רובוטיקה

11/10/18


בפרויקט הרובוטיקה בביה"ס הילדים עוסקים בעיצוב ובניית רובוטים מבוססי לגו, בתכנות, תכנון אסטרטגי, מחקר מדעי טכנולוגי, וביישום של ערכים שונים כגון עבודת צוות, כבוד, הוגנות, ועזרה לזולת. בתחילת שנת הלימודים מתגבשות שתי קבוצות בנות 15 תלמידים כל אחת (יסודי ד'-ו', וחט"ב), ומתחילות להיערך לתחרויות של הארגון הבינלאומי FIRST בהן משתתפות מאות קבוצות מבתי ספר ברחבי הארץ, ואשר מתמקדות בנושא שנתי. השנה הנושא הוא "Into Orbit" - אתגרים בקיום אנושי במסע ממושך בחלל.

בבתי ספר רבים פעילות זו מתקיימת מחוץ לשעות הלימודים ובאחריות מלאה של הורים. זכינו שאצלנו ישנן שעות במערכת לקורסי רובוטיקה וחקר (איתי ועם אשטרה) ואפשרות לנצל את שעות המרכז הטכנולוגי בנוסף. מאז השקת הפרויקט לפני שנתיים קיימנו גם שעות תגבור רבות אחה"צ על סמך התנדבות של המורים ושל מספר הורים. 

תוכלו להתרשם מהעשייה דרך הסרטון הזה שהכנתי על מה שעברנו בשנתיים האחרונות (משך 2.5 דק').

הפרויקט התקדם והגיע להישגים - גם בדמות גביעים ופרס אליפות, ובעיקר במוטיבציה של הילדים ללמוד, ולהתמודד עם אתגרים תוך עבודת צוות. אנחנו צוברים תאוצה, אבל בכדי להגיע למהירות המילוט ולהמריא באמת למסלול - כלומר רמת חקר מעמיקה, תוצרים איכותיים בתחומים השונים, ואולי גם עליה לתחרות ארצית ו/או בינלאומית, אנחנו זקוקים לכם. יש מגוון רחב של הזדמנויות לתמוך ולעזור לקדם את הפרויקט. סוגי עזרה כוללים (רשימה חלקית):

  • ידע ויעוץ - ליווי/מפגש/אירוח סיור לימודים של הילדים עם בעלי ידע בתחומים רלוונטיים - או קשרים לכאלו
    . תחומי הידע מגוונים וכוללים (שוב, רשימה חלקית): תכנון ועיצוב מכאני, תכנון אסטרטגי, חקר, יזמות טכנולוגית, פיזיקה, חלל, ארגון והצגת מידע, שווק, תכנות.
  • ליווי פיזי - נוכחות ועזרה לילדים בשעות תגבור אחה"צ בבית הספר באופן חד-פעמי או מתמשך.
  • תמיכה בארגון, לוגיסטיקה ומשאבים - סיוע בהכנות הלוגיסטיות לתחרויות ובהכנת תוצרים להצגה ועזרים שונים.
  • קישור לספונסרים פוטנציאליים - בפרט בהסתכלות קדימה אל עבר ליגת הרובוטיקה הבוגרת, שפעילות בה כרוכה בעלויות נוספות.

ההזמנה פתוחה לא רק להורים לתלמידים שלומדים רובוטיקה אלא לכל חברי הקהילה. מטרתו של ארגון FIRST כמו גם של הפרויקט הבית-ספרי אצלנו היא לעודד ילדים ללמוד מדע וטכנולוגיה, העצמה ופיתוח של מיומנויות, והפנמה של ערכים כמו אלו שהזכרתי לעיל. תחרויות הרובוטיקה עצמן מופעלות על-בסיס התנדבות רחבת היקף של מבוגרים ונוער שרוצים לקדם מטרות אלו תוך כדי הנאה וסיפוק מהעשייה. באופן דומה, אשמח לשיתוף שלכם בקידום המטרות הללו במסגרת הפרויקט הבית-ספרי. אתם מוזמנים לפנות אלי כדי להצטרף לעשייה או לקבלת פרטים נוספים.

תודה,

ליאל בירן