רובוטיקה16/2/19

הי הורים יקרים,

מצורף דף מידע לגבי התחרות הארצית של קבוצת ה-FLL שילד(ת)כם חבר/ה בה. אנא קיראו והעבירו בהקדם את האישור המצורף - מלא וחתום. אפשר להניח במגירה של ליאל במשרד או למסור לידנו.

תודה רבה, שבוע טוב ושתהיה לכולם חוויה כייפית ומלמדת!

ליאל ואשטרה21/1/19

שלום להורים,

התחרות בעוד שבוע, וההתרגשות בשיאה.

מצורף קובץ עם מידע חשוב על היממה+ של התחרות, וכן אישור הורים שנדרש ע"מ שילד(ת)כם ישתתף בתחרות.9/1/19

שלום הורים יקרים,

בעוד 3 שבועות מהיום תתקיים תחרות ה-FLL שלנו - תחרות הרובוטיקה האזורית, שאליה יגיעו שתי הקבוצות של בית הספר - חט"ב (RD1) ויסודי (FLH). ההסבר למטה טיפה ארוך, אבל מאד מאד חשוב, אז אנא קחו נשימה... וצללו. 

התחרות מתקיימת במרכז הקונגרסים בחיפה (רחוב קדושי יאסי 2) ביום ג', 29/1 בין השעות 7:30 - 18:00.

חשוב לנו לערב אתכם ההורים בהתארגנות לקראת התחרות וכן לסגור את הנושאים הלוגיסטיים הנדרשים. 

1) הסעות - ישנן שתי אפשרויות להגעה: עצמאית, תוך התארגנות לקרפולים על-ידכם - או ע"י הסעה באוטובוס מבית הספר מתקציב רובוטיקה. בכל מקרה יש צורך לקחת ציוד מגושם מבית הספר: שולחן של משחק הרובוט + קאפות + כני ציור + ארגזי ציוד ושונות. בעקרון, נעדיף להתבסס על הסעות הורים, אם זה אפשרי, אך הדבר תלוי ברצון וביכולת שלכם, כך שנשמח אם תוכלו לדבר ביניכם (יש קבוצת ווטסאפ של הורי רובוטיקה) ולהחליט כקבוצת הורים. בשנים קודמות הגענו לרוב בהסעת הורים, אבל לא תמיד. בכל מקרה, ההנחה היא שהחזרה הביתה (גם לילדים וגם לציוד) היא עצמאית ע"י קרפולים כפי שתמיד עשינו. 

2) ערב הכנה אינטנסיבי - עלתה בקשה מהקבוצה הבוגרת ללילה של רובוטיקה עם לינה בביה"ס לפני התחרות לצורך הכנות אחרונות ולפעילויות גיבוש. נראה לנו מתאים לעשות לילה כזה, אם כי לא בהכרח בלילה האחרון. עוד אפשרות היא בלילה של 24/1 (מיום ה' ל-ו') או ממש בסוף השבוע, בהנחה שביה"ס מאשר. בכל מקרה, נראה לנו סביר שילדי היסודי לא ילונו בבית הספר, אלא יקחו חלק עד שעה סבירה בערב (20:00 למשל), ויאספו על-ידי הורים. מן הסתם, לילה כזה בערב התחרות משפיע על אופן ההגעה לתחרות. כמו-כן, הוא כרוך בארגון מזון (עקרונית אפשרי על-ידכם ו/או על-ידנו מתקציב רובוטיקה). גם על סוגיה זו נשמח לקבל את המשוב שלכם.

3) תגבורים שוטפים - מתקיימים בינתיים 4 תגבורים בכל שבוע: ימי א, ד, ה 14:00 - 17:00, ויום ו' 8:30-12:00 שעליהם אחראיים תלמידי החט"ב. אני מתכוון להיות נוכח באופן חלקי, בעיקר בימי א'. על-מנת להגיע בתחושה טובה לתחרות חשוב מאד לנצל את הזמן שנותר ע"מ לקדם את המשימות השונות הן ברובוט והן בפרויקט החקר, ושעות הלימודים ממש לא מספיקות לצורך כך. אני מבקש לרתום אתכם למה שדרוש (הסעות, הזנה, שחרור מפעילויות אחרות) ע"מ שהילדים יקחו חלק בכמה שיותר תגבורים עד לתחרות. לקבוצת היסודי הזמן הזה נחוץ במיוחד מכיוון שעד כה היתה נוכחות דלה שלהם בתגבורים, וההתקדמות בהתאם. לקבוצת החט"ב יש שאיפות גבוהות מאד, כך שגם להם הזמן נחוץ אם רוצים סיכוי למימוש השאיפות הללו.

4) אישורים - מי שטרם חתם על טופס הסכמה וויתור של ארגון FIRST, אנא הדפיסו מהמצורף, מלאו, חיתמו והעבירו אלי. עותק נמסר גם לכל אחד מהילדים. ללא אישור זה לא ניתן להשתתף בתחרות. לאחר שנסגור את אופן ההסעה אשלח לכם גם אישור בית-ספרי לחתימתכם.

