילימטרים רבים (לא מספיק) של גשם עברו על כולנו מאז העדכון האחרון ממני. בתווך עברו חלפו להם ימי הסתיו וחנוכה ואנו כולנו כבר עמוק בתוך עונת החורף, אמצע שנת הלימודים כמעט.

מבקש להתחיל בעדכונים שוטפים, בניגוד להרגל ההגיגים הקבוע:

עדכוני כוח אדם-

 • שמח לבשר כי נגה, המורה המחליפה לאנגלית, תמשיך אתנו עד סוף שנת הלימודים - זאת משום שדלית דנון החליטה להמשיך את שהותה אצל משפחתה בקנדה עד תום שנת הלימודים וסיום חופשת הלידה. בהצלחה לנגה, לדלית.
 • אנו נאלצים להיפרד מיאיר אברהם המורה לאזרחות לבגרות, אשר מאלץ לעזוב אותנו מסיבות אישיות-מקצועיות. את יאיר יחליף המורה החדש- ארז כסיף. בהצלחה הן ליאיר והן לארז.
 •  בני שרות- נברך שני בני שרות חדשים במחוזותינו- ניתאי אראמה, העובד בבית א-ב. שי וייס, בן שרות העובד בחצר בית הספר. נאמר להתראות ובהצלחה לנוי פטל מבית א-ב שנפרדת מאתנו.
 • שני גדיים חדשים בפינת החי. בנים לעז שגית. עדיין מצפים להמלטה נוספת של העז נגבה. מזל טוב שגית!!

  עדכוני פדגוגיה-

 •  קורס חדש הממשמש ובא... עיצוב תלת ממד. שמח לספר לכולם כי בית הספר קיבל תרומה של שתי מדפסות תלת ממדיות וכי בנינו קורס עיצוב אשר יועבר על ידי שני תלמידי כיתה י'- אור נבו ויקיר נאה. הקורס יהיה מיועד לתלמידי כיתות ה' ומעלה ויתחיל תוך שבועיים.
 • בית ז-ט יתחיל השבוע תהליך חברתי ארוך בהובלתו של אלכס פרידמן. קרוב ל- 30 תלמידים מהבית יצאו פעם בשבוע לחצי יום פעילות חברתית אתגרית, להעצמה אישית וקבוצתית לגילאי חטיבת הביניים. התהליך ייקח כ-7 שבועות. בהצלחה לאלכס ובמיוחד לנוער.

  אירועים חשובים שכדאי לשים ביומן-

 • הרצאה לקהילת בית ספר- פדגוגיה במאה ה-21. מאת גיא לוי, מנהל תחום פדגוגיה חדשנית במט"ח. גיא מסתובב הרבה בעולם בכובעו כרכז תחום ויביא עמו בהרצאתו מידע על המתרחש בהווה ועל העתיד הצפוי בחינוך ובכלל. ההרצאה כולה וגם גיא, עוסקים בנושא השילוב בין טכנולוגיה לחינוך ובין טכנולוגיה לחיים. ההרצאה תתקיים ביום ה' 7.1 בשעה    19:00
 • בתאריך 22.1, יום שישי, נצא לטיול הקהילתי המסורתי שלנו על שמו של עמרי גילור, שהיה תלמיד בית הספר. אנא שמרו את התאריך וצפו להזמנה מיוחדת מאתנו.
 • הרצאתו של שר החינוך שי פירון- תתקיים בחודש פברואר בבית הספר- פרטים ימסרו בהמשך.
 • שיחות חונך-חניך-הורים- בשלהי ינואר – צפו להזמנה חגיגית.
 • בקרוב אנו מתחילים את עונת הרישום לשנה הבאה, ומשיקים את תהליכי הקבלה. בתאריך 5.1 נקיים יום פתוח המציג את הגן שלנו. ב- 11.1 נקיים את היו הפתוח הראשון המיועד לבית ספר יסודי ותיכון. לידיעתכם ועדכון השכנים וקרובי המשפחה.

  הגיגים בקטנה-

 • חונכות אישית- בהמשך להחלטת הפרלמנט בדבר הגדלת משאב הזמן לחונכות. התחלנו לקיים תהליכים מחשבתיים כיצד להתמודד עם העניין. גם בצוות בית הספר וגם בועדות שלו אנו משוחחים על האופן בו יש להתמודד עם הרעיון וכיצד להתקדם. התהליך המסתמן- עליו תקבלו גם אתם מייל נפרד- הוא יצירה של מספר אפשרויות תעדוף לקהילת בית הספר לבחור מתוכה. אני אמנם מגיב על כך בקצרה אך דעו... מדובר בעניין מהותי ולא פשוט למנגנוני בית הספר להתמודד איתם ואנו יצאנו לדרך. העדכונים... הפרטים... בקרוב.
 • חונכות קבוצתית ומפגשי בוקר- נושא גדול מאוד הנוגע ממש למהויות הבסיסיות בעבודת המחנך הדמוקרטי (גם הורים לילדים בבית ספר דמוקרטי הם מחנכים דמוקרטיים, כן?). במשך שנים ארוכות הצליח עולם המבוגרים בבית ספרנו לקיים מניפולציה על חופש הבחירה ומנגנון החונכות הקבוצתית נשמר ולא עורער. לנו, המחנכים, הייתה יכולת שליטה, העברת מסרים, סמכות והזדמנות לעבודה חברתית, ליישור קו וגם למניפולציה. השנה אנו עוברים בצוות בית הספר תהליך מעניין מאוד אשר ממשיך ומאתגר את התפיסות שלנו על חופש, סמכות ועל אחריות. הנושא סבוך ומורכב, המועדונים שוקקים חיים, הילדים לוקחים אחריות יותר או פחות, מקשיבים לנו כן או לא,  ההשפעה המבוגרת שלנו משתנה ועמה גם היום יום בבית הספר. אני משוחח עם לא מעט הורים על הנושא ומבין את המורכבות גם מהצד של הבית. עוד חזון למועד ובמיוחד... על כולנו ללמוד להתנהל בזה, עם זה ומול זה.  

  פינת הנזיפה החודשית-

 • הפעם תוקדש פינת הנזיפה לאלו מכם אשר קיבלו שיבוץ לתורנות בבית ספר בימי שישי... ולא מגיעים. מסתבר שחלקכם אינם מקיימים את חובת ההתנדבות בבית הספר בימי שישי, מה שגורם לנו למחסור בכוח אדם, וליום שישי להתנהלות קשה מעט.

  ברכות ואיחולים-

 • לרמי בליטנטל שהתמנה למנהל קהילת בתי הספר הדמוקרטיים- ברכות ואיחולים.
 • לכולכם, שהייתם שותפים לארוחת הבוקר המפתיעה שנערכה לנו.... ברכות ואיחולים ותודות מכל הלב. היה טעים עד כדי שבירת הדיאטה.

סי יו סון.

יובל.20/10/15:

הימים נוקפים והגיע הזמן למכתבי החודשי. איזזזזה כיףףףף.

מכתב זה יעסוק בנושאים הקשורים לבניית השגרה ומסגרות העבודה והלימוד של בית הספר, בעיתוי זה של השנה. ועדות בית הספר, מערכת השעות, חונכויות אישיות ועוד.

מומלץ לקרוא כיוון שישנן גם קריאות לפעולה.

ועדות- מצורף למייל זה פרוט על ועדות בית הספר השונות. בכל שנה בעיתוי זה פחות או יותר אנו מקיימים פרלמנט לפתיחה רשמית של עבודת הועדות. בפרלמנט עוברים על רשימות המתנדבים לועדות ומקיימים הליך פורמלי של הצבעה. מי מכם ההורים שמעוניין להצטרף לועדות בית הספר- יקפיד להשיב לנו מייל על רצונו והתנדבותו. נעדכן אצלנו את הרשימות. כמו כן, השנה אנו מבקשים להסדיר את עניין קבלת תלמידים: לפני כשלוש שני פנה צוות בית הספר לפרלמנט בבקשה להעביר את תהליכי הקליט והקבלה לבית הספר לצוות בית הספר (ספציפית- לפורם רכזי הבתים של בית הספר). קיבלנו את אישור הפרלמנט לשנת ניסיון. לאחר שנתיים של עבודה במסגרת צוות בית הספר אנו סבורים כי זוהי הדרך להמשיך בה. מבחינת פרלמנט הועדות- לבטל את ועדת קליטת תלמידים כוועדה של בית הספר.

מערכת השעות- שמח לדווח כי מערכת השעות מתייצבת ואנו נכנסים אל הישורת שלה. בשלב זה של השנה לכל התלמידים אמורה להיות מערכת מעודכנת, ובה סדר יומם וריכוז מטרותיהם מבחינת למידה פורמלית לשנה זו. הורים- זהו רגע טוב וחשוב לעבור עם הילדים על המערכת ולוודא כי היא מאורגנת ומסודרת, וברורה מבחינת חובותיה. בעוד שבוע או שבועיים כבר יהיה מאורח מדי להצטרף... או לעזוב...

פה ושם עוד יהיו שינויים קטנים, בעיקר תוספות להיצע אשר נולדות " על הדרך", הורים מתנדבים. תלמידים יזמים ועוד. היו ערניים לעדכוני.

חונכות אישית – רגע מכונן נוסף מבחינת השגרה, האחריות והדיאלוג בין כולנו פה. חונכות אישית מתחילה השבוע לאחר תהליך הבחירה והשיבוץ. מעכשיו, לכל אחד מתלמידי בית הספר יש איש צוות אחראי, אשר יהווה עבורו את הכתובת הראשונה לפניות, לשיתוף ולסיוע. גם עבורכם ההורים החונך הוא כתובת חשובה ועצתי לכם היא להשקיע אנרגיה ביצירת הקשר הראשוני, על מנת ליצור ערוצי תקשורת טובים שבטוח ישפיעו לטובה על ההתנהלות של כולם.

בשבוע הבא- בימים ראשון ושני, (25-26.10) אנו מקיימים בבית הספר את המפגשים עם החונכים, בשעות אחר הצהריים. מבקשים מההורים ליצור קשר עם החונכים ולקבוע פגישה. פגישה זו היא ההזדמנות לערוך תאום צפיות, לעבור על מערכת השעות, להציע אופציות נוספות לפעילות בבית הספר.  

מה עוד?

אספר לכם כי האירוע "שיח מדברי" מתקיים בקרוב ומומלץ מאוד ליטול בו חלק. מדובר בפסטיבל (או הפנינג... מה שתבחרו) שמאורגן על ידי קהילת בתי הספר הדמוקרטיים ומתקיים בכפר הנוקדים ליד ערד. זהו מפגש מרתק של כלל בתי הספר אשר כולל סדנאות, הפעלות, יצירות ובעיקר חברי קהילה מכל הארץ. אמנם כבר מספר שנים שלא התקיים ארוע כזה, אך בעבר כשהיו כאלה (והיו כבר כמה) היו אלה מפגשים מרתקים.

תלמידי י"א וי"ב שלנו (חלקם הגדול) ימריאו בעוד כשבועיים למסע לפולין. זוהי הפעם השנייה שאנו מוציאים משלחת מבית הספר, פעם שניה שאנו יוצאים עם בית הספר הדמוקרטי כפר סבא. הפעם, מצטרפים למסע ענת בן פזי (מדעים, חט"ב , פדגוגיה ועוד) ועבדכם הנאמן. אני אישית נרגש מאוד מהחוויה. אספר לכם רשמים במכתבי הבא.

עוד?

יש עוד!!

פרויקט חדש לשנה זו- שת"פ עם חטיבת הביניים של הדסים: מרחבי מצוינות. אנו מצטרפים לתכנית שנרקמה בחטיבת הביניים של הדסים, של למידה  " אחרת" במגוון נושאים מעניינים ולא שגרתיים. כ- 14 תלמידי הדמוקרטי נמצאים מדי שבוע בהדסים בלמידה משותפת, שונה וחווייתית. התכנית היא להרחיב את השת"פ גם לכיתות ח' וט', בשנים הבאות. המטרות הן בעיקר חברתיות עבור תלמידינו, וביסוס ההכרה כי הלמידה בבית הספר שלנו היא ייחודים וברמה גבוהה.

בטיחות ובטחון- אספר לקהילה שנוכח "המצב" אנו מלווים הן על ידי קב"ט הדסים והן על ידי חדר מצב של משרד החינוך, אנו מבצעים את ההנחיות שאנו מקבלים (עד כה – מעט מאוד) ומגיבים בהתאם. אני יודע כי סף החרדה והדאגה הוא גבוה מאוד בימים אלו וזמין אתכם לדבר איי אישית על כל דאגה שלכם. ומבקש להעביר את המסר כי אנו מודעים, וממלאים אחר ההנחיות.

בפינת הנזיפה החודשית- הורים יקרים, אני שוב מדגיש את שעות פתיחת בית הספר ומבקש כי תקפידו להגיע בזמן. רבים מכם (הסעות הורים... לא הסעות בית הספר) מגיעים מאוחר, ילדיכם מאחרים ואנו לא מצליחים להתחיל את היום. הן מבחינת בדיקות הנוכחות והן מבחינת המפגשים. שימו לב, בינתיים כלל לכולם. משפחות אשר ימשיכו להתמהמה בבוקר- ישמעו ממני אישית.

 בברכת שגרה ברוכה, נעימה, רגועה ומסקרנת.

 יובל
17/9/15

שלום לכולם, 

למרות הגמגום הנכפה עלינו מלמעלה, התחלנו את שנת הלימודים בתרועה ובשמחה גדולה. מייל ראשון ממני לשנה זו. יעסוק בנושאים הבאים: שגרה ומסגרת, מערכת שעות, חונכות אישית, ועדות בית הספר, חידושים והמצאות ועוד....

אנחנו שבועיים בתוך שנת הלימודים תשע"ה. לצערנו, למרות הרצון של כולנו לחזור לשגרת חיים תקינה ולהמשיך ולבנות את היום יום של בית הספר, יש חגים... לכן, אפילו אנחנו כפופים לקלישאת "אחרי החגים". אף על פי כך, זהו זמן חשוב מאוד לבית הספר ולבניית השגרה בו. אני רואה ומעודכן במכתבים שכולכם מקבלים מראשי הבתים, לכן לא אלאה באותם פרטים קונקרטיים. אומר כמה מלים בעניינים עקרוניים הקשורים לבניית השגרה של כל אחד מאתנו. ואמשיך ואסייג ואומר כי הדברים יקבלו ביטוי חזק יותר "אחרי החגים".

מערכת השעות של הלימודים הפורמליים היא אחד הביטויים לעשייה של כל אחד מתלמידי בית הספר. בשונה מבית ספר רגיל, כאן ניתן להרחיב את טווח העשייה במסגרת בית הספר, מעבר להיות תלמיד, וניתן לעשות עוד דברים, בין אם במסגרות קיימות (מרכזים, ועדות, צוותי נושא) ובין אם בתוך יוזמות אישיות או למידה הצומחת מתוך עצמה. הסיבה שאני כותב את הדברים האלה היא שבראש ובראשונה אני משוכנע בתועלת ובמשמעות של למידות שונות ואחרות, ומאידך אני חש לחץ מסוים (גם אצל התלמידים וגם אצלכם ההורים) "למלא" את מערכת השעות ולחשוש מזמן פנוי. אני רוצה לנצל את הבמה הזו שניתנה לי להמליץ על זמן פנוי. לקחת אותו ולהתמודד עם מה שהוא מביא עמו. זה דורש אומץ מסוים, ומבקש להרים את המבט קדימה ולמעלה, מעבר לתועלת המיידית. לו אני הייתי תלמיד כאן, הייתי רוצה לעצמי זמן פנוי. ועוד, בעקבות מה שאני מזהה כתופעה הקשורה גם בפוטנציאל שיש לבית הספר וגם בחוסר הביטחון שהוא מעורר... לחץ קדימה שלכם ההורים ודחיפת התלמידים להתקדמות/השגיות/הצטיינות במקצועות הבסיס (נחשו איזה) והפעלת לחץ על המערכת למצוא פתרונות מידיים לתלמיד ספציפי זה או אחר אשר נמצא ברמה גבוהה בהרבה מכיתתו. רוצה לומר כי המערכת בונה עצמה אט אט, כי אנחנו ערניים לתלמידים ובעצמנו נמליץ על דרכים לשיפור, אבל במקביל אנחנו לוקחים לעצמנו את הזכות ואת הזמן לעשות זאת מתוך הכרות ומתוך ראיה של רווחת התלמיד וגם של היכולות שלנו לסייע. לפעמים הגבול עובר הרבה מתחת לשמיים. בנימה פרקטית יותר אומר כי אנו מקבלים את הערותיכם לעניין המערכת, וכי אנו מקיימים ישיבות ייעודיות לעניין, תוך ראייה מערכתית לשינוי מה שניתן לשינוי ומה שפותר בעיות. עוד אוסיף ואומר כי "אחרי החגים" יתווספו עוד קורסים ומסגרות לימודים למערכת השעות ויהיו יותר אופציות לפעילות פורמלית.

בקרוב יתחילו בבית הספר החונכויות האישיות. בבית הספר התכונה מורגשת והתלמידים עסוקים בהתבוננות, מחשבה ובחירה של העדפות החונכות האישית שלהם לשנה זו. כוונתנו, כבכל שנה, היא לקיים תהליך מהיר ומהודק המביא בחשבון את רצונות התלמידים, את מורכבות המערכת ואת הצרכים השונים. עם זאת, תהליך השיבוץ של החונכויות אורך זמן רב, משום שמדובר בפאזל גדול ומורכב להרכבה. חשוב לי לומר כי אנו לא יכולים להתחיל את מלאכת השיבוץ, לפני שכל הפתקים בידינו. עוד חשוב לי לומר כי תהליך השיבוץ הוא תהליך הנמצא באחריות הצוות המקצועי וראשי הבתים. בהתאם לאופי הלא פורמאלי של בית הספר אני עד ללא מעט "עסקאות" חונכות הנרקמות ביניכם ההורים לאנשי הצוות בבית הספר. יש לי לכך התנגדות עקרונית, לצד אמירה מעשית כי הצוות האמון על השיבוץ לא יכול לקבל את העסקאות הללו כנתון, וכי השיבוץ לחונכויות נעשה על פי מגוון רחב של שיקולים, ומתוך ראייה של כלל הילדים והחונכים בבית הספר. ש ת ד ע ו !

לועדות בית הספר ותהליך הקמתן בשנה זו נקדיש מייל נפרד, ולא נלאה הפעם.

כן רוצה לומר מילה טובה לועדת משמעת על המחשבה הארגונית המקורית ועל ביצוע והקמה של מערכת מתוקשבת לוועדה. אני יודע  כי המעבר שיטה החדשה והטמעת התרבות החדשה ייצרו לא מעט צרימות אבל בטוח כי נוכל להן וכי לטווח הארוך זה כדאי לכולנו. אנו מנסים במקביל ליצור מערכת רישום נוכחות אינטרנטית שגם תוכל להקל על המשימה ועל השליטה שלנו בכוח. צפו לכך.

ועוד בגזרת המלים הטובות ובמקביל גם וידוא ביצוע. מודה למשפחת ענבר על ארגון "משפחות מאמצות" למצטרפים לקהילה. זוהי יוזמה ברוכה וחשובה שעשויה לסייע מאוד לחדשים שבכם, שעלולים לחוש מוצפים מכל המידע והפרטים והשונות. משפחות חדשות שטרם קיבלו פנייה מאתנו או ממשפחת ענבר- הרימו דגל ותזכו גם אתם לחונכות משפחתית מעצימה.

רוצה בנימה אישית לספר כי השנה אני עובד בימי שישי ובימי השישי  בהם עבדנו הייתה אוירה מקסימה ומיוחדת וכי מי שלא בא.... מפסיד.

זה הכל בינתיים.

גמר חתימה טובה. נתראה אחרי החגים...

יובל
26/8/15

שלום לקהילה המתעוררת מנמנומה,

שמח לשלוח מייל ראשון לשנה זו עם עדכונים על שהתרחש ועם הסללת הקהילה למסגרת הלימודים הבאה עלינו לטובה.

מעט נתונים ומספרים, חתכים ואחוזים לסבר את העין וגם... להזכיר לכולנו שתמו להם הימים העמומים וכולנו חוזרים לשגרה. האמת... התגעגעתי.

מתחילים:

אנו פותחים את שנתו ה- 15  של בית הספר עם 410 תלמידים , מגן חובה ועד י"ב. במסגרת החלפת המשמרות (בעיקר במעברים בין ו' לז', ובין ט' לי') אנו קולטים השנה כ-28 תלמידים חדשים, ולגן חובה עוד כ- 30.

מספרי התלמידים בבתים השונים (עוד נתון לשינויים לכאן ולכאן... בהתאם לדינמיקה הכל כך מוכרת):

גן חובה- 30

א-ב- 69

ג-ד- 78

ה-ו – 81

חט"ב- 90 (!!)

תיכון- 65  (!!!)

בגזרת הצוות אני חושף כאן באופן חגיגי את צוותי הבתים לשנה הבאה (מודגשים חדשים וחדשים בתפקידם)-

גן חובה – נעמה, ישראלה רינת וגל (גנן חדש שיעבוד יומיים במקום ישראלה הסטודנטית).

בית א-ב- ורד, מיטל, מורן, ליאל, יהודית ואתי.

בית ג-ד- ליאת, איה, חלי, אסף, לימור ונגבה.

בית ה-ו- גל, אוהד, שרון ג, רינה ונעה בריל.

חט"ב- שושי, דורית, מיקו, אהובה עומר ואלכס פרידמן.

תיכון – אורית, נעה והילה.

 

במהלך החופש סיימנו לגייס את אנשי הצוות הנחוצים לנו לתחילת שנה. להלן שמותיהם-

ארנון יחיאלי- מורה לספרות לבגרות

יאיר אברהם- מורה לאזרחות לבגרות

עדי איצקוביץ- מורה לדרמה וחונכת אישית

נגה ויגודה- מורה מחליפה לאנגלית – סמסטר ראשון במקום דלית דנון

שי זוהר- מורה לבגרות במחשבים

גל כרם- גנן בגן

בעלי תפקידים חדשים נוספים בבית הספר שמן הראוי לציינם כאן ועכשיו:

שרון גושן לריכוז ועדת משמעת

אוהד לריכוז ו. ערעורים

ענת בן פזי לריכוז יום שישי

אלכס פרידמן לניהול פינת החי וחצר בית הספר (ובכלל...)

 

מה עוד קורה כאן?

מעבר לעבודת המטה והועדות הרלוונטיות בהכנת השנה אני מבקש לציין גיוס הורים מרגש, בשיאו של הקיץ, לבניית ריהוט למועדוני היסודי לשמחתי הצלחתי להתגייס לשעה קלה ולחוות את הריגוש, ואף להבריג בורג או שניים. כל הכבוד להורים שבאו להזיע.

החל ממחר יפשוט צוות בית הספר על הכיתות והמסדרונות, ובין שיחה להרצאה לדיון לדיאלוג יארגן את המרחבים לרווחת כולנו. את מרבית ההכנות אנו עושים בבית, בשקט, במסגרת ההכנות האישיות, את הזמן הקצוב ביחד אנו מנצלים להקליטה של החדשים, לארגונים אחרונים לקראת תחילת השנה והאינטנסיביות שבאה איתה.תאריכים חשובים-

יום א' 30.08.15 – בשעה 18:30 "נישבוקים"

(אספות הורים לפי הבתים – פרטים באתר)

יום ג' – 01.09.15 – היום הראשון ללימודים – 08:30 – 12:45!

יש הסעות וצהרון.

 

 

מאחל לכולנו חודש ספטמבר נעים, פרגמטי, מעניין ומרגש, כל אחד בגזרתו ובתחומי אחריותו.

יובל.

 


7/7/15

שלום לכל קהילת בית הספר הדמוקרטי לב השרון,

 מכתב אחרון ממני לשנה זו. מכתב אחרון לרשימת התפוצה של תשע"ה. אלו מכם שחווים תחושת דה ז'ה וו... סימן שהם אתנו כבר זמן מה. מטבע הדברים, יינקז אליו מכתב זה לא מעט נושאים ויהיה ארוך. נא להדליק מזגן ולהדק חגורות בטיחות. אנחנו ממריאים.

אנחנו שבוע בתוך החופש הגדול גדול. נשבע לכם שהזמן עובר הרבה יותר מהר, ואנחנו כבר דואגים עוד מעט נגמר לנו....