מי שלא נמצא/ת בקבוצת הווטסאפ של הורי רובוטיקה ורוצה להצטרף, אנא הודיעו לנו.

פרטים נוספים על התחרות וההתארגנות הנדרשת אפשר למצוא במסמך "מארז הכנה לתחרות האזורית" המצורף.

שיהיה לכולנו בהצלחה ובעיקר חווית חיים חיובית ומשמעותית עבור הילדים, ואולי גם עבורכם. אגב, מותר וגם רצוי שתגיעו לתחרות לעודד ולחוות את האווירה החגיגית המיוחדת. אפשר להביא אחים, חברים וכו'. עיקר האקשן מתקיים מ9:00-15:00, וחלוקת פרסים 17:00-18:00.

תודה על שיתוף הפעולה שלכם!

ליאל ואשטרה
11/10/18


בפרויקט הרובוטיקה בביה"ס הילדים עוסקים בעיצוב ובניית רובוטים מבוססי לגו, בתכנות, תכנון אסטרטגי, מחקר מדעי טכנולוגי, וביישום של ערכים שונים כגון עבודת צוות, כבוד, הוגנות, ועזרה לזולת. בתחילת שנת הלימודים מתגבשות שתי קבוצות בנות 15 תלמידים כל אחת (יסודי ד'-ו', וחט"ב), ומתחילות להיערך לתחרויות של הארגון הבינלאומי FIRST בהן משתתפות מאות קבוצות מבתי ספר ברחבי הארץ, ואשר מתמקדות בנושא שנתי. השנה הנושא הוא "Into Orbit" - אתגרים בקיום אנושי במסע ממושך בחלל.

בבתי ספר רבים פעילות זו מתקיימת מחוץ לשעות הלימודים ובאחריות מלאה של הורים. זכינו שאצלנו ישנן שעות במערכת לקורסי רובוטיקה וחקר (איתי ועם אשטרה) ואפשרות לנצל את שעות המרכז הטכנולוגי בנוסף. מאז השקת הפרויקט לפני שנתיים קיימנו גם שעות תגבור רבות אחה"צ על סמך התנדבות של המורים ושל מספר הורים. 

תוכלו להתרשם מהעשייה דרך הסרטון הזה שהכנתי על מה שעברנו בשנתיים האחרונות (משך 2.5 דק').

הפרויקט התקדם והגיע להישגים - גם בדמות גביעים ופרס אליפות, ובעיקר במוטיבציה של הילדים ללמוד, ולהתמודד עם אתגרים תוך עבודת צוות. אנחנו צוברים תאוצה, אבל בכדי להגיע למהירות המילוט ולהמריא באמת למסלול - כלומר רמת חקר מעמיקה, תוצרים איכותיים בתחומים השונים, ואולי גם עליה לתחרות ארצית ו/או בינלאומית, אנחנו זקוקים לכם. יש מגוון רחב של הזדמנויות לתמוך ולעזור לקדם את הפרויקט. סוגי עזרה כוללים (רשימה חלקית):

  • ידע ויעוץ - ליווי/מפגש/אירוח סיור לימודים של הילדים עם בעלי ידע בתחומים רלוונטיים - או קשרים לכאלו
    . תחומי הידע מגוונים וכוללים (שוב, רשימה חלקית): תכנון ועיצוב מכאני, תכנון אסטרטגי, חקר, יזמות טכנולוגית, פיזיקה, חלל, ארגון והצגת מידע, שווק, תכנות.
  • ליווי פיזי - נוכחות ועזרה לילדים בשעות תגבור אחה"צ בבית הספר באופן חד-פעמי או מתמשך.
  • תמיכה בארגון, לוגיסטיקה ומשאבים - סיוע בהכנות הלוגיסטיות לתחרויות ובהכנת תוצרים להצגה ועזרים שונים.
  • קישור לספונסרים פוטנציאליים - בפרט בהסתכלות קדימה אל עבר ליגת הרובוטיקה הבוגרת, שפעילות בה כרוכה בעלויות נוספות.

ההזמנה פתוחה לא רק להורים לתלמידים שלומדים רובוטיקה אלא לכל חברי הקהילה. מטרתו של ארגון FIRST כמו גם של הפרויקט הבית-ספרי אצלנו היא לעודד ילדים ללמוד מדע וטכנולוגיה, העצמה ופיתוח של מיומנויות, והפנמה של ערכים כמו אלו שהזכרתי לעיל. תחרויות הרובוטיקה עצמן מופעלות על-בסיס התנדבות רחבת היקף של מבוגרים ונוער שרוצים לקדם מטרות אלו תוך כדי הנאה וסיפוק מהעשייה. באופן דומה, אשמח לשיתוף שלכם בקידום המטרות הללו במסגרת הפרויקט הבית-ספרי. אתם מוזמנים לפנות אלי כדי להצטרף לעשייה או לקבלת פרטים נוספים.

תודה,

ליאל בירן