במהלך השבוע האחרון סיכם צוות בי הספר את שנת הלימודים בשלושה ימי סיכום. עכשיו, יצאו אנשי הצוות לבתיהם לנפוש ולהכין את שנת הלימודים הבאה. מדובר בלא מעט הכנות הכוללות את תכניות ההוראה של הקורסים, בניית תכניות מפגשי הבוקר- בהמשך להחלטות הפרלמנט, כתיבת וטיוב ידיעון בית הספר, טקסי תחילת שנה ועוד ועוד. כבכל שנה, אנחנו נושאים עינינו עם המון רצון ותכניות ליישום בשנה הבאה, ועם לא מעט מסקנות מהתנהלותנו בשנה זו.

בבית ספר, עדיין ישנה תכונת תלמידים ומורים כיוון שאנו מקיימים זו שנה 8 את קיטנת בית הספר. השנה- 45 תלמידי קיטנה, רובם גם תלמידי בית הספר, שלושה אנשי צוות שלנו, עשרה מדריכים מהשכבות הבוגרות והמון חיוכים וחיבוקים. בשונה משנים קודמות נקיים השנה רק מחזור אחד של קיטנה, זאת על מנת לתת למבנה זמן להיצבע, להתנקות וגם לנוח.

במקבל לצחוקי הקטנטנים, משוטטים במסדרונות תיכוניסטים ממוקדי מבט, המגיעים לבית הספר על מנת להיבחן בבחינות הבגרות. ביום חמישי הקרוב תתקיים בחינת הבגרות האחרונה לשנה זו במתמטיקה. בהצלחה לנבחנים.

ועדת מורים נמצאת גם היא על סף סיום גיוס הצוות לשנה הבאה. עיקר העבודה השנה התמקד בגיוס מורים לבגרות (ספרות, אזרחות) ואנו שמחים לדווח כי סיימנו וכי אנו גאים במורינו החדשים. על מנת לא לבלבל אתכם, אני אוציא בסוף החופש הגדול מכתב מפורט עם מבנה הצוות לשנה הבאה, כולל מבני הבתים, מורים חדשים, תפקידים חדשים ועוד.

לצערי, כמו גם בשנה שעברה, אני נאלץ לדווח במכתב זה כי עדיין לא סיימנו את תהליכי רישום התלמידים לשנה הבאה, וכי אנו עדיין מתמודדים עם אי ודאויות הקשורות לביטולי רישום פנימיים של קהילת בית הספר שמתקבלים בימים אלו. על כל ביטול שכזה אנו נדרשים להתחיל תהליך קליטה חדש, דבר הגוזל זמן רב וריכוז, ואשר... לא אמור לקרות בשלב זה של השנה, ולאחר כל ההפצרות מצדנו. גם לי יש דה ז'ה וו.....

עוד... לפני כשבועיים התקיימה בבית הספר אסיפת העמותה השנתית. העמותה של בית הספר היא הגוף המשפטי המייצג שלו, תפקודה התקין של עמותת בית הספר הוא חיוני להתנהלותו השלווה וליכולתו לתת מענים חינוכיים ולעשות את העבודה שלשמה הוקם. בעמותה חברים כ-70 חברי קהילה. באסיפת העמותה נכחו 7. איני יודע מה זה אומר בדיוק. בי הספר לדעתי נמצא באחת התקופות הטובות והבטוחות ביותר שלו, ואולי משום כך מדלדלת לה העמותה שלו. מאידך.... אני חושב שיש כאן נושא למחשבה בעיקר לנו בהנהלת בית הספר, ולחברי ועד העמותה. לאלו ביניכם שהם חברי עמותה, ולא נכחו באסיפה, עוד סימן שאלה...

ביוזמה פרטית של אדר ענבר, נתחיל את השנה הבאה כשלכל המשפחות החדשות בבית הספר תהיה משפחה ותיקה מאמצת. מודה לאדר על היוזמה.

מודה לכולכם שנתנו מלים טובות ואוהבות במהלך אירועי הסיום והסיכום. מצרף את נאום סיכום השנה שלי מהמסיבה.

מאחל לכולנו חופשה נעימה ומרעננת. 

יובל.


2/6/15
שלום לכולם,

תחילת חודשו האחרון של שנת הלימודים ומכתב לפני אחרון ממני. מה שלומכם? חם?

שלל  נושאים לסוף שנה. סקירה של מה שהיה וראוי לציון, ושל מה שיהיה שחשוב שתדעו.

לפני שלושה שבועות התקיים בבית הספר יום בניה בחצר. כבר כתבתי ואף שלחתי תמונות מרגשות... אני מוצא לנכון לומר שוב לכולנו כי אכן היה יום מרגש מבחינת ההשתתפות שלו, כי חצר בית הספר שודרגה משמעותית ועוד תמשיך להשתדרג כתוצאה מהעבודה המעולה שנעשתה. רוצה לומר תודה למעיין ולאייל שהובילו את הפרויקט מטעמם (לימודים, תואר שני וכו'), לאילן ואסף על עבודתם בחצר לאורך כל הפרויקט, לאנשי הצוות האחרים שלקחו חלק בעניין- לימור, גל, ענת, מיטל, ינקיל. ולכל ההורים הרציניים והחרוצים שבאו לעזור.

מחר, יום ד' בבוקר, ישתתפו תלמידי קורס יזמות של בית הספר שלנו בתכנית הבוקר בערוץ 2, שם יספרו על הפרויקט שלהם. זוהי הכרת איכות לעשייה של התלמידים ושל שושי שמובילה את העניין. המון בהצלחה, גאים בכם.

ביום שבת האחרון בערב התקיים בבית הספר מופע תיאטרון של תלמידי התיכון. היה זה מופע אישי ואינטימי מאוד הבנוי מחומרים שהביאו התלמידים לשיעור. רמת הביצוע, הכתיבה ובעיקר הכנות והחשיפה הגדולה היו מרשימים מאין כמוהם ועל כך מגיעה הברכה לתלמידים. וליואב טלמור המנחה של הקורס. איך אומרים? יישר כוח!!

בסוף השבוע הנוכחי יצאו תלמידי כיתות ו' למסע למצדה, במסגרת שנת בר מצווה. גם כאן מדובר בשיא של תהליך שהתחיל זה מכבר, אליו שותפים גם צוות בית הספר וגם הורים. והכיבודים- לצוות ה-ו, להורים המפעילים ולבני המצווה.

הערכת מנהל מכהן- רוצה לומר כי אנו נמצאים בישורת האחרונה של תהליך ההערכה המעניין שעברתי בחודשים האחרונים, וכי בקרוב יתפרסמו תוצאותיו ומסקנותיו. נשאיר אתכם במתח בעניין זה ונאמר תודה לצוות המבצע- נציגי ועד העמותה, ועדת מורים, ועדת חינוך, צוות בית הספר ותלמידי כיתה י"ב. ותודה גדולה לאלו מכם שמלאו את השאלון המקוון.

אנו נמצאים לקראת מרתון קבלת ההחלטות לשנה הבאה. בשבועות הקרובים נדון במספר הצעות פרלמנט חשובות המשפיעות ישירות על מבנה בית הספר בשנה הבאה. על הפרק- הצעת צוות בית הספר בנושא חונכויות בבית הספר- כתגובה לפסיקת ועדת ערעורים בעניין חובת ההשתתפות במפגשי הבוקר. בהקשר זה אני מבקש לומר דבר מה לועדת ערעורים (האמת שנפגשתי איתם והם כבר שמעו): פסיקת ועדת ערעורים הנוכחית היא פסיקה נכונה, ואכן, האתוס של בית הספר שלנו, בו ישנה חובה להיות חלק מקבוצה הוא אתוס שנשען על החלטות שבמהותן סותרות את הגדרות החוקה. אנו כבר בית ספר בוגר ובשל המסוגל להתמודד עם שאלות של בחירה וחובה, ועל הפסיקה עצמה אין לי השגות. כשהובא לידיעתי כי ישנו ערעור על מפגשי הבוקר, חזיתי את תוצאותיו וביקשתי מועדת ערעורים לדחות את פסיקתה, ולתת לצוות בית הספר שהות להכין את עצמו למציאות החדשה. לצערי, בשל אי הבנות, פורסמה הפסיקה טרם הזמן ואנו מוצאים את עצמנו עכשיו רודפים אחריה על מנת לפעול בצורה תקינה. ועדת ערעורים עושה עבודה חשובה ויסודית, אבל אינה יכולה להיות מנותקת מהקשרים רחבים יותר של בית הספר, כך לדעתי וכך גם אמרתי לוועדה.

פרלמנט נוסף בנושא אישור תקציב הקורסים והבתים לשנה הבאה, וחוק בנושא שימוש בסמארטפונים בבית הספר (מצורף).

חוק הסמארטפונים המוצע עתה הוא פרי עבודה של צוות שנפגש במהלך השבועות האחרונים וביקש גם לברר את המצב הקיים, וגם למצוא שביל ביניים אשר יסייע לכולנו להתנהלות יותר בריאה. ישנו קושי גדול בקביעת גבולות מאוד ברורים לעניין והועדה שנפגשה נאלצה לסמן קו ברור על מנת ליצור מסגרת. מזמין את כולכם לפרלמנטים החשובים להיות ולהשפיע.

אספר לכם גם כי ועדת מורים עובדת שעות נוספות לאיוש משרות לשנה הבאה, כי ועד העמותה עמל על תקציב לשנה הבאה, תוך שימת דגש על שיפור תנאי העסקת צוות בית הספר, אשר שכרו נשחק מאוד במהלך השנים ובמיוחד לאחר ביצוע הרפורמות אופק חדש ועוז לתמורה אצל עובדי משרד החינוך.

אנו נמצאים בסוף תהליך קליטת התלמידים לשנה הבאה, מאחורינו הימים הפתוחים, הפגישות האישיות וימי הניסיון ועכשיו אנו במקום בו אנו מוודאים כי אכן כל מי שרשום גם מתכוון לבוא. כבית ספר אשר מתכנן תקציב לפי מספרי תלמידים מדובר במידע קרדינלי להתקדמות. גם השנה, ואני מציין זאת בצער, אנו עדיין נתקלים בביטולים של הרגע האחרון ובעבודה בניוטרל סביב עניין זה.

ביום ו' הבא תארח ועדת משמעת סימפוזיון בנושא בבית הספר. קהילת בית הספר מוזמנת לשמוע על נהלי העבודה, הקשיים והדילמות עמה מתמודדת ועדה זו. מוזמנים כולם גדול כקטן.

מילה אחרונה ואישית ממני, באמצע החודש אני נאלץ לצאת לחופשת מחלה מתוכננת לצורך טיפול רפואי. אעדר מבית הספר בשבועיים האחרונים של יוני. צוות בית הספר יודע ומודע ומתכונן לגבות את היעדרותי זאת. מקווה להתראות עם כולם במסיבת הסיום.

בריאות ואושר,

 יובל


27/4/15
שלום לכולם,

לא שמתם לב (תודו!!!), אבל עברו חודשיים ארוכים ועמוסים מאז מכתבי האחרון. מה שאומר שהמכתב הנוכחי יהיה ארוך כפול מהרגיל.

R U READY?

מתחילים.

טיול משפחות של בית הספר לזכרו של  עמרי גילור התקיים בהתרגשות גדולה בתחילת החודש הקודם. מזג האוויר האיר לנו פנים וקהילת בית הספר נהרה (ביבי, מאחורייך...) לגן הלאומי חוף השרון לטיול משפחות שהיה לא פחות ממרגש. תודה רבה ומאוחרת לכל האופים והאופות  ששלחו ידם להכנת החלות לשבת שחולקו באירוע. תודה לרמי ניניו ולישראלה ולכל ילדי הגן שהשתתפו בטקס.

הטיול השנתי הוא כל כך מגניב אותי.... ואכן, חזרו כולם מחייכים מסבב הטיולים השנתיים שכלל היערכות מוקדמת מאוד, ושינוי תכניות מאוחר ועל סף הרגע האחרון ... בגלל הנחיות משרד החינוך, מזג אויר, מצב בטחוני וכל מה שיכול לקרות אצלנו במדינה. בסיכומו של עניין היו לנו טיולים טובים וחווייתיים מאוד. שלג במדבר.

פרלמנט הסמארטפונים המפורסם גם הוא היה מנת חלקם של החודשיים האחרונים. לאחר תהליך פרלמנטרי ארוך שכלל שלושה פרלמנטים בנושא, ולא מעט אמוציות... הוקם צוות בית ספרי, הכולל תלמידים, הורים ואנוכי, אנחנו מקיימים תהליך בחינה ש העניין אשתף אתכם כי הצעד הראשון בו בחרנו הוא להבין את ממדי התופעה בבית הספר. חיברנו שאלון המועבר לכל תלמידי בית הספר, ומטרתו לאפיין את השימושים השונים במכשירים השונים. במקביל, אנו בודקים את מצב העניינים בבתי ספר דמוקרטיים אחרים, ואת מגוון הפתרונות שהם נותנים לנושא. כמו שאמרתי בפרלמנטים, הנושא הוא נושא "חם" במערכת החינוך באופן כללי, ובדמוקרטים בפרט. אנו מדברים על הנושא גם בפורום המנהלים של הדמוקרטים, וגם בפורום של המפקחת. הדעות ממשיכות להיות חלוקות גם בין המנהלים ומגוון הפתרונות בהתאם. אנו נמשיך לעסוק בנושא ולעדכן על ההתפתחות ועל הפתרונות אותם אנו מציעים.

חגיגות פורים המקסימות נערכו השנה מוקדם מהרגיל. לשמחתנו היה לנו יום יפה ואביבי בו יכולנו לראות היטב את מגוון התחפושות המקוריות והמושקעות שהקהילה שלנו יודעת להפיק. בית החט"ב הפיק אירוע ותפאורה ברמה גבוה ועם המון מחוייבות ולהם (וגם, ובעיקר, לצוות) מגיע- כל הכבוד.

 

לא יודע מה איתכם, אני יצאתי מאירועי הבחירות לכנסת ישראל מאוכזב, מתוסכל ועד מפוחד. לא אפרט את תפיסת עולמי ואת דעותיי אבל כן אומר כי בהקשר שלנו, של בית הספר, תוצאות הבחירות עוצרות תהליכים עמוקים וארוכים שהתחיל משרד החינוך לעשות, ושמסמנים התקרבות בגישת המדינה לדרך החינוכית שאנו עושים. תוצאות הבחירות ומה שהן מצביעות על רצון העם, על הכיוונים אליהם המדינה שלנו נדרשת גרמו לי באופן אישי ל"בדיקת מציאות" מחודשת, למבט פנימה אל מערכת האמונות האישיות שלי ולמבט מפוכח יותר על הסביבה בה אני וכולנו חיים. אינני יודע מה צופן עתידו של משרד החינוך... של התהליכים אותם התחלנו אנחנו מולו ושל עתידו של בית הספר בהקשר הזה. אנחנו נמשיך לעשות את הנדרש מאיתנו על ידי הרשויות, ונמשיך, בניהול ועד העמותה, לנהל מגעים עם המועצות סביב על מנת לעגן את מעמדו של בית ספרנו בעולם. וכמובן נעדכן על התפתחויות קונקרטיות אם וכאשר יהיו כאלה.

לפני חופשת פסח קיבלתם לביתכם את מכתבו של גוף חדש בבית הספר – חוג הידידים שלו. זהו גוף וולונטרי שקם לו במשרדי ונפגש בצורה עקבית במהלך החודשים האחרונים. מטרתו היא לייצר עבור בית הספר מסלולי התקשרות ויחסים אשר יסייעו לו בדרכיו העתידיות. אני מוצא לנכון לפרגן מאוד לחבורת האנשים שהקימו את חוג הידידים ופועלים על מנת למסד מערכות יחסים לסיוע בית הספר. מוצא לנכון שוב להניח את הנושא על השולחן של כולנו, שוב, את נושא ההצטרפות לחוג הידידים- במכתב המוזכר, נתבקשתם להצטרף לחוג. עדיין אפשר, דרך הכתובת- dlh_friends@dlhschool.com      מכאן עוד אביא פניות קונקרטיות לקהילה כשיהיו כאלה. תודה.

גאה לספר לכם שתלמידינו הגיבורים סיימו זה מכבר  את שביל ישראל לאחר שהחלו את מסעם לפני כשלוש שנים. במהלך שלוש השנים צעדו התלמידים (יחד עם תלמידי הדמוקרטי באולגה- גבעול) כ- 24 ימי הליכה מצטברים בשנת לימודים וחצו את מדינת ישראל לאורכה מבית אוסישקין (ליד קיבוץ דן) ועד אילת. את הטיולים כולם הפיקה בחן ובהתמדה קרן הולינסקי (ממנה נפרדנו בחודש שעבר). קרן- את אלופה ואנו מודים לך מאוד. מלווה קבוע וחיוני עד מאוד הוא אילן שלנו מפינת החי- אשר הלך ברגליו את כל השביל. ועוד- ענת, נועה, מיטל, רמי, עומר ועוד. איני יודע לומר מה עתידו של הטיול בשנים הבאות, נכון להיום סיימנו פרק בתולדותיו, יריב המדריך, קרן הרוח הגבית לא יהיו אתנו בשנים הבאות ועלינו למצוא דרכים חדשות לעשותו. אנחנו על זה ולא מבטיחים מאום (עדיין).

אנו נמצאים בימים אלו בתהליכי קליטה מואצים של שנה הבאה ועומדים מול עומסים גדולים מאוד של ביקוש לבית הספר, ושל תהליכי הקליטה המורכבים. השנה בשונה שנים קודמות פעלנו בצורה פרואקטיבית יותר על מנת לקבל מהקהילה את התחייבותה לרישום של שנה הבאה. למעט השכבות של התיכון (שגם הוא גדל שנה הבאה) עשינו הגרלות על מקומות פנויים בכל שכבות הגיל. השנה, שמחנו לראות כי רישום הקהילה לגן החובה (אחים ואחיות מצטרפים), הוא הגדול ביותר מאז ומעולם. בעבורנו מדובר בהצבעת אמון גדולה מכיוון הקהילה. מאידך, ומנסיון, חלקכם משריינים לעצמם מקום (על כל צרה שלא תבוא) וגם על חשבון אחרים הממתינים בתור. חברים- צריך להחליט, ולעמוד מאחורי ההחלטות.

משוב המנהל- ממשיך תהליך המישוב עבורי, ועתה אנו נמצאים בשלבו השני, לאחר שאני הופעתי בפני הגוף המעריך. כולכם קיבלתם למייל פניה למלא את הטופס המקוון. אני מבקש מכם למלא אותו. אני עובד בתפקיד כבר שמונה שנים, ורואה בתהליך ההערכה הזדמנות ללמידה ולהשתפרות.

ההכנות לשנה הבאה נמצאות בעיצומן. אנחנו עובדים במקביל על הבניית תקציב עם ועד העמותה, איתור צרכים לשנה הבאה עם ועדת מורים, קליטת תלמידים לשנה הבאה עם צוות הבתים, בניית תכנית הלימודים עם הצוות הפדגוגי. כל הדברים הנ"ל תלויים זה בזה וההתקדמות היא מקבילה בכל הגזרות. העובדה כי העניינים מול משרד החינוך ומול מועצת אבן יהודה  עדיין בערפל מקשה על תכנון עתיד בהיר, ואנו בונים תכניות לתרחישים שונים. ועדת מורים פרסמה את הצרכים המסתמנים בינתיים לשנה הבאה- הרי לפניכם:

 • מורה מחליפ\ה לאנגלית- דלית דנון יוצאת לחופשת לידה.
 • מורה למחשבים להוראה לבגרות.
 • מורה לבגרות לאזרחות
 • מורה לבגרות לספרות.

נשמח לסיוע הקהילה באיתור מועמדים מתאימים- כולם צריכים לאחוז בתעודות רלוונטיות לעבודת חינוך.

במהלך השבועיים האחרונים התקיימו בבית הספר שני טכסים מרשימים ומעמיקים אשר הוכנו ונבנו על ידי צוות בית הספר והתלמידים. טקס יום השואה שהובא על ידי תלמידי התיכון, ביניהם גם תלמידים בוגרי המסע לפולין שסיפרו מחוויותיהם. טקס יום הזכרון לחללי צהל הוכן על ידי צוות חט"ב ותלמידיו. טקסים וימי זיכרון הם סוג של פרדיגמה ממלכתית שכולנו מורגלים בו מאוד. ניכרת מאוד על שני הטקסים ההשקעה והמחשבה העמוקה של העושים במלאכה. מעבר לריגוש ולאתוס, הטקסים, כל אחד בתורו העזו גם להציב שאלות על היותם, על זכרון והנצחה, של שלום ומלחמה.  

לא ארחיב מפאת קוצר היריעה אבל אציין גם את- מופע החדר האינטימי שלי (לימור ותלמידי תיכון), מופע לאה גולדברג (גל ותלמידי שפה),  ערב שבועות המתקרב ועוד ועוד.

נושא אחרון לסיום- ביום ו' – 15. לחודש הבא, אנחנו מקיימים בבית הספר יום שיא קהילתי- עבודת כפיים בחצר. קיבלתם ממני מייל בעניין לפני כמה ימים ובעקבותיו גם קיימנו בבית ספר פגישה עם הורים מתנדבים. אנחנו מסכמים ביום זה תהליך של איתור צרכים ופיתוח פרויקטים להשלמה לחצר בית הספר- המשוועת לריענון. הגיעו אליי המון תגובות חיוביות בהמשך למייל ששלחתי, ואנו מצפים ליום משדרג ומשמח.

אביב שמח לכולנו.

יובל.29/1/15

שלום לכולם,

 

מכתב לקהילה, בדיוק חודש אחרי המייל הקודם. ללא פתיחה ארוכה ומתישה. ישר לתכנים.

בשמחה רבה אנו מקבלים את הזמן העובר בסך, ומברכים את פתיחתו של סמסטר שני. במכתבי לקהילה מלפני ימים מספר הזכרתי כי שבוע הבא הוא שבוע המעברים בבית הספר- שבוע אשר מאפשר פתיחה מחדש של מערכת השעות ובניית מערכת חדשה (בכפוף למקומות פנויים בקורסים הקיימים, ובדרישות סף לאותם קורסים). כמו כן, אנו מקיימים עדיין מפגשים עם הורים והחונך לסיכום הסמסטר החולף. סקר מהיר ולא מקצועי שערכתי בשבוע החולף מצייר תמונה מעט מוזרה בה רבים מכם ההורים לא יוצרים קשר על מנת לתאם פגישות אלו, וילדיכם (של אלו מכם שלא יוצרים קשר) נותרים ללא פגישות הערכה. זה חשוב, לכם, לילדיכם וגם לנו. האחריות על הלמידה וההתקדמות היא אחריות משותפת ועליכם למלא אחר חלקיכם בה. אנא צרו קשר.

עבר עט פחות מחודש ימים מאז פרלמנט הסמארטפונים המפורסם. החוק, שריר וקיים עדיין וכמוה גם ההתמודדות שלנו בבית הספר אתו. עם זאת, התקבל ערעור על החוק מספר ימים לאחר הפרלמנט, והדברים עדיין נמצאים בתהליך טחנות החוק (ועדת ערעורים). לכשנדע מה התוצאה- נעדכן את כולם. היום בפרלמנט לא עברה הצעתה של מש' אברמוביץ בנושא שעת הזנה משותפת לכולם. שתדעו.

תהליך הערכת מנהל יוצא לדרך בימים אלו, לאחר אינספור עדכונים שלי בנושא. כמוני, קיבלתם גם אתם כתובת לפנייה לגוף המעריך ואני מזמין אתכם (מי שחשוב לו לומר משהו) ליצור קשר ולומר את דברו. אני, מצדי, צריך להגיש מסמכי סיכום קדנציה ומבט לעתיד, אותם אעביר בימים הקרובים, תחילה לגוף המעריך ולאחר מכן לכולם.

אני שמח לעדכן את הקהילה בעניין חצר בית הספר, אשר זוכה בימים אלו למיקוד ותחזוקה. מצרף למייל זה מספר תמונות מבניית מרכז חצר (תכנית מגירה שיוצאת לאור), ומבנייה של תלמידים בחול (על פי חוקי פרלמנט, ימי חמישי מוקדשים לבניה בחול על חשבון משחקי כדורגל). בימים הקרובים יתחיל צוות בית הספר לעבור השתלמות- פרויקט בנושא הלמידה בחצר ומרכז חצר בפרט, בתמיכה של שני מאסטרנטים מאוניברסיטת תל אביב אשר יצרו אתנו קשר.

בשבוע הבא נצא כולנו ליום טיול משפחות לזכרו של עמרי גילור. עמרי, תלמיד בית הספר וחניך אישי שלי, מצא את מותו בתאונה בישוב קדימה לפני שבע שנים. במהלך שבע השנים האחרונות אנו מקיימים טיול משפחות קהילתי לזכרו, בט"ו בשבט, בו חל יום הולדתו. במסגרת הטיול אנו נוהגים לתת מתנה קטנה וסמלית מאיתנו לקהילה. השנה- החלטנו לתת לכל משפחה בקהילה חלה לשבת. חשבו לעשות את החלות בכוחותינו אנו ולגוון על ידי כך, שנבקש ממי שמוכן, לאפות עבורנו חלה. להלן פניה לחברי הקהילה- מי שמוכן לאפות חלה ליום שישי הבא, שתהיה חלק ממגוון החלות שתקבל הקהילה- נשמח אם תחזרו אלינו במייל חוזר. אנו נקנה את תבניות האפייה. החלה- עליכם.

שבת שלום.

יובל.


30/12/14

שלום לכולם,

מהון להון (לא ההון שלי...), עבר כבר יותר מחודש מאז מכתבי האחרון. יודע שהתגעגעתם. גם אני , מודה.

יש לי הרבה מה לעדכן אתכם. חלק מהדברים הם בעלי גוון די דרמטי. כדאי שאתחיל... בכל זאת... סוף שנה.

ביקור מנהלת מחוז מרכז של משרד החינוך התקיים אצלנו לפני כחודש ימים. אתם בוודאי זוכרים את המייל ההזוי מעט המבקש מכם עציצים לתצוגה. האמת... לאחר המייל קיבלתי מעט תגובות תמהות. החיים מתמיהים את כולנו. לעניין עצמו: הביקור, שהוגדר כהצלחה על ידינו כמו גם על ידי הנהלת המחוז (ששלחה לנו מכתב רשמי), הניב פירות זמניים ותמיכה זמנית מכיוון משרד החינוך לתהליך שלנו מול אבן יהודה. לצערנו, כוחות גדולים מאתנו פרקו את הממשלה של ביבי ועכשיו אנחנו נמצאים בתווך וללא תמיכת משרד החינוך, שבינתיים נראה כי הוא מושך את ידיו מהתהליך. כך שלא נבקש מכם להביא עציצים בזמן הקרוב. באוויר עומדים סימני השאלה לגבי המשך התהליך בהובלת משרד החינוך ולהערכתי לא נשמע חדשות מהם עד לאחר הבחירות לכנסת. פורום מנהלי בתי הספר הדמוקרטי ממשיך ופועל לקידום התהליך באופן כללי. ישנם עוד בתי ספר שנעצרו תהליכיהם.

בינתיים, עושה ועד העמותה מאמץ גדול בקשר לשיפור מעמדו של בית הספר ומקיים פגישות עם ראשי המועצות באזור, במטרה להסדיר את מעמדם של התלמידים שלנו מהמועצות השונות, ולסייע לאבן יהודה לקבל את בית הספר תחת חסותה. מדובר בעבודה רבה וחיונית ועל כך כל הכבוד להם.

עוד בענייני ועד העמותה. הועד מוציא לפועל עכשיו את תהליך הערכת המנהל שהתקבל בפרלמנט בשלהי שנה שעברה. לתהליך מוקם גוף הערכה, אד-הוק, הכולל נציגויות מגופי בית הספר השונים- צוות, ועדת מורים, ועדת חינוך וועד העמותה. אישית, אני גאה בנו, בכולנו על קיומו של התהליך הנ"ל ומשוכנע כי לי יהיה הרבה מה ללמוד ממנו. ברמת הארגון יהיה זה רגע חשוב של בקרה ורפלקציה, של הגדרות וכיוונים עתידיים.

ולדרמה הבאה- ביום שישי הקרוב יתקיים בבית הספר פרלמנט הטלפונים הניידים המפורסם. דבר ראשון שיש לי לומר על העניין הוא כל הכבוד למיקה אריאלי ולעדי קריו על קידום העניין לכדי הצעת פרלמנט. על היוזמה והאנרגיה מאחורי הרצון לחולל שינוי בבית הספר. במהלך השבועות האחרונים נפגשו עדי ומיקה איתי, עם צוות בית הספר ועם תלמידים במפגשי בוקר, והופיעו בפרלמנט ביום ה' שעבר לדיון מקדים על העניין. לא עניין של מה בכך. בנושא נוכחות הסמארטפונים בחיי כולנו, בחיי ילדינו (גם שלי) ובחיי בית הספר... זהו חומר לדיונים רבים ולשיחות רבות. סביב הצעת הפרלמנט של מיקה ועדי עלה מגוון רחב של נושאים: החל ממהות הדמוקרטיה, דרך ענייני בריאות ויחסים חברתיים ועד חיים בצל ולצד טכנולוגיה, קדמה, פדגוגיה דמוקרטית, כלכלה... העתיד ועוד ועוד. הנושא עצמו, מעלה בצורה בולטת את החרדות של כולנו המבוגרים מכניסת הטכנולוגיה באופן כה דרמטי ומהיר לחיינו ומהאופן בו זה משפיע על ההתנהלות היומיומית. נוספים על כך מחקרים ומסקנות (סותרים, יש לומר) המופצים חדשות לבקרים, ועיסוק אינטנסיבי בתקשורת המניח רבים מחוליי החברה המודרנית ביחסיה עם טכנולוגיה.  ההצעה של עדי ומיקה אינה באה לפתור לכולנו את הדילמות אלא ליצור בבית ספר מרחב נקי מהבעיה (למגדירים אותה כבעיה) לשעות מספר. ממש מצפה לפרלמנט וסקרן לתוצאותיו.

בעוד כשבועיים יסתיים לו הסמסטר הראשון בבית הספר. במעמד סיום הסמסטר גם נקיים את ימי ההערכה- פגישות עם החונכים האישיים. זהו זמן סיכומים ומבט לעתיד. בקרוב המייל המבקש מכם ההורים להתקשר. דבר נוסף שכדאי לומר בהקשר הזה- בפרלמנט שנה שעברה עברה הצעה המאפשרת ריענון ושינויים במערכת השעות של התלמידים. שתדעו.

אתמול, יום שני, התקיים בבית הספר היום הפתוח הראשון לשנה זו. בין החודשים ינואר למרץ אנו מקיימים בבית הספר את תהליך הקליטה לשנה הבאה. התהליך כולל יום פתוח וסיור בבית הספר, פגישת היכרות עם המועמדים וימי ניסיון בבית הספר. בהקשר של הקהילה (שלכם!!), אנו נבקש בקרוב את התפקדותכם לשנה הבאה, על מנת לקדם את תהליכי הרישום מבחינתנו. ההתפקדות תכלול התחייבות לרישום לשנה הבאה, הצהרה על הצטרפות של אחים מהקהילה. בשל הביקוש הרב לבית הספר (בו נוכחנו אתמול) אנו נהיה אסרטיביים השנה יותר מתמיד- מכין אתכם לבאות.

דרמה אחרונה לפני הסוף- בצער, באהבה ובכבוד רב אנו נפרדים החודש מקרן הולינסקי, אשת צוות וחונכת ותיקה בבית הספר אשר עובדת השנה בבית א-ב. קרן מסיימת את עבודתה בבית הספר מסיבות השמורות עמה, ותעזוב אותנו סופית עם התחלפות הסמסטרים. מעל במה זו אני רוצה להביע את הערכתי המקצועית לקרן, את הערכתי האישית ואת ברכת הדרך השלוחה ממני, ובשם כולנו. אנחנו יודעים ונערכים להחלפה זה זמן מה, ועתה הגיע הזמן לבשר את הבשורה לקהילת בית הספר. ועדת מורים תתחיל החל ממחר, לפגוש מעומדים להחלפה. מבקש את סיוע הקהילה (המלצות, פייסבוקים ולינקדאינים וכל אלה) באיתור מועמדים להחלפה. תיאור המשרה- עבודה בחצי משרה, בבית א-ב, הכוללת חונכות קבוצתית ואישית ומעט שעות הוראה באזורים הגאוגרפיים של עולם האמנות. אנו מודעים למורכבות של ההחלפה בזמן זה של השנה ומבקשים את הבנתכם. החיים קורים בזמן שאנו עושים תכניות עליהם. קרן, אוהבים אותך.

חדשות נחמדות רגע לפני הסוף- המורה שלנו לדרמה, שרון ביצאצי, תחזור אלינו רק בשנה הבאה. זאת לאחר חופשת לידה (מזל טוב) והארכתה מסיבות מקצועיות דרמטיות (במובן הכי מקצועי של המילה). ממשיך להחליף, ועושה חייל, יואב טלמור המורה המחליף לדרמה. נאחל לשניהם המשך הצלחה.

נסיים בשלל תודות- לעירית קורן ולהילדה דמבו על הסיוע בתפירת הווילונות החדשים בבית הספר. לא מובן מאליו, מקצועי וללא ספק משפר הן את תנאי הצפייה והן את האווירה בבית הספר. תודה רבה.

בברכת חזק ואמץ. לכה ונלכה והיה נכון תמיד.

 יובל.20/11/14

שלום לכולם,

להלן מכתבי החודשי המכיל סיכום אירועים של השבועות האחרונים, ומעט תגובות לפניות הקהילה בעניינים הדורשים תגובה. קוראים לאט, מבינים מהר.

לפני כשלושה שבועות חגגנו את תחילת החורף ואת הפשפשוק הראשון שלנו. יצויין בהדגשה כי- קהילת בית ספרנו התנהלה למופת וידעה למצוא ביום בהיר אחד גם מקום בשמש וגם מסתור ממנו, כי קהילת בית ספרנו היא קהילה קולינרית מובילה היודעת היטב את דרכה בין הסירים, כי הפשפשוק עצמו היה הרווחי ביותר מאז ומעולם (וקחו בחשבון שכל שנה גדל בית ספרנו ב-10%- כך שאם היה אחרת, היה מקום לדאגה), והרווחים מצטברים לכדי -9000 שקלים פחות או יותר, אשר יחולקו לתרומה לקהילה ועבור שיפור פני בית ספר.

לטיול שביל ישראל יצאנו לפני שבועיים, למסע של כ-7 ימים בשטח. את הטיול אנו עורכים זו שנה חמישית עם בית הספר הדמוקרטי "גבעול" בגבעת אולגה. בסך הכל יצאו לטיול משני בתי הספר כ-80 תלמידים מכיתות ח' ומעלה, בחלוקה שווה בין בתי הספר. זהו טיול מורכב מאוד מבחינה לוגיסטית ותובעני מאוד מבחינת ההליכה, במהלכו עוברים התלמידים מסע אמתי גדוש בהתמודדויות ואתגרים מסוגים שונים. החל מרמת הקושי בהליכה, הכנת האוכל ועד השתלבות חברתית, התגברות על פחדים והריחוק מהבית. במהלך המסע אנו רואים את התלמידים גדלים וצומחים ומעמיקים את ההיכרות שלהם עם עצמם. וזה עוד לפני שהזכרנו את הנופים.. וארצנו הקטנטונת. תודות כולנו נתונה לאנשי הצוות המלווים- לקרן על הארגון המופתי והמורכב, לאילן על הליווי של כל הטיול ועל הלב הרחב, לענת ולנועה כל אחת על חלקה, לואדים ולנוף על שלהם. להורים שתמכו, הביאו, הסיעו, החזירו ועוד ועוד.

במהלך השבועות האחרונים אני מקבל פניות מהורים לא מעטים בנושא ההחלפות על חיסורים בבית הספר. עם הכניסה לשגרת עבודה (מאז החזרה מסוכות) הדבר מורגש יותר ויותר ומטריד את מנוחתנו לא מעט. ברצוני להתייחס למדיניות ההחלפות בבית הספר (כפי שהתקבלה בפרלמנט בית הספר ובהמלצת ועדת ביקורת לפני כשלוש שנים) ולספר לכם כי מדיניות בית הספר היא להביא מורים מחליפים לשיעורים החסרים. כאשר אנו יודעים מראש על חיסורים (במקרים של היעדרות מאושרת או מחלה) אנו נערכים בהתאם וההחלפות מתבצעות כסדרן. בבית הספר ישנו בעל תפקיד אשר תפקידו הוא להיות בקשר איתי לגבי חיסורים מאושרים, ולקבל את האינפורמציה מהצוות במקרים של מחלות. אנו עסוקים כל הזמן בגיוס של מורים מחליפים אשר יעמדו לרשותנו לקריאה. הנוהל אומר שהמורה המחסיר משאיר אחריו חומר רלוונטי למורים המחליפים להעביר בכיתה. בכך אנו עומדים באחוזים גבוהים. הקושי העיקרי מתבטא במספר המורים המחליפים העומדים לרשותנו, ובקושי לקרוא למורים מחליפים כאשר אנו לא יודעים מספיק מוקדם על היעדרות. בעקבות הפניות מהקהילה קיימנו בצוות שיחה על הנושא והבהרנו שוב את הנהלים, כמו כן קיבלנו החלטות לגבי "החלפות אוטומטיות" במקרים בהם נעדר מורה אשר ישנו שיעור מקביל אליו (מתמטיקה, אנגלית ושפה). עם סיום תהליכי הכשרת הכיתות החדשות (חלוקת הספרייה בעיקר), והפרידה מהפלנטריום ששהה חודש בחלק מהספרייה גם יפסקו המעברים התכופים והלא צפויים של קורסים במערכת ותחושת השליטה תחזור למחוזותינו. המתינו ותיווכחו. איך אפשר לעזור- אם אתם מכירים אנשים אשר יכולים לשמש לבית ספר כמורים מחליפים (סטודנטים או אנשים פנויים אחרים עם גישה מתאימה לילדים) אנא העבירו פרטיהם אלינו. ישנה שחיקה מאוד גדולה באוצר המורים המחליפים העומדים לרשותנו.

לשמחתי קראתי לפני שבועיים לערך מייל בעניין הפעלת ועדת ביקורת בבית ספר. היום נפגשה איתי הועדה המצומצמת והאיכותית  וקיימנו פגישת תאום צפיות והגדרת משימות ראשונית. אחד הנושאים שעלו הוא נושא ההחלפות ואני שמח לקבל את הסיוע של ועדת ביקורת לעניין זה. מאחל הצלחה לחברות הועדה הנושאות בתפקיד המורכב.

ניקח אויר, נסיים בברכת שגרה נעימה, גשמים רבים (אם אפשר בלילה) ומעט כינים.

שלכם

יובל


28/10/14


שלום לכולם,

עבר כחודש ימים מאז המסרון (גם כן מסרון...) האחרון שלי והיומן דוחק בי לכתוב לכם שוב.

פתקאות על שולחני ופתקים באייפוני מעלים שלל של נושאים לעדכן ולדווח. מיד מתחילים. אנו קראו בעיון והפנימו את הדורש הפנמה.

שגרת בית ספר. לא להאמין אבל רק בשבועיים האלה הגענו סוף סוף אל המנוחה והנחלה של יצירת שגרת חיים בבית הספר. מעכשיו ועד חנוכה כולנו נהיה כאן יום יום על מנת לחיות את שגרת בית הספר. בשלב הזה של שנת הלימודים המערכת כבר קבועה, כל אחד מאתנו כבר יודע את סדר יומו ומתנהל על פיו. כבר צוותו החונכים והחונכויות ממלאות את סדר יומם של אנשי הצוות. אפילו מערכת התגבורים יצאה לדרך. ו... החדש ביותר לדיווח- מורה חדש לפיזיקה לחטיבת הביניים והתיכון התחיל את עבודתו אצלנו בשבוע שעבר- דורון צור- איש אשכולות אמתי- נאחל לו בהצלחה.

בגזרת השיפוצים אנחנו ממשיכים להתקדם. במהלך החופשה נצבע בית הספר, בימים הקרובים תגיע סוף סוף המחיצה לספריה, ושארית הריהוט שהוזמן. בתום שתי חדשות אלו נוכל להצהיר כי המאמץ הגדול שעשה ועד העמותה של בית הספר לשיפור התשתיות הפיזיות של בית הספר הסתיים. המאמץ כולל גם רכישה של מחשבים, מקרנים ואבזור הכיתות בעזרים אורקוליים. לנושא חשיבות גדולה (ולכן גם המלל הרב) לשיפור ההוראה והמעורבות של התלמידים בתהליכי הלמידה. בשמי ובשם הצוות והתלמידים תודה לוועד העמותה.

 

ועדות ועדות ועדות- בסוף שבוע הבא נקיים בבית הספר  את פרלמנט אישור הועדות לשנה זו. בפרלמנט נבצע הליך של אשרור לרשימה המצורפת כקובץ. מי מכם שהתנדב לוועדה השנה- אנא עברו על הטבלה ובדקו האם שמכם מופיע בה. אם טרם התנדבתם וברצונכם לעשות כן – עכשיו זה הזמן.

ביום חמישי האחרון התקיים בבית הספר פרלמנט (כמו בכל חמישי, כן?) בו עלתה להצבעה והתקבלה באופן גורף החלטה הנוגעת לבניית הקבוצות בקורסים בבית הספר. ההצעה ביטלה למעשה את הכלי שניתן בידי הצוות בעבר (גם על ידי פרלמנט) לקיים הגרלות בקבוצות הקורסים על מנת לשמור על גודל קבוצה סביר. ההצבעה ביטלה את היכולת לשלוט בגדלי הקבוצות והמצב כרגע הוא מצב בו כל תלמיד בבית ספר רשאי לבחור באיזו קבוצה הוא לומד ולקבוצות עצמן אין מספר עליון המגדיר את גודלן. כך למשל יתכן מצב בו בשני קורסים מקבילים בחשבון ליסודי יהיו בקבוצה אחת 40 תלמידים בעוד בשנייה יהיו חמישה. יתרה מכך, להמלצות המקצועיות של צוות בית הספר אין, נכון להיום, אחיזה במציאות, אלא רק כהמלצה למציאות שאולי תקרה. הטענה המרכזית שעלתה בדיון בפרלמנט עלתה סביב עקרון הבחירה. הטענה היא שכשניתנת בחירה אמתית (בשיעור, במורה), הדברים האחרים יסתדרו מאליהם. ניסיון העבר שלנו מלמד שלא כן הוא, והשאלה שאני מעלה כאן לדיון היא "עד כמה קיימת בחירה אמתית?" האם המצב בו כל ילדי כיתה ד' לומדים מקצוע מסוים (100% מהם) מעיד על כך שבחרו בו?  לעניות דעתי הפרלמנט האחרון הביא בעוצמה גדולה מאוד את קיומו של המסר הכפול (אבחר במורה הנחמד לאחר שהכריחו אותי ללמוד את השיעור) ואת הנוכחות הגבוהה שלו בחיי בית הספר. וגם, ולזה אני שם לב לאחרונה בפרלמנטים- השימוש במנגנונים על מנת לפתור בעיות אישיות וספציפיות ויותר מזה- קצרות טווח ומחשבה. שימוש בפרלמנט כדי "לסדר" לעצמי את החיים מבלי לרצות לראות את התמונה הגדולה. כך ב"פרלמנט ההקפצות" של שלהי השנה שעברה, פרלמנט ההגרלות של שבוע שעבר, פרלמנט ה"אל תתקדמו בחומר כדי שאוכל לצאת לטיול" של השבוע הנוכחי. מעניין לראות את הכלי הזה –הפרלמנט, במתכונתו הנוכחית, ולראות לאן כל זה יתפתח. התהליך הדמוקרטי, החינוכי, לא מפסיק והדינמיקה תמשיך ותאזן את עצמה, זוהי דרכו של עולם. לגבי ההחלטה של השבוע שעבר בענייני ההגרלות... בפועל לדעתי אנו נראה בעתיד הקרוב קושי גדול מאוד בניהול השיעורים ויכולת נמוכה יותר להעביר שיעורים עבור המורים, ועבור תלמידינו הבוחרים- קושי גדול יותר ללמוד. בכוחי להחזיר נושא לדיון בפרלמנט, אך לא אעשה כן, אני חש כי יש לנו הרבה מה ללמוד מהתהליך שקורה לנו מול העיניים ואני תקוה כי כולנו נלמד ממנו את השיעור הנכון. בכל מקרה, צפוי להיות מעניין.

מעניין... בבית התיכון מתחילים השבוע התהליך הסברה שנוגע למפה הפוליטית. התהליך הוא חלק מתכנית שנתית של עירור הנוער למתרחש בארץ, ובמהלכה יפגשו הנערים והנערות אנשים בעלי אוריינטציה פוליטית מכל קצוות המפה. אנו נמצאים בקשרים עם עמותות חברתיות שונות ומזמינים אותם אלינו לבית הספר.

לשמחתנו לקח על עצמו משרד החינוך להוביל את מהלך ההידברות עם אבן יהודה ואנו נכנס לדיונים קונקרטיים בקרוב. לצורך  העניין הוקם בוועד העמותה צוות שיעסוק בנושא ואנו מלווים על ידי משרד עו"ד המתמחה בענייני חינוך.

ביום שישי הקרוב מתקיים בבית הספר הפשפשוק הראשון של השנה הזו. ברשימת הדוכנים אין ספור ילדים ומוטיבציה גבוהה ביותר. מדובר תמיד באירוע שמח וצבעוני וכולכם מוזמנים.

במקביל לפשפשוק תתקיים ישיבה פתוחה של ועדת חינוך. מוזמנים גם כן.

חדשות אחרונות לסיום- מחזקים את ידיו של ליאל המורה למדעים, שבנו אביב, נפצע בפעילות צבאית מבצעית ומחלים עתה בבית החולים.

המון מזל טוב ואהבה לשרון גושן ולאסף פיליפ על הולדת הבת המדהימה והמתוקה והמאוד מוכשרת.

מה עוד? יש עוד הרבה אבל... קצרה היריעה.

 

שעון חורף שמח לכולנו.

 

יובל.
14/9/14

שלום לכולם,

נפתח את מכתבנו בברכת שבוע טוב לכולם.

אנחנו שבועיים בתוך שנת הלימודים תשע"ה. התמזל מזלנו השנה וזכינו במעט זמן של שגרה לפני פרוס חגי תשרי וההפרעות שהם מביאים עימם. זהו זמן חשוב מאוד לבית הספר ולבניית השגרה בו. אני רואה ומעודכן במכתבים שכולכם מקבלים מראשי הבתים, לכן לא אלאה באותם פרטים קונקרטיים. אומר כמה מלים בעניינים עקרוניים הקשורים לבניית השגרה של כל אחד מאתנו.

מערכת השעות של הלימודים הפורמליים היא אחד הביטויים לעשייה של כל אחד מתלמידי בית הספר. בשונה מבית ספר רגיל, כאן ניתן להרחיב את טווח העשייה במסגרת בית הספר, מעבר להיות תלמיד, וניתן לעשות עוד דברים, בין אם במסגרות קיימות (מרכזים, ועדות, צוותי נושא) ובין אם בתוך יוזמות אישיות או למידה הצומחת מתוך עצמה. הסיבה שאני כותב את הדברים האלה היא שבראש ובראשונה אני משוכנע בתועלת ובמשמעות של למידות שונות ואחרות, ומאידך אני חש לחץ מסוים (גם אצל התלמידים וגם אצלכם ההורים) "למלא" את מערכת השעות ולחשוש מזמן פנוי. אני רוצה לנצל את הבמה הזו שניתנה לי להמליץ על זמן פנוי. לקחת אותו ולהתמודד עם מה שהוא מביא עמו. זה דורש אומץ מסוים, ומבקש להרים את המבט קדימה ולמעלה, מעבר לתועלת המיידית. לו אני הייתי תלמיד כאן, הייתי רוצה לעצמי זמן פנוי.

בקרוב יתחילו בבית הספר החונכויות הקבועות. גם הקבוצתית ובמיוחד זו האישית. כולי תקוה כי במהלך השבוע הקרוב נוכל לסיים את שיבוצי החונכים האישיים ולהתחיל את תהליך החונכות לשנה זו. גם כאן, תודות ללוח השנה העברית, נתמזל מזלנו להתחיל את התהליך מוקדם משנים קודמות. תהליך השיבוץ של החונכויות אורך זמן רב, משום שמדובר בפאזל גדול ומורכב להרכבה. חשוב לי לומר כי אנו לא יכולים להתחיל את מלאכת השיבוץ, לפני שכל הפתקים בידינו. עוד חשוב לי לומר כי תהליך השיבו הוא תהליך הנמצא באחריות הצוות המקצועי וראשי הבתים. בהתאם לאופי הלא פורמאלי של בית הספר אני עד ללא מעט "עסקאות" חונכות הנרקמות ביניכם ההורים לאנשי הצוות בבית הספר. יש לי לכך התנגדות עקרונית, לצד אמירה מעשית כי הצוות האמון על השיבוץ לא יכול לקבל את העסקאות הללו כנתון, וכי השיבוץ לחונכויות נעשה על פי מגוון רחב של שיקולים, ומתוך ראייה של כלל הילדים והחונכים בבית הספר. ש ת ד ע ו !

תהליך בחירת הועדות בבית ספר התחיל לפני שבוע בקול תרועה. מחר, יום ב', אנו ממשיכים את התהליך ומזמינים את תלמידי בית הספר, חדשים כישנים, להצטרף לועדות בית הספר. בהמשך לפסקה השנייה של מכתבי זה, אני מוצא לנכון להמליץ מאוד על פעילות בועדה בבית הספר. יש לכך ערך אדיר אשר ניכר מאוד גם ביום יום שלנו. במהלך השבוע האחרון קיבלתי לא מעט פניות מהורים אשר מעוניינים להיות חלק מפעילות בית הספר בועדות ואני שמח על כך וגאה בכך.

עד כאן פני השגרה ובית הספר. מכאן- חידושים והמצאות.

במהלך השנה הקרובה יתבצע בבית הספר מחקר חינוכי מעניין ביותר. יעל סנדר, דוקטורנטית לחינוך מיוחד, תערוך בבית הספר מחקר אשר כותרתו:  השפעות של טיפול מוטורי בתחום הכתיבה על קצב הכתיבה וקצב השליפה של תלמידים בעלי 'הפרעות דו צידיות'. המושג מתייחס למובהקות היד החזקה, ולאופן השילוב בין שני חלקי המוח. אנו מזמינים אתכם ההורים להציע את ילדיכם להשתתפות במחקר, אשר אמור לסייע מאוד למשתתפים בו. אנו מחפשים תלמידים בכיתות ג-ט, אשר מתקשים בכתיבה, כתיבתם אינה קולחת או שהם נמנעים מכך. מדובר עבודה עם יעל סנדר, בסך של פעמיים שלוש בשבוע, כל פעם עשר דקות. מועמדים פוטנציאליים נא ליצור איתי קשר.

לסיום המכתב תודות וברכות- למיכל צייקובסקי, מורה חדשה לשפה ואשת צוות חדשה בבית א-ב. המון בהצלחה ותחושת ביתיות מהירה מאתנו. בהזדמנות זו נודה מקרב לב לועדת מורים על העבודה המאומצת המהלך הקיץ ומתחילת השנה הנוכחית.

זה הכל בינתיים.

יובל.


31/8/14

שלום לקהילה היקרה,

יום לפני... אנחנו נרגשים ומתכוננים. מנסים לא לשכוח דבר. מספר מסרים ממני לקהילה, במגוון נושאים. מסרים של הרגע שלפני.

אלו הימים הראשונים של שנת הלימודים. בצד ההתרגשות הגדולה והכיף שבית הספר מציע עבור תלמידיו, עדיין מדובר בשינוי גדול בשגרת החיים של כולנו. לכאורה, המשימה העומדת על הפרק היא בניית השגרה וכניסה חלקה אליה. לכך התכוננו ולכך אנחנו מכוונים. לצערנו, עבר על כולנו קיץ לא רגיל ורחוק משגרתי. צוות בית הספר יתייחס במפגשים ובשיעורים לקיץ שעבר, כך ננסה לתת מענה מסוים לתחושות המלוות את כלל הציבור הישראלי ולהציע עבור התלמידים את הבית החם והמכיל שאנחנו רוצים להיות. אנשי הצוות קיבלו הנחיה והדרכה ואנחנו כאן בשבילכם בהיבט זה. נעשה זאת ככל שיידרש.

מערכת השעות- לאחר מאמץ רב הוצאנו את מערכת השעות ביום ה'. כבכל שנה, בניית המערכת והתאמתה נעשית במספר שלהבים ומאמצים. עוד חזון למועד ואני יודע כי צפויים עוד שינויים מסוימים. מבחינת התהליך הנכון, והעברת המסרים מכם, שימו לב למה שאני מבקש- הערות על המערכת נא להעביר לראשי הבתים שלכם. הם מצויים בשיקולי בניית המערכת והם יבצעו יחד עם ועדת מערכת  את השינויים במידה ויידרשו. חשוב שתבינו כי המערכת נבנית לפי שיקולי רוב ולא יכולה להיבנות בעבור כל אחד בנפרד. אנו לא נקבל פניות אישיות ולא נשנה את המערכת בעבור תלמיד בודד. ועדת מערכת אינה ועדה לפתרון בעיות ספציפיות של תלמיד. במידה ויש כאלה- החונך הקבוצתי ביחד עם ראש הבית יוכלו לסייע.

עבור תלמידינו החדשים והוריהם – ברוכים הבאים לבלבול של תחילת השנה ולהתמודדות עם הקושי לבחור. לפניכם שבועיים של התנסות במערכת השעות בדרך לקביעה סופית שלה. אני מציע את עזרת צוות בית הספר בבניית מערכת השעות. צוות בית הספר יישב במועדונים ויעזור לתלמידים לבנות מערכת.

הערכות בטחונית- בעקבות הקיץ הסוער, ו"המצב" הנוכחי נקיים מחר יום ב' תרגיל ירידה למקלטים. התרגיל יתקיים בשעה 11:00, אנחנו נכין את התלמידים לפני. במהלך השבוע הקרוב יעמוד בכל יום בבוקר נציג מטעמנו לקבלת התלמידים שאינם נכסים לבית הספר עם ההורים. בהקשר זה אני מבקש להבהיר: במקרה של אזעקה אשר נשמעת בדרך משער הדסים לבית הספר- המרחב המוגן הוא בספרייה תיכון הדסים. שם ימתין נציג צח"כ (צוות חרום כפרי) לתלמידים, גם שלנו.

שיפוצים- מוצא לנכון להזכיר כי אנו נמצאים עדיין בתהליך של שינוי ושיפור וכי לא כל המרחבים מוכנים עדיין.  כתבתי גם לצוות ואני כותב לקהילה- מידת הסבלנות וההבנה לעניין – ייתכנו שיבושים במערכת השעות והחדרים עד שהדברים ייכנסו למסלולם.

 

 

זהו בינתיים ממני להיום. עוד תשמעו ממני בעתיד הקרוב.

 

שתהיה לכולנו פתיחת שנה מוצלחת.

 

יובל.17/8/14

שלום לכל קהילת בית הספר הדמוקרטי לב השרון,

זהו המכתב הראשון שלי היוצא לתפוצה של שנת הלימודים הקרבה. לקוראים שלהם זו פעם ראשונה, ברוכים הבאים לאוטוסטרדת המידע של הדמוקרטי הוורבלי מאוד שלנו. ממני תקבלו מכתב בערך פעם בחודש. בתווך, סבך של מידע בו תצטרכו למצוא דרך. בהצלחה.

כל השאר המכירים את העניין כבר יודעים שזה ארוך. ולוקחים זאת בחשבון.

לפני שאני מתחיל לספר לכם על בית הספר שלנו ועל שנת הלימודים הקרבה אני חייב להתייחס לקיץ הקשה מאוד שכולנו עברנו. לכלל התחושות שנותרות אחרי קיץ כזה אצל כולנו, יש השפעה שיש לה אורך טווח. ישראל עברה תקופה מלאה בפחד ובאלימות, בתחושות קשות של אובדן דרך. של שבר פנימי, של בהלה ושל בלבול. והרבה אובדן. החופש, בטח בעבורנו המבוגרים, הפך לשאלה פילוסופית, ובעבור ילדים רבים בישראל, לא כל כך היה חופש. במובן הזה, אנחנו מתחילים שנה בצורה אחרת. כדאי להיות מודעים לכך. מצד שני, החזרה לשגרה, ולהוויית בית הספר והשמחה שנמצאת בו. תביא אתה הרבה טוב. אני מאחל לכולנו שהחזרה לשגרה ולבית הספר תביא עימה נחמה של נורמליות.

ועכשיו, לענייני בית הספר. עבר, הווה, עתיד.

ועד עמותת בית הספר עבר השנה את אחד מקיציו העמוסים, ועמד במשימותיו. במהלך הנותר מהקיץ הנוכחי ועד סוף החגים יעבור בית ספר מתיחת פנים, ויצטייד בלא מעט ציוד חדש בגזרת המחשוב, ההקרנה והקול. המועדונים יעברו  התערבות כירורגית על פי תכנית שנבנתה. המקלט ישופצר, חדר ועדת משמעת הישן יהפוך לכיתה קטנה, וגולת הכותרת, הספרייה תקבל מחיצה אקוסטית ניידת שתאפשר גם עוד כיתה גדולה וחסרה וגם את חלל ההתכנסות בו אנו מרבים להשתמש. הספרייה תרוכז בחלקו המזרחי של החלל ותמשיך לתפקד כספריה בשעות הנותרות.

השיפוץ הנ"ל הוא חלק ממהלך יותר רחב של תכנון בית הספר. במהלך השנה הקרובה יוביל ועד  העמותה מהלך של תכנון בית ספר והכנתו לשנים הבאות. זאת מתוך ראיה כי הפיכת בית הספר לממלכתי תוליד עמה שינויים, ומתוך צרכים העולים כלקח מפעילות בית הספר השוטפת. העניין דובר בישיבות הועד ואף הוצג למנהל כפר הנוער בו אנו חיים.  גדלנו, ואנחנו ממשיכים לגדול.

בשנת הלימודים תשע"ה ימנה בית הספר 400 תלמידים. מגן חובה ועד י"ב. צוות בית הספר ימנה יותר מחמישים איש ואישה.

ועדת מורים אף היא עבדה הרבה בקיץ האחרון. רשימת המורים החדשים בבית הספר הנה היא לפניכם (הרשימה חסרה- פרטים בהמשך):

יואב טלמור- מורה לדרמה ומחליפה של שרון הנוטה ללדת.

רוית רוזנצוויג- מחליפה שרון אחרת הנוטה ללדת ותלמד שפה. כמו כן תעבוד עם צוות חטב בבית חטב.

רחלי ארבל- מחליפה את אילנית בהוראת מתמטיקה יסודי. תעבוד כחונכת בבית ג-ד.

רינה גינגולד- מורה חדשה לשפה

שון מוריס- מורה חדש למתמטיקה בגרות במקום רוני.

דפנה נורדין- מורה חדשה למדעים.

רביב רייכברט- מורה חדש (וותיק מאוד) לספרות בחטב.

 

מאחלים לכולכם הצלחה גדולה אצלנו. השתלבות מהירה וכיף.

 

אנחנו עדיין חסרים שתי משרות:

משרת מורה לשפה לבית א-ב, להוראת קריאה וכתיבה וחונכות בבית, במקומה של ענת ערמון.

משרה חלקית של הוראת פיזיקה ומחשבים לתיכון, במקומו של אביב.

 

מבקשים את עזרת הציבור בהעברת המסר הלאה, למועמדים המתאימים.

 

צוותי הבתים לשנה הקרובה הם:

צוותי הבתים לשנה הבאה-

גן- ישראלה, רינת ונעמה.

א-ב- ורד, מיטל, קרן, יהודית ו_______ אליה אנו עוד ממתינים.

ג-ד- ליאת, אסף, איה, אילן, נגבה ורחלי ארבל.

ה-ו- גל, אוהד, דורית, ליאל, שרון גושן ונעה בריל

ז-ט- ענת, מיקו, אהובה, שושי, רוית, לימור ועמר

י-יב- אורית, נועה והילה.


כמו כן אנו מצפים לבואם של ארבעה בני שרות לאומי לפי החלוקה לבתים- א-ב, ג-ד, ה-ו, חטב.
ממשיך איתנו השנה בנצי בצלאל, מתנדב ומורה להיסטוריה.
 

תודה לועד העמותה, ותודה לועדת מורים. תודה לועדת מערכת.

ותודה לצוות. שבמהלך הקיץ נפגש והכין, והתכונן ותכנן, ואירח משפחות ודאג לבנים, וניחם אבלים. והכין את שנה הבאה. המערכת מוכנה. הידיעון, כמעט. עוד מעט.

צוות בית הספר המתרחב, בימים אלה נח. חוזר לפעילות בשבוע האחרון של החודש לשלושה ימים של השתלמות אינטנסיבית והכנה של שנה הבאה. נעביר את זמננו בלמידה משותפת, חלוקת משימות ובקליטת הצוות החדש לתוכנו. בינינו ובין הזמן הזה עוד עומד שבוע בחיק המשפחה. אבל התכונה כבר התחילה, שומעים אותה באה.

אנחנו כולנו ניפגש בערב הנישבוקים המסורתי. יום חמישי ה-28.8, בשעות אחר הצהריים. אני מצרף למייל זה הזמנה רשמית.

יתר האינפורמציה תקבלו מרכזי הבתים הנהדרים שלנו.

סוף המכתב.

מאחל לכולנו שנת לימודים רגועה ונורמלית ככל שניתן במציאות המטרידה שאנו חיים בה. ונצליח לשמור על בית ספר שלנו כאי של יציבות, שמחה, סקרנות וביטוי אישי.

 

לילה טוב ושבוע טוב,

 

יובל.

 
3/7/14

שלום לכולם,

מכתב סיכום שנה ממני לסיומה של שנת הלימודים ת ש ע ד. עוד שנה של לימודים ועשייה בבית הספר שלנו. עת מלחמה וחום גבוה בחוץ.

יחסית מעט הגיגים ויותר אינפורמציה. לסיום – שיר.

סיכומי השנה כבר מאחורינו. במהלך החודש האחרון ועד לפני ימים מעטים היינו עסוקים כולנו בסיכומים. התלמידים והוריהם במפגשי החונכות (אשר סוכמו בנפרד בישיבות הצוות), צוות בית הספר בהשתלמות חודש יולי – בה התייחסנו לנושא הפרלמנט, לנושא ההערכות שלנו טיבן וכיצד לעשותן טוב יותר, קיימנו סיכומי בתים וצוותים מקצועיים ורעננו את הדרוש ריענון מבחינת נהלי והרגלי העבודה שלנו בצוות. עמותת בית הספר במפגש השנתי בו מסכמים ביצועים כספיים ובוחרים ועד חדש (בהזדמנות זו תודה לעוזבים, ובהצלחה למצטרפים החדשים... ותודה גדולה יותר לנשארים, הנושאים בעול בהתמדה זה זמן רב).

וגם אני מסכם. שנה ארוכה ואינטנסיבית מאוד באופן אישי (לומד.. קצת..), שנה עמוסה ורוויה מבחינת בית הספר אשר המשיך השנה את הצעדה הארוכה שלו לכיוון המרכז, הלגיטימי, המוכר והרשמי. זו שנה בה קרה הרבה בבית הספר, שנה בה הבשילו תהליכים אשר שנים מתנהלים. שנה, שבסיכומה (וכבר סיכמנו שנה אחת או שתיים), ניתן לראות תוצרים של תהליכים רבים שהחלו מזמן מזמן. לא אוכל לפרט כאן הכול, אף לא אתיימר לכך.

אסמן שני אירועים מייצגים שהתרחשו השנה בגזרת התיכון-

נסיעה משותפת לפולין יחד עם תלמידי בית הספר הדמוקרטי כפר סבא – לאחר הכנה פנימית ולא מעט הכנות של צוות בית הספר יצאנו לראשונה למסע לפולין. המסע, אותו אני עברתי כתלמיד כיתה י"א לפני שנות אלף בקיבוץ, הפך זה מכבר לתו תקן של ישראליות ולתלמידים שלנו, וגם לצוות היה חשוב לצאת אליו גם מסיבות אלו. התמזל מזלנו ויכולנו לצאת עם תלמידי הדמוקרטי בכפר סבא ולבנות את המסלול והתכנית תוך התאמה לעצמנו. למסע הבא נצא בעוד שנתיים.

בחינות בגרות אינטרניות הנערכות אצלנו בבית הספר- במהלך שלוש השנים האחרונות בית הספר מוציא לעולם בוגרים בעלי זכאות  לבגרות. תחילה, עשו תלמידינו בגרות אקסטרנית ויצאו להיבחן בכל מני מקומות אחרים. לאחר קבלת הרישיון לתיכון בשלהי שנה שעברה התחלנו השנה לבחון בבית הספר- תלמידי כיתה י' של השנה כבר יעברו את כל בחינות הבגרות שלהם בבית הספר. הבחינה כוללת כמובן את כל הטקס- בוחנים מבחוץ, כוס תה ופתי בר. המילה בגרות והמשמעויות שלה עבורנו היו תמיד כעין בחינה ליכולת של בית הספר לעמוד בקריטריון ארצי רחב. עצם ההיבחנות בין כתלי בית הספר היא סימן ליכולת הזאת. ובשבילי באופן אישי, סימן שאפשר כבר להתקדם הלאה לעשייה אחרת ומשמעותית לא פחות (שאולי תציב אלטרנטיבה לבגרות... יום אחד...).

בגזרת המעבר לרשמי והיות בית הספר מוכר... עוד ישנה דרך לעשות ואנו בקיץ הזה נכנסים לתהליך המשותף עם מועצת אבן יהודה. מרבית בתי הספר הדמוקרטים כבר נמצאים בשלבים מתקדמים יותר בתהליך, ומצבנו במובן זה הוא ייחודי. מכיוון שמרבית תלמידינו אינם מאבן יהודה, למועצה יש לא מעט שאלות ותהיות לגבי חלוקת האחריות והחבות של המועצה לבית הספר. עם זאת, הגישה היא חיובית ואני משוכנע כי נוכל למצוא את המפתחות הנכונים לעבודה משותפת. בהיותי אופטימיסט חסר תקנה... אני מאמין כי העיכוב הנ"ל פועל לטובתנו וכי נוכל ללמוד לא מעט מניסיונם של האחרים הנכנסים לתהליך כבר השנה. עלינו מוטלת החובה ללמוד היטב את הדברים ולתכנן את צעדינו בהתאם. בהקשר הנ"ל צריך להצהיר כאן ועכשיו כי משימת שנה הבאה של בית הספר היא התייעלות כלכלית ובנייה של תכנית הפחתת תשלומי הורים עד כדי הורדה של 50% מהכסף אותו אתם משלמים לבית הספר. כל זה מבלי לפגוע משמעותית באופי בית הספר וייחודו. נשמע כמו אתגר? נכון!!

בבית הספר בימים אלו נמצאים ילדי הקייטנה של אסף ואלכס. נראים מאושרים כמעט כמו ביום לימודים רגיל. בנוסף, מתארחים בבית הספר כ-250 חניכי תנועת האיחוד החקלאי. זאת בהתאם להסכם שיש לנו עם ויצו האומר שעלינו לפנות את בית הספר (בחלק של היסודי והבית הבוגר) לטובת שימוש של ויצו במבנה. זוהי לנו שנה רביעית בה אנו מארחים בבית הספר.

בהמשך הקיץ מתוכננים מספר שינויים מינוריים במבנה בית הספר (מה נקרא שיפוצים) אשר יסייעו בהתאמת המבנה לצרכים המשתנים. בהקשר זה אדווח כי אנו מתכוונים לחלק את חלל הספרייה לשני חללים, בחלוקה חכמה אשר מאפשרת גם לפתוח אותה וליצור מרחב אחד גדול. לאחר מחשבה רבה החלטנו שלא להעביר את הספרים אלא לרכזם באחד מצדדי החלל המחולק, מה שיאפשר לאוהבי הספר שבינינו להמשיך ולהשתמש בספריה ולקרוא להנאתם בזמן בה הכיתה לא עובדת.

עוד מאמצי קיץ- לצערי טרם סיימנו לאייש את כלל המשרות לשנה הבאה. אנו עדיין מחפשים מורה למדעים (המלמד את מרבית גילאי בית הספר) ומורה לשפה לבית א-ב. שוב אני מבקש את עזרתכם והפנייתם של אנשים רלוונטיים אליי או לבית ספר.

במרכז המכתב (פשוט כי הוא עוד ארוך) אני מבקש להיפרד ממספר אנשי צוות אשר היו אתנו השנה ולא יהיו אתנו שנה הבאה.

תודה לאביב על ארבע שנות הוראה איכותית ואינטנסיבית ועל יצירת מועדון מעריצים למקצוע הפיסיקה.

תודה לעדי על שנה של עבודה מאומצת, חשיבה יצירתית ורצון כן ואמיתי להעשיר את חיי ילדינו בבית הספר.

תודה לרוני על שלוש שנות הגשה לבגרות במתמטיקה. ועל כך שלימדת אותנו איך עושים את זה באופן דמוקרטי.

תודה ליפעת על שבע שנים יפות של הוראת לשון וספרות. על בניית התיכון ומערך הבגרות אצלנו כאשר הכול עוד היה חלום.

תודה לענת ערמון על שלוש שנות הוראה יסודית ומקצועית מאוד. על אכפתיות מעל ומעבר ועל ההוגנות שבהילוכך והתנהלותך.

ו... תודה לאילנית על שהיית כל מה שהיית. ואת עדיין בשבילי. תודה גדולה ואהבה גדולה והצלחה גדולה.

 

מה עוד?

רוצה לשבח את ועדת חינוך על עבודתה הרצינית במהלך השנה ועל גיבוש שתי הצעות פרלמנט מקיפות ומהותיות. שלצערי לא הצליחו לעבור את הפרלמנט, ולא מהסיבות הנכונות. במיוחד אני רוצה להתייחס להצעה אשר נגעה לעקרונות לבנית מערכת והתייחסה לתופעה תרבותית אשר קורת לנו בשנים האחרונות ועניינה – הקפצת תלמידים חזקים לקורסים מתקדמים. לא אכנס עכשיו לכל פרטי ההצעה אך אומר כי הניסיון של ועדת חינוך היה ליצור תבנית מחשבה אחרת סביב העניין וליצור תרבות יותר בריאה ופחות הישגית, אשר בטווח הארוך תעשיר ותחזק את מערך ההוראה ואת המקצועיות שלה מצד המורים, ומאידך תשנה את היחס ללמידה אצל ההורים והתלמידים. אני חושב שהדברים לא הוצגו כראוי על ידי ועדת חינוך, ואני חושב גם שהפרלמנט עצמו (אף שהיה רב משתתפים ומכובד ומרשים כשלעצמו) היה מאכזב מבחינה מסוימת- גם חוסר הבנה של ההצעה לעומקה, ובעיקר הצבעה אינטרסנטית של המשתתפים אשר עסקו בקונקרטיות של ההצעה והמשמעויות המידיות שלה מבלי לראות את התמונה השלמה. הכי מאכזב היה לראות את כל קהל המצביעים האלה קם והולך עם תום ההצבעה על ההצעה שלשמה התכנסו ולא לוקח חלק בדיון על ההצעה הבאה בתור. אני מודה, באותו סוף שבוע היו לי מחשבות רבות על העניין.

במהלך חודש הלימודים האחרון התנהלה במייל תחילתה של שיחה בעניין ועדת משמעת של בית הספר. הדיון האינטרנטי הוא מבורך אכן התקיים באווירה חיובית ומכבדת, גם אם לא נגע בכולו ישירות לעניין ועדת משמעת. בהמשך לדיון קיימנו חשיבה בבית הספר ואנו רוצים להציע לקהילת בית הספר להשתתף בסימפוזיון (אילו מילים...) בנושא ועדת משמעת שיתקיים, בארגון ועדת משמעת וצוות בית ספר, בתחילת שנה הבאה. הזמנה מסודרת תצא גם תצא.

 

מסיים את מכתבי האקלקטי האחרון לשנה זו בתודה לצוות בית הספר על עבודתו החשובה. בברכת הצלחה ולהתראות לבוגרינו השישה, שהרשימו וריגשו אותי אישית במסיבת הסיום של בית הספר. בברכת הצלחה בהמשך הדרך לכל אלה מכם אשר לא יתחילו את שנת הלימודים הבאה אתנו בדמוקרטי. זהו מכתבי האחרון לרשימת תפוצה זו. מכתבי הבא, אשר יתייחס לשנה הבאה ולנתוני פתיחתה, ישלח לרשימת התפוצה של שנה הבאה.

 

אנחנו עוד נמצאים במשרד עד לסוף השבוע הנוכחי. לאחר מכן יוצאים לחופשת קיץ מודממת עד אמצע אוגוסט.

לסיום, שיר מאת יהודה עמיחי. על מה שחשוב ומה פחות, על זמן ואהבה.

לילה אחד של אהבה


בערב זה, אני חושב שוב
על ימים רבים, אשר הקריבו את עצמם
למען לילה אחד של אהבה.
על הבזבוז ועל פרי הבזבוז,
על השפע ועל האש.
ואיך בלי כאב, הזמן.

ראיתי דרכים מובילות
מאיש אחר אל אשה אחרת.
ראיתי חיים מחוקים
כמו מכתב בגשם.
ראיתי שלחן שהושאר עליו
ויין שכתוב עליו "האחים"
ואיך בלי כאב, הזמן.

איחולי קיץ וזמן ממני.

 

יובל.